Team 2609 - BeaverworX (2015)


2015 Robot: PolarVortex

2015 Sponsors: Synnex / Tech-Con Automation Inc / Wellington Catholic DSB / Kendrew Distribution Services & Our Lady of Lourdes CHS

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 31 0 (0%) 0 (0%) 0 (0%)
Playoff 7 0 (0%) 0 (0%) 0
Total 38 0 (0%) 0 (0%) 0 (0%)

Team 2609's 2015 Awards

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Waterloo Regional

  March 19 to March 21, 2008


FIRST Championship - Curie Division

  April 17 to April 19, 2008


Finger Lakes Regional

  March 4 to March 6, 2009


Waterloo Regional

  March 18 to March 20, 2009


FIRST Championship - Newton Division

  April 15 to April 17, 2009


Waterloo Regional

  March 24 to March 26, 2010


Waterloo Regional

  March 24 to March 26, 2011


Greater Toronto East Regional

  March 31 to April 2, 2011


Greater Toronto East Regional

  March 5 to March 7, 2014


Waterloo Regional

  March 19 to March 21, 2014


North Bay Regional

  March 26 to March 28, 2014


Greater Toronto Central Regional

  March 4 to March 7, 2015

Qualification Matches
Rank: 9 of 42
Record: 0 Wins, 0 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 6 Fri 3/6 - 5:07 AM 919 1241 5092 854 4946 2609 8 77
Qualification 14 Fri 3/6 - 6:07 AM 2609 610 5092 4001 5519 5776 70 65
Qualification 20 Fri 3/6 - 7:00 AM 4951 746 5076 3705 2609 5519 41 39
Qualification 28 Fri 3/6 - 8:58 AM 3360 865 1547 2609 4343 4951 57 64
Qualification 34 Fri 3/6 - 9:41 AM 1325 4777 2609 2634 4069 1310 70 85
Qualification 42 Fri 3/6 - 10:49 AM 2609 886 1114 3541 5580 4914 167 57
Qualification 47 Fri 3/6 - 11:27 AM 1285 5680 2609 3705 2994 4939 47 14
Qualification 56 Sat 3/7 - 3:51 AM 4777 4343 907 5699 2609 1241 54 28
Qualification 60 Sat 3/7 - 4:17 AM 2994 2634 2609 771 5598 5581 15 8
Qualification 64 Sat 3/7 - 6:00 AM 188 5680 610 2609 5631 5032 132 76
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Round 1 of

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Sat 3/7 - 8:11 AM 2609 1310 746 1241 854 4777 59 44
Quarterfinal 5 2609 1310 746 4343 1325 5631 68 38
Semifinal 2 610 1114 1547 2609 1310 746 136 87
Semifinal 3 4001 188 2994 2609 1310 746 122 93
Semifinal 5 2609 1310 746 1241 854 4777 116 52

North Bay Regional

  March 25 to March 28, 2015

Qualification Matches
Rank: 22 of 36
Record: 0 Wins, 0 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 Fri 3/27 - 9:30 AM 2609 4946 5324 4992 5409 2200 40 44
Qualification 7 Fri 3/27 - 9:53 AM 2609 3710 2185 5324 4976 5035 50 17
Qualification 13 Fri 3/27 - 10:56 AM 4951 2609 4976 781 3543 3710 18 46
Qualification 20 Fri 3/27 - 11:49 AM 4951 4001 4968 2013 4152 2609 85 69
Qualification 30 Fri 3/27 - 1:49 PM 2609 5409 4968 2994 1305 3543 23 33
Qualification 36 Fri 3/27 - 2:33 PM 5191 772 4678 4001 1305 2609 93 114
Qualification 40 Fri 3/27 - 3:32 PM 2386 5157 2994 4902 2609 5191 54 59
Qualification 44 Fri 3/27 - 3:59 PM 4476 2609 5164 4914 4951 3710 56 54
Qualification 52 Fri 3/27 - 4:59 PM 5409 3710 4917 1334 2609 5157 60 53
Qualification 60 Sat 3/28 - 9:51 AM 4476 4946 5672 2609 4678 188 58 144
Qualification 63 Sat 3/28 - 10:09 AM 5672 188 4525 2609 772 3543 110 46
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Round 1 of

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3 4917 4001 3710 2609 4476 781 122 106
Quarterfinal 8 1310 4678 2013 2609 4476 781 174 117

FIRST Championship

  April 22 to April 25, 2015


FIRST Championship - Hopper Subdivision

  April 22 to April 25, 2015

Qualification Matches
Rank: 64 of 76
Record: 0 Wins, 0 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 6 Thu 4/23 - 4:35 AM 2609 4918 2064 223 4930 263 74 94
Qualification 17 Thu 4/23 - 5:56 AM 2228 4329 2609 3501 2183 548 118 172
Qualification 38 Thu 4/23 - 9:51 AM 5413 2344 4265 33 2609 2016 141 122
Qualification 46 Thu 4/23 - 10:43 AM 469 3735 343 2609 3688 4405 118 127
Qualification 52 Thu 4/23 - 11:32 AM 2531 78 811 1817 2609 4799 90 165
Qualification 75 Fri 4/24 - 5:08 AM 5024 2609 5413 1796 125 5454 136 136
Qualification 82 Fri 4/24 - 8:01 AM 1218 3266 4130 2512 1723 2609 161 69
Qualification 91 Fri 4/24 - 9:04 AM 103 2530 573 2609 2783 4486 88 107
Qualification 111 Fri 4/24 - 11:19 AM 2609 811 5015 2169 4362 2590 94 224
Qualification 126 Fri 4/24 - 1:04 PM 3620 1124 3683 5509 3098 2609 133 59
Playoff Matches

Greater Toronto Central Regional

  March 2 to March 5, 2016


Windsor Essex Great Lakes Regional

  April 6 to April 9, 2016


ONT District - Durham College Event

  March 3 to March 5, 2017


ONT District - Ryerson University Event

  March 10 to March 12, 2017


FIRST Ontario Provincial Championship

  April 12 to April 15, 2017


FIRST Championship - St. Louis - Curie Subdivision

  April 26 to April 29, 2017


FIRST Championship - St. Louis

  April 26 to April 29, 2017


ONT District Durham College Event

  March 2 to March 4, 2018


ONT District University of Waterloo Event

  March 22 to March 24, 2018


ONT District McMaster University Event

  April 6 to April 8, 2018


FIRST Ontario Provincial Championship

  April 11 to April 14, 2018


FIRST Ontario Provincial Championship - Technology Division

  April 11 to April 14, 2018


FIRST Championship - Detroit - Tesla Subdivision

  April 25 to April 28, 2018


FIRST Championship - Detroit

  April 25 to April 28, 2018


ONT District University of Waterloo Event

  March 21 to March 23, 2019


ONT District Western University, Western Engineering Event

  April 5 to April 7, 2019


ONT District Durham College Event

  February 28 to March 1, 2020


ONT District Georgian College Event

  March 6 to March 8, 2020


STEMley Cup

  November 11 to November 11, 2017