Team Avatar Team 3160 - F. R. O. G. - FIRST Robotics Organization of Grove (2023)


2023 Robot: V.O.L.T.S. [Verdant Object Lengthening To Score]
2023 Home Championship: FIRST Championship - FIRST Robotics Competition
2023 Sponsors: Donald & Debra Malone/Grand Lake Area Robotics Education/G & M Corkle Charitable Foundation/Grove Rotary Club/Gene Haas Foundation/Malone's CNC Machining/AEP PSO/Rusty Beam Creations/Suddenlink - Altice&Grove High School&Family/Community

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 22 12 (55%) 9 (41%) 0 (0%)
Playoff 10 0 (0%) 0 (0%) 0
Total 32 12 (38%) 9 (28%) 0 (0%)

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Oklahoma Regional

  March 8 to March 11, 2023

Qualification Matches
Rank: 13 of 34
Record: 8 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 Fri 3/10 - 9:21 AM 1209 2373 2986 4603 3160 2945 63 29
Qualification 11   Fri 3/10 - 10:35 AM 3160 6026 2359 9007 1108 3247 40 63
Qualification 14   Fri 3/10 - 11:02 AM 3931 2359 6809 3160 2395 9007 41 52
Qualification 20   Fri 3/10 - 1:14 PM 4523 4603 8711 3160 2333 2341 34 46
Qualification 26   Fri 3/10 - 2:09 PM 4603 2718 1750 3160 1561 3931 50 86
Qualification 31   Fri 3/10 - 3:18 PM 2718 4005 3160 4293 2373 8711 66 39
Qualification 36   Fri 3/10 - 4:17 PM 3160 3660 2352 4603 3931 5550 95 58
Qualification 40   Fri 3/10 - 5:03 PM 3247 1619 3160 2165 2986 2395 93 26
Qualification 47   Sat 3/11 - 8:57 AM 2373 5578 3465 5550 3160 1209 43 63
Qualification 52   Sat 3/11 - 9:43 AM 4523 4005 4293 5889 3465 3160 76 39
Qualification 58   Sat 3/11 - 10:39 AM 1561 9007 5550 4523 3160 2165 92 123
Qualification 63   Sat 3/11 - 11:19 AM 2373 2773 3160 2333 1410 3931 90 84
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 6

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Match 4 (R1)   3660 1108 6026 3160 1410 9007 72 88
Match 8 (R2)   4005 2352 2359 3160 1410 9007 132 59
Match 10 (R3)   3160 1410 9007 3247 1209 3931 55 67

Green Country Regional

  April 5 to April 8, 2023

Qualification Matches
Rank: 29 of 47
Record: 4 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4   Fri 4/7 - 9:20 AM 3160 1750 7744 5006 1561 2972 54 127
Qualification 14   Fri 4/7 - 10:58 AM 3160 1986 2359 9244 6026 2333 103 68
Qualification 19   Fri 4/7 - 11:33 AM 1986 8711 4613 3465 3160 5006 67 107
Qualification 27   Fri 4/7 - 1:42 PM 2972 3160 31 3931 4646 9007 94 135
Qualification 32   Fri 4/7 - 2:28 PM 2352 2410 3179 2357 8086 3160 129 116
Qualification 46   Fri 4/7 - 4:15 PM 3179 1561 3160 2373 4005 2773 113 108
Qualification 54   Fri 4/7 - 5:23 PM 3160 6832 6809 3465 8191 2165 75 104
Qualification 61   Sat 4/8 - 9:12 AM 2373 2395 935 5550 9007 3160 119 77
Qualification 70   Sat 4/8 - 10:34 AM 7483 1209 6424 1339 3160 4613 142 170
Qualification 79   Sat 4/8 - 11:48 AM 6832 2083 8086 3160 2341 8136 67 63
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 4