Team 1816 - "The Green Machine" (2015)


2015 Robot: ZEBRUH

Pre-Qualified: Team 1816 is Pre-Qualified for the 2015 FIRST Championship

2015 Sponsors: Medtronic / Dow Water & Process Solutions / Cyberonics Inc. / Cargill Inc. / Graco / Crosstown Surgery / Stratasys / Symantec / PTC / Elicit LLC / Emerson Process Management / Edina Education Fund / The Nerdery / KING / Violet Edge / 3M Co. / Accumet Materials Co. / Alignex Inc. / Calvary Lutheran Church / Dunwoody College of Technology / NPC Robotics / Wanner Engineering Inc. / Waytek Wire / Jerry's do-it Best Hardware / Queen of Cakes / Green Machine Boosters & EDINA SENIOR HIGH

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 28 0 (0%) 0 (0%) 0 (0%)
Playoff 6 0 (0%) 0 (0%) 0
Total 34 0 (0%) 0 (0%) 0 (0%)

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Wisconsin Regional

  March 23 to March 25, 2006


Championship - Archimedes

  April 27 to April 29, 2006


Wisconsin Regional

  March 7 to March 9, 2007


FIRST Championship - Newton Division

  April 12 to April 14, 2007


Wisconsin Regional

  March 12 to March 14, 2008


Minnesota Regional

  March 26 to March 28, 2008


FIRST Championship - Galileo Division

  April 17 to April 19, 2008


Wisconsin Regional

  March 11 to March 13, 2009


Minnesota North Star Regional

  April 1 to April 3, 2009


Wisconsin Regional

  March 10 to March 12, 2010


Minnesota North Star Regional

  March 31 to April 2, 2010


FIRST Championship - Galileo Division

  April 13 to April 15, 2010


Lake Superior Regional

  March 10 to March 12, 2011


Minnesota North Star Regional

  March 31 to April 2, 2011


FIRST Championship - Galileo Division

  April 28 to April 30, 2011


Lake Superior Regional

  March 7 to March 9, 2012


Minnesota North Star Regional

  March 30 to April 1, 2012


FIRST Championship - Archimedes Division

  April 25 to April 27, 2012


Lake Superior Regional

  March 8 to March 10, 2013


Minnesota North Star Regional

  March 29 to March 31, 2013


FIRST Championship - Curie Division

  April 24 to April 27, 2013


Lake Superior Regional

  March 5 to March 7, 2014


Minnesota North Star Regional

  March 26 to March 28, 2014


FIRST Championship - Archimedes Division

  April 23 to April 25, 2014


Lake Superior Regional

  February 25 to February 28, 2015

Qualification Matches
Rank: 5 of 63
Record: 0 Wins, 0 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 Fri 2/27 - 4:21 AM 5143 4397 2202 1714 1816 4217 25 33
Qualification 14 Fri 2/27 - 5:38 AM 1816 4260 5003 4818 2538 3755 28 23
Qualification 26 Fri 2/27 - 7:09 AM 3276 3290 4054 1816 4397 5541 69 79
Qualification 38 Fri 2/27 - 9:29 AM 3751 1816 2531 3122 2264 2503 87 57
Qualification 47 Fri 2/27 - 10:35 AM 3846 1816 4230 4244 4664 5542 18 22
Qualification 55 Fri 2/27 - 11:32 AM 1816 5690 4009 4397 4693 5658 78 58
Qualification 65 Fri 2/27 - 12:44 PM 2499 2052 3828 1816 3036 3788 29 30
Qualification 82 Sat 2/28 - 5:32 AM 5253 4011 2883 1816 5143 4845 114 79
Qualification 90 Sat 2/28 - 6:28 AM 3840 2526 4728 4239 1816 3294 48 80
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Captain of

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Sat 2/28 - 8:36 AM 2202 1816 2503 5653 4728 3294 49 33
Quarterfinal 5 2202 1816 2503 4693 4009 3042 54 38

Minnesota 10000 Lakes Regional

  April 1 to April 4, 2015

Qualification Matches
Rank: 10 of 63
Record: 0 Wins, 0 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5 Fri 4/3 - 9:32 AM 2502 3244 2545 3278 1816 3300 137 49
Qualification 11 Fri 4/3 - 10:27 AM 167 3100 1816 5434 2825 4993 66 22
Qualification 22 Fri 4/3 - 11:58 AM 2825 1816 2855 5271 2227 3184 86 50
Qualification 36 Fri 4/3 - 2:19 PM 525 3082 4549 2511 2480 1816 130 72
Qualification 43 Fri 4/3 - 3:07 PM 2538 3026 3058 1816 5278 2232 32 48
Qualification 60 Fri 4/3 - 5:11 PM 3081 3454 4198 3313 2529 1816 48 50
Qualification 73 Sat 4/4 - 9:19 AM 4229 1816 3839 3038 2879 3630 52 8
Qualification 84 Sat 4/4 - 10:47 AM 1816 2227 2500 2052 4536 2470 52 83
Qualification 92 Sat 4/4 - 11:42 AM 2513 2480 4360 2705 1816 4539 62 145
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Round 1 of

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2 1816 4539 3081 3026 167 3278 44 70
Quarterfinal 6 1816 4539 3081 2509 2181 3058 100 110

FIRST Championship - Curie Subdivision

  April 22 to April 25, 2015

Qualification Matches
Rank: 43 of 76
Record: 0 Wins, 0 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 7 Thu 4/23 - 4:26 AM 1622 1816 4595 5737 2996 3959 70 72
Qualification 22 Thu 4/23 - 6:10 AM 702 3663 842 1816 610 88 96 120
Qualification 30 Thu 4/23 - 7:05 AM 1816 5046 5407 4653 5585 900 121 45
Qualification 39 Thu 4/23 - 9:58 AM 1816 4061 3937 948 4073 1574 150 86
Qualification 52 Thu 4/23 - 11:37 AM 4048 1816 1086 1318 1923 2557 97 76
Qualification 69 Fri 4/24 - 4:35 AM 1319 4143 271 123 1816 148 169 169
Qualification 79 Fri 4/24 - 5:52 AM 107 5654 228 120 4355 1816 96 65
Qualification 98 Fri 4/24 - 9:54 AM 230 5735 1816 2994 303 3974 84 142
Qualification 104 Fri 4/24 - 10:35 AM 148 369 1114 2994 4146 1816 278 145
Qualification 121 Fri 4/24 - 12:32 PM 649 4909 5472 3309 1816 176 113 162
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Round 1 of

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Sat 4/25 - 4:41 AM 3309 610 3937 5046 1816 701 140 146
Quarterfinal 6 1574 2046 3663 5046 1816 701 151 150

FIRST Championship

  April 22 to April 25, 2015


Lake Superior Regional

  March 2 to March 5, 2016


Iowa Regional

  March 23 to March 26, 2016


Lake Superior Regional

  March 1 to March 4, 2017


Minnesota 10000 Lakes Regional

  April 5 to April 8, 2017


FIRST Championship - St. Louis

  April 26 to April 29, 2017


FIRST Championship - St. Louis - Carson Subdivision

  April 26 to April 29, 2017


Lake Superior Regional

  March 7 to March 10, 2018


Medtronic Foundation Regional

  March 28 to March 31, 2018


FIRST Championship - Detroit - Carson Subdivision

  April 25 to April 28, 2018


FIRST Championship - Detroit

  April 25 to April 28, 2018


Lake Superior Regional

  March 6 to March 9, 2019


Minnesota North Star Regional

  March 27 to March 30, 2019


FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition

  April 24 to April 27, 2019


FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition - Carson Subdivision

  April 24 to April 27, 2019


Lake Superior Regional

  March 4 to March 7, 2020


FIRST Innovation Challenge Event presented by Qualcomm

  April 12 to April 16, 2021


Magnesium Group - FIRST Innovation Challenge

  April 12 to April 16, 2021


Gallium Group - INFINITE RECHARGE At Home Challenge

  April 19 to April 23, 2021


INFINITE RECHARGE At Home Challenge Event

  April 19 to April 23, 2021


Game Design Challenge Event

  April 26 to April 30, 2021


Sodium Group - Game Design Challenge

  April 26 to April 30, 2021


Upper Midwest Region Awards Event

  May 3 to May 7, 2021


MSHSL FIRST State Robotics Championship

  May 20 to May 20, 2017


Gitchi Gummi Get-Together

  July 20 to July 22, 2017


East Metro Collaborative Competition

  September 16 to September 16, 2017


Minnesota Robotics Invitational

  October 14 to October 14, 2017


MSHSL FIRST State Robotics Championship

  May 19 to May 19, 2018


EMCC

  September 22 to September 22, 2018


Minnesota Robotics Invitational

  October 13 to October 13, 2018


MSHSL FIRST State Robotics Championship

  May 18 to May 18, 2019


EMCC 2019

  September 21 to September 21, 2019


Minnesota Robotics Invitational

  October 12 to October 12, 2019