Team 4818 - The Herd (2016)


2016 Robot: Solid

2016 Sponsors: John Deere / Microsoft / Weisgram / North Dakota Space Grant Consortium / Scheels / Otter Tail Power / ND CTE Dept / Packer Backers / Molex / Diamond J Customs / JDP Automation / PTC / Butler / Cook Endodontics / Brenco Cleaning Equimpent / Midwest Coating Inc / BTD Custom Metal Work / Bell State Bank and Trust / Houston Engineering / SAE North Central Section / Ostroms Ace Hardware / Fargo 3D Printing / Gadget Garage / AIC Maintenance / Trail King Industries / Sanford Health / FM Engineers Club / Agassiz Chemical & Equipment / McNeilus Steel / FM Home and Patio / Fargo Automation / High Point Networks & West Fargo High School

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 19 11 (58%) 7 (37%) 0 (0%)
Playoff 6 3 (50%) 3 (50%) 0
Total 25 14 (56%) 10 (40%) 0 (0%)

Team 4818's 2016 Awards

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Lake Superior Regional

  March 2 to March 5, 2016

Qualification Matches
Rank: 58 of 63
Record: 2 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 8 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 7 (A) Fri 3/4 - 9:54 AM 5253 2227 4217 4818 4011 3750 47 55
Qualification 14 (B) Fri 3/4 - 11:03 AM 4818 4845 4693 3294 4539 4531 30 54
Qualification 22 (C) Fri 3/4 - 12:05 PM 5143 4818 3740 4607 3840 4230 47 67
Qualification 42 (A) Fri 3/4 - 3:08 PM 6045 4818 93 5299 6044 2526 32 46
Qualification 50 (A) Fri 3/4 - 4:07 PM 5998 2538 5690 3755 4986 4818 70 47
Qualification 59 (B) Sat 3/5 - 9:00 AM 4818 4741 4238 2499 6056 2503 25 72
Qualification 70 (C) Sat 3/5 - 10:35 AM 4818 2177 2977 5019 4054 5913 78 69
Qualification 75 (D) Sat 3/5 - 11:10 AM 2846 5653 3056 4818 4181 3840 75 69
Playoff Matches

Iowa Regional

  March 23 to March 26, 2016

Qualification Matches
Rank: 5 of 53
Record: 9 Wins, 1 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 8 (D) Fri 3/25 - 10:15 AM 4818 167 1723 6164 4230 1775 69 86
Qualification 12 (A) Fri 3/25 - 10:47 AM 2164 2512 1810 2538 4646 4818 53 80
Qualification 19 (B) Fri 3/25 - 11:50 AM 4818 3750 1825 4646 1764 525 87 111
Qualification 35 (D) Fri 3/25 - 2:16 PM 1764 4818 1775 4536 1730 2470 95 91
Qualification 40 (D) Fri 3/25 - 2:52 PM 5442 5576 2410 2220 2705 4818 105 107
Qualification 50 (B) Fri 3/25 - 4:20 PM 4818 3018 4330 3130 967 3298 84 63
Qualification 59 (C) Fri 3/25 - 5:48 PM 4330 1825 5823 3630 5837 4818 89 96
Qualification 63 (C) Sat 3/26 - 9:16 AM 2526 4818 3184 1156 5308 5935 91 81
Qualification 78 (A) Sat 3/26 - 11:04 AM 2538 2883 3184 4818 3067 3284 72 124
Qualification 82 (B) Sat 3/26 - 11:36 AM 5172 4818 5906 2538 3928 167 117 67
Qualification 89 (C) Sat 3/26 - 12:24 PM 5041 4646 3883 525 4818 648 83 109
Playoff Matches
Record: 3 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 3

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4 (D) 3284 4818 2410 1156 4536 1825 101 130
Quarterfinal 8 (A) 3284 4818 2410 1156 4536 1825 98 85
Tiebreaker 4 (A) 3284 4818 2410 1156 4536 1825 152 111
Semifinal 2 (B) 1730 1775 1723 3284 4818 2410 131 153
Semifinal 4 (B) 1730 1775 1723 3284 4818 2410 146 108
Tiebreaker 2 (B) 1730 1775 1723 3284 4818 2410 139 119