Team 4001 - Retro-Rams (2015)


2015 Robot: the Chief #10

2015 Sponsors: Quanser Inc. / Foxwood Inc. / PTC / Striowski and Associates / Spectrum Nasco / Sayal Electronics / First Robotics Canada / YCDSB / George's Tastee / ventureLAB & St. Robert CHS

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 31 0 (0%) 0 (0%) 0 (0%)
Playoff 15 1 (7%) 4 (27%) 0
Total 46 1 (2%) 4 (9%) 0 (0%)

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Greater Toronto West Regional

  March 28 to March 30, 2012


FIRST Championship - Archimedes Division

  April 25 to April 27, 2012


Greater Toronto East Regional

  March 6 to March 8, 2013


Western Canadian FRC Regional

  April 4 to April 6, 2013


Greater Toronto West Regional

  February 27 to March 1, 2014


North Bay Regional

  March 26 to March 28, 2014


Greater Toronto Central Regional

  March 4 to March 7, 2015

Qualification Matches
Rank: 7 of 42
Record: 0 Wins, 0 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1 Fri 3/6 - 4:19 AM 3949 4001 3360 5580 4069 1114 63 122
Qualification 14 Fri 3/6 - 6:07 AM 2609 610 5092 4001 5519 5776 70 65
Qualification 18 Fri 3/6 - 11:42 AM 4001 4914 1325 610 4939 919 75 82
Qualification 23 Fri 3/6 - 8:25 AM 3541 3705 4946 4001 5076 610 21 97
Qualification 31 Fri 3/6 - 9:22 AM 5631 5519 2994 4001 5598 865 20 35
Qualification 39 Fri 3/6 - 10:21 AM 771 5680 4001 1285 4343 5581 42 34
Qualification 43 Fri 3/6 - 10:55 AM 188 4069 4951 5759 1310 4001 12 60
Qualification 54 Fri 3/6 - 12:21 PM 746 886 4914 2634 188 4001 25 70
Qualification 62 Sat 3/7 - 4:53 AM 3705 5580 4001 865 907 1241 51 39
Qualification 68 Sat 3/7 - 5:39 AM 4946 4001 1547 854 1325 3360 131 135
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3 4001 188 2994 4069 5680 5776 77 31
Quarterfinal 7 4001 188 2994 1285 4914 865 100 60
Semifinal 1 4001 188 2994 1241 854 4777 119 37
Semifinal 3 4001 188 2994 2609 1310 746 122 93
Semifinal 6 610 1114 1547 4001 188 2994 100 80
Finals 1 610 1114 1547 4001 188 2994 148 84
Finals 2 610 1114 1547 4001 188 2994 134 97

North Bay Regional

  March 25 to March 28, 2015

Qualification Matches
Rank: 3 of 36
Record: 0 Wins, 0 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 Fri 3/27 - 9:24 AM 5191 5157 4069 5035 4001 781 31 93
Qualification 8 Fri 3/27 - 10:06 AM 772 781 3571 4001 2994 5164 48 72
Qualification 14 Fri 3/27 - 11:04 AM 4917 5672 4001 2994 5409 2185 127 14
Qualification 20 Fri 3/27 - 11:49 AM 4951 4001 4968 2013 4152 2609 85 69
Qualification 29 Fri 3/27 - 1:43 PM 4525 4678 4001 5035 4914 4992 142 91
Qualification 36 Fri 3/27 - 2:33 PM 5191 772 4678 4001 1305 2609 93 114
Qualification 41 Fri 3/27 - 3:39 PM 4914 2013 781 4001 3710 188 81 106
Qualification 47 Fri 3/27 - 4:25 PM 2200 5035 1334 4001 1310 772 124 170
Qualification 54 Sat 3/28 - 9:02 AM 4152 3543 4001 4678 1310 5164 83 152
Qualification 57 Sat 3/28 - 9:24 AM 4917 3543 2386 4914 5324 4001 72 105
Qualification 66 Sat 3/28 - 10:33 AM 4902 4001 4476 4946 5191 4976 107 54
Playoff Matches
Record: 1 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Captain of

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3 4917 4001 3710 2609 4476 781 122 106
Quarterfinal 7 4917 4001 3710 4946 5672 4069 134 80
Semifinal 1 4917 4001 3710 2386 2200 4976 108 90
Semifinal 3 4917 4001 3710 772 4525 4951 148 104
Semifinal 6 1310 4678 2013 4917 4001 3710 136 151
Finals 1 1310 4678 2013 4917 4001 3710 132 144
Finals 2 1310 4678 2013 4917 4001 3710 112 82
Finals 3 1310 4678 2013 4917 4001 3710 167 100

FIRST Championship - Carver Subdivision

  April 22 to April 25, 2015

Qualification Matches
Rank: 19 of 76
Record: 0 Wins, 0 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 6 Thu 4/23 - 4:21 AM 4001 216 3140 75 3512 126 95 108
Qualification 22 Thu 4/23 - 6:17 AM 1024 4001 1986 1208 2767 5442 219 172
Qualification 38 Thu 4/23 - 9:56 AM 2852 5437 2834 4001 4039 3507 100 127
Qualification 48 Thu 4/23 - 11:29 AM 3507 5431 2630 5260 66 4001 116 136
Qualification 57 Fri 4/24 - 3:07 AM 3881 2491 1717 4721 4001 2876 120 90
Qualification 65 Fri 4/24 - 4:06 AM 5458 2648 3324 2337 4001 3352 45 162
Qualification 82 Fri 4/24 - 6:03 AM 829 4001 3419 585 1425 329 140 16
Qualification 94 Fri 4/24 - 9:31 AM 368 4001 1625 1768 4945 128 176 150
Qualification 102 Fri 4/24 - 10:27 AM 5689 2876 4911 3536 359 4001 78 177
Qualification 123 Fri 4/24 - 1:07 PM 4001 585 1884 5515 1718 172 90 84
Playoff Matches

FIRST Championship

  April 22 to April 25, 2015


Greater Toronto Central Regional

  March 2 to March 5, 2016


FRC Festival de Robotique - Montreal Regional

  March 30 to April 2, 2016


FIRST Championship - Newton Subdivision

  April 27 to April 30, 2016


FIRST Championship

  April 27 to April 30, 2016


ONT District - Ryerson University Event

  March 10 to March 12, 2017


ONT District - Georgian College Event

  March 24 to March 26, 2017


FIRST Ontario Provincial Championship

  April 12 to April 15, 2017


ONT District Ryerson University Event

  March 15 to March 17, 2018


ONT District York University Event

  March 23 to March 25, 2018