Team Avatar Team 5268 - The BioMech Falcons (2019)


2019 Robot: Miyamoto
2019 Home Championship: FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition
2019 Sponsors: Garmin/Henderson Engineers/IFP/Terracon/NIC, inc./PEI Engineering/The Olathe Chamber of Commerce/KSPE/Blue Scope/ETC Institute/Olathe Winsupply&Olathe South Sr High


This tab displays only official event's that Team 5268 attended in 2019.
Team 5268 had a record of 4-8-0 (W-L-T) at their 1 official events (this includes a Qualification record of 4 - 8 - 0 (W-L-T) and Playoff record of 0 - 0)

Greater Kansas City Regional

  March 20 to March 23, 2019

Qualification Matches
Rank: 31 of 36
Record: 4 Wins, 8 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 6   Fri 3/22 - 10:01 AM 1769 7064 5268 2352 5918 1775 38 33
Qualification 12   Fri 3/22 - 11:05 AM 1847 2352 5268 1775 4809 5098 30 45
Qualification 17   Fri 3/22 - 11:59 AM 1982 5918 937 4809 5268 1986 12 54
Qualification 20   Fri 3/22 - 12:26 PM 5268 1984 1982 5082 1810 1769 43 42
Qualification 28 Fri 3/22 - 2:07 PM 5268 5098 2335 1984 1802 5968 32 40
Qualification 36   Fri 3/22 - 3:12 PM 3284 937 5268 5801 6805 5809 43 58
Qualification 41   Fri 3/22 - 4:06 PM 1984 1986 2352 1723 1108 5268 75 36
Qualification 46 Fri 3/22 - 4:55 PM 2410 2353 5268 1806 1769 1763 41 55
Qualification 51   Sat 3/23 - 9:02 AM 5189 7064 1730 5268 5809 6542 58 33
Qualification 57   Sat 3/23 - 9:59 AM 2723 1777 1986 5801 5268 1806 58 54
Qualification 66   Sat 3/23 - 11:28 AM 937 1785 1723 5268 1763 6805 39 23
Qualification 69   Sat 3/23 - 11:55 AM 2357 1723 6542 1802 5268 1775 42 80
Playoff Matches

Team 5268's 2019 Awards
Award Event
FIRST Dean's List Finalist Award
     (Presented to Rebecca Porter)
Greater Kansas City Regional

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Greater Kansas City Regional

  March 20 to March 23, 2019

Qualification Matches
Rank: 31 of 36
Record: 4 Wins, 8 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 6   Fri 3/22 - 10:01 AM 1769 7064 5268 2352 5918 1775 38 33
Qualification 12   Fri 3/22 - 11:05 AM 1847 2352 5268 1775 4809 5098 30 45
Qualification 17   Fri 3/22 - 11:59 AM 1982 5918 937 4809 5268 1986 12 54
Qualification 20   Fri 3/22 - 12:26 PM 5268 1984 1982 5082 1810 1769 43 42
Qualification 28 Fri 3/22 - 2:07 PM 5268 5098 2335 1984 1802 5968 32 40
Qualification 36   Fri 3/22 - 3:12 PM 3284 937 5268 5801 6805 5809 43 58
Qualification 41   Fri 3/22 - 4:06 PM 1984 1986 2352 1723 1108 5268 75 36
Qualification 46 Fri 3/22 - 4:55 PM 2410 2353 5268 1806 1769 1763 41 55
Qualification 51   Sat 3/23 - 9:02 AM 5189 7064 1730 5268 5809 6542 58 33
Qualification 57   Sat 3/23 - 9:59 AM 2723 1777 1986 5801 5268 1806 58 54
Qualification 66   Sat 3/23 - 11:28 AM 937 1785 1723 5268 1763 6805 39 23
Qualification 69   Sat 3/23 - 11:55 AM 2357 1723 6542 1802 5268 1775 42 80
Playoff Matches