Season Awards

A quick glance at this page can provide an overview of all FIRST Robotics Competition awards won this season or, if a filter is selected, the winners of only a particular award. You can click on the event name or the team number to view more information. You can re-sort the table by clicking on the columns, holding the shift key to select multiple columns. This page was last rendered 12/9/2022 8:44 AM Eastern.


Week Event Name Award Team Team/Person
7 FIRST Championship Championship - Autodesk Inventor Award 234 Cyber Blue
7 FIRST Championship Championship - Autodesk Visualization Award 867 Absolute Value
7 FIRST Championship Championship - Chairmans Award 842 Falcon Robotics
7 FIRST Championship Championship - Championship Finalist 16 Bomb Squad
7 FIRST Championship Championship - Championship Finalist 67 The HOT Team
7 FIRST Championship Championship - Championship Finalist 348 Norwell Robotics
7 FIRST Championship Championship - Championship Winner 1114 Simbotics
7 FIRST Championship Championship - Championship Winner 148 Robowranglers
7 FIRST Championship Championship - Championship Winner 217 ThunderChickens
7 FIRST Championship Championship - Chrysler Team Spirit Award 1266 The Devil Duckies
7 FIRST Championship Championship - Delphi "Driving Tomorrows Techn... 1690 The Answer
7 FIRST Championship Championship - Engineering Inspiration Award 359 Hawaiian Kids
7 FIRST Championship Championship - Founders Award BAE Systems
7 FIRST Championship Championship - General Motors Industrial Desig... 233 The Pink Team
7 FIRST Championship Championship - Imagery Award 365 Miracle Workerz
7 FIRST Championship Championship - Johnson & Johnson Gracious Prof... 75 RoboRaiders
7 FIRST Championship Championship - Judges Award 768 TechnoWarriors
7 FIRST Championship Championship - Judges Award 922 ULTIMATE: United Longhorn Team Inspiring Mental Attitude Towards Engineering
7 FIRST Championship Championship - Judges Award 1860 CEPHAS
7 FIRST Championship Championship - Kleiner Perkins Caufield & Byer... 341 Miss Daisy
7 FIRST Championship Championship - Motorola Quality Award 27 Team RUSH
7 FIRST Championship Championship - Outstanding Volunteer of the Ye... Mike Wade
7 FIRST Championship Championship - Rockwell Automation Innovation ... 1024 Kil-A-Bytes
7 FIRST Championship Championship - Rookie All Star Award 2352 Metal Mayhem
7 FIRST Championship Championship - Rookie Inspiration Award 2599 Full Throttle
7 FIRST Championship Championship - Underwriters Laboratories Indus... 2062 C.O.R.E 2062
7 FIRST Championship Championship - Website Award 115 MVRT
7 FIRST Championship Championship - Woodie Flowers Award Mark Breadner
7 FIRST Championship Championship - Xerox Creativity Award 1771 404 The Unknown Error
7 FIRST Championship - Archimedes Division Division Finalist 987 HIGHROLLERS
7 FIRST Championship - Archimedes Division Division Finalist 842 Falcon Robotics
7 FIRST Championship - Archimedes Division Division Finalist 365 Miracle Workerz
7 FIRST Championship - Archimedes Division Division Winner 177 Bobcat Robotics
7 FIRST Championship - Archimedes Division Division Winner 1124 ÜberBots
7 FIRST Championship - Archimedes Division Division Winner 1024 Kil-A-Bytes
7 FIRST Championship - Archimedes Division Highest Rookie Seed 2335 Sargon
7 FIRST Championship - Curie Division Division Finalist 2171 Robo Dogs
7 FIRST Championship - Curie Division Division Finalist 100 The WildHats
7 FIRST Championship - Curie Division Division Finalist 368 TKM.368 (Team Kika Mana)
7 FIRST Championship - Curie Division Division Winner 348 Norwell Robotics
7 FIRST Championship - Curie Division Division Winner 67 The HOT Team
7 FIRST Championship - Curie Division Division Winner 16 Bomb Squad
7 FIRST Championship - Curie Division Highest Rookie Seed 2337 EngiNERDs
7 FIRST Championship - Galileo Division Division Finalist 254 Cheesy Poofs
7 FIRST Championship - Galileo Division Division Finalist 384 Sparky 384
7 FIRST Championship - Galileo Division Division Finalist 1717 D'Penguineers
7 FIRST Championship - Galileo Division Division Winner 1114 Simbotics
7 FIRST Championship - Galileo Division Division Winner 148 Robowranglers
7 FIRST Championship - Galileo Division Division Winner 217 ThunderChickens
7 FIRST Championship - Galileo Division Highest Rookie Seed 2340 NAZa.r.e.X
7 FIRST Championship - Newton Division Division Finalist 2016 Mighty Monkey Wrenches
7 FIRST Championship - Newton Division Division Finalist 1574 MisCar
7 FIRST Championship - Newton Division Division Finalist 141 WO-BOT
7 FIRST Championship - Newton Division Division Winner 233 The Pink Team
7 FIRST Championship - Newton Division Division Winner 968 RAWC (Robotics Alliance Of West Covina)
7 FIRST Championship - Newton Division Division Winner 60 Bionic Bulldogs
7 FIRST Championship - Newton Division Highest Rookie Seed 2591 SuperNova
6 New York City Regional Autodesk Visualization Award 2070 The Royals - P=I<sup>2</sup>.R ates
6 New York City Regional Chrysler Team Spirit Award 1230 The Lehman Lionics
6 New York City Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 56 Robbe Xtreme
6 New York City Regional General Motors Industrial Design Award 395 2 TrainRobotics
6 New York City Regional Highest Rookie Seed 2344 The Saunders Droid Factory
6 New York City Regional Imagery Award 571 Team Paragon
6 New York City Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 334 Techengineers
6 New York City Regional Judges Award 421 The Warriors
6 New York City Regional Judges Award 1660 Harlem Knights
6 New York City Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 354 G-House Pirates
6 New York City Regional Motorola Quality Award 1517 P4
6 New York City Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Firooz Mirbaha
6 New York City Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Gary Israel
6 New York City Regional Regional Chairmans Award 116 Epsilon Delta
6 New York City Regional Regional Engineering Inspiration Award 694 StuyPulse
6 New York City Regional Regional Finalist 637 MR. T
6 New York City Regional Regional Finalist 375 Robotic Plague
6 New York City Regional Regional Finalist 348 Norwell Robotics
6 New York City Regional Regional Winner 555 Montclair Robotics
6 New York City Regional Regional Winner 41 Warriors
6 New York City Regional Regional Winner 1989 Viking Robotics
6 New York City Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 271 Mechanical Marauders
6 New York City Regional Rookie All-Star Award 2344 The Saunders Droid Factory
6 New York City Regional Rookie Inspiration Award 2596 Ferrous Bulldog Inovations
6 New York City Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 571 Team Paragon
6 New York City Regional Website Award 1635 "IMPACT"
6 New York City Regional Woodie Flowers Award 348 Wayne Penn
Norwell Robotics
6 New York City Regional Xerox Creativity Award 375 Robotic Plague
5 Bayou Regional Autodesk Visualization Award 1927 Tempest
5 Bayou Regional Chrysler Team Spirit Award 462 The Rambunctious Rams
5 Bayou Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 148 Robowranglers
5 Bayou Regional General Motors Industrial Design Award 1477 Northside Roboteers
5 Bayou Regional Highest Rookie Seed 2580 Mecha-Knights
5 Bayou Regional Imagery Award 1920 McMain Hurricanes
5 Bayou Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 456 Vikings
5 Bayou Regional Judges Award 2242 Cougars
5 Bayou Regional Judges Award 1912 Team Combustion
5 Bayou Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 16 Bomb Squad
5 Bayou Regional Motorola Quality Award 1902 Exploding Bacon
5 Bayou Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Scot Marshall
5 Bayou Regional Regional Chairmans Award 364 Team Fusion
5 Bayou Regional Regional Engineering Inspiration Award 499 Toltechs
5 Bayou Regional Regional Finalist 49 Robotic Knights
5 Bayou Regional Regional Finalist 118 Robonauts
5 Bayou Regional Regional Finalist 148 Robowranglers
5 Bayou Regional Regional Winner 1477 Northside Roboteers
5 Bayou Regional Regional Winner 440 The Suspects
5 Bayou Regional Regional Winner 16 Bomb Squad
5 Bayou Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 230 Gaelhawks
5 Bayou Regional Rookie All-Star Award 2556 choiceIT
5 Bayou Regional Rookie Inspiration Award 2581 Bulldog Robotic Team
5 Bayou Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 456 Vikings
5 Bayou Regional Website Award 16 Bomb Squad
5 Bayou Regional Woodie Flowers Award 148 John V-Neun
Robowranglers
5 Bayou Regional Xerox Creativity Award 1421 Team Chaos
5 Boston Regional Autodesk Visualization Award 1099 LIONS
5 Boston Regional Chrysler Team Spirit Award 88 TJ(Squared)
5 Boston Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 125 NU-TRONS
5 Boston Regional General Motors Industrial Design Award 1100 The T-Hawks
5 Boston Regional Highest Rookie Seed 2447 Vikes
5 Boston Regional Imagery Award 155 The Technonuts
5 Boston Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 1735 Green Reapers
5 Boston Regional Judges Award 2103 Fisherman
5 Boston Regional Judges Award 173 R.A.G.E. (Robotics & Gadget Engineering)
5 Boston Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 2079 ALARM
5 Boston Regional Motorola Quality Award 20 The Rocketeers
5 Boston Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Mikell Taylor
5 Boston Regional Regional Chairmans Award 839 Rosie Robotics
5 Boston Regional Regional Engineering Inspiration Award 549 DevilDawgs
5 Boston Regional Regional Finalist 1153 Robo-Rebels
5 Boston Regional Regional Finalist 61 Shifters
5 Boston Regional Regional Finalist 97 RoboRuminants
5 Boston Regional Regional Winner 40 Checkmate
5 Boston Regional Regional Winner 1474 Titans
5 Boston Regional Regional Winner 20 The Rocketeers
5 Boston Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 69 Team HYPER (Helping Youth Pursue Engineering and Robotics)
5 Boston Regional Rookie All-Star Award 2423 The KWARQS
5 Boston Regional Rookie Inspiration Award 2497 roboNatick
5 Boston Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 1995 Fatal Error
5 Boston Regional Website Award 578 Blue Lightning
5 Boston Regional Woodie Flowers Award 677 Elizabeth Carruthers
Murphy's Outlaws
5 Boston Regional Xerox Creativity Award 40 Checkmate
5 Colorado Regional Autodesk Visualization Award 1799 predators
5 Colorado Regional Chrysler Team Spirit Award 1710 The Ravonics Revolution
5 Colorado Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 1996 Wildcat Robotics
5 Colorado Regional General Motors Industrial Design Award 1592 Bionic Tigers
5 Colorado Regional Highest Rookie Seed 2543 Titan-BOT
5 Colorado Regional Imagery Award 1157 Hippie-bots
5 Colorado Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 1583 Ridge View Academy Rambotics
5 Colorado Regional Judges Award 1245 MoHi Shazbots
5 Colorado Regional Judges Award 2250 Lancerbotics
5 Colorado Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 2083 Team BLITZ
5 Colorado Regional Motorola Quality Award 1764 Dirty Gears
5 Colorado Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Mark Dotterweich
5 Colorado Regional Regional Chairmans Award 159 Alpine Robotics
5 Colorado Regional Regional Engineering Inspiration Award 1625 Winnovation
5 Colorado Regional Regional Finalist 1996 Wildcat Robotics
5 Colorado Regional Regional Finalist 1986 Team Titanium
5 Colorado Regional Regional Finalist 1348 Commanders
5 Colorado Regional Regional Winner 1625 Winnovation
5 Colorado Regional Regional Winner 1592 Bionic Tigers
5 Colorado Regional Regional Winner 1296 Full Metal Jackets
5 Colorado Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 1986 Team Titanium
5 Colorado Regional Rookie All-Star Award 2543 Titan-BOT
5 Colorado Regional Rookie Inspiration Award 2400 Wyoming!?
5 Colorado Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 1710 The Ravonics Revolution
5 Colorado Regional Website Award 1296 Full Metal Jackets
5 Colorado Regional Woodie Flowers Award 1592 Vickie Huffman
Bionic Tigers
5 Colorado Regional Xerox Creativity Award 1339 AngelBotics
5 Great Lakes Regional Autodesk Visualization Award 830 Rat Pack
5 Great Lakes Regional Chrysler Team Spirit Award 573 Mech Warriors
5 Great Lakes Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 291 CIA - Creativity In Action
5 Great Lakes Regional General Motors Industrial Design Award 217 ThunderChickens
5 Great Lakes Regional Highest Rookie Seed 2612 The Syntax Errors
5 Great Lakes Regional Imagery Award 1189 The Gearheads
5 Great Lakes Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 67 The HOT Team
5 Great Lakes Regional Judges Award 910 The Foley Freeze
5 Great Lakes Regional Judges Award 1747 HBR
5 Great Lakes Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 47 Chief Delphi
5 Great Lakes Regional Motorola Quality Award 27 Team RUSH
5 Great Lakes Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Pam Williamson
5 Great Lakes Regional Regional Chairmans Award 68 T3
5 Great Lakes Regional Regional Engineering Inspiration Award 503 Frog Force
5 Great Lakes Regional Regional Finalist 66 The Flyers
5 Great Lakes Regional Regional Finalist 910 The Foley Freeze
5 Great Lakes Regional Regional Finalist 217 ThunderChickens
5 Great Lakes Regional Regional Winner 326 Xtreme Eagles
5 Great Lakes Regional Regional Winner 67 The HOT Team
5 Great Lakes Regional Regional Winner 503 Frog Force
5 Great Lakes Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 469 Las Guerrillas
5 Great Lakes Regional Rookie All-Star Award 2591 SuperNova
5 Great Lakes Regional Rookie Inspiration Award 2576 Chilean Heart
5 Great Lakes Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 279 Tech Fusion
5 Great Lakes Regional Website Award 245 Adambots
5 Great Lakes Regional Woodie Flowers Award 33 Killer Bees
5 Great Lakes Regional Xerox Creativity Award 2137 Robocats
5 Greater Toronto Regional Autodesk Visualization Award 188 Blizzard
5 Greater Toronto Regional Chrysler Team Spirit Award 1676 The Pascack PI-oneers
5 Greater Toronto Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 2056 Patriotics
5 Greater Toronto Regional General Motors Industrial Design Award 1114 Simbotics
5 Greater Toronto Regional Highest Rookie Seed 2386 Trojans
5 Greater Toronto Regional Imagery Award 2013 Cyber Gnomes
5 Greater Toronto Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 188 Blizzard
5 Greater Toronto Regional Judges Award 1244 Viking Robotics
5 Greater Toronto Regional Judges Award 2626 Barons
5 Greater Toronto Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 772 Sabre Bytes
5 Greater Toronto Regional Motorola Quality Award 247 Da Bears
5 Greater Toronto Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Mr. Roly Anderson
5 Greater Toronto Regional Regional Chairmans Award 1547 Where's Waldo?
5 Greater Toronto Regional Regional Engineering Inspiration Award 1305 Ice Cubed
5 Greater Toronto Regional Regional Finalist 1503 GM Spartonics
5 Greater Toronto Regional Regional Finalist 247 Da Bears
5 Greater Toronto Regional Regional Finalist 1507 Warlocks
5 Greater Toronto Regional Regional Winner 2056 Patriotics
5 Greater Toronto Regional Regional Winner 2166 Bluebotics
5 Greater Toronto Regional Regional Winner 1114 Simbotics
5 Greater Toronto Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 1565 Think Tank Technologies (T3)
5 Greater Toronto Regional Rookie All-Star Award 2624 BotCatz
5 Greater Toronto Regional Rookie Inspiration Award 2505 The Electric Sheep
5 Greater Toronto Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 1141 TAS Megawatts
5 Greater Toronto Regional Website Award 378 The Circuit Stompers
5 Greater Toronto Regional Woodie Flowers Award 1547 Olwen Sigsworth
Where's Waldo?
5 Greater Toronto Regional Xerox Creativity Award 854 The Iron Bears
5 Hawaii Regional Autodesk Visualization Award 25 Raider Robotix
5 Hawaii Regional Chrysler Team Spirit Award 2024 Warrior Pride
5 Hawaii Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 25 Raider Robotix
5 Hawaii Regional General Motors Industrial Design Award 1572 Hammer Heads
5 Hawaii Regional Highest Rookie Seed 2444 Imua !
5 Hawaii Regional Imagery Award 362 The Muses
5 Hawaii Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 368 TKM.368 (Team Kika Mana)
5 Hawaii Regional Judges Award 846 The Funky Monkeys
5 Hawaii Regional Judges Award 1138 Eagle Engineering
5 Hawaii Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 359 Hawaiian Kids
5 Hawaii Regional Motorola Quality Award 254 Cheesy Poofs
5 Hawaii Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Art Kimura
5 Hawaii Regional Regional Chairmans Award 359 Hawaiian Kids
5 Hawaii Regional Regional Engineering Inspiration Award 597 Wolverines
5 Hawaii Regional Regional Finalist 2437 Alphabots
5 Hawaii Regional Regional Finalist 368 TKM.368 (Team Kika Mana)
5 Hawaii Regional Regional Finalist 359 Hawaiian Kids
5 Hawaii Regional Regional Winner 2454 RoboRams
5 Hawaii Regional Regional Winner 254 Cheesy Poofs
5 Hawaii Regional Regional Winner 233 The Pink Team
5 Hawaii Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 233 The Pink Team
5 Hawaii Regional Rookie All-Star Award 2455 Dragons
5 Hawaii Regional Rookie Inspiration Award 2437 Alphabots
5 Hawaii Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 337 Hard Working Hard Hats
5 Hawaii Regional Website Award 597 Wolverines
5 Hawaii Regional Woodie Flowers Award 368 Alan Ing
TKM.368 (Team Kika Mana)
5 Hawaii Regional Xerox Creativity Award 337 Hard Working Hard Hats
5 Las Vegas Regional Autodesk Visualization Award 585 Cyber Penguins
5 Las Vegas Regional Chrysler Team Spirit Award 1359 Scalawags
5 Las Vegas Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 60 Bionic Bulldogs
5 Las Vegas Regional General Motors Industrial Design Award 39 The 39th Aero Squadron
5 Las Vegas Regional Highest Rookie Seed 2520 Robotics 9000
5 Las Vegas Regional Imagery Award 1641 Where's Waldo?
5 Las Vegas Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 1425 Error Code Xero
5 Las Vegas Regional Judges Award 2150 W-Squared
5 Las Vegas Regional Judges Award 585 Cyber Penguins
5 Las Vegas Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 842 Falcon Robotics
5 Las Vegas Regional Motorola Quality Award 473 Montana State Robotics Team
5 Las Vegas Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Brendan O'Toole
5 Las Vegas Regional Regional Chairmans Award 987 HIGHROLLERS
5 Las Vegas Regional Regional Engineering Inspiration Award 1266 The Devil Duckies
5 Las Vegas Regional Regional Finalist 842 Falcon Robotics
5 Las Vegas Regional Regional Finalist 1724 Weber Fever
5 Las Vegas Regional Regional Finalist 973 Greybots
5 Las Vegas Regional Regional Winner 987 HIGHROLLERS
5 Las Vegas Regional Regional Winner 1013 The Phoenix
5 Las Vegas Regional Regional Winner 39 The 39th Aero Squadron
5 Las Vegas Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 989 Rounders
5 Las Vegas Regional Rookie All-Star Award 2520 Robotics 9000
5 Las Vegas Regional Rookie Inspiration Award 2484 Team Implosion
5 Las Vegas Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 1070 Royal Robotrons
5 Las Vegas Regional Website Award 1527 Bionic Battalion
5 Las Vegas Regional Woodie Flowers Award 987 Marc Rogers
HIGHROLLERS
5 Las Vegas Regional Xerox Creativity Award 1540 Flaming Chickens
5 Minnesota Regional Autodesk Visualization Award 1987 Broncobots
5 Minnesota Regional Chrysler Team Spirit Award 2500 Henry Heros
5 Minnesota Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 2220 Blue Twilight
5 Minnesota Regional General Motors Industrial Design Award 2232 Deus ex Machina
5 Minnesota Regional Highest Rookie Seed 2513 T.E.R.T.O.L.A.
5 Minnesota Regional Imagery Award 2194 Fondy Fire
5 Minnesota Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 93 N.E.W. Apple Corps Robotics
5 Minnesota Regional Judges Award 2418 tomahaks
5 Minnesota Regional Judges Award 876 Thunder Robotics
5 Minnesota Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 2177 The Robettes
5 Minnesota Regional Motorola Quality Award 525 Swart-Dogs
5 Minnesota Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Mark Lawrence
5 Minnesota Regional Regional Chairmans Award 1816 "The Green Machine"
5 Minnesota Regional Regional Engineering Inspiration Award 1987 Broncobots
5 Minnesota Regional Regional Finalist 2239 Technocrats
5 Minnesota Regional Regional Finalist 2177 The Robettes
5 Minnesota Regional Regional Finalist 2513 T.E.R.T.O.L.A.
5 Minnesota Regional Regional Winner 93 N.E.W. Apple Corps Robotics
5 Minnesota Regional Regional Winner 525 Swart-Dogs
5 Minnesota Regional Regional Winner 2518 Spartans
5 Minnesota Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 93 N.E.W. Apple Corps Robotics
5 Minnesota Regional Rookie All-Star Award 2472 Centurions
5 Minnesota Regional Rookie Inspiration Award 2513 T.E.R.T.O.L.A.
5 Minnesota Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 93 N.E.W. Apple Corps Robotics
5 Minnesota Regional Website Award 2220 Blue Twilight
5 Minnesota Regional Woodie Flowers Award 525 Swart-Dogs
5 Minnesota Regional Xerox Creativity Award 877 Cubs
5 Palmetto Regional Autodesk Visualization Award 1746 Forsyth Alliance
5 Palmetto Regional Chrysler Team Spirit Award 386 Team Voltage
5 Palmetto Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 1249 Robo Rats
5 Palmetto Regional General Motors Industrial Design Award 1251 TechTigers
5 Palmetto Regional Highest Rookie Seed 2430 .Cyber Storm
5 Palmetto Regional Imagery Award 1746 Forsyth Alliance
5 Palmetto Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 281 Team E.T.
5 Palmetto Regional Judges Award 1319 Flash
5 Palmetto Regional Judges Award 393 FMJ 393
5 Palmetto Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 342 Burning Magnetos
5 Palmetto Regional Motorola Quality Award 342 Burning Magnetos
5 Palmetto Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Dr. Bob Couch
5 Palmetto Regional Regional Chairmans Award 1398 Robo-Raiders
5 Palmetto Regional Regional Engineering Inspiration Award 1102 Aiken County Robotics Team M'Aiken Magic
5 Palmetto Regional Regional Finalist 804 MetalMorphosis
5 Palmetto Regional Regional Finalist 343 Metal-In-Motion
5 Palmetto Regional Regional Finalist 393 FMJ 393
5 Palmetto Regional Regional Finalist 342 Burning Magnetos
5 Palmetto Regional Regional Winner 386 Team Voltage
5 Palmetto Regional Regional Winner 2483 Clawbotz
5 Palmetto Regional Regional Winner 1758 Technomancers
5 Palmetto Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 665 M.A.Y.H.E.M.
5 Palmetto Regional Rookie All-Star Award 2430 .Cyber Storm
5 Palmetto Regional Rookie Inspiration Award 2362 Olympic Robotics
5 Palmetto Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 1319 Flash
5 Palmetto Regional Website Award 342 Burning Magnetos
5 Palmetto Regional Woodie Flowers Award 1102 Clyde Ward
Aiken County Robotics Team M'Aiken Magic
5 Palmetto Regional Xerox Creativity Award 1026 Cougars
5 Philadelphia Regional Autodesk Visualization Award 103 Cybersonics
5 Philadelphia Regional Chrysler Team Spirit Award 1601 QS1601
5 Philadelphia Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 272 Cyber-Crusaders
5 Philadelphia Regional General Motors Industrial Design Award 316 LuNaTeCs
5 Philadelphia Regional Highest Rookie Seed 2539 Krypton Cougars
5 Philadelphia Regional Imagery Award 1511 Rolling Thunder
5 Philadelphia Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 1712 Dawgma
5 Philadelphia Regional Judges Award 467 Duct Tape Bandits
5 Philadelphia Regional Judges Award 423 SEC
5 Philadelphia Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 103 Cybersonics
5 Philadelphia Regional Motorola Quality Award 237 T.R.I.B.E.
5 Philadelphia Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Christy Troy
5 Philadelphia Regional Regional Chairmans Award 341 Miss Daisy
5 Philadelphia Regional Regional Engineering Inspiration Award 433 Firebirds
5 Philadelphia Regional Regional Finalist 103 Cybersonics
5 Philadelphia Regional Regional Finalist 834 SparTechs
5 Philadelphia Regional Regional Finalist 809 The TechnoWizards
5 Philadelphia Regional Regional Finalist 272 Cyber-Crusaders
5 Philadelphia Regional Regional Winner 84 Chuck 84
5 Philadelphia Regional Regional Winner 365 Miracle Workerz
5 Philadelphia Regional Regional Winner 341 Miss Daisy
5 Philadelphia Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 1391 the metal moose
5 Philadelphia Regional Rookie All-Star Award 2668 North Montco Vortex
5 Philadelphia Regional Rookie Inspiration Award 2539 Krypton Cougars
5 Philadelphia Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 1511 Rolling Thunder
5 Philadelphia Regional Website Award 1727 Rex
5 Philadelphia Regional Woodie Flowers Award 357 Joseph Troy
Royal Assault
5 Philadelphia Regional Xerox Creativity Award 284 The Crew
5 SBPLI Long Island Regional Chrysler Team Spirit Award 287 Floyd
5 SBPLI Long Island Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 1751 The Warriors
5 SBPLI Long Island Regional General Motors Industrial Design Award 271 Mechanical Marauders
5 SBPLI Long Island Regional Highest Rookie Seed 2487 Mechanical Animals
5 SBPLI Long Island Regional Imagery Award 522 ROBO WIZARDS
5 SBPLI Long Island Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 1468 Hicksville J-Birds
5 SBPLI Long Island Regional Judges Award 570 Team Phoenix
5 SBPLI Long Island Regional Judges Award 1358 The Gerneral
5 SBPLI Long Island Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 102 The Gearheads
5 SBPLI Long Island Regional Motorola Quality Award 533 PSICOTICS
5 SBPLI Long Island Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Mark McLeod, Chris and Pat Early
5 SBPLI Long Island Regional Regional Chairmans Award 329 Raiders
5 SBPLI Long Island Regional Regional Engineering Inspiration Award 1594 Double X
5 SBPLI Long Island Regional Regional Finalist 358 Robotic Eagles
5 SBPLI Long Island Regional Regional Finalist 1803 Vikings
5 SBPLI Long Island Regional Regional Finalist 533 PSICOTICS
5 SBPLI Long Island Regional Regional Winner 2487 Mechanical Animals
5 SBPLI Long Island Regional Regional Winner 102 The Gearheads
5 SBPLI Long Island Regional Regional Winner 2010 Lightning Bots
5 SBPLI Long Island Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 375 Robotic Plague
5 SBPLI Long Island Regional Rookie All-Star Award 2638 Rebels
5 SBPLI Long Island Regional Rookie Inspiration Award 2487 Mechanical Animals
5 SBPLI Long Island Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 2010 Lightning Bots
5 SBPLI Long Island Regional Website Award 2487 Mechanical Animals
5 SBPLI Long Island Regional Woodie Flowers Award 358 Mark McLeod
Robotic Eagles
5 SBPLI Long Island Regional Xerox Creativity Award 870 TEAM R. I. C. E.
4 Buckeye Regional Autodesk Visualization Award 1008 Team Lugnut
4 Buckeye Regional Chrysler Team Spirit Award 379 Robocats
4 Buckeye Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 1629 Garrett Coalition (GaCo)
4 Buckeye Regional General Motors Industrial Design Award 1024 Kil-A-Bytes
4 Buckeye Regional Highest Rookie Seed 2632 Comet Robot
4 Buckeye Regional Imagery Award 1317 Digital Fusion
4 Buckeye Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 1250 Gator-Bots
4 Buckeye Regional Judges Award 2048 Panthers
4 Buckeye Regional Judges Award 963 Tiger Techs
4 Buckeye Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 612 Chantilly Robotics
4 Buckeye Regional Motorola Quality Award 1126 SPARX
4 Buckeye Regional Regional Chairmans Award 612 Chantilly Robotics
4 Buckeye Regional Regional Engineering Inspiration Award 1629 Garrett Coalition (GaCo)
4 Buckeye Regional Regional Finalist 94 The Technojays
4 Buckeye Regional Regional Finalist 1731 Fresta Valley Robotics Club
4 Buckeye Regional Regional Finalist 1990 Galloping Cop
4 Buckeye Regional Regional Winner 1126 SPARX
4 Buckeye Regional Regional Winner 1386 The Trobots
4 Buckeye Regional Regional Winner 2048 Panthers
4 Buckeye Regional Regional Winner 1024 Kil-A-Bytes
4 Buckeye Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 1001 Hacksaw
4 Buckeye Regional Rookie All-Star Award 2387 Alternative Robotics
4 Buckeye Regional Rookie Inspiration Award 2603 Team Hornet
4 Buckeye Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 48 Delphi E.L.I.T.E.
4 Buckeye Regional Website Award 48 Delphi E.L.I.T.E.
4 Buckeye Regional Woodie Flowers Award 612 Martin Rothwell
Chantilly Robotics
4 Buckeye Regional Xerox Creativity Award 1787 Rusted Oranges
4 Israel Regional Autodesk Visualization Award 1577 steampunk
4 Israel Regional Chrysler Team Spirit Award 1943 Neat Team
4 Israel Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 2230 Zcharia's Angles
4 Israel Regional General Motors Industrial Design Award 1946 Abu Romi
4 Israel Regional Highest Rookie Seed 2630 Thunderbolts
4 Israel Regional Imagery Award 1579 Shevach-Mofet
4 Israel Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 2231 Onyxtronix
4 Israel Regional Judges Award 2212 Aleh Lod High School
4 Israel Regional Judges Award 2210 Yarka High School
4 Israel Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 2669 KY Bots
4 Israel Regional Motorola Quality Award 1690 The Answer
4 Israel Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Jon Mittelman
4 Israel Regional Regional Chairmans Award 1577 steampunk
4 Israel Regional Regional Engineering Inspiration Award 2214 RobOrde
4 Israel Regional Regional Finalist 1946 Abu Romi
4 Israel Regional Regional Finalist 1577 steampunk
4 Israel Regional Regional Finalist 2257 Afula High School
4 Israel Regional Regional Winner 1576 Eroni Chet
4 Israel Regional Regional Winner 1574 MisCar
4 Israel Regional Regional Winner 1690 The Answer
4 Israel Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 1944 Airforce High School
4 Israel Regional Rookie All-Star Award 2630 Thunderbolts
4 Israel Regional Rookie Inspiration Award 2669 KY Bots
4 Israel Regional Website Award 1657 Mevoot E'ron
4 Israel Regional Woodie Flowers Award 2575 Mazal Nagar Rosh Hayin
White Hurricane
4 Israel Regional Xerox Creativity Award 2214 RobOrde
4 Lone Star Regional Autodesk Visualization Award 499 Toltechs
4 Lone Star Regional Chrysler Team Spirit Award 922 ULTIMATE: United Longhorn Team Inspiring Mental Attitude Towards Engineering
4 Lone Star Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 118 Robonauts
4 Lone Star Regional General Motors Industrial Design Award 501 The PowerKnights
4 Lone Star Regional Highest Rookie Seed 2468 Team Appreciate
4 Lone Star Regional Imagery Award 624 CRyptonite
4 Lone Star Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 2158 ausTIN CANs
4 Lone Star Regional Judges Award 231 High Voltage
4 Lone Star Regional Judges Award 2587 Disco Bots
4 Lone Star Regional Judges Award 441 DEVIL DOGS
4 Lone Star Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 922 ULTIMATE: United Longhorn Team Inspiring Mental Attitude Towards Engineering
4 Lone Star Regional Motorola Quality Award 704 Warriors
4 Lone Star Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Kymber Nagar
4 Lone Star Regional Regional Chairmans Award 1108 Panther Robotics
4 Lone Star Regional Regional Engineering Inspiration Award 118 Robonauts
4 Lone Star Regional Regional Finalist 1898 Wolves
4 Lone Star Regional Regional Finalist 118 Robonauts
4 Lone Star Regional Regional Finalist 501 The PowerKnights
4 Lone Star Regional Regional Finalist 2582 PantherBots
4 Lone Star Regional Regional Winner 1429 TEAM KAOS
4 Lone Star Regional Regional Winner 1477 Northside Roboteers
4 Lone Star Regional Regional Winner 57 Leopards
4 Lone Star Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 1477 Northside Roboteers
4 Lone Star Regional Rookie All-Star Award 2468 Team Appreciate
4 Lone Star Regional Rookie Inspiration Award 2582 PantherBots
4 Lone Star Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 1108 Panther Robotics
4 Lone Star Regional Website Award 2587 Disco Bots
4 Lone Star Regional Woodie Flowers Award 922 Laura Rodriguez
ULTIMATE: United Longhorn Team Inspiring Mental Attitude Towards Engineering
4 Lone Star Regional Xerox Creativity Award 1108 Panther Robotics
4 Los Angeles Regional Autodesk Visualization Award 1515 MorTorq
4 Los Angeles Regional Chrysler Team Spirit Award 1836 MilkenKnights
4 Los Angeles Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 1717 D'Penguineers
4 Los Angeles Regional General Motors Industrial Design Award 330 Beach Bots
4 Los Angeles Regional Highest Rookie Seed 2637 SMERT
4 Los Angeles Regional Imagery Award 1622 Team Spyder
4 Los Angeles Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 599 Robodox
4 Los Angeles Regional Judges Award 1515 MorTorq
4 Los Angeles Regional Judges Award 687 The Nerd Herd
4 Los Angeles Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 842 Falcon Robotics
4 Los Angeles Regional Motorola Quality Award 207 METALCRAFTERS
4 Los Angeles Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Mr. Ralph Mills
4 Los Angeles Regional Regional Chairmans Award 399 Eagle Robotics
4 Los Angeles Regional Regional Engineering Inspiration Award 1538 The Holy Cows
4 Los Angeles Regional Regional Finalist 702 Bagel Bytes
4 Los Angeles Regional Regional Finalist 2659 RoboWarriors
4 Los Angeles Regional Regional Finalist 294 BCR
4 Los Angeles Regional Regional Winner 1717 D'Penguineers
4 Los Angeles Regional Regional Winner 330 Beach Bots
4 Los Angeles Regional Regional Winner 980 ThunderBots
4 Los Angeles Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 1726 Nifty Engineering Robotics Design Squad
4 Los Angeles Regional Rookie All-Star Award 2429 LCE
4 Los Angeles Regional Rookie Inspiration Award 2404 TNT
4 Los Angeles Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 399 Eagle Robotics
4 Los Angeles Regional Website Award 1515 MorTorq
4 Los Angeles Regional Woodie Flowers Award 207 Steve Ferron
METALCRAFTERS
4 Los Angeles Regional Xerox Creativity Award 1538 The Holy Cows
4 Microsoft Seattle Regional Autodesk Visualization Award 948 NRG (Newport Robotics Group)
4 Microsoft Seattle Regional Chrysler Team Spirit Award 2002 TETRA (Tualatin Engineering, Technology, and Robotics Association)
4 Microsoft Seattle Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 1983 Skunkworks
4 Microsoft Seattle Regional General Motors Industrial Design Award 1346 Trobotics
4 Microsoft Seattle Regional Highest Rookie Seed 2412 Totems
4 Microsoft Seattle Regional Imagery Award 1778 Hawks
4 Microsoft Seattle Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 1510 Wildcats
4 Microsoft Seattle Regional Judges Award 1318 Issaquah Robotics Society
4 Microsoft Seattle Regional Judges Award 948 NRG (Newport Robotics Group)
4 Microsoft Seattle Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 488 Team XBot
4 Microsoft Seattle Regional Motorola Quality Award 2046 Tahoma Robotics Club
4 Microsoft Seattle Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Kevin Ross
4 Microsoft Seattle Regional Regional Chairmans Award 488 Team XBot
4 Microsoft Seattle Regional Regional Engineering Inspiration Award 1983 Skunkworks
4 Microsoft Seattle Regional Regional Finalist 1899 Saints
4 Microsoft Seattle Regional Regional Finalist 948 NRG (Newport Robotics Group)
4 Microsoft Seattle Regional Regional Finalist 2557 Renegades
4 Microsoft Seattle Regional Regional Finalist 1778 Hawks
4 Microsoft Seattle Regional Regional Winner 2046 Tahoma Robotics Club
4 Microsoft Seattle Regional Regional Winner 949 Atom Smashers
4 Microsoft Seattle Regional Regional Winner 1983 Skunkworks
4 Microsoft Seattle Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 2147 Agent Eagle
4 Microsoft Seattle Regional Rookie All-Star Award 2557 Renegades
4 Microsoft Seattle Regional Rookie Inspiration Award 2660 B/E Pengbots
4 Microsoft Seattle Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 1778 Hawks
4 Microsoft Seattle Regional Website Award 1346 Trobotics
4 Microsoft Seattle Regional Woodie Flowers Award 1346 Jason Brett
Trobotics
4 Microsoft Seattle Regional Xerox Creativity Award 360 The Revolution
4 Oklahoma City Regional Autodesk Visualization Award 932 Circuit Chargers
4 Oklahoma City Regional Chrysler Team Spirit Award 2333 Chieftains
4 Oklahoma City Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 2354 Wheeliebots
4 Oklahoma City Regional General Motors Industrial Design Award 1561 Robo Ducks
4 Oklahoma City Regional Highest Rookie Seed 2394 Eagles
4 Oklahoma City Regional Imagery Award 1561 Robo Ducks
4 Oklahoma City Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 1742 Shockwave
4 Oklahoma City Regional Judges Award 2461 REDSKINS
4 Oklahoma City Regional Judges Award 2341 Trojans
4 Oklahoma City Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 2435 Riots
4 Oklahoma City Regional Motorola Quality Award 1806 S.W.A.T.
4 Oklahoma City Regional Outstanding Volunteer of the Year Award 476 Tonya Scott
Wildcats
4 Oklahoma City Regional Regional Chairmans Award 476 Wildcats
4 Oklahoma City Regional Regional Engineering Inspiration Award 2424 Bixby
4 Oklahoma City Regional Regional Finalist 2359 Wolves
4 Oklahoma City Regional Regional Finalist 2436 Bearacudas
4 Oklahoma City Regional Regional Finalist 2373 Crickets
4 Oklahoma City Regional Regional Winner 2354 Wheeliebots
4 Oklahoma City Regional Regional Winner 1806 S.W.A.T.
4 Oklahoma City Regional Regional Winner 2165 Trailblazers
4 Oklahoma City Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 476 Wildcats
4 Oklahoma City Regional Rookie All-Star Award 2352 Metal Mayhem
4 Oklahoma City Regional Rookie Inspiration Award 2330 F-Tech
4 Oklahoma City Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 1561 Robo Ducks
4 Oklahoma City Regional Website Award 2435 Riots
4 Oklahoma City Regional Woodie Flowers Award 476 Wildcats
4 Oklahoma City Regional Xerox Creativity Award 932 Circuit Chargers
4 UC Davis Sacramento Regional Autodesk Visualization Award 701 RoboVikes
4 UC Davis Sacramento Regional Chrysler Team Spirit Award 1323 MadTown Robotics
4 UC Davis Sacramento Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 1662 Raptor Force Engineering
4 UC Davis Sacramento Regional General Motors Industrial Design Award 852 The Athenian Robotics Collective
4 UC Davis Sacramento Regional Highest Rookie Seed 2551 Penguin Empire
4 UC Davis Sacramento Regional Imagery Award 701 RoboVikes
4 UC Davis Sacramento Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 1458 Monte Vista Danvillans
4 UC Davis Sacramento Regional Judges Award 997 Spartans
4 UC Davis Sacramento Regional Judges Award 766 M-A Bears
4 UC Davis Sacramento Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 675 Phantom Robitics
4 UC Davis Sacramento Regional Motorola Quality Award 2035 "Rockin" Bots
4 UC Davis Sacramento Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Renee Maldonado
4 UC Davis Sacramento Regional Regional Chairmans Award 692 THE FEMBOTS
4 UC Davis Sacramento Regional Regional Engineering Inspiration Award 1388 Eagle Robotics
4 UC Davis Sacramento Regional Regional Finalist 2390 Wildcats
4 UC Davis Sacramento Regional Regional Finalist 2551 Penguin Empire
4 UC Davis Sacramento Regional Regional Finalist 1072 Harker Robotics
4 UC Davis Sacramento Regional Regional Finalist 1388 Eagle Robotics
4 UC Davis Sacramento Regional Regional Winner 115 MVRT
4 UC Davis Sacramento Regional Regional Winner 1662 Raptor Force Engineering
4 UC Davis Sacramento Regional Regional Winner 2122 PTEC
4 UC Davis Sacramento Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 2144 RADbot
4 UC Davis Sacramento Regional Rookie All-Star Award 2456 The Missing Three's
4 UC Davis Sacramento Regional Rookie Inspiration Award 2633 Pittsburg Pirates
4 UC Davis Sacramento Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 841 The BioMechs
4 UC Davis Sacramento Regional Website Award 115 MVRT
4 UC Davis Sacramento Regional Woodie Flowers Award 692 Gary Blakesley
THE FEMBOTS
4 UC Davis Sacramento Regional Xerox Creativity Award 2122 PTEC
4 Waterloo Regional Autodesk Visualization Award 1305 Ice Cubed
4 Waterloo Regional Chrysler Team Spirit Award 1535 KOA
4 Waterloo Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 188 Blizzard
4 Waterloo Regional General Motors Industrial Design Award 1114 Simbotics
4 Waterloo Regional Highest Rookie Seed 2609 Our Lady of Lourdes
4 Waterloo Regional Imagery Award 2013 Cyber Gnomes
4 Waterloo Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 781 Kinetic Knights
4 Waterloo Regional Judges Award 2361 p.Rob[i]otics
4 Waterloo Regional Judges Award 1334 OTHS Red Devils
4 Waterloo Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 772 Sabre Bytes
4 Waterloo Regional Motorola Quality Award 2056 Patriotics
4 Waterloo Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Tristan Lall
4 Waterloo Regional Regional Chairmans Award 1114 Simbotics
4 Waterloo Regional Regional Engineering Inspiration Award 1305 Ice Cubed
4 Waterloo Regional Regional Finalist 188 Blizzard
4 Waterloo Regional Regional Finalist 2013 Cyber Gnomes
4 Waterloo Regional Regional Finalist 1535 KOA
4 Waterloo Regional Regional Finalist 68 T3
4 Waterloo Regional Regional Winner 2056 Patriotics
4 Waterloo Regional Regional Winner 1114 Simbotics
4 Waterloo Regional Regional Winner 1680 Fort Erie Secondary School
4 Waterloo Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 68 T3
4 Waterloo Regional Rookie All-Star Award 2609 Our Lady of Lourdes
4 Waterloo Regional Rookie Inspiration Award 2361 p.Rob[i]otics
4 Waterloo Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 772 Sabre Bytes
4 Waterloo Regional Website Award 1114 Simbotics
4 Waterloo Regional Woodie Flowers Award 1114 Simbotics
4 Waterloo Regional Xerox Creativity Award 1565 Think Tank Technologies (T3)
4 West Michigan Regional Autodesk Visualization Award 494 Martians
4 West Michigan Regional Chrysler Team Spirit Award 1941 The Hurricanes
4 West Michigan Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 71 Team Hammond
4 West Michigan Regional General Motors Industrial Design Award 70 More Martians
4 West Michigan Regional Highest Rookie Seed 2337 EngiNERDs
4 West Michigan Regional Imagery Award 1711 SCI-MA-TECH Raptors
4 West Michigan Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 288 The RoboDawgs
4 West Michigan Regional Judges Award 226 Hammerheads
4 West Michigan Regional Judges Award 2171 Robo Dogs
4 West Michigan Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 537 Charger Robotics
4 West Michigan Regional Motorola Quality Award 33 Killer Bees
4 West Michigan Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Terry L. Stevens
4 West Michigan Regional Regional Chairmans Award 226 Hammerheads
4 West Michigan Regional Regional Engineering Inspiration Award 141 WO-BOT
4 West Michigan Regional Regional Finalist 1677 Quantum Ninjas
4 West Michigan Regional Regional Finalist 141 WO-BOT
4 West Michigan Regional Regional Finalist 302 The Dragons
4 West Michigan Regional Regional Finalist 33 Killer Bees
4 West Michigan Regional Regional Winner 71 Team Hammond
4 West Michigan Regional Regional Winner 2604 Metal and Soul
4 West Michigan Regional Regional Winner 2171 Robo Dogs
4 West Michigan Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 234 Cyber Blue
4 West Michigan Regional Rookie All-Star Award 2604 Metal and Soul
4 West Michigan Regional Rookie Inspiration Award 2617 Robo Reds
4 West Michigan Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 2604 Metal and Soul
4 West Michigan Regional Website Award 234 Cyber Blue
4 West Michigan Regional Woodie Flowers Award 910 John Crombe
The Foley Freeze
4 West Michigan Regional Xerox Creativity Award 2337 EngiNERDs
3 Boilermaker Regional Autodesk Visualization Award 868 TechHOUNDS
3 Boilermaker Regional Chrysler Team Spirit Award 1018 RoboDevils
3 Boilermaker Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 548 Robostangs
3 Boilermaker Regional General Motors Industrial Design Award 45 TechnoKats Robotics Team
3 Boilermaker Regional Highest Rookie Seed 2368 Braves
3 Boilermaker Regional Imagery Award 1024 Kil-A-Bytes
3 Boilermaker Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 829 Digital Goats
3 Boilermaker Regional Judges Award 447 Team Roboto
3 Boilermaker Regional Judges Award 1529 CyberCards
3 Boilermaker Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 234 Cyber Blue
3 Boilermaker Regional Motorola Quality Award 1741 Red Alert
3 Boilermaker Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Jim Stuart
3 Boilermaker Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Mary Stuart
3 Boilermaker Regional Regional Chairmans Award 234 Cyber Blue
3 Boilermaker Regional Regional Engineering Inspiration Award 2081 Icarus
3 Boilermaker Regional Regional Finalist 461 Westside Boiler Invasion
3 Boilermaker Regional Regional Finalist 45 TechnoKats Robotics Team
3 Boilermaker Regional Regional Finalist 1327 SBOTZ
3 Boilermaker Regional Regional Winner 111 WildStang
3 Boilermaker Regional Regional Winner 1024 Kil-A-Bytes
3 Boilermaker Regional Regional Winner 876 Thunder Robotics
3 Boilermaker Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 111 WildStang
3 Boilermaker Regional Rookie All-Star Award 2474 X-CEL
3 Boilermaker Regional Rookie Inspiration Award 2360 POWER-Storm
3 Boilermaker Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 1501 Team THRUST
3 Boilermaker Regional Website Award 234 Cyber Blue
3 Boilermaker Regional Woodie Flowers Award 868 David Smith
TechHOUNDS
3 Boilermaker Regional Xerox Creativity Award 461 Westside Boiler Invasion
3 Brazil Regional Autodesk Visualization Award 2247 FB HT
3 Brazil Regional Highest Rookie Seed 2675 ABCTech
3 Brazil Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 2244 The Chips
3 Brazil Regional Motorola Quality Award 2247 FB HT
3 Brazil Regional Regional Chairmans Award 1860 CEPHAS
3 Brazil Regional Regional Engineering Inspiration Award 1156 Under Control
3 Brazil Regional Regional Finalist 1860 CEPHAS
3 Brazil Regional Regional Finalist 1382 ETEP Team
3 Brazil Regional Regional Finalist 1772 AIDTEC Trail Blazers
3 Brazil Regional Regional Winner 2575 White Hurricane
3 Brazil Regional Regional Winner 1156 Under Control
3 Brazil Regional Regional Winner 2247 FB HT
3 Brazil Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 1382 ETEP Team
3 Brazil Regional Rookie All-Star Award 2575 White Hurricane
3 Brazil Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 2244 The Chips
3 Brazil Regional Website Award 1382 ETEP Team
3 Brazil Regional Woodie Flowers Award 1943 Rodrigo Albuquerque
Neat Team
3 Chesapeake Regional Autodesk Visualization Award 339 Kilroy
3 Chesapeake Regional Chrysler Team Spirit Award 88 TJ(Squared)
3 Chesapeake Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 1027 Mechatronic Maniacs
3 Chesapeake Regional General Motors Industrial Design Award 293 Team S.P.I.K.E.
3 Chesapeake Regional Highest Rookie Seed 2377 C Company
3 Chesapeake Regional Imagery Award 709 Femme Tech Fatale
3 Chesapeake Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 1727 Rex
3 Chesapeake Regional Judges Award 2120 doncaster
3 Chesapeake Regional Judges Award 2528 Robo Doves
3 Chesapeake Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 1629 Garrett Coalition (GaCo)
3 Chesapeake Regional Motorola Quality Award 836 RoboBees
3 Chesapeake Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Lisa Key
3 Chesapeake Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Susan Sloan
3 Chesapeake Regional Regional Chairmans Award 768 TechnoWarriors
3 Chesapeake Regional Regional Engineering Inspiration Award 75 RoboRaiders
3 Chesapeake Regional Regional Finalist 888 Robotiators
3 Chesapeake Regional Regional Finalist 88 TJ(Squared)
3 Chesapeake Regional Regional Finalist 1111 "The Power Hawks"
3 Chesapeake Regional Regional Winner 2016 Mighty Monkey Wrenches
3 Chesapeake Regional Regional Winner 1418 Vae Victus
3 Chesapeake Regional Regional Winner 11 MORT
3 Chesapeake Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 1111 "The Power Hawks"
3 Chesapeake Regional Rookie All-Star Award 2377 C Company
3 Chesapeake Regional Rookie Inspiration Award 2448 SLT
3 Chesapeake Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 1027 Mechatronic Maniacs
3 Chesapeake Regional Website Award 1980 The Brigade
3 Chesapeake Regional Woodie Flowers Award 75 Carmine Rizzo
RoboRaiders
3 Chesapeake Regional Xerox Creativity Award 484 The Pit Crew
3 Connecticut Regional Autodesk Visualization Award 383 Brazilian Machine
3 Connecticut Regional Chrysler Team Spirit Award 178 2nd Law Enforcers
3 Connecticut Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 1991 Dragons
3 Connecticut Regional General Motors Industrial Design Award 175 Buzz Robotics
3 Connecticut Regional Highest Rookie Seed 2523 Lab Rats
3 Connecticut Regional Imagery Award 571 Team Paragon
3 Connecticut Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 558 RoboSquad
3 Connecticut Regional Judges Award 157 AZTECHS 157
3 Connecticut Regional Judges Award 467 Duct Tape Bandits
3 Connecticut Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 1124 ÜberBots
3 Connecticut Regional Motorola Quality Award 772 Sabre Bytes
3 Connecticut Regional Outstanding Volunteer of the Year Award David Goric
3 Connecticut Regional Regional Chairmans Award 236 Techno-Ticks
3 Connecticut Regional Regional Engineering Inspiration Award 126 Gael Force
3 Connecticut Regional Regional Finalist 61 Shifters
3 Connecticut Regional Regional Finalist 230 Gaelhawks
3 Connecticut Regional Regional Finalist 1991 Dragons
3 Connecticut Regional Regional Winner 1124 ÜberBots
3 Connecticut Regional Regional Winner 175 Buzz Robotics
3 Connecticut Regional Regional Winner 716 Who'sCTEKS
3 Connecticut Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 383 Brazilian Machine
3 Connecticut Regional Rookie All-Star Award 2621 Bucs
3 Connecticut Regional Rookie Inspiration Award 2344 The Saunders Droid Factory
3 Connecticut Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 772 Sabre Bytes
3 Connecticut Regional Website Award 177 Bobcat Robotics
3 Connecticut Regional Woodie Flowers Award 558 Ernest Smoker
RoboSquad
3 Connecticut Regional Xerox Creativity Award 95 The Grasshoppers
3 Detroit Regional Autodesk Visualization Award 1025 IMPIS
3 Detroit Regional Chrysler Team Spirit Award 247 Da Bears
3 Detroit Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 469 Las Guerrillas
3 Detroit Regional General Motors Industrial Design Award 217 ThunderChickens
3 Detroit Regional Highest Rookie Seed 2337 EngiNERDs
3 Detroit Regional Imagery Award 703 Phoenix
3 Detroit Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 314 The Megatron Oracles
3 Detroit Regional Judges Award 1718 The Fighting Pi
3 Detroit Regional Judges Award 440 The Suspects
3 Detroit Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 397 Knight Riders
3 Detroit Regional Motorola Quality Award 1025 IMPIS
3 Detroit Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Gerard Roose
3 Detroit Regional Regional Chairmans Award 27 Team RUSH
3 Detroit Regional Regional Engineering Inspiration Award 1 The Juggernauts
3 Detroit Regional Regional Finalist 27 Team RUSH
3 Detroit Regional Regional Finalist 453 G.E.A.R.S.
3 Detroit Regional Regional Finalist 47 Chief Delphi
3 Detroit Regional Regional Winner 217 ThunderChickens
3 Detroit Regional Regional Winner 469 Las Guerrillas
3 Detroit Regional Regional Winner 440 The Suspects
3 Detroit Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 835 The Sting
3 Detroit Regional Rookie All-Star Award 2337 EngiNERDs
3 Detroit Regional Rookie Inspiration Award 2431 TechnoColts
3 Detroit Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 1025 IMPIS
3 Detroit Regional Website Award 245 Adambots
3 Detroit Regional Woodie Flowers Award 27 Anthony Lapp
Team RUSH
3 Detroit Regional Xerox Creativity Award 1506 Metal Muscle
3 Florida Regional Autodesk Visualization Award 180 S.P.A.M.
3 Florida Regional Chrysler Team Spirit Award 1270 Red Dragons
3 Florida Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 179 The Children of the Swamp
3 Florida Regional General Motors Industrial Design Award 1251 TechTigers
3 Florida Regional Highest Rookie Seed 2564 Red Hawks
3 Florida Regional Imagery Award 801 Horsepower
3 Florida Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 180 S.P.A.M.
3 Florida Regional Judges Award 1649 Team EMS
3 Florida Regional Judges Award 103 Cybersonics
3 Florida Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 1902 Exploding Bacon
3 Florida Regional Motorola Quality Award 79 Team Krunch
3 Florida Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Steven Koca
3 Florida Regional Regional Chairmans Award 1523 Mega Awesome Robotic Systems
3 Florida Regional Regional Engineering Inspiration Award 233 The Pink Team
3 Florida Regional Regional Finalist 342 Burning Magnetos
3 Florida Regional Regional Finalist 179 The Children of the Swamp
3 Florida Regional Regional Finalist 69 Team HYPER (Helping Youth Pursue Engineering and Robotics)
3 Florida Regional Regional Winner 86 Team Resistance
3 Florida Regional Regional Winner 1251 TechTigers
3 Florida Regional Regional Winner 233 The Pink Team
3 Florida Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 108 SigmaC@T
3 Florida Regional Rookie All-Star Award 2564 Red Hawks
3 Florida Regional Rookie Inspiration Award 2422 Bucket O' Bolts
3 Florida Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 1592 Bionic Tigers
3 Florida Regional Website Award 2023 PiraTech
3 Florida Regional Woodie Flowers Award 86 Todd Lovelace
Team Resistance
3 Florida Regional Xerox Creativity Award 56 Robbe Xtreme
3 Peachtree Regional Autodesk Visualization Award 547 F.E.A.R.
3 Peachtree Regional Chrysler Team Spirit Award 2463 The Siege
3 Peachtree Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 1771 404 The Unknown Error
3 Peachtree Regional General Motors Industrial Design Award 343 Metal-In-Motion
3 Peachtree Regional Highest Rookie Seed 2415 WIREDCATS
3 Peachtree Regional Imagery Award 1848 SOUP
3 Peachtree Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 2038 Sky Bandits
3 Peachtree Regional Judges Award 1102 Aiken County Robotics Team M'Aiken Magic
3 Peachtree Regional Judges Award 1311 Longhorns
3 Peachtree Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 1746 Forsyth Alliance
3 Peachtree Regional Motorola Quality Award 1319 Flash
3 Peachtree Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Mannie Lowe
3 Peachtree Regional Regional Chairmans Award 34 Rockets
3 Peachtree Regional Regional Engineering Inspiration Award 1533 Triple Strange
3 Peachtree Regional Regional Finalist 34 Rockets
3 Peachtree Regional Regional Finalist 2463 The Siege
3 Peachtree Regional Regional Finalist 1683 Titans of Steel
3 Peachtree Regional Regional Finalist 442 Redstone Robotics
3 Peachtree Regional Regional Winner 343 Metal-In-Motion
3 Peachtree Regional Regional Winner 547 F.E.A.R.
3 Peachtree Regional Regional Winner 1319 Flash
3 Peachtree Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 832 Chimera
3 Peachtree Regional Rookie All-Star Award 2415 WIREDCATS
3 Peachtree Regional Rookie Inspiration Award 2362 Olympic Robotics
3 Peachtree Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 1319 Flash
3 Peachtree Regional Website Award 34 Rockets
3 Peachtree Regional Woodie Flowers Award 1898 Jeremy Roberts
Wolves
3 Peachtree Regional Xerox Creativity Award 1261 RoboLions
3 Pittsburgh Regional Autodesk Visualization Award 357 Royal Assault
3 Pittsburgh Regional Chrysler Team Spirit Award 379 Robocats
3 Pittsburgh Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 375 Robotic Plague
3 Pittsburgh Regional General Motors Industrial Design Award 2079 ALARM
3 Pittsburgh Regional Highest Rookie Seed 2407 Bearnicks
3 Pittsburgh Regional Imagery Award 48 Delphi E.L.I.T.E.
3 Pittsburgh Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 63 The Red Barons
3 Pittsburgh Regional Judges Award 2428 Gremlins
3 Pittsburgh Regional Judges Award 2280 YWCA DELTA F.O.R.C.E.
3 Pittsburgh Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 1189 The Gearheads
3 Pittsburgh Regional Motorola Quality Award 222 Tigertrons
3 Pittsburgh Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Norm Kerman
3 Pittsburgh Regional Regional Chairmans Award 291 CIA - Creativity In Action
3 Pittsburgh Regional Regional Engineering Inspiration Award 337 Hard Working Hard Hats
3 Pittsburgh Regional Regional Finalist 2544 HC RC
3 Pittsburgh Regional Regional Finalist 375 Robotic Plague
3 Pittsburgh Regional Regional Finalist 291 CIA - Creativity In Action
3 Pittsburgh Regional Regional Winner 337 Hard Working Hard Hats
3 Pittsburgh Regional Regional Winner 2614 MARS
3 Pittsburgh Regional Regional Winner 357 Royal Assault
3 Pittsburgh Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 357 Royal Assault
3 Pittsburgh Regional Rookie All-Star Award 2614 MARS
3 Pittsburgh Regional Rookie Inspiration Award 2544 HC RC
3 Pittsburgh Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 48 Delphi E.L.I.T.E.
3 Pittsburgh Regional Website Award 63 The Red Barons
3 Pittsburgh Regional Woodie Flowers Award 291 CIA - Creativity In Action
3 Pittsburgh Regional Xerox Creativity Award 326 Xtreme Eagles
3 Silicon Valley Regional Autodesk Visualization Award 192 GRT
3 Silicon Valley Regional Chrysler Team Spirit Award 692 THE FEMBOTS
3 Silicon Valley Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 192 GRT
3 Silicon Valley Regional General Motors Industrial Design Award 254 Cheesy Poofs
3 Silicon Valley Regional Highest Rookie Seed 2473 CHS Robotics
3 Silicon Valley Regional Imagery Award 1280 Ragin' C- Biscuits of San Ramon Valley High
3 Silicon Valley Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 115 MVRT
3 Silicon Valley Regional Judges Award 1700 Gatorbotics
3 Silicon Valley Regional Judges Award 1548 Highlanders
3 Silicon Valley Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 1351 TKO
3 Silicon Valley Regional Motorola Quality Award 100 The WildHats
3 Silicon Valley Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Dennis Jenks
3 Silicon Valley Regional Regional Chairmans Award 604 Quixilver
3 Silicon Valley Regional Regional Engineering Inspiration Award 2024 Warrior Pride
3 Silicon Valley Regional Regional Finalist 2024 Warrior Pride
3 Silicon Valley Regional Regional Finalist 192 GRT
3 Silicon Valley Regional Regional Finalist 8 The Vikings
3 Silicon Valley Regional Regional Winner 115 MVRT
3 Silicon Valley Regional Regional Winner 100 The WildHats
3 Silicon Valley Regional Regional Winner 254 Cheesy Poofs
3 Silicon Valley Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 846 The Funky Monkeys
3 Silicon Valley Regional Rookie All-Star Award 2629 Halcones
3 Silicon Valley Regional Rookie Inspiration Award 2489 MSJ Insomniacs
3 Silicon Valley Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 692 THE FEMBOTS
3 Silicon Valley Regional Website Award 115 MVRT
3 Silicon Valley Regional Woodie Flowers Award 668 Lonny Weissman
The Apes of Wrath
3 Silicon Valley Regional Xerox Creativity Award 190 Gompei and the H.E.R.D.
3 Wisconsin Regional Autodesk Visualization Award 1716 R-Squared
3 Wisconsin Regional Chrysler Team Spirit Award 904 D cubed
3 Wisconsin Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 1730 Team Driven
3 Wisconsin Regional General Motors Industrial Design Award 1625 Winnovation
3 Wisconsin Regional Highest Rookie Seed 2574 RoboHuskie
3 Wisconsin Regional Imagery Award 2194 Fondy Fire
3 Wisconsin Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 166 Chop Shop
3 Wisconsin Regional Judges Award 1736 Robot Casserole
3 Wisconsin Regional Judges Award 1988 The Sweetie Pies
3 Wisconsin Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 537 Charger Robotics
3 Wisconsin Regional Motorola Quality Award 141 WO-BOT
3 Wisconsin Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Craig Coursin
3 Wisconsin Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Laurie Vertz
3 Wisconsin Regional Regional Chairmans Award 1714 More Robotics
3 Wisconsin Regional Regional Engineering Inspiration Award 93 N.E.W. Apple Corps Robotics
3 Wisconsin Regional Regional Finalist 1652 LakeView Legends
3 Wisconsin Regional Regional Finalist 2169 KING TeC
3 Wisconsin Regional Regional Finalist 93 N.E.W. Apple Corps Robotics
3 Wisconsin Regional Regional Finalist 1306 BadgerBOTS
3 Wisconsin Regional Regional Winner 2549 Millerbots
3 Wisconsin Regional Regional Winner 171 Extreme Engineering
3 Wisconsin Regional Regional Winner 2062 C.O.R.E 2062
3 Wisconsin Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 171 Extreme Engineering
3 Wisconsin Regional Rookie All-Star Award 2437 Alphabots
3 Wisconsin Regional Rookie Inspiration Award 2481 Roboteers
3 Wisconsin Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 2062 C.O.R.E 2062
3 Wisconsin Regional Website Award 2220 Blue Twilight
3 Wisconsin Regional Woodie Flowers Award 1732 John Wanninger
Hilltoppers
3 Wisconsin Regional Xerox Creativity Award 269 CooneyTech
2 Arizona Regional Autodesk Visualization Award 1726 Nifty Engineering Robotics Design Squad
2 Arizona Regional Chrysler Team Spirit Award 57 Leopards
2 Arizona Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 39 The 39th Aero Squadron
2 Arizona Regional General Motors Industrial Design Award 39 The 39th Aero Squadron
2 Arizona Regional Highest Rookie Seed 2365 Lions
2 Arizona Regional Imagery Award 624 CRyptonite
2 Arizona Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 2579 LIC Robodogs
2 Arizona Regional Judges Award 2486 CocoNuts
2 Arizona Regional Judges Award 2375 BioHazards
2 Arizona Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 687 The Nerd Herd
2 Arizona Regional Motorola Quality Award 207 METALCRAFTERS
2 Arizona Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Fredi Lajvardi
2 Arizona Regional Regional Chairmans Award 842 Falcon Robotics
2 Arizona Regional Regional Engineering Inspiration Award 207 METALCRAFTERS
2 Arizona Regional Regional Finalist 1212 Sentinels
2 Arizona Regional Regional Finalist 1492 Team CAUTION
2 Arizona Regional Regional Finalist 1164 Project NEO
2 Arizona Regional Regional Winner 1165 Team Paradise
2 Arizona Regional Regional Winner 39 The 39th Aero Squadron
2 Arizona Regional Regional Winner 60 Bionic Bulldogs
2 Arizona Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 1212 Sentinels
2 Arizona Regional Rookie All-Star Award 2449 The OOOberbots
2 Arizona Regional Rookie Inspiration Award 2380 Jag Robotics
2 Arizona Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 842 Falcon Robotics
2 Arizona Regional Website Award 1515 MorTorq
2 Arizona Regional Woodie Flowers Award 687 The Nerd Herd
2 Arizona Regional Xerox Creativity Award 2449 The OOOberbots
2 Finger Lakes Regional Autodesk Visualization Award 1765 Great Minds
2 Finger Lakes Regional Chrysler Team Spirit Award 1591 Greece Gladiators
2 Finger Lakes Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 67 The HOT Team
2 Finger Lakes Regional General Motors Industrial Design Award 768 TechnoWarriors
2 Finger Lakes Regional Highest Rookie Seed 2340 NAZa.r.e.X
2 Finger Lakes Regional Imagery Award 365 Miracle Workerz
2 Finger Lakes Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 365 Miracle Workerz
2 Finger Lakes Regional Judges Award 1518 Raiders
2 Finger Lakes Regional Judges Award 68 T3
2 Finger Lakes Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 639 Code Red Robotics
2 Finger Lakes Regional Motorola Quality Award 191 X-CATS
2 Finger Lakes Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Richard Bryant
2 Finger Lakes Regional Regional Chairmans Award 340 G.R.R. (Greater Rochester Robotics)
2 Finger Lakes Regional Regional Engineering Inspiration Award 1511 Rolling Thunder
2 Finger Lakes Regional Regional Finalist 1126 SPARX
2 Finger Lakes Regional Regional Finalist 378 The Circuit Stompers
2 Finger Lakes Regional Regional Finalist 1551 The Grapes of Wrath
2 Finger Lakes Regional Regional Winner 174 Arctic Warriors
2 Finger Lakes Regional Regional Winner 2053 TigerTronics
2 Finger Lakes Regional Regional Winner 20 The Rocketeers
2 Finger Lakes Regional Regional Winner 191 X-CATS
2 Finger Lakes Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 145 T-Rx
2 Finger Lakes Regional Rookie All-Star Award 2340 NAZa.r.e.X
2 Finger Lakes Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 250 Dynamos
2 Finger Lakes Regional Website Award 378 The Circuit Stompers
2 Finger Lakes Regional Woodie Flowers Award 340 G.R.R. (Greater Rochester Robotics)
2 Finger Lakes Regional Xerox Creativity Award 272 Cyber-Crusaders
2 Greater Kansas City Regional Autodesk Visualization Award 1710 The Ravonics Revolution
2 Greater Kansas City Regional Chrysler Team Spirit Award 1710 The Ravonics Revolution
2 Greater Kansas City Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 1730 Team Driven
2 Greater Kansas City Regional General Motors Industrial Design Award 935 RaileRobotics
2 Greater Kansas City Regional Highest Rookie Seed 2334 Tigers
2 Greater Kansas City Regional Imagery Award 2334 Tigers
2 Greater Kansas City Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 1806 S.W.A.T.
2 Greater Kansas City Regional Judges Award 1776 Declaration
2 Greater Kansas City Regional Judges Award 1763 Zeus
2 Greater Kansas City Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 476 Wildcats
2 Greater Kansas City Regional Motorola Quality Award 1996 Wildcat Robotics
2 Greater Kansas City Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Alison Maier
2 Greater Kansas City Regional Regional Chairmans Award 1429 TEAM KAOS
2 Greater Kansas City Regional Regional Engineering Inspiration Award 1939 Kuh-nig-its
2 Greater Kansas City Regional Regional Finalist 1981 The Gearheads
2 Greater Kansas City Regional Regional Finalist 1997 Stag Robotics
2 Greater Kansas City Regional Regional Finalist 1996 Wildcat Robotics
2 Greater Kansas City Regional Regional Winner 1802 Stealth
2 Greater Kansas City Regional Regional Winner 476 Wildcats
2 Greater Kansas City Regional Regional Winner 1806 S.W.A.T.
2 Greater Kansas City Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 1986 Team Titanium
2 Greater Kansas City Regional Rookie All-Star Award 2335 Sargon
2 Greater Kansas City Regional Rookie Inspiration Award 2385 Obelisk Trio
2 Greater Kansas City Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 476 Wildcats
2 Greater Kansas City Regional Website Award 1710 The Ravonics Revolution
2 Greater Kansas City Regional Woodie Flowers Award 1730 Team Driven
2 Greater Kansas City Regional Xerox Creativity Award 1108 Panther Robotics
2 NASA / VCU Regional Autodesk Visualization Award 116 Epsilon Delta
2 NASA / VCU Regional Chrysler Team Spirit Award 612 Chantilly Robotics
2 NASA / VCU Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 401 Hokie Guard
2 NASA / VCU Regional General Motors Industrial Design Award 384 Sparky 384
2 NASA / VCU Regional Highest Rookie Seed 2421 Rolling Thunder Robotics
2 NASA / VCU Regional Imagery Award 1262 STAGS
2 NASA / VCU Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 2106 The Junkyard Dogs
2 NASA / VCU Regional Judges Award 1731 Fresta Valley Robotics Club
2 NASA / VCU Regional Judges Award 122 NASA Knights
2 NASA / VCU Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 359 Hawaiian Kids
2 NASA / VCU Regional Motorola Quality Award 359 Hawaiian Kids
2 NASA / VCU Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Dr. John Speich, Jeff Wetzel, and Sam Trumbull
2 NASA / VCU Regional Regional Chairmans Award 1086 Blue Cheese
2 NASA / VCU Regional Regional Engineering Inspiration Award 1885 Robocats
2 NASA / VCU Regional Regional Finalist 2108 Team Awkward Turtle
2 NASA / VCU Regional Regional Finalist 1731 Fresta Valley Robotics Club
2 NASA / VCU Regional Regional Finalist 1793 The Pilots
2 NASA / VCU Regional Regional Winner 435 Robodogs
2 NASA / VCU Regional Regional Winner 1086 Blue Cheese
2 NASA / VCU Regional Regional Winner 1522 DOTM - Defenders of the Multiverse
2 NASA / VCU Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 1123 AIM Robotics
2 NASA / VCU Regional Rookie All-Star Award 2483 Clawbotz
2 NASA / VCU Regional Rookie Inspiration Award 2363 Triple Helix
2 NASA / VCU Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 1541 MidloCANics
2 NASA / VCU Regional Website Award 359 Hawaiian Kids
2 NASA / VCU Regional Woodie Flowers Award 540 James Lehman
TALON 540
2 NASA / VCU Regional Xerox Creativity Award 1086 Blue Cheese
2 San Diego Regional Autodesk Visualization Award 1671 "DOC"
2 San Diego Regional Chrysler Team Spirit Award 1266 The Devil Duckies
2 San Diego Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 1717 D'Penguineers
2 San Diego Regional General Motors Industrial Design Award 1158 The Corps
2 San Diego Regional Highest Rookie Seed 2493 Robokong
2 San Diego Regional Imagery Award 1538 The Holy Cows
2 San Diego Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 599 Robodox
2 San Diego Regional Judges Award 2029 Neo-Tech Robotics
2 San Diego Regional Judges Award 2066 PFTB of Doom
2 San Diego Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 1566 AMMOKNIGHTS
2 San Diego Regional Motorola Quality Award 968 RAWC (Robotics Alliance Of West Covina)
2 San Diego Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Bill Berggren
2 San Diego Regional Regional Chairmans Award 812 The Midnight Mechanics
2 San Diego Regional Regional Engineering Inspiration Award 1566 AMMOKNIGHTS
2 San Diego Regional Regional Finalist 987 HIGHROLLERS
2 San Diego Regional Regional Finalist 2034 IncrediBULLS
2 San Diego Regional Regional Finalist 330 Beach Bots
2 San Diego Regional Regional Winner 968 RAWC (Robotics Alliance Of West Covina)
2 San Diego Regional Regional Winner 1717 D'Penguineers
2 San Diego Regional Regional Winner 294 BCR
2 San Diego Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 987 HIGHROLLERS
2 San Diego Regional Rookie All-Star Award 2599 Full Throttle
2 San Diego Regional Rookie Inspiration Award 2543 Titan-BOT
2 San Diego Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 1622 Team Spyder
2 San Diego Regional Website Award 597 Wolverines
2 San Diego Regional Woodie Flowers Award 1538 The Holy Cows
2 San Diego Regional Xerox Creativity Award 1388 Eagle Robotics
1 BAE Systems Granite State Regional Autodesk Visualization Award 138 Entropy
1 BAE Systems Granite State Regional Chrysler Team Spirit Award 172 Northern Force
1 BAE Systems Granite State Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 126 Gael Force
1 BAE Systems Granite State Regional General Motors Industrial Design Award 58 Riot Crew
1 BAE Systems Granite State Regional Highest Rookie Seed 2370 iBots
1 BAE Systems Granite State Regional Imagery Award 1289 Gearheadz
1 BAE Systems Granite State Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 811 Cardinals
1 BAE Systems Granite State Regional Judges Award 121 Rhode Warriors
1 BAE Systems Granite State Regional Judges Award 1512 The Metal Vidsters
1 BAE Systems Granite State Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 509 Red Storm
1 BAE Systems Granite State Regional Motorola Quality Award 1058 PVC Pirates
1 BAE Systems Granite State Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Randy Bohanan
1 BAE Systems Granite State Regional Regional Chairmans Award 126 Gael Force
1 BAE Systems Granite State Regional Regional Engineering Inspiration Award 501 The PowerKnights
1 BAE Systems Granite State Regional Regional Finalist 1517 P4
1 BAE Systems Granite State Regional Regional Finalist 1512 The Metal Vidsters
1 BAE Systems Granite State Regional Regional Finalist 58 Riot Crew
1 BAE Systems Granite State Regional Regional Winner 40 Checkmate
1 BAE Systems Granite State Regional Regional Winner 134 Team Discovery
1 BAE Systems Granite State Regional Regional Winner 121 Rhode Warriors
1 BAE Systems Granite State Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 190 Gompei and the H.E.R.D.
1 BAE Systems Granite State Regional Rookie All-Star Award 2342 Team Phoenix
1 BAE Systems Granite State Regional Rookie Inspiration Award 2648 Infinite Loop
1 BAE Systems Granite State Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 1517 P4
1 BAE Systems Granite State Regional Website Award 2370 iBots
1 BAE Systems Granite State Regional Woodie Flowers Award 133 B.E.R.T
1 BAE Systems Granite State Regional Xerox Creativity Award 133 B.E.R.T
1 Midwest Regional Autodesk Visualization Award 1625 Winnovation
1 Midwest Regional Chrysler Team Spirit Award 1675 The Ultimate Protection Squad
1 Midwest Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 1327 SBOTZ
1 Midwest Regional General Motors Industrial Design Award 16 Bomb Squad
1 Midwest Regional Highest Rookie Seed 2386 Trojans
1 Midwest Regional Imagery Award 503 Frog Force
1 Midwest Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 48 Delphi E.L.I.T.E.
1 Midwest Regional Judges Award 1243 Dragons
1 Midwest Regional Judges Award 1625 Winnovation
1 Midwest Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 1504 Desperate Penguins
1 Midwest Regional Motorola Quality Award 1024 Kil-A-Bytes
1 Midwest Regional Regional Chairmans Award 71 Team Hammond
1 Midwest Regional Regional Engineering Inspiration Award 1038 Thunderhawks
1 Midwest Regional Regional Finalist 1243 Dragons
1 Midwest Regional Regional Finalist 111 WildStang
1 Midwest Regional Regional Finalist 1504 Desperate Penguins
1 Midwest Regional Regional Winner 1114 Simbotics
1 Midwest Regional Regional Winner 2041 The Roboticats
1 Midwest Regional Regional Winner 1024 Kil-A-Bytes
1 Midwest Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 33 Killer Bees
1 Midwest Regional Rookie All-Star Award 2338 Gear It Forward
1 Midwest Regional Rookie Inspiration Award 2433 Tech Tigers
1 Midwest Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 48 Delphi E.L.I.T.E.
1 Midwest Regional Website Award 16 Bomb Squad
1 Midwest Regional Woodie Flowers Award 101 Ed O'Connor
Striker
1 Midwest Regional Xerox Creativity Award 648 Q. C. ELITE
1 New Jersey Regional Autodesk Visualization Award 303 Panther Robotics
1 New Jersey Regional Chrysler Team Spirit Award 1547 Where's Waldo?
1 New Jersey Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 449 Wrenchman
1 New Jersey Regional General Motors Industrial Design Award 108 SigmaC@T
1 New Jersey Regional Highest Rookie Seed 2590 NEMESIS
1 New Jersey Regional Imagery Award 223 Xtreme Heat
1 New Jersey Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 1089 Team Mercury
1 New Jersey Regional Judges Award 102 The Gearheads
1 New Jersey Regional Judges Award 1617 The Almighty Bulldogs
1 New Jersey Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 75 RoboRaiders
1 New Jersey Regional Motorola Quality Award 816 Panthers
1 New Jersey Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Gene O'Brien
1 New Jersey Regional Regional Chairmans Award 1676 The Pascack PI-oneers
1 New Jersey Regional Regional Engineering Inspiration Award 1403 Cougar Robotics
1 New Jersey Regional Regional Finalist 1980 The Brigade
1 New Jersey Regional Regional Finalist 2590 NEMESIS
1 New Jersey Regional Regional Finalist 11 MORT
1 New Jersey Regional Regional Winner 25 Raider Robotix
1 New Jersey Regional Regional Winner 381 Tornadoes
1 New Jersey Regional Regional Winner 103 Cybersonics
1 New Jersey Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 103 Cybersonics
1 New Jersey Regional Rookie All-Star Award 2590 NEMESIS
1 New Jersey Regional Rookie Inspiration Award 2458 Team Chaos
1 New Jersey Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 303 Panther Robotics
1 New Jersey Regional Website Award 1089 Team Mercury
1 New Jersey Regional Woodie Flowers Award 11 MORT
1 New Jersey Regional Xerox Creativity Award 219 Team Impact
1 Oregon Regional Autodesk Visualization Award 847 PHRED
1 Oregon Regional Chrysler Team Spirit Award 1510 Wildcats
1 Oregon Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 2374 CrusaderBots
1 Oregon Regional General Motors Industrial Design Award 368 TKM.368 (Team Kika Mana)
1 Oregon Regional Highest Rookie Seed 2605 A2D_16
1 Oregon Regional Imagery Award 1425 Error Code Xero
1 Oregon Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 847 PHRED
1 Oregon Regional Judges Award 2411 Meek Protech Robotics
1 Oregon Regional Judges Award 473 Montana State Robotics Team
1 Oregon Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 1983 Skunkworks
1 Oregon Regional Motorola Quality Award 100 The WildHats
1 Oregon Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Jerry Moss
1 Oregon Regional Regional Chairmans Award 1318 Issaquah Robotics Society
1 Oregon Regional Regional Engineering Inspiration Award 1540 Flaming Chickens
1 Oregon Regional Regional Finalist 473 Montana State Robotics Team
1 Oregon Regional Regional Finalist 2374 CrusaderBots
1 Oregon Regional Regional Finalist 2046 Tahoma Robotics Club
1 Oregon Regional Regional Winner 1280 Ragin' C- Biscuits of San Ramon Valley High
1 Oregon Regional Regional Winner 368 TKM.368 (Team Kika Mana)
1 Oregon Regional Regional Winner 1540 Flaming Chickens
1 Oregon Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 1891 Bullbots
1 Oregon Regional Rookie All-Star Award 2550 Pioneer Robotics Organization
1 Oregon Regional Rookie Inspiration Award 2594 NASCO Bots
1 Oregon Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 1983 Skunkworks
1 Oregon Regional Website Award 1540 Flaming Chickens
1 Oregon Regional Woodie Flowers Award 997 Spartans
1 Oregon Regional Xerox Creativity Award 1595 Dragons
1 St. Louis Regional Autodesk Visualization Award 135 Penn Robotics
1 St. Louis Regional Chrysler Team Spirit Award 1208 Metool Brigade
1 St. Louis Regional Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award 1288 RAVEN Robotics
1 St. Louis Regional General Motors Industrial Design Award 217 ThunderChickens
1 St. Louis Regional Highest Rookie Seed 2457 The Law
1 St. Louis Regional Imagery Award 288 The RoboDawgs
1 St. Louis Regional Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award 1 The Juggernauts
1 St. Louis Regional Judges Award 1444 The Lightning Lancers
1 St. Louis Regional Judges Award 931 Perpetual Chaos
1 St. Louis Regional Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurs... 2062 C.O.R.E 2062
1 St. Louis Regional Motorola Quality Award 525 Swart-Dogs
1 St. Louis Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Mike Gambill
1 St. Louis Regional Outstanding Volunteer of the Year Award Sean O'Grady
1 St. Louis Regional Regional Chairmans Award 932 Circuit Chargers
1 St. Louis Regional Regional Engineering Inspiration Award 45 TechnoKats Robotics Team
1 St. Louis Regional Regional Finalist 1444 The Lightning Lancers
1 St. Louis Regional Regional Finalist 45 TechnoKats Robotics Team
1 St. Louis Regional Regional Finalist 1 The Juggernauts
1 St. Louis Regional Regional Winner 217 ThunderChickens
1 St. Louis Regional Regional Winner 830 Rat Pack
1 St. Louis Regional Regional Winner 148 Robowranglers
1 St. Louis Regional Rockwell Automation Innovation in Control Award 148 Robowranglers
1 St. Louis Regional Rookie All-Star Award 2410 Metal Mustang Robotics
1 St. Louis Regional Rookie Inspiration Award 2457 The Law
1 St. Louis Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award 2062 C.O.R.E 2062
1 St. Louis Regional Website Award 2062 C.O.R.E 2062
1 St. Louis Regional Woodie Flowers Award 932 Circuit Chargers
1 St. Louis Regional Xerox Creativity Award 1741 Red Alert