Team Avatar Team 1714 - MORE Robotics (2018)


2018 Robot: Philbert IX
2018 Home Championship: FIRST Championship - Detroit
2018 Sponsors: Ladish Foundation/Rockwell Automation/Vilter/MSOE/Oak Creek Lions Club/Oak Creek Fire Department/West Allis Fire Department/Milwaukee Admirals/American Acrylics USA LLC/Alto Sham/Clare Oasis&Saint Thomas More High School


This tab displays only official event's that Team 1714 attended in 2018.
Team 1714 had a record of 3-7-0 (W-L-T) at their 1 official events (this includes a Qualification record of 3 - 7 - 0 (W-L-T) and Playoff record of 0 - 0)

Wisconsin Regional

  March 21 to March 24, 2018

Qualification Matches
Rank: 49 of 55
Record: 3 Wins, 7 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 9   Fri 3/23 - 10:10 AM 1714 3418 930 1732 1259 269 136 446
Qualification 14   Fri 3/23 - 10:53 AM 2194 6643 5855 6651 2506 1714 350 167
Qualification 20   Fri 3/23 - 11:35 AM 4247 3381 537 706 1714 63 217 355
Qualification 34   Fri 3/23 - 2:00 PM 63 2202 323 1306 2470 1714 433 158
Qualification 42   Fri 3/23 - 2:59 PM 93 1714 3596 7103 1675 6807 374 294
Qualification 47   Fri 3/23 - 3:29 PM 4804 3418 5148 537 1714 5096 231 244
Qualification 57   Fri 3/23 - 4:34 PM 1714 1716 5586 1091 1792 6670 104 379
Qualification 67   Sat 3/24 - 8:58 AM 5976 706 111 5148 2062 1714 345 276
Qualification 79   Sat 3/24 - 10:28 AM 1108 2062 3692 6670 1714 4804 374 184
Qualification 84   Sat 3/24 - 11:05 AM 1714 1091 1108 5096 2039 3130 229 367
Qualification 92   Sat 3/24 - 12:06 PM 1675 279 1714 6381 6223 4247 410 160
Playoff Matches

Team 1714's 2018 Awards
Award Event
Safety Award sponsored by Underwriters Laboratories Wisconsin Regional
Woodie Flowers Finalist Award
     (Presented to Dan Matthews)
Wisconsin Regional

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Wisconsin Regional

  March 21 to March 24, 2018

Qualification Matches
Rank: 49 of 55
Record: 3 Wins, 7 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 9   Fri 3/23 - 10:10 AM 1714 3418 930 1732 1259 269 136 446
Qualification 14   Fri 3/23 - 10:53 AM 2194 6643 5855 6651 2506 1714 350 167
Qualification 20   Fri 3/23 - 11:35 AM 4247 3381 537 706 1714 63 217 355
Qualification 34   Fri 3/23 - 2:00 PM 63 2202 323 1306 2470 1714 433 158
Qualification 42   Fri 3/23 - 2:59 PM 93 1714 3596 7103 1675 6807 374 294
Qualification 47   Fri 3/23 - 3:29 PM 4804 3418 5148 537 1714 5096 231 244
Qualification 57   Fri 3/23 - 4:34 PM 1714 1716 5586 1091 1792 6670 104 379
Qualification 67   Sat 3/24 - 8:58 AM 5976 706 111 5148 2062 1714 345 276
Qualification 79   Sat 3/24 - 10:28 AM 1108 2062 3692 6670 1714 4804 374 184
Qualification 84   Sat 3/24 - 11:05 AM 1714 1091 1108 5096 2039 3130 229 367
Qualification 92   Sat 3/24 - 12:06 PM 1675 279 1714 6381 6223 4247 410 160
Playoff Matches