Team 5010 - Tiger Dynasty (2024)
Small Screen!
Some content is hidden on small displays like yours. Please try rotating your device or using a larger screen to see more content.Fishers High School
From: Fishers, Indiana, USA
District: FIRST Indiana Robotics
Rookie Year: 2014
On The Web: http://tigerdynasty.org/
2024 Home Championship:
FIRST Championship - FIRST Robotics Competition
2024 Sponsors: The Thrifty Bot/Carrier Corporation/Lowell Beaver American Legion Post 470/Johnson Controls/Borg Warner/Reciprocal Technologies/Progress Rail/Allison Transmission/1st Maker Space/Forum Credit Union/Shepherd Insurance/SEP/Fishers Maker Playground/Launch Fishers&Fishers High School
2024 Sponsors: The Thrifty Bot/Carrier Corporation/Lowell Beaver American Legion Post 470/Johnson Controls/Borg Warner/Reciprocal Technologies/Progress Rail/Allison Transmission/1st Maker Space/Forum Credit Union/Shepherd Insurance/SEP/Fishers Maker Playground/Launch Fishers&Fishers High School
Team 5010's 2024 Awards
Award | Event |
---|---|
District Championship Finalist | FIRST Indiana State Championship |
Judges' Award | FIN District Columbus Event |
Loading match videos… please wait a moment
Loading...
FIN District Columbus Event
March 15 to March 17, 2024
This event counted towards Team 5010's District Ranking Points for 2024.
A summary of district rankings points earned specifically at this event is shown here.
Alliance Selection |
Awards | Event Total |
||
---|---|---|---|---|
19 | 15 | 7 | 5 | 46 |
Qualification Matches
Record: 10 Wins, 2 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)
Match | Start Time | Red 1 | Red 2 | Red 3 | Blue 1 | Blue 2 | Blue 3 | Red Final | Blue Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Qualification 5 | Sat 3/16 - 11:31 AM | 1646 | 447 | 5010 | 8564 | 45 | 4926 | 68 | 50 |
Qualification 9 | Sat 3/16 - 12:06 PM | 8116 | 4926 | 5010 | 45 | 1018 | 8103 | 57 | 53 |
Qualification 17 | Sat 3/16 - 2:14 PM | 4272 | 8116 | 447 | 5010 | 9453 | 3494 | 55 | 64 |
Qualification 20 | Sat 3/16 - 2:39 PM | 4982 | 7657 | 7198 | 8103 | 5010 | 4272 | 38 | 77 |
Qualification 25 | Sat 3/16 - 3:24 PM | 3147 | 5010 | 8430 | 7617 | 4926 | 7454 | 51 | 38 |
Qualification 34 | Sat 3/16 - 4:30 PM | 71 | 1024 | 8116 | 5010 | 2171 | 4580 | 60 | 54 |
Qualification 38 | Sat 3/16 - 5:03 PM | 9453 | 8742 | 4982 | 1555 | 1646 | 5010 | 30 | 68 |
Qualification 42 | Sat 3/16 - 5:30 PM | 9491 | 45 | 1646 | 5010 | 3559 | 7198 | 25 | 65 |
Qualification 47 | Sat 3/16 - 6:08 PM | 45 | 8430 | 292 | 9491 | 5010 | 8564 | 62 | 51 |
Qualification 53 | Sat 3/16 - 6:53 PM | 1720 | 7657 | 5010 | 8742 | 7198 | 9491 | 64 | 53 |
Qualification 60 | Sun 3/17 - 10:33 AM | 1555 | 4982 | 1741 | 5010 | 5188 | 3487 | 58 | 69 |
Qualification 66 | Sun 3/17 - 11:25 AM | 7454 | 5010 | 292 | 9453 | 7457 | 1741 | 92 | 59 |
Playoff Matches
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 2
FIN District Plainfield Event presented by Carrier
March 22 to March 24, 2024
This event counted towards Team 5010's District Ranking Points for 2024.
A summary of district rankings points earned specifically at this event is shown here.
Alliance Selection |
Awards | Event Total |
||
---|---|---|---|---|
15 | 13 | 0 | 0 | 28 |
Qualification Matches
Record: 7 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)
Match | Start Time | Red 1 | Red 2 | Red 3 | Blue 1 | Blue 2 | Blue 3 | Red Final | Blue Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Qualification 6 | Sat 3/23 - 11:58 AM | 3487 | 829 | 135 | 5010 | 3494 | 7477 | 75 | 59 |
Qualification 10 | Sat 3/23 - 12:32 PM | 234 | 461 | 4008 | 4580 | 9431 | 5010 | 83 | 40 |
Qualification 16 | Sat 3/23 - 2:09 PM | 1747 | 3865 | 8742 | 5010 | 135 | 3890 | 51 | 7 |
Qualification 23 | Sat 3/23 - 3:17 PM | 9119 | 4982 | 868 | 7457 | 5010 | 447 | 59 | 89 |
Qualification 26 | Sat 3/23 - 3:58 PM | 3947 | 5010 | 3487 | 3865 | 9530 | 1018 | 63 | 20 |
Qualification 35 | Sat 3/23 - 5:07 PM | 5010 | 1741 | 4485 | 3890 | 447 | 3947 | 75 | 19 |
Qualification 39 | Sat 3/23 - 5:38 PM | 7617 | 292 | 5010 | 4580 | 1747 | 3947 | 76 | 27 |
Qualification 42 | Sat 3/23 - 6:02 PM | 1741 | 7617 | 3494 | 3865 | 5010 | 9071 | 46 | 33 |
Qualification 50 | Sat 3/23 - 7:01 PM | 1747 | 5010 | 9530 | 9071 | 328 | 3940 | 43 | 30 |
Qualification 59 | Sun 3/24 - 10:45 AM | 5010 | 3940 | 6721 | 3936 | 1741 | 9431 | 61 | 49 |
Qualification 64 | Sun 3/24 - 11:22 AM | 9119 | 1018 | 5010 | 7617 | 2867 | 461 | 62 | 101 |
Qualification 67 | Sun 3/24 - 11:53 AM | 3936 | 4485 | 1018 | 461 | 1501 | 5010 | 33 | 115 |
Playoff Matches
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 4
FIRST Indiana State Championship
April 5 to April 7, 2024
This event counted towards Team 5010's District Ranking Points for 2024.
A summary of district rankings points earned specifically at this event is shown here.
Alliance Selection |
Awards | Event Total |
||
---|---|---|---|---|
39 | 33 | 60 | 0 | 132 |
Qualification Matches
Record: 7 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)
Match | Start Time | Red 1 | Red 2 | Red 3 | Blue 1 | Blue 2 | Blue 3 | Red Final | Blue Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Qualification 1 | Sat 4/6 - 1:05 PM | 6498 | 1501 | 2197 | 3865 | 3176 | 5010 | 66 | 46 |
Qualification 8 | Sat 4/6 - 11:54 AM | 829 | 3940 | 5402 | 5484 | 2197 | 5010 | 91 | 104 |
Qualification 15 | Sat 4/6 - 12:45 PM | 1720 | 3147 | 5010 | 9491 | 3865 | 135 | 64 | 41 |
Qualification 20 | Sat 4/6 - 2:30 PM | 45 | 1747 | 868 | 135 | 5010 | 1018 | 111 | 84 |
Qualification 31 | Sat 4/6 - 3:52 PM | 5188 | 1018 | 1024 | 5402 | 5010 | 9431 | 62 | 55 |
Qualification 36 | Sat 4/6 - 4:33 PM | 5010 | 3487 | 3940 | 1024 | 829 | 4982 | 76 | 91 |
Qualification 44 | Sat 4/6 - 5:40 PM | 6498 | 5188 | 5010 | 5484 | 4926 | 234 | 73 | 58 |
Qualification 50 | Sat 4/6 - 6:25 PM | 5188 | 7617 | 9431 | 4272 | 5010 | 7657 | 73 | 94 |
Qualification 56 | Sat 4/6 - 7:08 PM | 8430 | 5010 | 7457 | 3176 | 135 | 7454 | 84 | 93 |
Qualification 62 | Sun 4/7 - 10:25 AM | 5010 | 868 | 1501 | 3494 | 6721 | 7617 | 90 | 88 |
Qualification 66 | Sun 4/7 - 10:55 AM | 5010 | 461 | 9491 | 1646 | 3940 | 7617 | 89 | 74 |
Qualification 72 | Sun 4/7 - 11:40 AM | 4272 | 3176 | 1720 | 5010 | 234 | 1747 | 74 | 96 |
Playoff Matches
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 6
Match | Start Time | Red 1 | Red 2 | Red 3 | Blue 1 | Blue 2 | Blue 3 | Red Final | Blue Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Match 4 (R1) | 3176 | 45 | 6498 | 5010 | 3940 | 5484 | 91 | 108 | |
Match 8 (R2) | 234 | 2197 | 829 | 5010 | 3940 | 5484 | 96 | 115 | |
Match 11 (R4) | 1501 | 1747 | 7457 | 5010 | 3940 | 5484 | 134 | 114 | |
Match 13 (R5) | 5484 | 3940 | 5010 | 4272 | 5402 | 461 | 111 | 98 | |
Final 1 | 1501 | 1747 | 7457 | 5010 | 3940 | 5484 | 93 | 124 | |
Final 2 | 1501 | 1747 | 7457 | 5010 | 3940 | 5484 | 127 | 105 | |
Final Tiebreaker | 1501 | 1747 | 7457 | 5010 | 3940 | 5484 | 134 | 109 |
FIRST Championship - FIRST Robotics Competition
April 17 to April 20, 2024
No Matches Yet This team is not yet listed in a Qualification or Playoff schedule at this event.
FIRST Championship - FIRST Robotics Competition - Johnson Division sponsored by Gene Haas Foundation
April 17 to April 20, 2024Qualification Matches
Record: 5 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)
Match | Start Time | Red 1 | Red 2 | Red 3 | Blue 1 | Blue 2 | Blue 3 | Red Final | Blue Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Qualification 9 | Thu 4/18 - 9:27 AM | 4112 | 7021 | 5010 | 2851 | 3132 | 2375 | 94 | 75 |
Qualification 23 | Thu 4/18 - 11:21 AM | 3637 | 5406 | 4188 | 325 | 3647 | 5010 | 73 | 125 |
Qualification 37 | Thu 4/18 - 2:30 PM | 5010 | 1796 | 2429 | 1414 | 589 | 1747 | 113 | 66 |
Qualification 49 | Thu 4/18 - 4:13 PM | 4451 | 494 | 9785 | 5584 | 1747 | 5010 | 104 | 80 |
Qualification 57 | Thu 4/18 - 5:19 PM | 4020 | 5010 | 9593 | 4952 | 5813 | 2438 | 69 | 96 |
Qualification 67 | Fri 4/19 - 8:29 AM | 5010 | 5665 | 1414 | 9644 | 5126 | 2642 | 108 | 96 |
Qualification 77 | Fri 4/19 - 10:05 AM | 801 | 4611 | 8 | 2877 | 5010 | 973 | 98 | 89 |
Qualification 87 | Fri 4/19 - 11:21 AM | 1756 | 5587 | 3193 | 4188 | 5010 | 2035 | 99 | 87 |
Qualification 106 | Fri 4/19 - 3:13 PM | 4450 | 4145 | 5010 | 4342 | 2659 | 1787 | 80 | 133 |
Qualification 114 | Fri 4/19 - 4:22 PM | 4145 | 201 | 1816 | 5010 | 1768 | 4381 | 80 | 99 |
Playoff Matches
Alliance Selection: Round 3 of Alliance 3
District teams are ranked against all teams in their district and the final rankings, once all district events have been played, are used to determine eligibility for District Championships and/or the FIRST Championship. More Info...
Total Points:
206
Rank: 9 of 72 teams in the FIRST Indiana Robotics District (Full Rankings )
Qualified for District Championship: Yes (DistrictPoints)
Qualified for FIRST Championship: Yes (DistrictPoints)
Rank: 9 of 72 teams in the FIRST Indiana Robotics District (Full Rankings )
Qualified for District Championship: Yes (DistrictPoints)
Qualified for FIRST Championship: Yes (DistrictPoints)
Total Score
206
206
Ranking
9 of 72
9 of 72
Team 5010 had the following district points activities in the 2024 season:
Event/Activity | Total | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
FIN District Columbus Event | 19 | 15 | 7 | 5 | -- | 46 |
FIN District Plainfield Event presented by Carrier | 15 | 13 | 0 | 0 | -- | 28 |
FIRST Indiana State Championship | 39 | 33 | 60 | 0 | -- | 132 |
If Team 5010 is tied with any other FIRST Indiana Robotics teams in total District Ranking Points,
the tie will be broken using the following criteria:
Level | Description | Value |
---|---|---|
Level 1 | Total Playoff Round Performance Points | 67 |
Level 2 | Max Playoff Round Performance Points | 60 |
Level 3 | Total Alliance Selection Points | 61 |
Level 4 | Max Alliance Selection Points | 33 |
Level 5 | Total Qualification Points | 73 |
Level 6 | Highest Match Score | 124 |
Level 7 | Second Highest Match Score | 115 |
Level 8 | Third Highest Match Score | 115 |
Level 9 | Random Sort | --- |