Season Awards

A quick glance at this page can provide an overview of all FIRST Robotics Competition awards won this season or, if a filter is selected, the winners of only a particular award. You can click on the event name or the team number to view more information. You can re-sort the table by clicking on the columns, holding the shift key to select multiple columns. This page was last rendered 11/30/2022 9:20 AM Eastern.


Week Event Name Award Team Team/Person
6 The Championship Event Autodesk Grand Prize Visualization Award 1414 iHOT
6 The Championship Event Autodesk Inventor Grand Prize 103 Cybersonics
6 The Championship Event Autodesk Inventor Grand Prize 1137 The Noblemen
6 The Championship Event Autodesk Rising Star Visualization Award 868 TechHOUNDS
6 The Championship Event Chairman's Award 67 The HOT Team
6 The Championship Event Championship Division Finalists - Archimedes 179 The Children of the Swamp
6 The Championship Event Championship Division Finalists - Archimedes 191 The X-Cats
6 The Championship Event Championship Division Finalists - Archimedes 494 Martians
6 The Championship Event Championship Division Finalists - Curie 337 STAR-bots
6 The Championship Event Championship Division Finalists - Curie 1510 Wildcats
6 The Championship Event Championship Division Finalists - Curie 85 B.O.B. (Built on Brains)
6 The Championship Event Championship Division Finalists - Galileo 1108 Panther Robotics
6 The Championship Event Championship Division Finalists - Galileo 492 Titan Robotics Club
6 The Championship Event Championship Division Finalists - Galileo 447 Team Roboto
6 The Championship Event Championship Division Finalists - Newton 910 The Ventures
6 The Championship Event Championship Division Finalists - Newton 537 Charger Robotics
6 The Championship Event Championship Division Finalists - Newton 135 Penn Robotics
6 The Championship Event Championship Division Winners - Archimedes 245 Adambots
6 The Championship Event Championship Division Winners - Archimedes 766 M-A Bears
6 The Championship Event Championship Division Winners - Archimedes 217 The ThunderChickens
6 The Championship Event Championship Division Winners - Curie 108 SigmaC@T
6 The Championship Event Championship Division Winners - Curie 175 Buzz Robotics
6 The Championship Event Championship Division Winners - Curie 33 Killer Bees
6 The Championship Event Championship Division Winners - Galileo 56 Robbe Xtreme
6 The Championship Event Championship Division Winners - Galileo 254 Cheesy Poofs
6 The Championship Event Championship Division Winners - Galileo 64 Gila Monsters
6 The Championship Event Championship Division Winners - Newton 503 Frog Force
6 The Championship Event Championship Division Winners - Newton 67 The HOT Team
6 The Championship Event Championship Division Winners - Newton 330 BeachBot
6 The Championship Event Championship Finalist 56 Robbe Xtreme
6 The Championship Event Championship Finalist 254 Cheesy Poofs
6 The Championship Event Championship Finalist 64 Gila Monsters
6 The Championship Event Championship Winner 503 Frog Force
6 The Championship Event Championship Winner 67 The HOT Team
6 The Championship Event Championship Winner 330 BeachBot
6 The Championship Event DaimlerChrysler Team Spirit Award 47 Chief Delphi
6 The Championship Event Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 66 The Willow Run B-24 Flyers
6 The Championship Event Engineering Inspiration Award 842 Falcon Robotics
6 The Championship Event General Motors Industrial Design Award 233 Space Coast FIRST Robotics Team
6 The Championship Event Highest Rookie Seed - Archimedes 1592 Bionic Tigers
6 The Championship Event Highest Rookie Seed - Curie 1510 Wildcats
6 The Championship Event Highest Rookie Seed - Galileo 1507 Warlocks
6 The Championship Event Highest Rookie Seed - Newton 1647 Iron Devils/Seneca High School
6 The Championship Event Imagery Award 33 Killer Bees
6 The Championship Event J&J Sportsmanship 555 Montclair Robotics
6 The Championship Event Judges' Award 1398 Robo-Raiders
6 The Championship Event Judges' Award 79 The Navigators
6 The Championship Event Judges' Award 341 Miss Daisy
6 The Championship Event Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 365 Miracle Workerz
6 The Championship Event Motorola Quality Award 118 Robonauts
6 The Championship Event RadioShack Innovation in Control Award 447 Team Roboto
6 The Championship Event Rookie All Star Award 1511 Rolling Thunder
6 The Championship Event Rookie Inspiration Award 1547 Where's Waldo?
6 The Championship Event Safety Award 1305 ice
6 The Championship Event Website Award 1540 Flaming Chickens
6 The Championship Event Woodie Flowers Award 217 Paul Copioli
The ThunderChickens
6 The Championship Event Xerox Creativity Award 279 Tech Fusion
5 Greater Toronto Regional Autodesk Visualization Award 296 Northern Knights
5 Greater Toronto Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 1511 Rolling Thunder
5 Greater Toronto Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 1141 TAS Griffens
5 Greater Toronto Regional Engineering Inspiration Award 1305 ice
5 Greater Toronto Regional General Motors Industrial Design Award 639 Code Red Robotics
5 Greater Toronto Regional Highest Rookie Seed 1596 Twin Saults International Instigators
5 Greater Toronto Regional Imagery Award 1260 Panthers
5 Greater Toronto Regional J&J Sportsmanship 48 Delphi E.L.I.T.E.
5 Greater Toronto Regional Judges' Award 1330 Quiet Riot
5 Greater Toronto Regional Judges' Award 296 Northern Knights
5 Greater Toronto Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 1114 Simbotics
5 Greater Toronto Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 60 Bionic Bulldogs
5 Greater Toronto Regional Motorola Quality Award 1305 ice
5 Greater Toronto Regional RadioShack Innovation in Control Award 854 The Iron Bears
5 Greater Toronto Regional Regional Chairman's Award 1241 Theory6_The Hansen Experience of Robotic Youth
5 Greater Toronto Regional Regional Chairman's Award 60 Bionic Bulldogs
5 Greater Toronto Regional Regional Finalists 48 Delphi E.L.I.T.E.
5 Greater Toronto Regional Regional Finalists 84 Chuck 84
5 Greater Toronto Regional Regional Finalists 1503 GM Spartonics
5 Greater Toronto Regional Regional Winners 1305 ice
5 Greater Toronto Regional Regional Winners 1114 Simbotics
5 Greater Toronto Regional Regional Winners 1511 Rolling Thunder
5 Greater Toronto Regional Rookie All Star Award 1547 Where's Waldo?
5 Greater Toronto Regional Rookie Inspiration Award 1511 Rolling Thunder
5 Greater Toronto Regional Safety Award 781 Kinetic Knights
5 Greater Toronto Regional Woodie Flowers Finalist Award 1275 Vince Lu
Pi-Robots
5 Greater Toronto Regional Xerox Creativity Award 703 Phoenix
5 Las Vegas Regional Autodesk Visualization Award 1110 Binary Bulldogs
5 Las Vegas Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 473 Montana State Robotics Team
5 Las Vegas Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 368 Kika Mana
5 Las Vegas Regional Engineering Inspiration Award 1266 Madison Devil Duckies
5 Las Vegas Regional General Motors Industrial Design Award 987 HighRollers
5 Las Vegas Regional Highest Rookie Seed 1641 Mojave Robotics
5 Las Vegas Regional Imagery Award 64 Gila Monsters
5 Las Vegas Regional J&J Sportsmanship 1120 MILPITAS HIGH "Xtreme ROBOTICS" (MXR)
5 Las Vegas Regional Judges' Award 1661 Nerdz
5 Las Vegas Regional Judges' Award 1159 Ramona Rampage
5 Las Vegas Regional Motorola Quality Award 64 Gila Monsters
5 Las Vegas Regional RadioShack Innovation in Control Award 1120 MILPITAS HIGH "Xtreme ROBOTICS" (MXR)
5 Las Vegas Regional Regional Finalists 1425 Wilsonville Robotics
5 Las Vegas Regional Regional Finalists 991 The Dukes
5 Las Vegas Regional Regional Finalists 359 Hawaiian Kids
5 Las Vegas Regional Regional Winners 64 Gila Monsters
5 Las Vegas Regional Regional Winners 987 HighRollers
5 Las Vegas Regional Regional Winners 1527 Bionic Battalion
5 Las Vegas Regional Rookie All Star Award 1641 Mojave Robotics
5 Las Vegas Regional Rookie Inspiration Award 1527 Bionic Battalion
5 Las Vegas Regional Safety Award 64 Gila Monsters
5 Las Vegas Regional Website Award 1527 Bionic Battalion
5 Las Vegas Regional Woodie Flowers Finalist Award 1505 Pattie Adkins
Roybotics
5 Las Vegas Regional Xerox Creativity Award 878 Metal Gear
5 Lone Star Regional Autodesk Visualization Award 364 Team Fusion
5 Lone Star Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 1296 Full Metal Jackets
5 Lone Star Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 57 Leopards
5 Lone Star Regional Engineering Inspiration Award 922 ULTIMATE: United Longhorn Team Inspiring Mental Attitude Towards Engineering
5 Lone Star Regional General Motors Industrial Design Award 118 Robonauts
5 Lone Star Regional Highest Rookie Seed 1628 SENAI Mechatronics
5 Lone Star Regional Imagery Award 647 Cyber Wolf Corps
5 Lone Star Regional J&J Sportsmanship 1429 TEAM KAOS
5 Lone Star Regional Judges' Award 418 Purple Haze
5 Lone Star Regional Judges' Award 476 Adidarons
5 Lone Star Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 364 Team Fusion
5 Lone Star Regional Motorola Quality Award 231 High Voltage
5 Lone Star Regional RadioShack Innovation in Control Award 1083 Team Emoticons
5 Lone Star Regional Regional Chairman's Award 118 Robonauts
5 Lone Star Regional Regional Finalists 1621 ENIAC
5 Lone Star Regional Regional Finalists 418 Purple Haze
5 Lone Star Regional Regional Finalists 456 Vikings
5 Lone Star Regional Regional Winners 499 Toltechs
5 Lone Star Regional Regional Winners 118 Robonauts
5 Lone Star Regional Rookie All Star Award 1628 SENAI Mechatronics
5 Lone Star Regional Rookie Inspiration Award 1642 13 0 13
5 Lone Star Regional Safety Award 57 Leopards
5 Lone Star Regional Website Award 148 Robowranglers
5 Lone Star Regional Woodie Flowers Finalist Award 118 Lucien Junkin
Robonauts
5 Lone Star Regional Xerox Creativity Award 456 Vikings
5 Palmetto Regional Autodesk Visualization Award 11 MORT
5 Palmetto Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 312 HeatWave
5 Palmetto Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 86 Team Resistance
5 Palmetto Regional Engineering Inspiration Award 1398 Robo-Raiders
5 Palmetto Regional General Motors Industrial Design Award 25 Raider Robotix
5 Palmetto Regional Highest Rookie Seed 1539 C.A.R.L.O.S.
5 Palmetto Regional Imagery Award 900 Team Infinity
5 Palmetto Regional J&J Sportsmanship 342 Burning Magnetos
5 Palmetto Regional Judges' Award 11 MORT
5 Palmetto Regional Judges' Award 845 Cutting Edge
5 Palmetto Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 301 P.R.O.B.O.T.S.
5 Palmetto Regional Motorola Quality Award 1320 TEAM BELTWAY
5 Palmetto Regional RadioShack Innovation in Control Award 1466 Webb Robotics
5 Palmetto Regional Regional Chairman's Award 342 Burning Magnetos
5 Palmetto Regional Regional Finalists 1251 The Revolution
5 Palmetto Regional Regional Finalists 301 P.R.O.B.O.T.S.
5 Palmetto Regional Regional Finalists 25 Raider Robotix
5 Palmetto Regional Regional Winners 179 The Children of the Swamp
5 Palmetto Regional Regional Winners 1466 Webb Robotics
5 Palmetto Regional Regional Winners 1051 Technical Terminators
5 Palmetto Regional Rookie All Star Award 1539 C.A.R.L.O.S.
5 Palmetto Regional Rookie Inspiration Award 1553 Robotic Anomaly
5 Palmetto Regional Safety Award 342 Burning Magnetos
5 Palmetto Regional Website Award 1102 Aiken County Robotics Team M'Aiken Magic
5 Palmetto Regional Woodie Flowers Finalist Award 845 Pete Proner
Cutting Edge
5 Palmetto Regional Xerox Creativity Award 1251 The Revolution
5 Southern California Regional Autodesk Visualization Award 207 METALCRAFTERS
5 Southern California Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 974 Nautae
5 Southern California Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 207 METALCRAFTERS
5 Southern California Regional Engineering Inspiration Award 294 Beach Cities Robotics
5 Southern California Regional General Motors Industrial Design Award 330 BeachBot
5 Southern California Regional Highest Rookie Seed 1622 Spyder
5 Southern California Regional Imagery Award 945 Element 945
5 Southern California Regional J&J Sportsmanship 599 Robo-Dox
5 Southern California Regional Judges' Award 697 Panda Robotics
5 Southern California Regional Judges' Award 22 Double Deuce
5 Southern California Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 188 Blizzard
5 Southern California Regional Motorola Quality Award 69 Team HYPER (Helping Youth Pursue Engineering and Robotics)
5 Southern California Regional RadioShack Innovation in Control Award 980 ThunderBots
5 Southern California Regional Regional Chairman's Award 812 The Midnight Mechanics
5 Southern California Regional Regional Finalists 980 ThunderBots
5 Southern California Regional Regional Finalists 22 Double Deuce
5 Southern California Regional Regional Finalists 968 RAWC (Robotics Alliance Of West Covina)
5 Southern California Regional Regional Winners 69 Team HYPER (Helping Youth Pursue Engineering and Robotics)
5 Southern California Regional Regional Winners 330 BeachBot
5 Southern California Regional Regional Winners 634 Rage
5 Southern California Regional Rookie All Star Award 1515 Beverly Hills Teenbot
5 Southern California Regional Rookie Inspiration Award 1692 CougarBots
5 Southern California Regional Safety Award 1079 Chaparral Robotic Engineers and Techno Explorers
5 Southern California Regional Website Award 597 Wolverines
5 Southern California Regional Woodie Flowers Finalist Award 294 Leroy Nelson
Beach Cities Robotics
5 West Michigan Regional Autodesk Visualization Award 74 Holland Dutch
5 West Michigan Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 47 Chief Delphi
5 West Michigan Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 868 TechHOUNDS
5 West Michigan Regional Engineering Inspiration Award 27 Team Rush
5 West Michigan Regional General Motors Industrial Design Award 66 The Willow Run B-24 Flyers
5 West Michigan Regional Highest Rookie Seed 1677 Quantum Ninja
5 West Michigan Regional Imagery Award 33 Killer Bees
5 West Michigan Regional J&J Sportsmanship 107 Team R.O.B.O.T.I.C.S.
5 West Michigan Regional Judges' Award 1654 The Non Conformants
5 West Michigan Regional Judges' Award 904 R2 D Cubes
5 West Michigan Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 141 WO-BOT
5 West Michigan Regional Motorola Quality Award 494 Martians
5 West Michigan Regional RadioShack Innovation in Control Award 1327 SBOTZ
5 West Michigan Regional Regional Chairman's Award 67 The HOT Team
5 West Michigan Regional Regional Finalists 27 Team Rush
5 West Michigan Regional Regional Finalists 33 Killer Bees
5 West Michigan Regional Regional Finalists 245 Adambots
5 West Michigan Regional Regional Winners 66 The Willow Run B-24 Flyers
5 West Michigan Regional Regional Winners 93 N.E.W. Apple Corps
5 West Michigan Regional Regional Winners 107 Team R.O.B.O.T.I.C.S.
5 West Michigan Regional Rookie All Star Award 1508 Robowizards
5 West Michigan Regional Rookie Inspiration Award 1674 Lake Effect
5 West Michigan Regional Safety Award 494 Martians
5 West Michigan Regional Website Award 107 Team R.O.B.O.T.I.C.S.
5 West Michigan Regional Woodie Flowers Finalist Award 830 Don Wright
The Rat Pack
5 West Michigan Regional Xerox Creativity Award 85 B.O.B. (Built on Brains)
4 Buckeye Regional Autodesk Visualization Award 135 Penn Robotics
4 Buckeye Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 174 Arctic Warriors
4 Buckeye Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 378 The Circuit Stompers!
4 Buckeye Regional Engineering Inspiration Award 141 WO-BOT
4 Buckeye Regional General Motors Industrial Design Award 279 Tech Fusion
4 Buckeye Regional Highest Rookie Seed 1511 Rolling Thunder
4 Buckeye Regional Imagery Award 48 Delphi E.L.I.T.E.
4 Buckeye Regional J&J Sportsmanship 378 The Circuit Stompers!
4 Buckeye Regional Judges' Award 120 Scarabian Knights
4 Buckeye Regional Judges' Award 1386 The Trobots
4 Buckeye Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 135 Penn Robotics
4 Buckeye Regional Motorola Quality Award 135 Penn Robotics
4 Buckeye Regional RadioShack Innovation in Control Award 1126 SPARX
4 Buckeye Regional Regional Chairman's Award 48 Delphi E.L.I.T.E.
4 Buckeye Regional Regional Finalists 229 Division By Zero
4 Buckeye Regional Regional Finalists 135 Penn Robotics
4 Buckeye Regional Regional Finalists 1403 Cougar Robotics
4 Buckeye Regional Regional Winners 274 Rhodes Maniacs
4 Buckeye Regional Regional Winners 279 Tech Fusion
4 Buckeye Regional Regional Winners 67 The HOT Team
4 Buckeye Regional Rookie All Star Award 1590 Rams
4 Buckeye Regional Rookie Inspiration Award 1532 Tech Ops
4 Buckeye Regional Safety Award 279 Tech Fusion
4 Buckeye Regional Website Award 48 Delphi E.L.I.T.E.
4 Buckeye Regional Woodie Flowers Finalist Award 1270 Mark Poljak
Red Dragons
4 Buckeye Regional Xerox Creativity Award 1403 Cougar Robotics
4 Colorado Regional Autodesk Visualization Award 64 Gila Monsters
4 Colorado Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 159 Alpine Robotics
4 Colorado Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 159 Alpine Robotics
4 Colorado Regional Engineering Inspiration Award 1619 "Up A Creek" Robotics
4 Colorado Regional General Motors Industrial Design Award 64 Gila Monsters
4 Colorado Regional Highest Rookie Seed 1636 Reds Robotics
4 Colorado Regional Imagery Award 233 Space Coast FIRST Robotics Team
4 Colorado Regional J&J Sportsmanship 1332 S.W.I.F.T.
4 Colorado Regional Judges' Award 1562 RMSEL Robotics
4 Colorado Regional Judges' Award 1695 Capital High Bruin Crew
4 Colorado Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 1448 October Sky
4 Colorado Regional Motorola Quality Award 1636 Reds Robotics
4 Colorado Regional RadioShack Innovation in Control Award 118 Robonauts
4 Colorado Regional Regional Chairman's Award 233 Space Coast FIRST Robotics Team
4 Colorado Regional Regional Finalists 1158 The Corps
4 Colorado Regional Regional Finalists 64 Gila Monsters
4 Colorado Regional Regional Finalists 159 Alpine Robotics
4 Colorado Regional Regional Winners 118 Robonauts
4 Colorado Regional Regional Winners 233 Space Coast FIRST Robotics Team
4 Colorado Regional Regional Winners 935 RaileRobotics
4 Colorado Regional Rookie All Star Award 1653 Washington High School RoboKatz
4 Colorado Regional Rookie Inspiration Award 1515 Beverly Hills Teenbot
4 Colorado Regional Safety Award 1448 October Sky
4 Colorado Regional Website Award 233 Space Coast FIRST Robotics Team
4 Colorado Regional Woodie Flowers Finalist Award 1245 Jesse Johnson
MoHi Shazbots
4 Colorado Regional Xerox Creativity Award 1619 "Up A Creek" Robotics
4 Midwest Regional Autodesk Visualization Award 383 Brazilian Machine
4 Midwest Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 461 Westside Boiler Invasion
4 Midwest Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 108 SigmaC@T
4 Midwest Regional Engineering Inspiration Award 45 TechnoKats Robotics Team
4 Midwest Regional Highest Rookie Seed 1646 Boiler Precision Guessworks
4 Midwest Regional Imagery Award 1259 PHS
4 Midwest Regional J&J Sportsmanship 107 Team R.O.B.O.T.I.C.S.
4 Midwest Regional Judges' Award 877 Cub Robotics
4 Midwest Regional Judges' Award 903 Explorobots
4 Midwest Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 537 Charger Robotics
4 Midwest Regional Motorola Quality Award 71 Team Hammond
4 Midwest Regional RadioShack Innovation in Control Award 65 The Huskie Brigade
4 Midwest Regional Regional Chairman's Award 111 WildStang
4 Midwest Regional Regional Finalists 903 Explorobots
4 Midwest Regional Regional Finalists 383 Brazilian Machine
4 Midwest Regional Regional Winners 537 Charger Robotics
4 Midwest Regional Regional Winners 111 WildStang
4 Midwest Regional Regional Winners 71 Team Hammond
4 Midwest Regional Rookie All Star Award 1675 The Ultimate Protection Squad
4 Midwest Regional Rookie Inspiration Award 1525 Deerfield High School Warriors
4 Midwest Regional Safety Award 45 TechnoKats Robotics Team
4 Midwest Regional Website Award 71 Team Hammond
4 Midwest Regional Woodie Flowers Finalist Award 111 Al Skierkiewicz
WildStang
4 Midwest Regional Xerox Creativity Award 648 Q. C. Elite
4 New York City Regional Autodesk Visualization Award 1257 Parallel Universe
4 New York City Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 354 Pirates
4 New York City Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 354 Pirates
4 New York City Regional Engineering Inspiration Award 334 Techengineers
4 New York City Regional General Motors Industrial Design Award 38 Nonnebots
4 New York City Regional Highest Rookie Seed 1593 2 Hot 2 Trot
4 New York City Regional Imagery Award 759 Systemetric
4 New York City Regional J&J Sportsmanship 555 Montclair Robotics
4 New York City Regional Judges' Award 395 2 TrainRobotics
4 New York City Regional Judges' Award 1660 Harlem Knights
4 New York City Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 1155 SciBorgs
4 New York City Regional Motorola Quality Award 375 Robotic Plague
4 New York City Regional RadioShack Innovation in Control Award 694 StuyPulse
4 New York City Regional Regional Chairman's Award 694 StuyPulse
4 New York City Regional Regional Finalists 555 Montclair Robotics
4 New York City Regional Regional Finalists 38 Nonnebots
4 New York City Regional Regional Finalists 1660 Harlem Knights
4 New York City Regional Regional Winners 395 2 TrainRobotics
4 New York City Regional Regional Winners 375 Robotic Plague
4 New York City Regional Regional Winners 1230 The Lehman Lionics
4 New York City Regional Rookie All Star Award 1597 BxAero
4 New York City Regional Rookie Inspiration Award 1594 X Squared
4 New York City Regional Safety Award 640 R5
4 New York City Regional Website Award 555 Montclair Robotics
4 New York City Regional Woodie Flowers Finalist Award 694 Tom Ferguson
StuyPulse
4 New York City Regional Xerox Creativity Award 1257 Parallel Universe
4 Philadelphia Regional Autodesk Visualization Award 103 Cybersonics
4 Philadelphia Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 571 Team Paragon
4 Philadelphia Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 1391 the metal moose
4 Philadelphia Regional Engineering Inspiration Award 357 Royal Assault
4 Philadelphia Regional General Motors Industrial Design Award 293 Team S.P.I.K.E.
4 Philadelphia Regional Highest Rookie Seed 1647 Iron Devils/Seneca High School
4 Philadelphia Regional Imagery Award 87 Red Devils
4 Philadelphia Regional J&J Sportsmanship 222 Tigertrons
4 Philadelphia Regional Judges' Award 571 Team Paragon
4 Philadelphia Regional Judges' Award 618 E.A.R.T.H. Squad (Edison Achieving Real Technological Heights)
4 Philadelphia Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 341 Miss Daisy
4 Philadelphia Regional Motorola Quality Award 103 Cybersonics
4 Philadelphia Regional RadioShack Innovation in Control Award 181 Birds Of Prey
4 Philadelphia Regional Regional Chairman's Award 365 Miracle Workerz
4 Philadelphia Regional Regional Finalists 358 Robotic Eagles
4 Philadelphia Regional Regional Finalists 293 Team S.P.I.K.E.
4 Philadelphia Regional Regional Finalists 834 SparTechs
4 Philadelphia Regional Regional Winners 316 LuNaTeCs
4 Philadelphia Regional Regional Winners 365 Miracle Workerz
4 Philadelphia Regional Regional Winners 56 Robbe Xtreme
4 Philadelphia Regional Rookie All Star Award 1647 Iron Devils/Seneca High School
4 Philadelphia Regional Rookie Inspiration Award 1531 Team Lake Effect
4 Philadelphia Regional Safety Award 816 Panthers
4 Philadelphia Regional Website Award 1394 THe Juggernaut
4 Philadelphia Regional Woodie Flowers Finalist Award 365 Joe Perrotto
Miracle Workerz
4 Philadelphia Regional Xerox Creativity Award 1402 Freedom Patriots
4 Silicon Valley Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 841 The BioMechs
4 Silicon Valley Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 980 ThunderBots
4 Silicon Valley Regional Engineering Inspiration Award 1359 Scalawags
4 Silicon Valley Regional General Motors Industrial Design Award 766 M-A Bears
4 Silicon Valley Regional Highest Rookie Seed 1516 california grizzlies
4 Silicon Valley Regional Imagery Award 1359 Scalawags
4 Silicon Valley Regional J&J Sportsmanship 1097 Site 3 Engineering
4 Silicon Valley Regional Judges' Award 115 MVRT
4 Silicon Valley Regional Judges' Award 1072 Harker Robotics
4 Silicon Valley Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 846 The Funky Monkeys
4 Silicon Valley Regional Motorola Quality Award 254 Cheesy Poofs
4 Silicon Valley Regional RadioShack Innovation in Control Award 114 Eagle Strike
4 Silicon Valley Regional Regional Chairman's Award 368 Kika Mana
4 Silicon Valley Regional Regional Finalists 1097 Site 3 Engineering
4 Silicon Valley Regional Regional Finalists 852 The Athenian Robotics Collective
4 Silicon Valley Regional Regional Finalists 368 Kika Mana
4 Silicon Valley Regional Regional Winners 980 ThunderBots
4 Silicon Valley Regional Regional Winners 22 Double Deuce
4 Silicon Valley Regional Regional Winners 254 Cheesy Poofs
4 Silicon Valley Regional Rookie All Star Award 1700 Gatorbotics
4 Silicon Valley Regional Rookie Inspiration Award 1516 california grizzlies
4 Silicon Valley Regional Safety Award 1458 Monte Vista Danvillans
4 Silicon Valley Regional Website Award 254 Cheesy Poofs
4 Silicon Valley Regional Woodie Flowers Finalist Award 568 Chris Curry
Nerds of the North
4 Silicon Valley Regional Xerox Creativity Award 691 Hart Burn
4 Waterloo Regional Autodesk Visualization Award 772 Club Sandwich
4 Waterloo Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 1241 Theory6_The Hansen Experience of Robotic Youth
4 Waterloo Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 40 Pioneers
4 Waterloo Regional Engineering Inspiration Award 1305 ice
4 Waterloo Regional General Motors Industrial Design Award 68 Truck Town Thunder
4 Waterloo Regional Highest Rookie Seed 1558 ACCIdent
4 Waterloo Regional Imagery Award 1006 Port Perry Rebels
4 Waterloo Regional J&J Sportsmanship 188 Blizzard
4 Waterloo Regional Judges' Award 1114 Simbotics
4 Waterloo Regional Judges' Award 68 Truck Town Thunder
4 Waterloo Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 1241 Theory6_The Hansen Experience of Robotic Youth
4 Waterloo Regional Motorola Quality Award 1305 ice
4 Waterloo Regional RadioShack Innovation in Control Award 854 The Iron Bears
4 Waterloo Regional Regional Chairman's Award 1006 Port Perry Rebels
4 Waterloo Regional Regional Finalists 1084 IronColts
4 Waterloo Regional Regional Finalists 1605 George Harvey CI
4 Waterloo Regional Regional Finalists 40 Pioneers
4 Waterloo Regional Regional Winners 1241 Theory6_The Hansen Experience of Robotic Youth
4 Waterloo Regional Regional Winners 68 Truck Town Thunder
4 Waterloo Regional Regional Winners 1305 ice
4 Waterloo Regional Rookie All Star Award 1680 Fort Erie Secondary School
4 Waterloo Regional Rookie Inspiration Award 1503 GM Spartonics
4 Waterloo Regional Safety Award 1305 ice
4 Waterloo Regional Website Award 188 Blizzard
4 Waterloo Regional Woodie Flowers Finalist Award 1114 Karthik Kanagasabapathy
Simbotics
4 Waterloo Regional Xerox Creativity Award 188 Blizzard
3 Boilermaker Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 16 Bomb Squad
3 Boilermaker Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 1038 Thunderhawks
3 Boilermaker Regional Engineering Inspiration Award 703 Phoenix
3 Boilermaker Regional General Motors Industrial Design Award 71 Team Hammond
3 Boilermaker Regional Highest Rookie Seed 1502 Technical Difficulties
3 Boilermaker Regional Imagery Award 1024 Kil-A-Bytes
3 Boilermaker Regional J&J Sportsmanship 234 Cyber Blue
3 Boilermaker Regional Judges' Award 45 TechnoKats Robotics Team
3 Boilermaker Regional Judges' Award 548 Robostangs
3 Boilermaker Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 868 TechHOUNDS
3 Boilermaker Regional Motorola Quality Award 135 Penn Robotics
3 Boilermaker Regional RadioShack Innovation in Control Award 447 Team Roboto
3 Boilermaker Regional Regional Chairman's Award 1108 Panther Robotics
3 Boilermaker Regional Regional Finalists 93 N.E.W. Apple Corps
3 Boilermaker Regional Regional Finalists 135 Penn Robotics
3 Boilermaker Regional Regional Finalists 876 Thunder Robotics
3 Boilermaker Regional Regional Winners 1024 Kil-A-Bytes
3 Boilermaker Regional Regional Winners 269 Cooney Quest
3 Boilermaker Regional Regional Winners 71 Team Hammond
3 Boilermaker Regional Rookie All Star Award 1646 Boiler Precision Guessworks
3 Boilermaker Regional Rookie Inspiration Award 1654 The Non Conformants
3 Boilermaker Regional Safety Award 1022 Archer GEeks
3 Boilermaker Regional Website Award 461 Westside Boiler Invasion
3 Boilermaker Regional Woodie Flowers Finalist Award 16 John Novak
Bomb Squad
3 Boilermaker Regional Xerox Creativity Award 111 WildStang
3 Chesapeake Regional Autodesk Visualization Award 116 Epsilon Delta
3 Chesapeake Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 49 Robotic Knights
3 Chesapeake Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 467 Duct Tape Bandits
3 Chesapeake Regional Engineering Inspiration Award 1257 Parallel Universe
3 Chesapeake Regional General Motors Industrial Design Award 173 R.A.G.E. (Robotics & Gadget Engineering)
3 Chesapeake Regional Highest Rookie Seed 1507 Warlocks
3 Chesapeake Regional Imagery Award 709 Femme Tech Fatale
3 Chesapeake Regional J&J Sportsmanship 122 NASA Knights
3 Chesapeake Regional Judges' Award 7 Team007
3 Chesapeake Regional Judges' Award 1542 Heart of London
3 Chesapeake Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 501 The Power Knights
3 Chesapeake Regional Motorola Quality Award 203 One TUFF Team (Team United for FIRST)
3 Chesapeake Regional RadioShack Innovation in Control Award 836 RoboBees
3 Chesapeake Regional Regional Chairman's Award 341 Miss Daisy
3 Chesapeake Regional Regional Finalists 7 Team007
3 Chesapeake Regional Regional Finalists 122 NASA Knights
3 Chesapeake Regional Regional Finalists 175 Buzz Robotics
3 Chesapeake Regional Regional Winners 5 Robocards
3 Chesapeake Regional Regional Winners 173 R.A.G.E. (Robotics & Gadget Engineering)
3 Chesapeake Regional Regional Winners 1027 Mechatronic Maniacs
3 Chesapeake Regional Rookie All Star Award 1507 Warlocks
3 Chesapeake Regional Rookie Inspiration Award 1524 Gladiators
3 Chesapeake Regional Safety Award 222 Tigertrons
3 Chesapeake Regional Website Award 341 Miss Daisy
3 Chesapeake Regional Woodie Flowers Finalist Award 116 Dave Lavery
Epsilon Delta
3 Chesapeake Regional Xerox Creativity Award 116 Epsilon Delta
3 Detroit Regional Autodesk Visualization Award 818 GENESIS '02 - "The Steel Armadillos"
3 Detroit Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 406 Mumford Magnums
3 Detroit Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 226 TEC CReW Hammerheads
3 Detroit Regional Engineering Inspiration Award 1188 OAKTOWN CREWZ
3 Detroit Regional General Motors Industrial Design Award 33 Killer Bees
3 Detroit Regional Highest Rookie Seed 1701 RoboCubs
3 Detroit Regional Imagery Award 503 Frog Force
3 Detroit Regional J&J Sportsmanship 217 The ThunderChickens
3 Detroit Regional Judges' Award 519 Robomasters
3 Detroit Regional Judges' Award 245 Adambots
3 Detroit Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 301 P.R.O.B.O.T.S.
3 Detroit Regional Motorola Quality Award 27 Team Rush
3 Detroit Regional RadioShack Innovation in Control Award 494 Martians
3 Detroit Regional Regional Chairman's Award 503 Frog Force
3 Detroit Regional Regional Finalists 397 Knight Riders
3 Detroit Regional Regional Finalists 33 Killer Bees
3 Detroit Regional Regional Finalists 123 Team - Cosmos
3 Detroit Regional Regional Winners 301 P.R.O.B.O.T.S.
3 Detroit Regional Regional Winners 217 The ThunderChickens
3 Detroit Regional Regional Winners 245 Adambots
3 Detroit Regional Rookie All Star Award 1506 Metal Muscle
3 Detroit Regional Rookie Inspiration Award 1509 Screamin Eagles
3 Detroit Regional Safety Award 1701 RoboCubs
3 Detroit Regional Website Award 1509 Screamin Eagles
3 Detroit Regional Woodie Flowers Finalist Award 47 Mike Martus
Chief Delphi
3 Detroit Regional Xerox Creativity Award 469 Las Guerrillas
3 New Jersey Regional Autodesk Visualization Award 75 RoboRaiders
3 New Jersey Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 869 The Power Cord
3 New Jersey Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 25 Raider Robotix
3 New Jersey Regional Engineering Inspiration Award 1156 Under Control
3 New Jersey Regional General Motors Industrial Design Award 1382 The Tribotec Team
3 New Jersey Regional Highest Rookie Seed 1626 Falcon Robotics
3 New Jersey Regional Imagery Award 272 Cyber-Crusaders
3 New Jersey Regional J&J Sportsmanship 25 Raider Robotix
3 New Jersey Regional Judges' Award 1688 Team Stick Shift
3 New Jersey Regional Judges' Award 136 Killer Kardinals
3 New Jersey Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 103 Cybersonics
3 New Jersey Regional Motorola Quality Award 56 Robbe Xtreme
3 New Jersey Regional RadioShack Innovation in Control Award 237 T.R.I.B.E.
3 New Jersey Regional Regional Chairman's Award 11 MORT
3 New Jersey Regional Regional Finalists 303 Panther Robotics
3 New Jersey Regional Regional Finalists 237 T.R.I.B.E.
3 New Jersey Regional Regional Finalists 56 Robbe Xtreme
3 New Jersey Regional Regional Winners 103 Cybersonics
3 New Jersey Regional Regional Winners 1279 Cold Fusion
3 New Jersey Regional Regional Winners 375 Robotic Plague
3 New Jersey Regional Rookie All Star Award 1676 Pascack Valley Regional
3 New Jersey Regional Rookie Inspiration Award 1672 Thunderbirds
3 New Jersey Regional Safety Award 224 The Tribe
3 New Jersey Regional Website Award 752 Gods of Fury
3 New Jersey Regional Woodie Flowers Finalist Award 237 Kurt Eckert
T.R.I.B.E.
3 New Jersey Regional Xerox Creativity Award 716 Who'sCTEKS
3 SBPLI Long Island Regional Autodesk Visualization Award 1635 Technotics
3 SBPLI Long Island Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 190 Gompei and the H.E.R.D.
3 SBPLI Long Island Regional Engineering Inspiration Award 59 RAMTECH
3 SBPLI Long Island Regional Engineering Inspiration Award 500 The Bears
3 SBPLI Long Island Regional General Motors Industrial Design Award 263 Aftershock
3 SBPLI Long Island Regional Highest Rookie Seed 1601 Quantum Samurai
3 SBPLI Long Island Regional Imagery Award 59 RAMTECH
3 SBPLI Long Island Regional J&J Sportsmanship 514 Miller Place Robotics
3 SBPLI Long Island Regional Judges' Award 884 Quarks
3 SBPLI Long Island Regional Judges' Award 1607 Rough Riders
3 SBPLI Long Island Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 871 RoboTechs
3 SBPLI Long Island Regional Motorola Quality Award 353 POBOTS
3 SBPLI Long Island Regional RadioShack Innovation in Control Award 810 The Mechanical Bulls
3 SBPLI Long Island Regional Regional Chairman's Award 358 Robotic Eagles
3 SBPLI Long Island Regional Regional Finalists 270 Falcons
3 SBPLI Long Island Regional Regional Finalists 271 Mechanical Marauders
3 SBPLI Long Island Regional Regional Finalists 417 Stangbot
3 SBPLI Long Island Regional Regional Winners 358 Robotic Eagles
3 SBPLI Long Island Regional Regional Winners 527 Dragons
3 SBPLI Long Island Regional Regional Winners 870 TEAM R. I. C. E. 870
3 SBPLI Long Island Regional Rookie All Star Award 1546 Chaos, Inc.
3 SBPLI Long Island Regional Rookie Inspiration Award 1601 Quantum Samurai
3 SBPLI Long Island Regional Safety Award 176 Aces High
3 SBPLI Long Island Regional Website Award 500 The Bears
3 SBPLI Long Island Regional Woodie Flowers Finalist Award 533 Neil Heft
PsiCoTiCs
3 SBPLI Long Island Regional Xerox Creativity Award 533 PsiCoTiCs
2 Arizona Regional Autodesk Visualization Award 64 Gila Monsters
2 Arizona Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 1492 Team CAUTION
2 Arizona Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 1212 Holy Hamsters
2 Arizona Regional Engineering Inspiration Award 60 Bionic Bulldogs
2 Arizona Regional General Motors Industrial Design Award 498 Cobra Commanders
2 Arizona Regional Highest Rookie Seed 1633 Tempe High RoboBuffs
2 Arizona Regional Imagery Award 64 Gila Monsters
2 Arizona Regional J&J Sportsmanship 1266 Madison Devil Duckies
2 Arizona Regional Judges' Award 1401 Mekanicats
2 Arizona Regional Judges' Award 624 CRyptonite
2 Arizona Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 1266 Madison Devil Duckies
2 Arizona Regional Motorola Quality Award 64 Gila Monsters
2 Arizona Regional RadioShack Innovation in Control Award 294 Beach Cities Robotics
2 Arizona Regional Regional Chairman's Award 842 Falcon Robotics
2 Arizona Regional Regional Finalists 1212 Holy Hamsters
2 Arizona Regional Regional Finalists 987 HighRollers
2 Arizona Regional Regional Finalists 991 The Dukes
2 Arizona Regional Regional Winners 555 Montclair Robotics
2 Arizona Regional Regional Winners 1492 Team CAUTION
2 Arizona Regional Regional Winners 1324 Sporks
2 Arizona Regional Rookie All Star Award 1527 Bionic Battalion
2 Arizona Regional Rookie Inspiration Award 1643 Bob's Builders in Black
2 Arizona Regional Safety Award 624 CRyptonite
2 Arizona Regional Website Award 64 Gila Monsters
2 Arizona Regional Woodie Flowers Finalist Award 1011 William Bennett
CRUSH
2 Arizona Regional Xerox Creativity Award 980 ThunderBots
2 Florida Regional Autodesk Visualization Award 342 Burning Magnetos
2 Florida Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 312 HeatWave
2 Florida Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 179 The Children of the Swamp
2 Florida Regional Engineering Inspiration Award 342 Burning Magnetos
2 Florida Regional General Motors Industrial Design Award 845 Cutting Edge
2 Florida Regional Highest Rookie Seed 1649 The Lakers
2 Florida Regional Imagery Award 710 PAW
2 Florida Regional J&J Sportsmanship 21 Unknown Team Name
2 Florida Regional Judges' Award 1251 The Revolution
2 Florida Regional Judges' Award 180 S.P.A.M.
2 Florida Regional Judges' Award 1051 Technical Terminators
2 Florida Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 234 Cyber Blue
2 Florida Regional Motorola Quality Award 61 Intimidators
2 Florida Regional RadioShack Innovation in Control Award 233 Space Coast FIRST Robotics Team
2 Florida Regional Regional Chairman's Award 79 The Navigators
2 Florida Regional Regional Finalists 1592 Bionic Tigers
2 Florida Regional Regional Finalists 1251 The Revolution
2 Florida Regional Regional Finalists 233 Space Coast FIRST Robotics Team
2 Florida Regional Regional Finalists 845 Cutting Edge
2 Florida Regional Regional Finalists 1270 Red Dragons
2 Florida Regional Regional Winners 179 The Children of the Swamp
2 Florida Regional Rookie All Star Award 1592 Bionic Tigers
2 Florida Regional Rookie Inspiration Award 1604 The Harmony Hurricanes
2 Florida Regional Safety Award 1557 Lake County Alliance
2 Florida Regional Website Award 108 SigmaC@T
2 Florida Regional Woodie Flowers Finalist Award 234 Scott Ritchie
Cyber Blue
2 Florida Regional Xerox Creativity Award 1402 Freedom Patriots
2 Great Lakes Regional Autodesk Visualization Award 280 TNT
2 Great Lakes Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 1602 Cougarbots
2 Great Lakes Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 67 The HOT Team
2 Great Lakes Regional Engineering Inspiration Award 57 Leopards
2 Great Lakes Regional General Motors Industrial Design Award 1 The Juggernauts
2 Great Lakes Regional Highest Rookie Seed 1596 Twin Saults International Instigators
2 Great Lakes Regional Imagery Award 503 Frog Force
2 Great Lakes Regional J&J Sportsmanship 904 R2 D Cubes
2 Great Lakes Regional Judges' Award 547 F.E.A.R.
2 Great Lakes Regional Judges' Award 1023 Bedford Express
2 Great Lakes Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 57 Leopards
2 Great Lakes Regional Motorola Quality Award 322 The F.I.R.E. Team
2 Great Lakes Regional RadioShack Innovation in Control Award 573 Mech Warriors
2 Great Lakes Regional Regional Chairman's Award 65 The Huskie Brigade
2 Great Lakes Regional Regional Finalists 322 The F.I.R.E. Team
2 Great Lakes Regional Regional Finalists 1023 Bedford Express
2 Great Lakes Regional Regional Finalists 308 The Monsters
2 Great Lakes Regional Regional Winners 68 Truck Town Thunder
2 Great Lakes Regional Regional Winners 66 The Willow Run B-24 Flyers
2 Great Lakes Regional Regional Winners 67 The HOT Team
2 Great Lakes Regional Rookie All Star Award 1596 Twin Saults International Instigators
2 Great Lakes Regional Rookie Inspiration Award 1502 Technical Difficulties
2 Great Lakes Regional Safety Award 279 Tech Fusion
2 Great Lakes Regional Website Award 1596 Twin Saults International Instigators
2 Great Lakes Regional Woodie Flowers Finalist Award 894 Paul Dubois
Chargers
2 Great Lakes Regional Xerox Creativity Award 279 Tech Fusion
2 Pacific Northwest Regional Autodesk Visualization Award 955 CV Robotics
2 Pacific Northwest Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 847 PHRED
2 Pacific Northwest Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 955 CV Robotics
2 Pacific Northwest Regional Engineering Inspiration Award 481 The Hitchhikers
2 Pacific Northwest Regional General Motors Industrial Design Award 492 Titan Robotics Club
2 Pacific Northwest Regional Highest Rookie Seed 1566 AMMOKNIGHTS
2 Pacific Northwest Regional Imagery Award 1130 Rebel Robotics
2 Pacific Northwest Regional J&J Sportsmanship 372 E-372
2 Pacific Northwest Regional Judges' Award 360 The Revolution
2 Pacific Northwest Regional Judges' Award 1595 Dragons
2 Pacific Northwest Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 1359 Scalawags
2 Pacific Northwest Regional Motorola Quality Award 753 High Desert Droids
2 Pacific Northwest Regional RadioShack Innovation in Control Award 997 Carpet Cutters
2 Pacific Northwest Regional Regional Chairman's Award 957 WATSON
2 Pacific Northwest Regional Regional Finalists 1359 Scalawags
2 Pacific Northwest Regional Regional Finalists 948 NRG (Newport Robotics Group)
2 Pacific Northwest Regional Regional Finalists 1569 HaYwiRe
2 Pacific Northwest Regional Regional Winners 492 Titan Robotics Club
2 Pacific Northwest Regional Regional Winners 604 Quixilver
2 Pacific Northwest Regional Regional Winners 1595 Dragons
2 Pacific Northwest Regional Rookie All Star Award 1510 Wildcats
2 Pacific Northwest Regional Rookie Inspiration Award 1540 Flaming Chickens
2 Pacific Northwest Regional Safety Award 604 Quixilver
2 Pacific Northwest Regional Website Award 1540 Flaming Chickens
2 Pacific Northwest Regional Woodie Flowers Finalist Award 1039 Kevin Ross
Chief Sealth Robotics
2 Pacific Northwest Regional Xerox Creativity Award 1346 Trobotics
2 Pittsburgh Regional Autodesk Visualization Award 357 Royal Assault
2 Pittsburgh Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 379 Robocats
2 Pittsburgh Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 357 Royal Assault
2 Pittsburgh Regional Engineering Inspiration Award 63 The Red Barons
2 Pittsburgh Regional General Motors Industrial Design Award 1249 Robo Rats
2 Pittsburgh Regional Highest Rookie Seed 1708 Natural Selection
2 Pittsburgh Regional Imagery Award 869 The Power Cord
2 Pittsburgh Regional J&J Sportsmanship 365 Miracle Workerz
2 Pittsburgh Regional Judges' Award 337 STAR-bots
2 Pittsburgh Regional Judges' Award 395 2 TrainRobotics
2 Pittsburgh Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 365 Miracle Workerz
2 Pittsburgh Regional Motorola Quality Award 291 CIA - Creativity In Action
2 Pittsburgh Regional RadioShack Innovation in Control Award 1006 Port Perry Rebels
2 Pittsburgh Regional Regional Chairman's Award 1014 Beta Flashes
2 Pittsburgh Regional Regional Finalists 869 The Power Cord
2 Pittsburgh Regional Regional Finalists 365 Miracle Workerz
2 Pittsburgh Regional Regional Finalists 808 Mechanical Mayhem
2 Pittsburgh Regional Regional Winners 1249 Robo Rats
2 Pittsburgh Regional Regional Winners 128 The Botcats
2 Pittsburgh Regional Regional Winners 1708 Natural Selection
2 Pittsburgh Regional Regional Winners 395 2 TrainRobotics
2 Pittsburgh Regional Rookie All Star Award 1708 Natural Selection
2 Pittsburgh Regional Rookie Inspiration Award 1634 Wreckers
2 Pittsburgh Regional Safety Award 48 Delphi E.L.I.T.E.
2 Pittsburgh Regional Website Award 365 Miracle Workerz
2 Pittsburgh Regional Woodie Flowers Finalist Award 128 Susan Godez
The Botcats
2 Pittsburgh Regional Xerox Creativity Award 49 Robotic Knights
2 St. Louis Regional Autodesk Visualization Award 967 Mean Machine
2 St. Louis Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 648 Q. C. Elite
2 St. Louis Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 537 Charger Robotics
2 St. Louis Regional Engineering Inspiration Award 537 Charger Robotics
2 St. Louis Regional General Motors Industrial Design Award 1178 D.U.R.T.
2 St. Louis Regional Highest Rookie Seed 1625 Winnovation
2 St. Louis Regional Imagery Award 967 Mean Machine
2 St. Louis Regional J&J Sportsmanship 933 Trigos
2 St. Louis Regional Judges' Award 903 Explorobots
2 St. Louis Regional Judges' Award 1349 Inter-tribal Robotics Group
2 St. Louis Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 1315 Robo-Knights
2 St. Louis Regional Motorola Quality Award 16 Bomb Squad
2 St. Louis Regional RadioShack Innovation in Control Award 1024 Kil-A-Bytes
2 St. Louis Regional Regional Chairman's Award 931 Perpetual Chaos
2 St. Louis Regional Regional Finalists 650 Hella's Angels
2 St. Louis Regional Regional Finalists 648 Q. C. Elite
2 St. Louis Regional Regional Finalists 288 The RoboDawgs
2 St. Louis Regional Regional Winners 1625 Winnovation
2 St. Louis Regional Regional Winners 939 Hiphopanonymous
2 St. Louis Regional Regional Winners 1444 The Lightning Lancers
2 St. Louis Regional Rookie All Star Award 1625 Winnovation
2 St. Louis Regional Rookie Inspiration Award 1706 Wentzville
2 St. Louis Regional Safety Award 1098 The GI's
2 St. Louis Regional Website Award 909 The Junkyard Crew
2 St. Louis Regional Woodie Flowers Finalist Award 1208 Eric Curry
Super Critical Axe Men (SCRAM)
2 St. Louis Regional Xerox Creativity Award 1625 Winnovation
2 UTC New England Regional Autodesk Visualization Award 230 Gaelhawks
2 UTC New England Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 1099 LIONS
2 UTC New England Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 69 Team HYPER (Helping Youth Pursue Engineering and Robotics)
2 UTC New England Regional Engineering Inspiration Award 176 Aces High
2 UTC New England Regional General Motors Industrial Design Award 20 The Rocketeers
2 UTC New England Regional Highest Rookie Seed 1568 Namlot Mechanicatz
2 UTC New England Regional Imagery Award 558 Robo Squad
2 UTC New England Regional J&J Sportsmanship 157 AZTECHS 157
2 UTC New England Regional Judges' Award 1568 Namlot Mechanicatz
2 UTC New England Regional Judges' Award 716 Who'sCTEKS
2 UTC New England Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 839 Rosie Robotics
2 UTC New England Regional Motorola Quality Award 126 Gael Force
2 UTC New England Regional RadioShack Innovation in Control Award 1100 The Tomahawks
2 UTC New England Regional Regional Chairman's Award 236 Techno-Ticks
2 UTC New England Regional Regional Finalists 173 R.A.G.E. (Robotics & Gadget Engineering)
2 UTC New England Regional Regional Finalists 230 Gaelhawks
2 UTC New England Regional Regional Finalists 20 The Rocketeers
2 UTC New England Regional Regional Winners 69 Team HYPER (Helping Youth Pursue Engineering and Robotics)
2 UTC New England Regional Regional Winners 126 Gael Force
2 UTC New England Regional Regional Winners 1071 Team Max
2 UTC New England Regional Rookie All Star Award 1665 Weapons of Mass Consturction
2 UTC New England Regional Rookie Inspiration Award 1524 Gladiators
2 UTC New England Regional Safety Award 230 Gaelhawks
2 UTC New England Regional Website Award 228 Team "Gus"
2 UTC New England Regional Woodie Flowers Finalist Award 176 Dave Leenhouts
Aces High
2 UTC New England Regional Xerox Creativity Award 1493 The Falcons
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Autodesk Visualization Award 133 B.E.R.T
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 157 AZTECHS 157
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 190 Gompei and the H.E.R.D.
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Engineering Inspiration Award 126 Gael Force
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional General Motors Industrial Design Award 133 B.E.R.T
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Highest Rookie Seed 1517 Phi Pi Pho Phun
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Imagery Award 811 Cardinals
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional J&J Sportsmanship 1335 RHS
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Judges' Award 1153 Robo-Rebels
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Judges' Award 1289 Gearheadz
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 42 P.A.R.T.S. (Precision Alvirne Robotics Team Systems)
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Motorola Quality Award 175 Buzz Robotics
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional RadioShack Innovation in Control Award 138 Entropy
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Regional Chairman's Award 501 The Power Knights
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Regional Finalists 175 Buzz Robotics
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Regional Finalists 138 Entropy
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Regional Finalists 58 Riot Crew
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Regional Finalists 562 SPARK - Students Pursuing Applied Robotics Knowledge
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Regional Winners 350 BAE-Analog-Timberlane Robotics
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Regional Winners 121 Rhode Warriors
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Regional Winners 126 Gael Force
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Rookie All Star Award 1517 Phi Pi Pho Phun
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Rookie Inspiration Award 1519 Mechnical Mayhem
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Safety Award 1073 The Force Team
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Website Award 58 Riot Crew
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Woodie Flowers Finalist Award 155 Paul Griswold
The Technonuts
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Xerox Creativity Award 40 Pioneers
1 Finger Lakes Regional Autodesk Visualization Award 340 G.R.R. (Greater Rochester Robotics)
1 Finger Lakes Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 191 The X-Cats
1 Finger Lakes Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 284 The Crew
1 Finger Lakes Regional Engineering Inspiration Award 250 Dynamos
1 Finger Lakes Regional General Motors Industrial Design Award 1559 Devil-Tech
1 Finger Lakes Regional Highest Rookie Seed 1559 Devil-Tech
1 Finger Lakes Regional Imagery Award 191 The X-Cats
1 Finger Lakes Regional J&J Sportsmanship 217 The ThunderChickens
1 Finger Lakes Regional Judges' Award 1567 Unknown Team Name
1 Finger Lakes Regional Judges' Award 1551 The Green Machine
1 Finger Lakes Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 217 The ThunderChickens
1 Finger Lakes Regional Motorola Quality Award 229 Division By Zero
1 Finger Lakes Regional RadioShack Innovation in Control Award 237 T.R.I.B.E.
1 Finger Lakes Regional Regional Chairman's Award 340 G.R.R. (Greater Rochester Robotics)
1 Finger Lakes Regional Regional Finalists 772 Club Sandwich
1 Finger Lakes Regional Regional Winners 494 Martians
1 Finger Lakes Regional Regional Winners 639 Code Red Robotics
1 Finger Lakes Regional Regional Winners 191 The X-Cats
1 Finger Lakes Regional Rookie All Star Award 1511 Rolling Thunder
1 Finger Lakes Regional Rookie Inspiration Award 1547 Where's Waldo?
1 Finger Lakes Regional Safety Award 494 Martians
1 Finger Lakes Regional Website Award 772 Club Sandwich
1 Finger Lakes Regional Woodie Flowers Finalist Award 1370 Robert Kelly
Middletown Robotics Group
1 Finger Lakes Regional Xerox Creativity Award 211 MAK (Marshall And Kodak)
1 NASA / VCU Regional Autodesk Visualization Award 435 Robodogs
1 NASA / VCU Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 1086 Pirates
1 NASA / VCU Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 384 Sparky 384
1 NASA / VCU Regional Engineering Inspiration Award 388 Maximum Oz
1 NASA / VCU Regional General Motors Industrial Design Award 384 Sparky 384
1 NASA / VCU Regional Highest Rookie Seed 1610 B.O.T. (Builders of Tomorrow)
1 NASA / VCU Regional Imagery Award 510 Hawaii Five-10
1 NASA / VCU Regional J&J Sportsmanship 122 NASA Knights
1 NASA / VCU Regional Judges' Award 435 Robodogs
1 NASA / VCU Regional Judges' Award 1033 The Cadets
1 NASA / VCU Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 623 Ohmies
1 NASA / VCU Regional Motorola Quality Award 401 Hokie GUARD
1 NASA / VCU Regional RadioShack Innovation in Control Award 1541 MidloCANics
1 NASA / VCU Regional Regional Chairman's Award 384 Sparky 384
1 NASA / VCU Regional Regional Finalists 447 Team Roboto
1 NASA / VCU Regional Regional Finalists 539 Titans
1 NASA / VCU Regional Regional Finalists 339 Rappahannock Robotics
1 NASA / VCU Regional Regional Winners 435 Robodogs
1 NASA / VCU Regional Regional Winners 122 NASA Knights
1 NASA / VCU Regional Regional Winners 401 Hokie GUARD
1 NASA / VCU Regional Rookie All Star Award 1610 B.O.T. (Builders of Tomorrow)
1 NASA / VCU Regional Rookie Inspiration Award 1541 MidloCANics
1 NASA / VCU Regional Safety Award 1033 The Cadets
1 NASA / VCU Regional Website Award 623 Ohmies
1 NASA / VCU Regional Woodie Flowers Finalist Award 623 Charles Harris
Ohmies
1 NASA / VCU Regional Xerox Creativity Award 447 Team Roboto
1 Peachtree Regional Autodesk Visualization Award 1414 iHOT
1 Peachtree Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 1398 Robo-Raiders
1 Peachtree Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 462 The Rambunctious Rams
1 Peachtree Regional Engineering Inspiration Award 1102 Aiken County Robotics Team M'Aiken Magic
1 Peachtree Regional General Motors Industrial Design Award 1539 C.A.R.L.O.S.
1 Peachtree Regional Highest Rookie Seed 1611 Mustangs
1 Peachtree Regional Imagery Award 34 Rocket City Robotics
1 Peachtree Regional J&J Sportsmanship 538 Dragon Slayers
1 Peachtree Regional Judges' Award 801 HorsePower
1 Peachtree Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 1414 iHOT
1 Peachtree Regional Motorola Quality Award 1180 Atomsmashers
1 Peachtree Regional RadioShack Innovation in Control Award 832 Chimera
1 Peachtree Regional Regional Chairman's Award 1002 The Circuit Runners
1 Peachtree Regional Regional Finalists 1648 Grady Gearbox Gangstaz
1 Peachtree Regional Regional Finalists 1102 Aiken County Robotics Team M'Aiken Magic
1 Peachtree Regional Regional Finalists 832 Chimera
1 Peachtree Regional Regional Winners 281 EnTech
1 Peachtree Regional Regional Winners 1261 RoboLions
1 Peachtree Regional Regional Winners 801 HorsePower
1 Peachtree Regional Rookie All Star Award 1648 Grady Gearbox Gangstaz
1 Peachtree Regional Rookie Inspiration Award 1553 Robotic Anomaly
1 Peachtree Regional Safety Award 1319 Golden Flash
1 Peachtree Regional Website Award 281 EnTech
1 Peachtree Regional Woodie Flowers Finalist Award 34 Dana Hobbs
Rocket City Robotics
1 Peachtree Regional Xerox Creativity Award 281 EnTech
1 Sacramento Regional Autodesk Visualization Award 955 CV Robotics
1 Sacramento Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 692 THE FEMBOTS
1 Sacramento Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 114 Eagle Strike
1 Sacramento Regional Engineering Inspiration Award 1388 Eagle Robotics
1 Sacramento Regional General Motors Industrial Design Award 56 Robbe Xtreme
1 Sacramento Regional Highest Rookie Seed 1671 "DOC"
1 Sacramento Regional Imagery Award 1323 Mad Town Coyotes
1 Sacramento Regional J&J Sportsmanship 1097 Site 3 Engineering
1 Sacramento Regional Judges' Award 330 BeachBot
1 Sacramento Regional Judges' Award 841 The BioMechs
1 Sacramento Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 1422 CART-Bot
1 Sacramento Regional Motorola Quality Award 254 Cheesy Poofs
1 Sacramento Regional RadioShack Innovation in Control Award 973 Greybots
1 Sacramento Regional Regional Chairman's Award 393 Full Metal Jackets
1 Sacramento Regional Regional Finalists 114 Eagle Strike
1 Sacramento Regional Regional Finalists 1097 Site 3 Engineering
1 Sacramento Regional Regional Finalists 254 Cheesy Poofs
1 Sacramento Regional Regional Winners 766 M-A Bears
1 Sacramento Regional Regional Winners 1072 Harker Robotics
1 Sacramento Regional Regional Winners 245 Adambots
1 Sacramento Regional Rookie All Star Award 1671 "DOC"
1 Sacramento Regional Rookie Inspiration Award 1678 EnGen
1 Sacramento Regional Safety Award 1147 The Herdinators
1 Sacramento Regional Website Award 254 Cheesy Poofs
1 Sacramento Regional Woodie Flowers Finalist Award 330 Matt Driggs
BeachBot
1 Sacramento Regional Xerox Creativity Award 610 The Coyotes