Team Avatar Team 1720 - PhyXTGears (2023)


2023 Robot: Noodlebot
2023 Home Championship: FIRST Championship - FIRST Robotics Competition
2023 Sponsors: Dalcher Place/The Community Foundation of Grant County/Progress Rail/The Gene Haas Foundation/Praxis Consulting/Indiana Wesleyan University/IN-Mac/NearSpace Launch/Taurus Tool/Eastern Indiana WiFi&Family/Community

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 36 16 (44%) 19 (53%) 1 (3%)
Playoff 8 0 (0%) 0 (0%) 0
Total 44 16 (36%) 19 (43%) 1 (2%)

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

FIN District Princeton Event presented by Toyota

  March 10 to March 12, 2023

Alliance
Selection
Awards Event
Total
15 11 7 5 38
Qualification Matches
Rank: 24 of 28
Record: 3 Wins, 9 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 Sat 3/11 - 11:35 AM 1720 4580 3947 292 3494 829 35 102
Qualification 8 Sat 3/11 - 12:26 PM 6498 7454 5010 7657 1720 7457 66 83
Qualification 11 Sat 3/11 - 12:53 PM 3487 4272 5010 7454 292 1720 135 78
Qualification 15 Sat 3/11 - 2:30 PM 234 3487 4580 868 5010 1720 65 106
Qualification 19 Sat 3/11 - 3:03 PM 3947 9119 1720 3559 7454 8103 53 68
Qualification 27 Sat 3/11 - 4:15 PM 2171 1646 1720 8116 6498 8742 45 71
Qualification 32 Sat 3/11 - 4:56 PM 234 8742 7657 1720 1741 4272 95 78
Qualification 35 Sat 3/11 - 5:19 PM 5188 1720 3559 4580 45 234 48 96
Qualification 41 Sat 3/11 - 6:08 PM 4580 8564 8116 1720 8103 45 55 73
Qualification 47 Sun 3/12 - 10:36 AM 1720 234 8742 3494 8564 7454 68 100
Qualification 50 Sun 3/12 - 11:02 AM 3487 1720 8116 9119 7617 1741 84 98
Qualification 54 Sun 3/12 - 11:35 AM 868 2171 6498 3890 1720 8564 116 48
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 1

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Match 1 (R1) Sun 3/12 - 2:16 PM 1720 868 7457 3947 45 1741 92 73
Match 7 (R2) 1720 868 7457 829 292 1646 93 111
Match 9 (R3) 1720 868 7457 5188 6498 2171 78 95

FIN District Tippecanoe Event

  March 24 to March 26, 2023

Alliance
Selection
Awards Event
Total
6 9 0 5 20
Qualification Matches
Rank: 16 of 32
Record: 6 Wins, 5 Losses and 1 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 Sat 3/25 - 10:59 AM 4272 1720 447 3936 3865 5402 117 39
Qualification 7 Sat 3/25 - 11:40 AM 8116 8742 3176 1018 6498 1720 91 76
Qualification 11 Sat 3/25 - 12:06 PM 4485 447 8742 1747 292 1720 65 101
Qualification 21 Sat 3/25 - 2:39 PM 1646 1720 3865 1024 4982 4926 67 125
Qualification 26 Sat 3/25 - 3:16 PM 328 4982 1747 2197 8116 1720 63 63
Qualification 30 Sat 3/25 - 3:46 PM 328 7198 5402 1720 6956 7457 81 116
Qualification 33 Sat 3/25 - 4:08 PM 1720 1741 3936 7198 1646 5010 69 86
Qualification 40 Sat 3/25 - 5:08 PM 1720 4926 9071 6956 461 135 81 128
Qualification 45 Sat 3/25 - 5:45 PM 829 1720 3147 5010 5402 6498 158 66
Qualification 50 Sun 3/26 - 10:10 AM 3865 7457 829 5010 1720 1024 97 156
Qualification 54 Sun 3/26 - 10:39 AM 1018 3147 1741 7477 2867 1720 150 84
Qualification 60 Sun 3/26 - 11:25 AM 1720 4982 3176 1741 447 829 119 118
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 3

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Match 4 (R1) 1024 1720 3176 3147 6956 292 90 120
Match 6 (R2) 1747 1741 1018 3176 1720 1024 121 119

FIN District Greenwood Event

  March 30 to April 1, 2023

Qualification Matches
Rank: 13 of 28
Record: 7 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 Fri 3/31 - 11:05 AM 71 829 1720 7657 1501 3947 119 122
Qualification 5 Fri 3/31 - 11:32 AM 3559 1720 8564 1741 234 3940 55 135
Qualification 14 Fri 3/31 - 2:02 PM 71 1741 2171 1720 5188 5484 106 116
Qualification 19 Fri 3/31 - 2:40 PM 3176 1720 7657 5188 3890 829 146 131
Qualification 23 Fri 3/31 - 3:14 PM 3947 1555 3890 447 1720 7198 63 75
Qualification 28 Fri 3/31 - 4:15 PM 7198 7454 135 1501 3890 1720 85 94
Qualification 31 Fri 3/31 - 4:38 PM 1720 3494 4580 45 1501 7454 97 133
Qualification 34 Fri 3/31 - 5:03 PM 1720 6721 3947 4580 5188 234 91 110
Qualification 42 Fri 3/31 - 6:04 PM 8564 1555 2909 2171 135 1720 73 86
Qualification 45 Sat 4/1 - 10:19 AM 135 3890 5484 1720 1555 234 123 118
Qualification 49 Sat 4/1 - 10:51 AM 7454 5484 1720 3176 4485 2909 131 61
Qualification 52 Sat 4/1 - 11:16 AM 6721 447 7454 3940 1720 45 118 123
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 8

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Match 1 (R1) Sat 4/1 - 2:05 PM 234 3890 3940 135 1720 4485 115 119
Match 7 (R2) 4485 1720 135 7657 5484 4580 105 147
Match 9 (R3) 4485 1720 135 3176 3947 1741 82 126

District teams are ranked against all teams in their district and the final rankings, once all district events have been played, are used to determine eligibility for District Championships and/or the FIRST Championship. More Info...

Total Points: 30
Rank: 46 of 39175 teams in the FIRST Indiana Robotics District (Full Rankings )

Qualified for District Championship: No
Qualified for FIRST Championship: No

Team 1720 had the following district points activities in the 2023 season:
Event/Activity Total
FIN District Princeton Event presented by Toyota 38
FIN District Tippecanoe Event 20

If Team 1720 is tied with any other FIRST Indiana Robotics teams in total District Ranking Points, the tie will be broken using the following criteria:

Level Description Value
Level 1 Total Playoff Round Performance Points 0
Level 2 Max Playoff Round Performance Points 0
Level 3 Total Alliance Selection Points 4
Level 4 Max Alliance Selection Points 3
Level 5 Total Qualification Points 21
Level 6 Highest Match Score 158
Level 7 Second Highest Match Score 156
Level 8 Third Highest Match Score 119
Level 9 Random Sort ---