Team Avatar Team 4238 - Resistance Robotics (2023)


2023 Home Championship: FIRST Championship - FIRST Robotics Competition
2023 Sponsors: Apple/Medtronic/Bayer Built Woodworks Inc./Gene Haas Foundation/Alexandria Technical and Community College/Stearns Electric/Northern Minnesota Robotics Conference (NMRC)&Belgrade-Brooten-Elrosa Jshs

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 23 9 (39%) 14 (61%) 0 (0%)
Playoff 3 0 (0%) 0 (0%) 0
Total 26 9 (35%) 14 (54%) 0 (0%)

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Great Northern Regional

  March 8 to March 11, 2023

Qualification Matches
Rank: 49 of 53
Record: 2 Wins, 8 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 6   Fri 3/10 - 9:37 AM 3277 4238 8422 5172 537 7677 63 75
Qualification 17   Fri 3/10 - 11:03 AM 5929 3313 3293 4238 8586 8887 62 9
Qualification 23   Fri 3/10 - 11:44 AM 4238 4539 7858 7038 4207 3134 70 75
Qualification 30   Fri 3/10 - 1:36 PM 3740 6453 2509 3300 8255 4238 62 35
Qualification 40   Fri 3/10 - 2:49 PM 3134 4238 6453 8188 4198 7235 56 81
Qualification 50   Fri 3/10 - 3:57 PM 4607 4239 4238 7858 4663 876 87 107
Qualification 60   Fri 3/10 - 5:06 PM 2175 4238 4536 6045 2508 2470 46 127
Qualification 67   Sat 3/11 - 9:02 AM 5658 6628 4238 4239 8878 8887 69 82
Qualification 77   Sat 3/11 - 10:18 AM 7048 3740 2531 7257 7677 4238 45 104
Qualification 82   Sat 3/11 - 10:51 AM 2654 3058 8422 4238 2509 3630 80 89
Playoff Matches

Minnesota North Star Regional at La Crosse

  March 23 to March 26, 2023

Qualification Matches
Rank: 20 of 39
Record: 7 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 13 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5   Sat 3/25 - 9:39 AM 5232 7021 4238 3042 2654 7038 113 70
Qualification 11   Sat 3/25 - 11:02 AM 4693 2143 3023 4238 7038 4229 65 63
Qualification 15   Sat 3/25 - 11:33 AM 6709 7028 4238 5464 4693 2654 65 58
Qualification 21   Sat 3/25 - 12:11 PM 4693 4728 2239 3023 4238 2472 114 63
Qualification 29   Sat 3/25 - 2:06 PM 2530 3926 3082 4238 3751 4198 97 76
Qualification 33   Sat 3/25 - 5:37 PM 5464 3848 4238 2451 6166 3100 86 103
Qualification 42   Sat 3/25 - 3:38 PM 6628 4238 2654 3848 876 3723 98 87
Qualification 50   Sat 3/25 - 4:29 PM 2883 2450 3130 4238 4207 6749 130 80
Qualification 59   Sat 3/25 - 5:26 PM 3042 4229 7021 3883 3130 4238 86 132
Qualification 64   Sun 3/26 - 9:22 AM 5232 2472 7038 2883 4728 4238 103 130
Qualification 69   Sun 3/26 - 10:03 AM 2450 4238 2530 6166 6628 2227 80 51
Qualification 78   Sun 3/26 - 11:02 AM 2451 4238 3042 3723 2987 3751 108 106
Qualification 85   Sun 3/26 - 12:00 PM 4238 3926 6166 5232 2129 6709 99 122
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 1

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Match 1 (R1)   Sun 3/26 - 1:37 PM 4238 2451 4728 2143 3926 3130 130 98
Match 7 (R2)   4238 2451 4728 5232 876 4693 123 129
Match 9 (R3)   4238 2451 4728 7021 3883 2239 162 146