Team Avatar Team 3197 - HexHounds (2020)


2020 Home Championship: FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition (Cancelled)
2020 Sponsors: Johnson Control / Struck Manufacturing / Cedarburg School District / Rockwell Automation / Barrow Medical Foundation / Cedarburg Lion's Club / Cedarburg/Grafton Rotary Club / Rychtik Welding and Manufacturing / First Immanuel Church / GenMet / Milwaukee School of Engineering / Ozaukee Congregational Church / Energeneces / Ataco Steel Products / North Shore Eye Health and Wellness / Lockheed Martin / Briggs and Stratton & Cedarburg High School


This tab displays only official event's that Team 3197 attended in 2020.
Team 3197 had a record of 3-7-0 (W-L-T) at their 1 official events (this includes a Qualification record of 3 - 7 - 0 (W-L-T) and Playoff record of 0 - 0)

Midwest Regional

  March 4 to March 7, 2020

Qualification Matches
Rank: 48 of 54
Record: 3 Wins, 7 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4   Fri 3/6 - 9:30 AM 2039 7560 4292 2338 5822 3197 50 106
Qualification 16   Fri 3/6 - 11:43 AM 7237 4787 5125 8184 1675 3197 77 60
Qualification 25   Fri 3/6 - 1:25 PM 7411 2358 4702 3061 3197 4191 90 47
Qualification 35   Fri 3/6 - 2:52 PM 3352 2451 3197 8029 3488 6381 62 57
Qualification 40   Fri 3/6 - 3:31 PM 7608 3352 3061 3197 3410 3734 138 22
Qualification 49   Fri 3/6 - 4:38 PM 2136 3197 930 4645 1781 2338 75 215
Qualification 61   Fri 3/6 - 6:14 PM 3197 8014 6906 5822 5934 101 50 150
Qualification 66   Sat 3/7 - 9:04 AM 3197 6237 1739 8096 3352 8014 61 40
Qualification 73   Sat 3/7 - 9:56 AM 3197 8096 8122 5847 5148 4296 76 146
Qualification 90   Sat 3/7 - 12:06 PM 1732 8029 1625 1756 3197 1781 165 113
Playoff Matches

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Midwest Regional

  March 4 to March 7, 2020

Qualification Matches
Rank: 48 of 54
Record: 3 Wins, 7 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4   Fri 3/6 - 9:30 AM 2039 7560 4292 2338 5822 3197 50 106
Qualification 16   Fri 3/6 - 11:43 AM 7237 4787 5125 8184 1675 3197 77 60
Qualification 25   Fri 3/6 - 1:25 PM 7411 2358 4702 3061 3197 4191 90 47
Qualification 35   Fri 3/6 - 2:52 PM 3352 2451 3197 8029 3488 6381 62 57
Qualification 40   Fri 3/6 - 3:31 PM 7608 3352 3061 3197 3410 3734 138 22
Qualification 49   Fri 3/6 - 4:38 PM 2136 3197 930 4645 1781 2338 75 215
Qualification 61   Fri 3/6 - 6:14 PM 3197 8014 6906 5822 5934 101 50 150
Qualification 66   Sat 3/7 - 9:04 AM 3197 6237 1739 8096 3352 8014 61 40
Qualification 73   Sat 3/7 - 9:56 AM 3197 8096 8122 5847 5148 4296 76 146
Qualification 90   Sat 3/7 - 12:06 PM 1732 8029 1625 1756 3197 1781 165 113
Playoff Matches