Rockwell Automation Innovation in Control Award
2702
REBotics
Ontario Centres of Excellence / Research In Motion & Eastwood Collegiate High School
View Script
Johnson & Johnson Gracious Professionalism™ Award
1565
Think Tank Technologies (T3)
ComDev & Jacob Hespeler Secondary School
View Script
Xerox Creativity Award
2609
BeaverwörX
Research In Motion/Linamar & Our Lady of Lourdes High School
View Script
Regional Chairmans Award
1305
Ice Cubed
Near North Student Robotics Initiative
View Script
General Motors Industrial Design Award
2056
OP Robotics
CNC Woodcraft & HWDSB & Orchard Park Secondary School
View Script
Kleiner Perkins Caufield & Byers Entrepreneurship Award
296
Northern Knights
Arial Foundation / Ernst &Young / Dorel & Loyola High School
View Script
Rookie Inspiration Award
3040
red knights
northern secondary high school
View Script
Highest Rookie Seed
2935
NACI
Synnex Corporation & Toronto District School Bd High School & North Albion C.I. High School
View Script
Woodie Flowers Award
2505
The Electric Sheep
Toronto District School Board & Don Mills Collegiate Institute
View Script
Website Award
781
Kinetic Knights
Bruce Power/Power Workers' Union & Kincardine District Secondary School
View Script
Imagery Award
2013
Cyber Gnomes
ARO Technologies & Stayner Collegiate Institute High School
View Script
Autodesk Visualization Award
1305
Ice Cubed
Near North Student Robotics Initiative
View Script
Judges Award
1310
RUNNYMEDE ROBOTICS
Thales Group/TDSB & Runnymede CI
View Script
Judges Award
2200
Rambotics
RBC Dominion Securities / Clarion / Wal*Mart / The Centre & M. M. Robinson High School
View Script
Motorola Quality Award
2013
Cyber Gnomes
ARO Technologies & Stayner Collegiate Institute High School
View Script
Regional Winner
2609
BeaverwörX
Research In Motion/Linamar & Our Lady of Lourdes High School
View Script
Regional Winner
2056
OP Robotics
CNC Woodcraft & HWDSB & Orchard Park Secondary School
View Script
Regional Winner
2185
Robo Rams
Etobicoke Collegiate Institute & TDSB
View Script
Regional Engineering Inspiration Award
1334
OTHS Red Devils
Hatch / Halton District School Board Pathways / Canadian Space Agency / Holy Trinity Catholic Secondary School / Wainewright Consulting Ltd / Xerox / Optimist Club of Oakville & Oakville Trafalgar High School Red Devils
View Script
Chrysler Team Spirit Award
781
Kinetic Knights
Bruce Power/Power Workers' Union & Kincardine District Secondary School
View Script
Delphi "Driving Tomorrows Technology" Award
2056
OP Robotics
CNC Woodcraft & HWDSB & Orchard Park Secondary School
View Script
Rookie All-Star Award
2702
REBotics
Ontario Centres of Excellence / Research In Motion & Eastwood Collegiate High School
View Script
Regional Finalist
781
Kinetic Knights
Bruce Power/Power Workers' Union & Kincardine District Secondary School
View Script
Regional Finalist
2200
Rambotics
RBC Dominion Securities / Clarion / Wal*Mart / The Centre & M. M. Robinson High School
View Script
Regional Finalist
1334
OTHS Red Devils
Hatch / Halton District School Board Pathways / Canadian Space Agency / Holy Trinity Catholic Secondary School / Wainewright Consulting Ltd / Xerox / Optimist Club of Oakville & Oakville Trafalgar High School Red Devils
View Script
Underwriters Laboratories Industrial Safety Award
1141
TAS Megawatts
G.E. Volunteers & Thomas A. Stewart High School
View Script