Team 1714 - MORE Robotics (2016)


2016 Robot: Philbert IX

2016 Sponsors: Hollow Steel / Ladish Foundation / Siemens / Rockwell Automation / Nucor / Symbiont / Vilter / Boyle Fredrickson / MSOE / Oak Creek Lions Club / Oak Creek Fire Department / West Allis Fire Department / Milwaukee Admirals / American Acrylics USA LLC & St Thomas More High School

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 18 11 (61%) 7 (39%) 0 (0%)
Playoff 4 2 (50%) 2 (50%) 0
Total 22 13 (59%) 9 (41%) 0 (0%)

Team 1714's 2016 Awards
Award Event
FIRST Dean's List Finalist Award
     (Presented to Izzy Boudnik)
Lake Superior Regional

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Buckeye Regional

  March 9 to March 11, 2006


Wisconsin Regional

  March 23 to March 25, 2006


Championship - Archimedes

  April 27 to April 29, 2006


Wisconsin Regional

  March 7 to March 9, 2007


Buckeye Regional

  March 21 to March 23, 2007


FIRST Championship - Curie Division

  April 12 to April 14, 2007


Wisconsin Regional

  March 12 to March 14, 2008


Buckeye Regional

  March 19 to March 21, 2008


FIRST Championship - Newton Division

  April 17 to April 19, 2008


Wisconsin Regional

  March 11 to March 13, 2009


Minnesota 10000 Lakes Regional

  April 1 to April 3, 2009


FIRST Championship - Newton Division

  April 15 to April 17, 2009


Wisconsin Regional

  March 10 to March 12, 2010


Minnesota 10000 Lakes Regional

  March 31 to April 2, 2010


FIRST Championship - Galileo Division

  April 13 to April 15, 2010


Wisconsin Regional

  March 10 to March 12, 2011


Minnesota 10000 Lakes Regional

  March 31 to April 2, 2011


FIRST Championship - Galileo Division

  April 28 to April 30, 2011


Lake Superior Regional

  March 7 to March 9, 2012


Wisconsin Regional

  March 23 to March 25, 2012


FIRST Championship - Galileo Division

  April 25 to April 27, 2012


Lake Superior Regional

  March 8 to March 10, 2013


Wisconsin Regional

  March 22 to March 24, 2013


FIRST Championship - Archimedes Division

  April 24 to April 27, 2013


Lake Superior Regional

  March 5 to March 7, 2014


Wisconsin Regional

  March 19 to March 21, 2014


FIRST Championship - Curie Division

  April 23 to April 25, 2014


Lake Superior Regional

  February 25 to February 28, 2015


Wisconsin Regional

  March 18 to March 21, 2015


FIRST Championship - Archimedes Subdivision

  April 22 to April 25, 2015


FIRST Championship

  April 22 to April 25, 2015


Lake Superior Regional

  March 2 to March 5, 2016

Qualification Matches
Rank: 34 of 63
Record: 3 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 8 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 (A) Fri 3/4 - 9:17 AM 1714 6160 4693 2823 4230 1816 42 45
Qualification 21 (C) Fri 3/4 - 11:57 AM 4986 359 4181 1714 3277 3055 94 81
Qualification 31 (D) Fri 3/4 - 1:47 PM 5253 1714 6044 3294 2264 6022 62 57
Qualification 40 (D) Fri 3/4 - 2:55 PM 1714 2499 4244 2227 3755 3277 69 76
Qualification 51 (B) Fri 3/4 - 4:13 PM 4054 5143 6056 2526 3056 1714 63 72
Qualification 56 (B) Fri 3/4 - 4:47 PM 5690 3056 4728 3290 1714 4011 77 59
Qualification 65 (C) Sat 3/5 - 9:45 AM 5542 2503 2846 6176 1714 6045 77 40
Qualification 82 (A) Sat 3/5 - 11:54 AM 2177 6146 2052 5998 2977 1714 56 88
Playoff Matches

Wisconsin Regional

  March 23 to March 26, 2016

Qualification Matches
Rank: 3 of 53
Record: 8 Wins, 2 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 (B) Fri 3/25 - 9:25 AM 4804 2574 2830 1714 3381 3418 24 99
Qualification 11 (C) Fri 3/25 - 10:39 AM 5096 2077 1716 1396 4531 1714 65 73
Qualification 25 (A) Fri 3/25 - 1:01 PM 1259 1714 2202 3381 6223 2194 77 67
Qualification 31 (A) Fri 3/25 - 1:46 PM 3692 2500 1714 2506 6064 6058 79 62
Qualification 37 (B) Fri 3/25 - 2:35 PM 4549 5096 1714 2062 3692 706 81 84
Qualification 51 (D) Fri 3/25 - 4:21 PM 4247 1714 192 5976 5003 5552 121 76
Qualification 60 (A) Fri 3/25 - 5:30 PM 6038 930 3102 1714 5595 4241 90 87
Qualification 70 (B) Sat 3/26 - 9:34 AM 2358 1714 4804 4247 1091 3197 96 47
Qualification 80 (C) Sat 3/26 - 10:47 AM 5855 4804 4241 1714 6058 1306 81 100
Qualification 86 (D) Sat 3/26 - 11:28 AM 1714 2530 2498 1792 269 537 113 50
Playoff Matches
Record: 2 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 3

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4 (B) 1732 1714 3197 192 2062 4241 155 119
Quarterfinal 8 (C) 1732 1714 3197 192 2062 4241 122 105
Semifinal 2 (D) 2202 3102 5855 1732 1714 3197 147 124
Semifinal 4 (D) 2202 3102 5855 1732 1714 3197 142 93

Lake Superior Regional

  March 1 to March 4, 2017


Wisconsin Regional

  March 22 to March 25, 2017


FIRST Championship - St. Louis

  April 26 to April 29, 2017


FIRST Championship - St. Louis - Curie Subdivision

  April 26 to April 29, 2017


Wisconsin Regional

  March 21 to March 24, 2018


Wisconsin Regional

  March 27 to March 30, 2019


INFINITE RECHARGE At Home Challenge Event

  April 19 to April 23, 2021


Silicon Group - INFINITE RECHARGE At Home Challenge

  April 19 to April 23, 2021


Wisconsin Region Awards Event

  May 3 to May 7, 2021