Season Awards

A quick glance at this page can provide an overview of all FIRST Robotics Competition awards won this season or, if a filter is selected, the winners of only a particular award. You can click on the event name or the team number to view more information. You can re-sort the table by clicking on the columns, holding the shift key to select multiple columns. This page was last rendered 11/27/2022 2:10 AM Eastern.


Week Event Name Award Team Team/Person
6 The Championship Event Autodesk Award for Visualization 955 CV Robotics
6 The Championship Event Autodesk Inventor Award 342 Burning Magnetos
6 The Championship Event Autodesk Rising Star Rookie Team Award 1489 Blood Sweat & Gears
6 The Championship Event Chairman's Award 254 Cheesy Poofs
6 The Championship Event Championship Division Finalists - Archimedes 1272 Tyrannikal Mechanikal
6 The Championship Event Championship Division Finalists - Archimedes 716 Who'sCTEKS
6 The Championship Event Championship Division Finalists - Curie 279 Tech Fusion
6 The Championship Event Championship Division Finalists - Curie 461 Westside Boiler Invasion
6 The Championship Event Championship Division Finalists - Curie 66 The Willow Run B-24 Flyers
6 The Championship Event Championship Division Finalists - Galileo 177 Bobcat Robotics
6 The Championship Event Championship Division Finalists - Galileo 27 Team Rush
6 The Championship Event Championship Division Finalists - Galileo 365 Miracle Workerz
6 The Championship Event Championship Division Finalists - Newton 811 Cardinals
6 The Championship Event Championship Division Finalists - Newton 176 Aces High
6 The Championship Event Championship Division Finalists - Newton 322 The F.I.R.E. Team
6 The Championship Event Championship Division Winners - Archimedes 494 Martians
6 The Championship Event Championship Division Winners - Archimedes 435 Robodogs
6 The Championship Event Championship Division Winners - Archimedes 71 Team Hammond
6 The Championship Event Championship Division Winners - Curie 175 Buzz Robotics
6 The Championship Event Championship Division Winners - Curie 1038 Thunderhawks
6 The Championship Event Championship Division Winners - Curie 1388 Unknown Team Name
6 The Championship Event Championship Division Winners - Galileo 469 Las Guerrillas
6 The Championship Event Championship Division Winners - Galileo 1218 CHASS
6 The Championship Event Championship Division Winners - Galileo 868 TechHOUNDS
6 The Championship Event Championship Division Winners - Newton 340 G.R.R. (Greater Rochester Robotics)
6 The Championship Event Championship Division Winners - Newton 67 The HOT Team
6 The Championship Event Championship Finalist 469 Las Guerrillas
6 The Championship Event Championship Finalist 1218 CHASS
6 The Championship Event Championship Finalist 868 TechHOUNDS
6 The Championship Event Championship Winner 435 Robodogs
6 The Championship Event Championship Winner 494 Martians
6 The Championship Event Championship Winner 71 Team Hammond
6 The Championship Event DaimlerChrysler Team Spirit Award 1241 Theory6_The Hansen Experience of Robotic Youth
6 The Championship Event Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 33 Killer Bees
6 The Championship Event Engineering Inspiration Award 812 The Midnight Mechanics
6 The Championship Event General Motors Industrial Design Award 303 Panther Robotics
6 The Championship Event Highest Rookie Seed - Archimedes 1272 Tyrannikal Mechanikal
6 The Championship Event Highest Rookie Seed - Curie 1319 Golden Flash
6 The Championship Event Highest Rookie Seed - Newton 1403 Unknown Team Name
6 The Championship Event Imagery Award 365 Miracle Workerz
6 The Championship Event J&J Sportsmanship 494 Martians
6 The Championship Event Judges' Award 388 Maximum Oz
6 The Championship Event Judges' Award 1305 Near North Student Robotics Initiative
6 The Championship Event Judges' Award 462 The Rambunctious Rams
6 The Championship Event Judges' Award 1396 RoboPirates
6 The Championship Event Judges' Award 330 BeachBot
6 The Championship Event Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 301 P.R.O.B.O.T.S.
6 The Championship Event Leadership in Controls Award 67 The HOT Team
6 The Championship Event Motorola Quality Award 494 Martians
6 The Championship Event Rookie All Star Award 1414 International House of Technology
6 The Championship Event Rookie Inspiration Award 1422 AU-BOT
6 The Championship Event Website Award 188 Blizzard
6 The Championship Event Woodie Flowers Award 131 David Kelso
C.H.A.O.S.
6 The Championship Event Xerox Creativity Award 190 Gompei and the H.E.R.D
5 Greater Toronto Regional Autodesk Award for Visualization 48 Delphi E.L.I.T.E.
5 Greater Toronto Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 1310 RUNNYMEDE ROBOTICS
5 Greater Toronto Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 1241 Theory6_The Hansen Experience of Robotic Youth
5 Greater Toronto Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 33 Killer Bees
5 Greater Toronto Regional Engineering Inspiration Award 48 Delphi E.L.I.T.E.
5 Greater Toronto Regional General Motors Industrial Design Award 639 Code Red Robotics
5 Greater Toronto Regional General Motors Industrial Design Award 33 Killer Bees
5 Greater Toronto Regional Highest Rookie Seed 1305 Near North Student Robotics Initiative
5 Greater Toronto Regional Imagery Award 781 Kinetic Knights
5 Greater Toronto Regional Imagery Award 1006 Rebels
5 Greater Toronto Regional J&J Sportsmanship 188 Blizzard
5 Greater Toronto Regional Judges' Award 1292 Unknown Team Name
5 Greater Toronto Regional Judges' Award 771 SWAT
5 Greater Toronto Regional Leadership in Controls Award 48 Delphi E.L.I.T.E.
5 Greater Toronto Regional Motorola Quality Award 1305 Near North Student Robotics Initiative
5 Greater Toronto Regional Motorola Quality Award 1114 Simbotics
5 Greater Toronto Regional Regional Chairman's Award 1006 Rebels
5 Greater Toronto Regional Regional Finalists 1114 Simbotics
5 Greater Toronto Regional Regional Finalists 48 Delphi E.L.I.T.E.
5 Greater Toronto Regional Regional Finalists 1006 Rebels
5 Greater Toronto Regional Regional Winners 639 Code Red Robotics
5 Greater Toronto Regional Regional Winners 33 Killer Bees
5 Greater Toronto Regional Regional Winners 1112 Huskies
5 Greater Toronto Regional Rookie All Star Award 1305 Near North Student Robotics Initiative
5 Greater Toronto Regional Rookie All Star Award 1241 Theory6_The Hansen Experience of Robotic Youth
5 Greater Toronto Regional Rookie Inspiration Award 1385 The Brainstormers
5 Greater Toronto Regional Website Award 188 Blizzard
5 Greater Toronto Regional Woodie Flowers Finalist Award 188 Roly Anderson
Blizzard
5 Greater Toronto Regional Xerox Creativity Award 1114 Simbotics
5 Lone Star Regional Autodesk Award for Visualization 1296 Yellowjackets
5 Lone Star Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 57 Leopards
5 Lone Star Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 456 Vikings
5 Lone Star Regional Engineering Inspiration Award 118 Robonauts
5 Lone Star Regional General Motors Industrial Design Award 909 The Junkyard Crew.
5 Lone Star Regional Highest Rookie Seed 1421 Unknown Team Name
5 Lone Star Regional Imagery Award 476 Adidarons
5 Lone Star Regional J&J Sportsmanship 364 Team Fusion
5 Lone Star Regional Judges' Award 647 Shoemaker CyberWolves Robotics Team
5 Lone Star Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 1448 October Sky
5 Lone Star Regional Leadership in Controls Award 319 Big Bad Bob
5 Lone Star Regional Motorola Quality Award 456 Vikings
5 Lone Star Regional Regional Chairman's Award 1108 Panther Robotics
5 Lone Star Regional Regional Finalists 1459 BearCats
5 Lone Star Regional Regional Finalists 462 The Rambunctious Rams
5 Lone Star Regional Regional Finalists 148 Robowranglers
5 Lone Star Regional Regional Winners 364 Team Fusion
5 Lone Star Regional Regional Winners 57 Leopards
5 Lone Star Regional Regional Winners 231 High Voltage
5 Lone Star Regional Regional Winners 457 Grease Monkeys
5 Lone Star Regional Rookie All Star Award 1448 October Sky
5 Lone Star Regional Rookie Inspiration Award 1496 Diversitec
5 Lone Star Regional Website Award 148 Robowranglers
5 Lone Star Regional Woodie Flowers Finalist Award 462 Lender Luse
The Rambunctious Rams
5 Lone Star Regional Xerox Creativity Award 1108 Panther Robotics
5 Palmetto Regional Autodesk Award for Visualization 342 Burning Magnetos
5 Palmetto Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 11 Marauders
5 Palmetto Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 5 Robocards
5 Palmetto Regional Engineering Inspiration Award 343 Metal-In-Motion
5 Palmetto Regional General Motors Industrial Design Award 435 Robodogs
5 Palmetto Regional Highest Rookie Seed 1319 Golden Flash
5 Palmetto Regional Imagery Award 122 NASA Knights
5 Palmetto Regional J&J Sportsmanship 818 GENESIS '02 - "The Steel Armadillos"
5 Palmetto Regional Judges' Award 908 Botz of Prey
5 Palmetto Regional Judges' Award 433 Firebirds
5 Palmetto Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 1284 Design Applications for Robotics Technology
5 Palmetto Regional Leadership in Controls Award 665 PHAT
5 Palmetto Regional Motorola Quality Award 337 STAR-bots
5 Palmetto Regional Regional Chairman's Award 342 Burning Magnetos
5 Palmetto Regional Regional Finalists 271 Mechanical Marauders
5 Palmetto Regional Regional Finalists 95 The Grasshoppers
5 Palmetto Regional Regional Finalists 1302 Team Lionheart
5 Palmetto Regional Regional Winners 281 EnTech
5 Palmetto Regional Regional Winners 11 Marauders
5 Palmetto Regional Regional Winners 122 NASA Knights
5 Palmetto Regional Rookie All Star Award 1398 Robo-Raiders
5 Palmetto Regional Rookie Inspiration Award 1319 Golden Flash
5 Palmetto Regional Website Award 34 Rocket City Robotics
5 Palmetto Regional Woodie Flowers Finalist Award 415 Bill Soetebier
Team Bosch - The Invisionators
5 Palmetto Regional Xerox Creativity Award 34 Rocket City Robotics
5 Silicon Valley Regional Autodesk Award for Visualization 253 MRT
5 Silicon Valley Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 473 Montana State Robotics Team
5 Silicon Valley Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 846 The Funky Monkeys
5 Silicon Valley Regional Engineering Inspiration Award 115 MVRT
5 Silicon Valley Regional General Motors Industrial Design Award 1351 Nonlinear Regression
5 Silicon Valley Regional Highest Rookie Seed 1351 Nonlinear Regression
5 Silicon Valley Regional Imagery Award 840 ART
5 Silicon Valley Regional J&J Sportsmanship 1097 Site 3 Engineering
5 Silicon Valley Regional Judges' Award 1120 MILPITAS HIGH "Xtreme AI ROBOTICS" (MXR)
5 Silicon Valley Regional Judges' Award 972 Iron Paw
5 Silicon Valley Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 114 Eagle Strike
5 Silicon Valley Regional Leadership in Controls Award 973 Greybots
5 Silicon Valley Regional Motorola Quality Award 852 The Athenian Robotics Collective
5 Silicon Valley Regional Regional Chairman's Award 254 Cheesy Poofs
5 Silicon Valley Regional Regional Finalists 1280 Ragin' Sea Biscuits of San Ramon Valley High
5 Silicon Valley Regional Regional Finalists 691 Hart Burn
5 Silicon Valley Regional Regional Finalists 100 Wildcats
5 Silicon Valley Regional Regional Winners 971 "RoboSpartans"
5 Silicon Valley Regional Regional Winners 852 The Athenian Robotics Collective
5 Silicon Valley Regional Regional Winners 254 Cheesy Poofs
5 Silicon Valley Regional Rookie All Star Award 1422 AU-BOT
5 Silicon Valley Regional Rookie Inspiration Award 1280 Ragin' Sea Biscuits of San Ramon Valley High
5 Silicon Valley Regional Website Award 691 Hart Burn
5 Silicon Valley Regional Woodie Flowers Finalist Award 115 Ted Shinta
MVRT
5 Silicon Valley Regional Xerox Creativity Award 47 Chief Delphi
5 West Michigan Regional Autodesk Award for Visualization 74 Unknown Team Name
5 West Michigan Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 519 Robomasters
5 West Michigan Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 830 The Rat Pack
5 West Michigan Regional Engineering Inspiration Award 302 The Dragons
5 West Michigan Regional General Motors Industrial Design Award 1140 MAGNADON
5 West Michigan Regional Highest Rookie Seed 1243 Unknown Team Name
5 West Michigan Regional Imagery Award 494 Martians
5 West Michigan Regional J&J Sportsmanship 494 Martians
5 West Michigan Regional Judges' Award 1447 Panther Robotics
5 West Michigan Regional Judges' Award 85 B.O.B. (Built on Brains)
5 West Michigan Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 503 Frog Force
5 West Michigan Regional Leadership in Controls Award 67 The HOT Team
5 West Michigan Regional Motorola Quality Award 71 Team Hammond
5 West Michigan Regional Regional Chairman's Award 141 WO-BOT
5 West Michigan Regional Regional Finalists 494 Martians
5 West Michigan Regional Regional Finalists 67 The HOT Team
5 West Michigan Regional Regional Finalists 858 Delphi Demons
5 West Michigan Regional Regional Winners 141 WO-BOT
5 West Michigan Regional Regional Winners 1024 Kil-A-Bytes
5 West Michigan Regional Regional Winners 1243 Unknown Team Name
5 West Michigan Regional Rookie All Star Award 1272 Tyrannikal Mechanikal
5 West Michigan Regional Rookie Inspiration Award 1243 Unknown Team Name
5 West Michigan Regional Website Award 503 Frog Force
5 West Michigan Regional Woodie Flowers Finalist Award 71 Darrel Noble
Team Hammond
5 West Michigan Regional Xerox Creativity Award 857 Superior Roboworks
4 Buckeye Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 808 Mechanical Mayhem
4 Buckeye Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 279 Tech Fusion
4 Buckeye Regional Engineering Inspiration Award 141 WO-BOT
4 Buckeye Regional General Motors Industrial Design Award 67 The HOT Team
4 Buckeye Regional Highest Rookie Seed 1278 Unknown Team Name
4 Buckeye Regional Imagery Award 1188 OAKTOWN CREWZ
4 Buckeye Regional J&J Sportsmanship 191 The X-Cats
4 Buckeye Regional Judges' Award 249 The Bulldogs
4 Buckeye Regional Judges' Award 1308 Unknown Team Name
4 Buckeye Regional Judges' Award 48 Delphi E.L.I.T.E.
4 Buckeye Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 379 Robocats
4 Buckeye Regional Leadership in Controls Award 578 Blue Lightning
4 Buckeye Regional Motorola Quality Award 340 G.R.R. (Greater Rochester Robotics)
4 Buckeye Regional Regional Chairman's Award 379 Robocats
4 Buckeye Regional Regional Finalists 1038 Thunderhawks
4 Buckeye Regional Regional Finalists 48 Delphi E.L.I.T.E.
4 Buckeye Regional Regional Finalists 378 The Circuit Stompers!
4 Buckeye Regional Regional Winners 1126 SPARX
4 Buckeye Regional Regional Winners 340 G.R.R. (Greater Rochester Robotics)
4 Buckeye Regional Regional Winners 67 The HOT Team
4 Buckeye Regional Rookie All Star Award 1278 Unknown Team Name
4 Buckeye Regional Rookie Inspiration Award 1317 Digital Fusion
4 Buckeye Regional Website Award 174 Arctic Warriors
4 Buckeye Regional Woodie Flowers Finalist Award 1038 Bill Vinnage
Thunderhawks
4 Buckeye Regional Xerox Creativity Award 211 MAK (Marshall And Kodak)
4 Colorado Regional Autodesk Award for Visualization 1478 The OZ Men
4 Colorado Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 79 The Navigators
4 Colorado Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 938 Viking Xtreme Robotics
4 Colorado Regional Engineering Inspiration Award 159 Alpine Robotics
4 Colorado Regional General Motors Industrial Design Award 79 The Navigators
4 Colorado Regional Highest Rookie Seed 1324 Sporks
4 Colorado Regional Imagery Award 64 Gila Monsters
4 Colorado Regional J&J Sportsmanship 1158 The Corps
4 Colorado Regional Judges' Award 1332 S.W.I.F.T.
4 Colorado Regional Judges' Award 831 Ka Mikini Hui O Mililani
4 Colorado Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 60 Bionic Bulldogs
4 Colorado Regional Leadership in Controls Award 68 Truck Town Thunder
4 Colorado Regional Motorola Quality Award 60 Bionic Bulldogs
4 Colorado Regional Regional Chairman's Award 79 The Navigators
4 Colorado Regional Regional Finalists 68 Truck Town Thunder
4 Colorado Regional Regional Finalists 878 Metal Gear
4 Colorado Regional Regional Finalists 60 Bionic Bulldogs
4 Colorado Regional Regional Winners 982 The Knights
4 Colorado Regional Regional Winners 938 Viking Xtreme Robotics
4 Colorado Regional Regional Winners 662 Unknown Team Name
4 Colorado Regional Rookie All Star Award 1395 Los Picachos
4 Colorado Regional Rookie Inspiration Award 1410 Patribot
4 Colorado Regional Website Award 1190 SPAM
4 Colorado Regional Woodie Flowers Finalist Award 1164 Rick Pierce
Project Neo
4 Colorado Regional Xerox Creativity Award 878 Metal Gear
4 Midwest Regional Autodesk Award for Visualization 217 The ThunderChickens
4 Midwest Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 1259 PHS
4 Midwest Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 111 WildStang
4 Midwest Regional Engineering Inspiration Award 71 Team Hammond
4 Midwest Regional General Motors Industrial Design Award 383 Brazilian Machine
4 Midwest Regional Highest Rookie Seed 1259 PHS
4 Midwest Regional Imagery Award 217 The ThunderChickens
4 Midwest Regional J&J Sportsmanship 45 TechnoKats Robotics Team
4 Midwest Regional Judges' Award 1101 Mustangs
4 Midwest Regional Judges' Award 537 Charger Robotics
4 Midwest Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 135 Penn Robotics
4 Midwest Regional Leadership in Controls Award 447 Team Roboto
4 Midwest Regional Motorola Quality Award 27 Team Rush
4 Midwest Regional Regional Chairman's Award 234 Cyber Blue
4 Midwest Regional Regional Finalists 648 Q. C. Elite
4 Midwest Regional Regional Finalists 65 The Huskie Brigade
4 Midwest Regional Regional Winners 45 TechnoKats Robotics Team
4 Midwest Regional Regional Winners 269 Cooney Quest
4 Midwest Regional Regional Winners 930 Mukwonago Masters of Machinery
4 Midwest Regional Rookie All Star Award 1306 BadgerBOTS
4 Midwest Regional Rookie Inspiration Award 1296 Yellowjackets
4 Midwest Regional Website Award 461 Westside Boiler Invasion
4 Midwest Regional Woodie Flowers Finalist Award 537 John Budish
Charger Robotics
4 Midwest Regional Xerox Creativity Award 93 N.E.W. Apple Corps
4 New York City Regional Autodesk Award for Visualization 596 SciClones
4 New York City Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 522 ROBO WIZARDS
4 New York City Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 1155 SciBorgs
4 New York City Regional Engineering Inspiration Award 334 Techengineers
4 New York City Regional General Motors Industrial Design Award 522 ROBO WIZARDS
4 New York City Regional Highest Rookie Seed 1462 Co-op Tekeez
4 New York City Regional Imagery Award 1224 The Pius Princesses
4 New York City Regional J&J Sportsmanship 375 Robotic Plague
4 New York City Regional Judges' Award 335 Skillz Tech
4 New York City Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 694 StuyPulse
4 New York City Regional Leadership in Controls Award 233 Space Coast FIRST Robotics Team
4 New York City Regional Motorola Quality Award 354 Pirates
4 New York City Regional Regional Chairman's Award 395 2 TrainRobotics
4 New York City Regional Regional Finalists 596 SciClones
4 New York City Regional Regional Finalists 395 2 TrainRobotics
4 New York City Regional Regional Finalists 354 Pirates
4 New York City Regional Regional Winners 759 Systemetric
4 New York City Regional Regional Winners 233 Space Coast FIRST Robotics Team
4 New York City Regional Regional Winners 522 ROBO WIZARDS
4 New York City Regional Rookie All Star Award 1396 RoboPirates
4 New York City Regional Rookie Inspiration Award 1462 Co-op Tekeez
4 New York City Regional Website Award 333 CAN- DEW
4 New York City Regional Woodie Flowers Finalist Award 233 Andy Bradley
Space Coast FIRST Robotics Team
4 New York City Regional Xerox Creativity Award 41 Robo-Warriors
4 Philadelphia Regional Autodesk Award for Visualization 357 Royal Assault
4 Philadelphia Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 103 Cybersonics
4 Philadelphia Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 1218 CHASS
4 Philadelphia Regional Engineering Inspiration Award 357 Royal Assault
4 Philadelphia Regional General Motors Industrial Design Award 272 Cyber-Crusaders
4 Philadelphia Regional Highest Rookie Seed 1391 Unknown Team Name
4 Philadelphia Regional J&J Sportsmanship 316 LuNaTeCs
4 Philadelphia Regional Judges' Award 145 T-Rx
4 Philadelphia Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 103 Cybersonics
4 Philadelphia Regional Leadership in Controls Award 87 Red Devils
4 Philadelphia Regional Motorola Quality Award 222 Tigertrons
4 Philadelphia Regional Regional Chairman's Award 341 Miss Daisy
4 Philadelphia Regional Regional Finalists 486 Positronic Panthers
4 Philadelphia Regional Regional Finalists 222 Tigertrons
4 Philadelphia Regional Regional Finalists 651 The Dream Team
4 Philadelphia Regional Regional Winners 381 Tornadoes
4 Philadelphia Regional Regional Winners 177 Bobcat Robotics
4 Philadelphia Regional Regional Winners 284 The Crew
4 Philadelphia Regional Rookie All Star Award 1391 Unknown Team Name
4 Philadelphia Regional Rookie Inspiration Award 1394 TBD
4 Philadelphia Regional Website Award 365 Miracle Workerz
4 Philadelphia Regional Woodie Flowers Finalist Award 365 Joe Perrotto
Miracle Workerz
4 Philadelphia Regional Xerox Creativity Award 177 Bobcat Robotics
4 Southern California Regional Autodesk Award for Visualization 399 Eagle Robotics
4 Southern California Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 696 Clark
4 Southern California Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 1047 Nerd Lingers
4 Southern California Regional Engineering Inspiration Award 812 The Midnight Mechanics
4 Southern California Regional General Motors Industrial Design Award 981 Falcons
4 Southern California Regional Highest Rookie Seed 1266 Madison Devil Duckies
4 Southern California Regional Imagery Award 714 The Scorpions
4 Southern California Regional J&J Sportsmanship 599 Robo-Dox
4 Southern California Regional Judges' Award 22 Double Deuce
4 Southern California Regional Judges' Award 1135 WHS Schmoebotics
4 Southern California Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 991 The Dukes
4 Southern California Regional Leadership in Controls Award 980 ThunderBots
4 Southern California Regional Motorola Quality Award 207 METALCRAFTERS
4 Southern California Regional Regional Chairman's Award 294 Orange Tide
4 Southern California Regional Regional Finalists 1197 The Green Machine
4 Southern California Regional Regional Finalists 22 Double Deuce
4 Southern California Regional Regional Finalists 330 BeachBot
4 Southern California Regional Regional Winners 69 Team HYPER (Helping Youth Pursue Engineering and Robotics)
4 Southern California Regional Regional Winners 980 ThunderBots
4 Southern California Regional Regional Winners 314 The Megatron Oracles
4 Southern California Regional Rookie All Star Award 1266 Madison Devil Duckies
4 Southern California Regional Rookie Inspiration Award 1452 Unknown Team Name
4 Southern California Regional Website Award 691 Hart Burn
4 Southern California Regional Woodie Flowers Finalist Award 812 Rob Mainieri
The Midnight Mechanics
4 Southern California Regional Xerox Creativity Award 69 Team HYPER (Helping Youth Pursue Engineering and Robotics)
4 Southern California Regional Xerox Creativity Award 238 Cruisin Crusaders
3 Chesapeake Regional Autodesk Award for Visualization 116 Epsilon Delta
3 Chesapeake Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 341 Miss Daisy
3 Chesapeake Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 222 Tigertrons
3 Chesapeake Regional Engineering Inspiration Award 25 Raider Robotix
3 Chesapeake Regional General Motors Industrial Design Award 303 Panther Robotics
3 Chesapeake Regional Highest Rookie Seed 1405 Falcons Robotics
3 Chesapeake Regional Imagery Award 141 WO-BOT
3 Chesapeake Regional Judges' Award 510 Hawaii Five-10
3 Chesapeake Regional Judges' Award 1083 Team Emoticons
3 Chesapeake Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 7 Team007 Parkville Robotics
3 Chesapeake Regional Leadership in Controls Award 16 Baxter Bomb Squad
3 Chesapeake Regional Motorola Quality Award 222 Tigertrons
3 Chesapeake Regional Regional Chairman's Award 16 Baxter Bomb Squad
3 Chesapeake Regional Regional Finalists 291 CIA
3 Chesapeake Regional Regional Finalists 303 Panther Robotics
3 Chesapeake Regional Regional Finalists 222 Tigertrons
3 Chesapeake Regional Regional Winners 1405 Falcons Robotics
3 Chesapeake Regional Regional Winners 16 Baxter Bomb Squad
3 Chesapeake Regional Regional Winners 449 The Blair Robot Project
3 Chesapeake Regional Rookie All Star Award 1319 Golden Flash
3 Chesapeake Regional Rookie Inspiration Award 1257 Parallel Universe
3 Chesapeake Regional Website Award 291 CIA
3 Chesapeake Regional Woodie Flowers Finalist Award 125 George Perna
NU-TRONS
3 Detroit Regional Autodesk Award for Visualization 1188 OAKTOWN CREWZ
3 Detroit Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 1000 Cybearcats
3 Detroit Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 857 Superior Roboworks
3 Detroit Regional Engineering Inspiration Award 1 The Juggernauts
3 Detroit Regional General Motors Industrial Design Award 235 Motown Live Wires
3 Detroit Regional Highest Rookie Seed 1250 Navi-Gators
3 Detroit Regional Imagery Award 1188 OAKTOWN CREWZ
3 Detroit Regional J&J Sportsmanship 225 York High Bearcats
3 Detroit Regional J&J Sportsmanship 217 The ThunderChickens
3 Detroit Regional Judges' Award 515 TechnoKnights
3 Detroit Regional Judges' Award 406 Mumford Mustangs
3 Detroit Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 301 P.R.O.B.O.T.S.
3 Detroit Regional Leadership in Controls Award 33 Killer Bees
3 Detroit Regional Motorola Quality Award 903 Explorobots
3 Detroit Regional Regional Chairman's Award 1188 OAKTOWN CREWZ
3 Detroit Regional Regional Finalists 1000 Cybearcats
3 Detroit Regional Regional Finalists 1447 Panther Robotics
3 Detroit Regional Regional Finalists 1216 Knights
3 Detroit Regional Regional Winners 47 Chief Delphi
3 Detroit Regional Regional Winners 5 Robocards
3 Detroit Regional Regional Winners 313 Bionic Zebras
3 Detroit Regional Rookie All Star Award 1286 The "TECH-NO-MANIACS"
3 Detroit Regional Rookie Inspiration Award 1286 The "TECH-NO-MANIACS"
3 Detroit Regional Website Award 1037 The SCREAM Team
3 Detroit Regional Woodie Flowers Finalist Award 217 Paul Copioli
The ThunderChickens
3 Detroit Regional Xerox Creativity Award 301 P.R.O.B.O.T.S.
3 Detroit Regional Xerox Creativity Award 1403 Unknown Team Name
3 Peachtree Regional Autodesk Award for Visualization 807 Monster Mechanics
3 Peachtree Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 1002 The Circuit Runners
3 Peachtree Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 1057 The Blue Knights
3 Peachtree Regional Engineering Inspiration Award 34 Rocket City Robotics
3 Peachtree Regional General Motors Industrial Design Award 343 Metal-In-Motion
3 Peachtree Regional Highest Rookie Seed 1345 The Platinum Dragons
3 Peachtree Regional Imagery Award 1398 Robo-Raiders
3 Peachtree Regional J&J Sportsmanship 1379 PERDANA
3 Peachtree Regional Judges' Award 538 Dragon Slayers
3 Peachtree Regional Judges' Award 590 Chahta Warriors
3 Peachtree Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 866 The SmartTeens of the Turabo Valley
3 Peachtree Regional Leadership in Controls Award 1263 The Black Bears
3 Peachtree Regional Motorola Quality Award 494 Martians
3 Peachtree Regional Regional Chairman's Award 1002 The Circuit Runners
3 Peachtree Regional Regional Finalists 866 The SmartTeens of the Turabo Valley
3 Peachtree Regional Regional Finalists 1364 Unknown Team Name
3 Peachtree Regional Regional Finalists 34 Rocket City Robotics
3 Peachtree Regional Regional Winners 1369 Minotaur
3 Peachtree Regional Regional Winners 1057 The Blue Knights
3 Peachtree Regional Regional Winners 1002 The Circuit Runners
3 Peachtree Regional Rookie All Star Award 1414 International House of Technology
3 Peachtree Regional Rookie Inspiration Award 1371 The Pink Panthers
3 Peachtree Regional Website Award 34 Rocket City Robotics
3 Peachtree Regional Woodie Flowers Finalist Award 494 Jay TenBrink
Martians
3 Peachtree Regional Xerox Creativity Award 1369 Minotaur
3 Sacramento Regional Autodesk Award for Visualization 1097 Site 3 Engineering
3 Sacramento Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 833 HPA Robotics
3 Sacramento Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 254 Cheesy Poofs
3 Sacramento Regional Engineering Inspiration Award 1097 Site 3 Engineering
3 Sacramento Regional General Motors Industrial Design Award 753 High Desert Droids
3 Sacramento Regional Highest Rookie Seed 1427 Unknown Team Name
3 Sacramento Regional Imagery Award 869 The Power Cord
3 Sacramento Regional J&J Sportsmanship 701 RoboVikes
3 Sacramento Regional Judges' Award 955 CV Robotics
3 Sacramento Regional Judges' Award 114 Eagle Strike
3 Sacramento Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 1120 MILPITAS HIGH "Xtreme AI ROBOTICS" (MXR)
3 Sacramento Regional Leadership in Controls Award 945 Element 945
3 Sacramento Regional Motorola Quality Award 835 The Sting
3 Sacramento Regional Regional Chairman's Award 481 De Anza Robotics Team - DART
3 Sacramento Regional Regional Finalists 481 De Anza Robotics Team - DART
3 Sacramento Regional Regional Finalists 1120 MILPITAS HIGH "Xtreme AI ROBOTICS" (MXR)
3 Sacramento Regional Regional Finalists 945 Element 945
3 Sacramento Regional Regional Winners 254 Cheesy Poofs
3 Sacramento Regional Regional Winners 753 High Desert Droids
3 Sacramento Regional Regional Winners 955 CV Robotics
3 Sacramento Regional Rookie All Star Award 1388 Unknown Team Name
3 Sacramento Regional Rookie Inspiration Award 1425 Wilsonville Robotics
3 Sacramento Regional Website Award 254 Cheesy Poofs
3 Sacramento Regional Woodie Flowers Finalist Award 254 Steve Kyramarios
Cheesy Poofs
3 Sacramento Regional Xerox Creativity Award 1151 The Hitchhikers
3 SBPLI Long Island Regional Autodesk Award for Visualization 1114 Simbotics
3 SBPLI Long Island Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 467 Duct Tape Bandits
3 SBPLI Long Island Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 1114 Simbotics
3 SBPLI Long Island Regional Engineering Inspiration Award 311 Red Jammers
3 SBPLI Long Island Regional General Motors Industrial Design Award 417 Stangbot
3 SBPLI Long Island Regional Highest Rookie Seed 1468 J - Birds
3 SBPLI Long Island Regional Imagery Award 311 Red Jammers
3 SBPLI Long Island Regional J&J Sportsmanship 358 The Robotic Eagles
3 SBPLI Long Island Regional Judges' Award 88 TJ (TJ squared)
3 SBPLI Long Island Regional Judges' Award 564 L.E.R.N.
3 SBPLI Long Island Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 287 Hurricane Floyd
3 SBPLI Long Island Regional Leadership in Controls Award 358 The Robotic Eagles
3 SBPLI Long Island Regional Motorola Quality Award 569 Space Balls
3 SBPLI Long Island Regional Regional Chairman's Award 871 WIHS RoboTechs
3 SBPLI Long Island Regional Regional Finalists 28 Mission Impossible
3 SBPLI Long Island Regional Regional Finalists 569 Space Balls
3 SBPLI Long Island Regional Regional Finalists 810 The Mechanical Bulls
3 SBPLI Long Island Regional Regional Winners 229 Division By Zero
3 SBPLI Long Island Regional Regional Winners 311 Red Jammers
3 SBPLI Long Island Regional Regional Winners 1114 Simbotics
3 SBPLI Long Island Regional Rookie All Star Award 1468 J - Birds
3 SBPLI Long Island Regional Rookie Inspiration Award 1468 J - Birds
3 SBPLI Long Island Regional Website Award 467 Duct Tape Bandits
3 SBPLI Long Island Regional Woodie Flowers Finalist Award 871 Brian Buonomo
WIHS RoboTechs
3 SBPLI Long Island Regional Xerox Creativity Award 870 TEAM R. I. C. E. 870
3 UTC New England Regional Autodesk Award for Visualization 230 Gaelhawks
3 UTC New England Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 839 Rosie Robotics
3 UTC New England Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 716 Who'sCTEKS
3 UTC New England Regional Engineering Inspiration Award 230 Gaelhawks
3 UTC New England Regional General Motors Industrial Design Award 126 Gael Force
3 UTC New England Regional Highest Rookie Seed 1409 Unknown Team Name
3 UTC New England Regional Imagery Award 228 Team "Gus"
3 UTC New England Regional J&J Sportsmanship 173 R.A.G.E. (Robotics & Gadget Engineering)
3 UTC New England Regional Judges' Award 782 Killawatz
3 UTC New England Regional Judges' Award 1059 Unknown Team Name
3 UTC New England Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 195 Cyber Knights
3 UTC New England Regional Leadership in Controls Award 500 The Bears
3 UTC New England Regional Motorola Quality Award 237 T.R.I.B.E.
3 UTC New England Regional Regional Chairman's Award 236 Techno-Ticks
3 UTC New England Regional Regional Finalists 126 Gael Force
3 UTC New England Regional Regional Finalists 1100 The Tomahawks
3 UTC New England Regional Regional Finalists 173 R.A.G.E. (Robotics & Gadget Engineering)
3 UTC New England Regional Regional Winners 716 Who'sCTEKS
3 UTC New England Regional Regional Winners 230 Gaelhawks
3 UTC New England Regional Regional Winners 571 Team Paragon
3 UTC New England Regional Rookie All Star Award 1493 Soaring Falcons
3 UTC New England Regional Rookie Inspiration Award 1373 Unknown Team Name
3 UTC New England Regional Website Award 177 Bobcat Robotics
3 UTC New England Regional Woodie Flowers Finalist Award 121 Dave Ferreira
Rhode Warriors
3 UTC New England Regional Xerox Creativity Award 38 Nonnebots
2 Arizona Regional Autodesk Award for Visualization 192 GRT (Gunn Robotics Team)
2 Arizona Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 294 Orange Tide
2 Arizona Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 585 MEAN DEAN
2 Arizona Regional Engineering Inspiration Award 842 Falcon Robotics
2 Arizona Regional General Motors Industrial Design Award 980 ThunderBots
2 Arizona Regional Highest Rookie Seed 1324 Sporks
2 Arizona Regional Imagery Award 991 The Dukes
2 Arizona Regional J&J Sportsmanship 498 Armor Plated Serpentine
2 Arizona Regional J&J Sportsmanship 696 Clark
2 Arizona Regional J&J Sportsmanship 80 Robocolt
2 Arizona Regional Judges' Award 1401 Prepos Locos 1
2 Arizona Regional Judges' Award 1492 Team CAUTION
2 Arizona Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 234 Cyber Blue
2 Arizona Regional Leadership in Controls Award 1212 The Crusaders
2 Arizona Regional Motorola Quality Award 60 Bionic Bulldogs
2 Arizona Regional Regional Chairman's Award 330 BeachBot
2 Arizona Regional Regional Finalists 498 Armor Plated Serpentine
2 Arizona Regional Regional Finalists 696 Clark
2 Arizona Regional Regional Finalists 80 Robocolt
2 Arizona Regional Regional Winners 1212 The Crusaders
2 Arizona Regional Regional Winners 330 BeachBot
2 Arizona Regional Regional Winners 585 MEAN DEAN
2 Arizona Regional Rookie All Star Award 1393 Nordic Legions
2 Arizona Regional Rookie Inspiration Award 1456 GrizzlyBots
2 Arizona Regional Website Award 234 Cyber Blue
2 Arizona Regional Woodie Flowers Finalist Award 1011 Michael Rush
CRUSH
2 Arizona Regional Xerox Creativity Award 190 Gompei and the H.E.R.D
2 Florida Regional Autodesk Award for Visualization 386 TeamVoltage
2 Florida Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 79 The Navigators
2 Florida Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 945 Element 945
2 Florida Regional Engineering Inspiration Award 186 The Alliance
2 Florida Regional General Motors Industrial Design Award 762 Patriots
2 Florida Regional Highest Rookie Seed 1402 Freedom Patriots
2 Florida Regional Imagery Award 233 Space Coast FIRST Robotics Team
2 Florida Regional J&J Sportsmanship 710 PAW
2 Florida Regional Judges' Award 179 The Children of the Swamp
2 Florida Regional Judges' Award 61 Intimidators
2 Florida Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 180 S.P.A.M.
2 Florida Regional Leadership in Controls Award 386 TeamVoltage
2 Florida Regional Motorola Quality Award 845 Cutting Edge
2 Florida Regional Regional Chairman's Award 312 HeatWave
2 Florida Regional Regional Finalists 311 Red Jammers
2 Florida Regional Regional Finalists 1144 Coquitron
2 Florida Regional Regional Finalists 233 Space Coast FIRST Robotics Team
2 Florida Regional Regional Winners 386 TeamVoltage
2 Florida Regional Regional Winners 233 Space Coast FIRST Robotics Team
2 Florida Regional Regional Winners 945 Element 945
2 Florida Regional Regional Winners 61 Intimidators
2 Florida Regional Rookie All Star Award 1251 The Revolution
2 Florida Regional Rookie All Star Award 1402 Freedom Patriots
2 Florida Regional Rookie Inspiration Award 1402 Freedom Patriots
2 Florida Regional Website Award 1068 The Ninjaneers
2 Florida Regional Woodie Flowers Finalist Award 108 Ken Ardizzone
SigmaC@T
2 Florida Regional Xerox Creativity Award 267 Demolition Squad
2 Great Lakes Regional Autodesk Award for Visualization 1481 Raiders
2 Great Lakes Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 111 WildStang
2 Great Lakes Regional Engineering Inspiration Award 470 Alpha Omega Robotics
2 Great Lakes Regional J&J Sportsmanship 1256 Highlanders
2 Great Lakes Regional Judges' Award 65 The Huskie Brigade
2 Great Lakes Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 503 Frog Force
2 Great Lakes Regional Leadership in Controls Award 461 Westside Boiler Invasion
2 Great Lakes Regional Motorola Quality Award 280 TNT
2 Great Lakes Regional Regional Chairman's Award 27 Team Rush
2 Great Lakes Regional Regional Finalists 503 Frog Force
2 Great Lakes Regional Regional Finalists 280 TNT
2 Great Lakes Regional Regional Finalists 494 Martians
2 Great Lakes Regional Regional Winners 322 The F.I.R.E. Team
2 Great Lakes Regional Regional Winners 66 The Willow Run B-24 Flyers
2 Great Lakes Regional Regional Winners 279 Tech Fusion
2 Great Lakes Regional Rookie All Star Award 1241 Theory6_The Hansen Experience of Robotic Youth
2 Great Lakes Regional Rookie Inspiration Award 1241 Theory6_The Hansen Experience of Robotic Youth
2 Great Lakes Regional Website Award 322 The F.I.R.E. Team
2 Great Lakes Regional Woodie Flowers Finalist Award 27 Tim Flickinger
Team Rush
2 Great Lakes Regional Xerox Creativity Award 1322 Genesee Robotics Area Youth Team (GRAYT)
2 Pittsburgh Regional Autodesk Award for Visualization 117 The Steel Dragons
2 Pittsburgh Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 301 P.R.O.B.O.T.S.
2 Pittsburgh Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 486 Positronic Panthers
2 Pittsburgh Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 808 Mechanical Mayhem
2 Pittsburgh Regional Engineering Inspiration Award 1014 Beta Flashes
2 Pittsburgh Regional General Motors Industrial Design Award 451 The Cat Attack
2 Pittsburgh Regional Highest Rookie Seed 1243 Unknown Team Name
2 Pittsburgh Regional Imagery Award 272 Cyber-Crusaders
2 Pittsburgh Regional J&J Sportsmanship 379 Robocats
2 Pittsburgh Regional Judges' Award 1168 Malvern Robotics
2 Pittsburgh Regional Judges' Award 1008 Team Lugnuts
2 Pittsburgh Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 379 Robocats
2 Pittsburgh Regional Motorola Quality Award 48 Delphi E.L.I.T.E.
2 Pittsburgh Regional Regional Chairman's Award 272 Cyber-Crusaders
2 Pittsburgh Regional Regional Finalists 578 Blue Lightning
2 Pittsburgh Regional Regional Finalists 1114 Simbotics
2 Pittsburgh Regional Regional Finalists 211 MAK (Marshall And Kodak)
2 Pittsburgh Regional Regional Winners 5 Robocards
2 Pittsburgh Regional Regional Winners 1030 Combined Minds
2 Pittsburgh Regional Regional Winners 398 The Thundering Herd
2 Pittsburgh Regional Rookie All Star Award 1243 Unknown Team Name
2 Pittsburgh Regional Rookie Inspiration Award 1470 DA Bears
2 Pittsburgh Regional Website Award 188 Blizzard
2 Pittsburgh Regional Woodie Flowers Finalist Award 272 Frank Larkin
Cyber-Crusaders
2 Pittsburgh Regional Xerox Creativity Award 211 MAK (Marshall And Kodak)
2 St. Louis Regional Autodesk Award for Visualization 537 Charger Robotics
2 St. Louis Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 1208 Asimov's O'Fallon Knights
2 St. Louis Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 16 Baxter Bomb Squad
2 St. Louis Regional Engineering Inspiration Award 933 Robot Missionaries
2 St. Louis Regional General Motors Industrial Design Award 967 Mean Machine
2 St. Louis Regional Highest Rookie Seed 1288 RAVEN
2 St. Louis Regional Imagery Award 1024 Kil-A-Bytes
2 St. Louis Regional J&J Sportsmanship 1098 The GI Penguins
2 St. Louis Regional Judges' Award 650 Hella's Angels
2 St. Louis Regional Judges' Award 931 Perpetual Chaos
2 St. Louis Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 343 Metal-In-Motion
2 St. Louis Regional Leadership in Controls Award 754 FROST BYTE
2 St. Louis Regional Motorola Quality Award 1216 Knights
2 St. Louis Regional Regional Chairman's Award 547 F.E.A.R.
2 St. Louis Regional Regional Finalists 939 Hiphopanonymous
2 St. Louis Regional Regional Finalists 650 Hella's Angels
2 St. Louis Regional Regional Finalists 1272 Tyrannikal Mechanikal
2 St. Louis Regional Regional Winners 537 Charger Robotics
2 St. Louis Regional Regional Winners 967 Mean Machine
2 St. Louis Regional Regional Winners 16 Baxter Bomb Squad
2 St. Louis Regional Rookie All Star Award 1315 Robo-Knights
2 St. Louis Regional Rookie Inspiration Award 1286 The "TECH-NO-MANIACS"
2 St. Louis Regional Website Award 967 Mean Machine
2 St. Louis Regional Woodie Flowers Finalist Award 93 Sean Schuff
N.E.W. Apple Corps
2 St. Louis Regional Xerox Creativity Award 93 N.E.W. Apple Corps
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Autodesk Award for Visualization 151 Wild Cards
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 157 AZTECHS 157
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 69 Team HYPER (Helping Youth Pursue Engineering and Robotics)
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Engineering Inspiration Award 190 Gompei and the H.E.R.D
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional General Motors Industrial Design Award 501 The Power Knights
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Highest Rookie Seed 1289 Gearheadz
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional J&J Sportsmanship 133 B.E.R.T
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Judges' Award 1153 Robo-Rebels
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Judges' Award 1307 Saints
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 839 Rosie Robotics
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Leadership in Controls Award 134 Team Discovery
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Motorola Quality Award 40 Pioneers
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Regional Chairman's Award 811 Cardinals
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Regional Finalists 138 Entropy
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Regional Finalists 40 Pioneers
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Regional Finalists 175 Buzz Robotics
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Regional Winners 69 Team HYPER (Helping Youth Pursue Engineering and Robotics)
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Regional Winners 501 The Power Knights
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Regional Winners 176 Aces High
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Rookie All Star Award 1350 The Rams
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Rookie Inspiration Award 1289 Gearheadz
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Website Award 140 Tigers
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Woodie Flowers Finalist Award 131 David Kelso
C.H.A.O.S.
1 BAE SYSTEMS Granite State Regional Xerox Creativity Award 1058 Dragoons
1 NASA / VCU Regional Autodesk Award for Visualization 116 Epsilon Delta
1 NASA / VCU Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 677 The Wire Strippers
1 NASA / VCU Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 977 Astro-Nomicals
1 NASA / VCU Regional Engineering Inspiration Award 337 STAR-bots
1 NASA / VCU Regional General Motors Industrial Design Award 616 Indian Robotics
1 NASA / VCU Regional Highest Rookie Seed 1467 LEGO/HSRO Engineers
1 NASA / VCU Regional Imagery Award 1086 Pirates
1 NASA / VCU Regional J&J Sportsmanship 384 Tigers
1 NASA / VCU Regional Judges' Award 422 The MechTechs
1 NASA / VCU Regional Judges' Award 388 Maximum Oz
1 NASA / VCU Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 1002 The Circuit Runners
1 NASA / VCU Regional Leadership in Controls Award 435 Robodogs
1 NASA / VCU Regional Motorola Quality Award 339 Rappahannock Robotics
1 NASA / VCU Regional Regional Chairman's Award 435 Robodogs
1 NASA / VCU Regional Regional Finalists 346 RoboHawks
1 NASA / VCU Regional Regional Finalists 165 Das Goat
1 NASA / VCU Regional Regional Finalists 616 Indian Robotics
1 NASA / VCU Regional Regional Winners 977 Astro-Nomicals
1 NASA / VCU Regional Regional Winners 33 Killer Bees
1 NASA / VCU Regional Regional Winners 388 Maximum Oz
1 NASA / VCU Regional Rookie All Star Award 1418 The Human Element
1 NASA / VCU Regional Rookie Inspiration Award 1413 The Barons
1 NASA / VCU Regional Website Award 1137 The Noblemen
1 NASA / VCU Regional Woodie Flowers Finalist Award 122 Ansel Butterfield
NASA Knights
1 NASA / VCU Regional Xerox Creativity Award 33 Killer Bees
1 New Jersey Regional Autodesk Award for Visualization 103 Cybersonics
1 New Jersey Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 1257 Parallel Universe
1 New Jersey Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 716 Who'sCTEKS
1 New Jersey Regional Engineering Inspiration Award 88 TJ (TJ squared)
1 New Jersey Regional General Motors Industrial Design Award 237 T.R.I.B.E.
1 New Jersey Regional Highest Rookie Seed 1403 Unknown Team Name
1 New Jersey Regional Imagery Award 869 The Power Cord
1 New Jersey Regional J&J Sportsmanship 195 Cyber Knights
1 New Jersey Regional Judges' Award 365 Miracle Workerz
1 New Jersey Regional Judges' Award 1156 Under Control
1 New Jersey Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 1302 Team Lionheart
1 New Jersey Regional Leadership in Controls Award 25 Raider Robotix
1 New Jersey Regional Motorola Quality Award 102 The Dexterous Gearheads
1 New Jersey Regional Regional Chairman's Award 714 The Scorpions
1 New Jersey Regional Regional Finalists 87 Red Devils
1 New Jersey Regional Regional Finalists 613 RoboWarriors
1 New Jersey Regional Regional Finalists 716 Who'sCTEKS
1 New Jersey Regional Regional Winners 237 T.R.I.B.E.
1 New Jersey Regional Regional Winners 56 Robbe Xtreme
1 New Jersey Regional Regional Winners 303 Panther Robotics
1 New Jersey Regional Rookie All Star Award 1403 Unknown Team Name
1 New Jersey Regional Rookie Inspiration Award 1279 Cold Fusion
1 New Jersey Regional Website Award 752 Knights of Fury
1 New Jersey Regional Woodie Flowers Finalist Award 103 David Beck
Cybersonics
1 New Jersey Regional Xerox Creativity Award 303 Panther Robotics
1 Pacific Northwest Regional Autodesk Award for Visualization 955 CV Robotics
1 Pacific Northwest Regional DaimlerChrysler Team Spirit Award 997 Fuzzy Logic
1 Pacific Northwest Regional Delphi "Driving Tomorrow's Technology" Award 1433 Tiger Techies
1 Pacific Northwest Regional Engineering Inspiration Award 1151 The Hitchhikers
1 Pacific Northwest Regional General Motors Industrial Design Award 360 The Revolution
1 Pacific Northwest Regional Highest Rookie Seed 1359 Scalawags
1 Pacific Northwest Regional Imagery Award 1359 Scalawags
1 Pacific Northwest Regional J&J Sportsmanship 957 WASTON
1 Pacific Northwest Regional Judges' Award 879 Unknown Team Name
1 Pacific Northwest Regional Judges' Award 1301 The Robotic Raiders
1 Pacific Northwest Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 997 Fuzzy Logic
1 Pacific Northwest Regional Leadership in Controls Award 847 PHRED
1 Pacific Northwest Regional Motorola Quality Award 753 High Desert Droids
1 Pacific Northwest Regional Regional Chairman's Award 847 PHRED
1 Pacific Northwest Regional Regional Finalists 1294 Screws Loose
1 Pacific Northwest Regional Regional Finalists 753 High Desert Droids
1 Pacific Northwest Regional Regional Finalists 1433 Tiger Techies
1 Pacific Northwest Regional Regional Winners 1031 The Boilermakers
1 Pacific Northwest Regional Regional Winners 957 WASTON
1 Pacific Northwest Regional Regional Winners 492 Titans
1 Pacific Northwest Regional Rookie All Star Award 1359 Scalawags
1 Pacific Northwest Regional Rookie Inspiration Award 1425 Wilsonville Robotics
1 Pacific Northwest Regional Website Award 492 Titans
1 Pacific Northwest Regional Woodie Flowers Finalist Award 360 Paul Roush
The Revolution
1 Pacific Northwest Regional Xerox Creativity Award 473 Montana State Robotics Team