Team Avatar Team 4469 - R.A.I.D. (Raider Artificial Intelligence Division) (2023)


2023 Robot: Sprocket
2023 Home Championship: FIRST Championship - FIRST Robotics Competition
2023 Sponsors: Alaska Airlines/Boeing/Thomas Jefferson High School/F5 Networks/TJ Raider Parent Movement/OSPI/Andeavor/SPEEA/Jimmy Mac's/Multicare/Teamsters Local 117&Thomas Jefferson High School

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 36 20 (56%) 15 (42%) 1 (3%)
Playoff 6 0 (0%) 0 (0%) 0
Total 42 20 (48%) 15 (36%) 1 (2%)

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

PNW District Bonney Lake Event

  March 17 to March 19, 2023

Alliance
Selection
Awards Event
Total
14 9 0 0 23
Qualification Matches
Rank: 19 of 31
Record: 6 Wins, 5 Losses and 1 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5   Sat 3/18 - 12:29 PM 4918 8386 2929 6350 4469 8896 44 25
Qualification 11   Sat 3/18 - 2:07 PM 8896 1983 9023 2930 3049 4469 48 108
Qualification 15   Sat 3/18 - 2:40 PM 2557 4469 4681 8386 8302 6350 57 33
Qualification 21   Sat 3/18 - 3:24 PM 3393 4579 3663 8302 4469 568 52 37
Qualification 24   Sat 3/18 - 3:47 PM 4469 3219 4579 2930 5588 948 48 104
Qualification 27   Sat 3/18 - 4:11 PM 2046 9023 3588 2522 948 4469 91 81
Qualification 34   Sat 3/18 - 5:27 PM 8386 3049 8303 1778 4469 2929 35 109
Qualification 41   Sat 3/18 - 6:16 PM 4469 8303 6350 3786 3393 1983 40 40
Qualification 44   Sat 3/18 - 6:41 PM 4681 568 3393 9023 2557 4469 39 57
Qualification 49   Sun 3/19 - 9:23 AM 4469 5937 3049 8303 4681 3219 83 46
Qualification 53   Sun 3/19 - 9:58 AM 4469 1294 3218 5937 4918 8302 100 53
Qualification 60   Sun 3/19 - 11:05 AM 5683 2046 1983 2907 5588 4469 133 83
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 7

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Match 3 (R1)   1294 3218 3663 568 4469 4918 118 56
Match 6 (R2)   568 4918 4469 3588 5588 9023 76 73
Match 9 (R3)   5937 948 1983 568 4469 4918 92 64

PNW District Auburn Event

  March 31 to April 2, 2023

Alliance
Selection
Awards Event
Total
13 9 0 0 22
Qualification Matches
Rank: 4 of 31
Record: 11 Wins, 1 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1   Sat 4/1 - 11:23 AM 5295 3070 4180 8303 5683 4469 51 70
Qualification 7   Sat 4/1 - 12:12 PM 3786 4469 5295 4915 8303 4579 92 68
Qualification 11   Sat 4/1 - 12:43 PM 4131 5683 4469 5827 4579 8051 65 53
Qualification 17   Sat 4/1 - 2:38 PM 3219 4469 2046 8896 3588 5295 148 19
Qualification 21   Sat 4/1 - 3:09 PM 8386 2980 4469 4131 2907 8896 113 77
Qualification 28 Sat 4/1 - 4:05 PM 8896 4469 5827 6076 3219 4131 92 122
Qualification 37 Sat 4/1 - 5:34 PM 8386 4915 2906 2557 7627 4469 60 100
Qualification 41 Sat 4/1 - 6:04 PM 2046 4918 2929 4469 1318 2907 123 142
Qualification 44 Sat 4/1 - 6:26 PM 3663 8302 2929 4469 4918 3393 91 95
Qualification 51 Sun 4/2 - 9:29 AM 2907 5827 8303 4469 3588 2906 56 92
Qualification 57 Sun 4/2 - 10:14 AM 8051 4469 3663 8386 3219 3268 132 64
Qualification 61 Sun 4/2 - 10:47 AM 4180 2906 5683 4469 2929 4915 64 124
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 3

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Match 4 (R1) 8032 4915 4469 5827 4918 3588 121 79
Match 8 (R2) 3786 7627 1318 4469 4915 8032 132 66
Match 10 (R3) 8032 4915 4469 2557 2980 3393 100 103

Pacific Northwest FIRST District Championship

  April 5 to April 8, 2023

Alliance
Selection
Awards Event
Total
18 0 0 0 18
Qualification Matches
Rank: 46 of 50
Record: 3 Wins, 9 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 7   Thu 4/6 - 2:22 PM 3663 2557 948 2521 1425 4469 150 147
Qualification 17   Thu 4/6 - 3:52 PM 2521 360 4918 4125 1983 4469 149 107
Qualification 23   Thu 4/6 - 4:36 PM 4918 955 4469 753 2930 3674 138 142
Qualification 31   Fri 4/7 - 9:39 AM 4469 7627 7461 3636 488 2046 125 161
Qualification 41   Fri 4/7 - 10:52 AM 4469 8532 2147 1425 5827 6831 129 118
Qualification 48   Fri 4/7 - 11:42 AM 8532 5920 3711 4469 4488 2811 145 139
Qualification 53   Fri 4/7 - 12:26 PM 4469 2412 4131 7461 2811 492 158 146
Qualification 66   Fri 4/7 - 3:10 PM 2990 1294 4915 3070 4469 948 112 105
Qualification 72   Fri 4/7 - 3:50 PM 4061 1294 4469 4125 2910 1540 86 166
Qualification 83   Fri 4/7 - 5:06 PM 3070 2147 1899 6443 4469 2471 121 130
Qualification 89   Sat 4/8 - 9:35 AM 488 6443 7034 3674 4469 2046 155 149
Qualification 99   Sat 4/8 - 10:56 AM 2980 4469 2522 3218 1540 1778 127 170
Playoff Matches

District teams are ranked against all teams in their district and the final rankings, once all district events have been played, are used to determine eligibility for District Championships and/or the FIRST Championship. More Info...

Total Points: 97
Rank: 43 of 39175 teams in the Pacific Northwest District (Full Rankings )

Qualified for District Championship: Yes (DistrictPoints)
Qualified for FIRST Championship: No

Team 4469 had the following district points activities in the 2023 season:
Event/Activity Total
PNW District Bonney Lake Event 23
PNW District Auburn Event 22
Pacific Northwest FIRST District Championship 18

If Team 4469 is tied with any other Pacific Northwest teams in total District Ranking Points, the tie will be broken using the following criteria:

Level Description Value
Level 1 Total Playoff Round Performance Points 0
Level 2 Max Playoff Round Performance Points 0
Level 3 Total Alliance Selection Points 24
Level 4 Max Alliance Selection Points 14
Level 5 Total Qualification Points 48
Level 6 Highest Match Score 158
Level 7 Second Highest Match Score 149
Level 8 Third Highest Match Score 148
Level 9 Random Sort ---

2023 WA Girls Generation

  October 21 to October 22, 2023

Qualification Matches
Rank: 20 of 32
Record: 7 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 Sat 10/21 - 9:50 AM 2976 1318 2980 3219 3218 4469 88 49
Qualification 11 Sat 10/21 - 11:03 AM 2930 4469 2046 3218 5683 2412 127 77
Qualification 16 Sat 10/21 - 11:51 AM 4469 5683 5588 360 4450 9023 81 71
Qualification 20 Sat 10/21 - 1:41 PM 9023 4469 2412 5827 4512 2910 88 100
Qualification 23 Sat 10/21 - 2:06 PM 3219 2910 1294 2903 4131 4469 80 46
Qualification 32 Sat 10/21 - 3:29 PM 492 4089 5588 5937 360 4469 99 117
Qualification 37 Sat 10/21 - 4:30 PM 6350 4469 4089 3218 3786 949 129 52
Qualification 43 Sun 10/22 - 8:14 AM 1983 5937 3219 2980 4469 948 57 86
Qualification 47 Sun 10/22 - 8:48 AM 4469 492 4512 2928 2903 5937 75 82
Qualification 53 Sun 10/22 - 9:35 AM 948 3218 4512 2522 949 4469 87 72
Qualification 57 Sun 10/22 - 10:11 AM 949 3219 5683 4469 492 8248 58 68
Qualification 60 Sun 10/22 - 10:35 AM 4469 2976 9036 4131 8248 5683 84 58
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 6

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Match 4 (R1) 1318 2522 2412 4469 948 8248 137 112
Match 6 (R2) 5683 5937 492 4469 948 8248 79 111
Match 9 (R3) 4089 9023 3218 4469 948 8248 98 159
Match 12 (R4) 1318 2522 2412 4469 948 8248 131 110