Team Avatar Team 7010 - SINFEN ROBOTICS (2019)

Sinop Fen Lisesi


From: MERKEZ, Sinop, Turkey
Rookie Year: 2018

2019 Home Championship: FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition
2019 Sponsors: Sinop Fen Lisesi/Sinop Belediyesi/Opet/Sinop Ticaret ve Sanayi Odası/SOLIDWORKS/CATIA/3M&Sinop Fen Lisesi


This tab displays only official event's that Team 7010 attended in 2019.
Team 7010 had a record of 7-7-0 (W-L-T) at their 1 official events (this includes a Qualification record of 6 - 5 - 0 (W-L-T) and Playoff record of 1 - 2)

Istanbul Regional

  March 1 to March 4, 2019

Qualification Matches
Rank: 14 of 34
Record: 6 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 Sun 3/3 - 9:48 AM 7010 7033 7293 7108 6985 6838 43 63
Qualification 6 Sun 3/3 - 10:23 AM 7033 7576 7228 7035 7585 7010 39 32
Qualification 13 Sun 3/3 - 11:31 AM 7683 5655 7628 7637 6232 7010 6 49
Qualification 20 Sun 3/3 - 1:37 PM 7628 2905 7010 7293 7035 7570 42 44
Qualification 24 Sun 3/3 - 2:15 PM 7010 6838 7466 6697 7296 7684 52 47
Qualification 30 Sun 3/3 - 3:16 PM 7481 3646 7010 6430 7683 7600 46 33
Qualification 35 Sun 3/3 - 4:14 PM 7466 7637 7071 7444 7010 5883 20 75
Qualification 44 Sun 3/3 - 5:46 PM 6988 7010 6429 7481 7466 6902 63 36
Qualification 47 Mon 3/4 - 9:18 AM 7570 7296 7682 7010 7576 5655 60 63
Qualification 53 Mon 3/4 - 10:14 AM 6429 7570 7585 6697 7010 7569 58 27
Qualification 59 Mon 3/4 - 11:14 AM 7293 7569 7684 7010 6902 7600 60 49
Playoff Matches
Record: 1 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 7

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3 6988 6429 7035 6902 7033 7010 55 58
Quarterfinal 7 6988 6429 7035 6902 7033 7010 66 46
Tiebreaker 3 6988 6429 7035 6902 7033 7010 64 56

Team 7010's 2019 Awards

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Istanbul Regional

  March 1 to March 4, 2019

Qualification Matches
Rank: 14 of 34
Record: 6 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 Sun 3/3 - 9:48 AM 7010 7033 7293 7108 6985 6838 43 63
Qualification 6 Sun 3/3 - 10:23 AM 7033 7576 7228 7035 7585 7010 39 32
Qualification 13 Sun 3/3 - 11:31 AM 7683 5655 7628 7637 6232 7010 6 49
Qualification 20 Sun 3/3 - 1:37 PM 7628 2905 7010 7293 7035 7570 42 44
Qualification 24 Sun 3/3 - 2:15 PM 7010 6838 7466 6697 7296 7684 52 47
Qualification 30 Sun 3/3 - 3:16 PM 7481 3646 7010 6430 7683 7600 46 33
Qualification 35 Sun 3/3 - 4:14 PM 7466 7637 7071 7444 7010 5883 20 75
Qualification 44 Sun 3/3 - 5:46 PM 6988 7010 6429 7481 7466 6902 63 36
Qualification 47 Mon 3/4 - 9:18 AM 7570 7296 7682 7010 7576 5655 60 63
Qualification 53 Mon 3/4 - 10:14 AM 6429 7570 7585 6697 7010 7569 58 27
Qualification 59 Mon 3/4 - 11:14 AM 7293 7569 7684 7010 6902 7600 60 49
Playoff Matches
Record: 1 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 7

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3 6988 6429 7035 6902 7033 7010 55 58
Quarterfinal 7 6988 6429 7035 6902 7033 7010 66 46
Tiebreaker 3 6988 6429 7035 6902 7033 7010 64 56