Team Avatar Team 108 - SigmaC@T Robotics Team (2022)


2022 Home Championship: FIRST Championship - FIRST Robotics Competition
2022 Sponsors: Motorola Solutions Foundation/Amazon/Florida Power & Light/Apex Machine Company/Citirix Systems/Ford Motor Company/Alro Metals/Community Foundation of Broward County&Dillard High School

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 22 11 (50%) 11 (50%) 0 (0%)
Playoff 4 0 (0%) 4 (100%) 0
Total 26 11 (42%) 15 (58%) 0 (0%)

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

South Florida Regional

  March 2 to March 5, 2022

Qualification Matches
Rank: 10 of 33
Record: 6 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4   Fri 3/4 - 9:33 AM 4206 4481 5472 108 4592 5842 70 19
Qualification 10   Fri 3/4 - 10:27 AM 108 2383 2168 7833 5410 4471 65 2
Qualification 15 Fri 3/4 - 5:49 PM 8817 5472 2183 3932 108 7652 48 47
Qualification 19   Fri 3/4 - 11:54 AM 1523 108 8754 2168 7833 4206 27 75
Qualification 26   Fri 3/4 - 1:51 PM 108 7403 2641 2190 7442 179 39 66
Qualification 29   Fri 3/4 - 2:15 PM 4471 2641 108 7403 4481 3627 33 41
Qualification 34   Fri 3/4 - 3:01 PM 7652 6686 1523 3164 108 3627 13 30
Qualification 42   Fri 3/4 - 4:20 PM 7442 4481 108 59 4707 179 46 60
Qualification 48   Fri 3/4 - 5:11 PM 2183 1592 5842 179 744 108 35 99
Qualification 55   Sat 3/5 - 9:33 AM 348 3164 7833 8324 108 8817 6 30
Qualification 60   Sat 3/5 - 10:17 AM 3164 2190 1744 108 5472 348 30 55
Qualification 64   Sat 3/5 - 10:52 AM 5410 2183 108 21 1523 348 45 22
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 6

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4   2383 5472 7403 108 5410 7652 44 34
Quarterfinal 8   2383 5472 7403 108 5410 7652 74 49

Rocket City Regional

  April 6 to April 9, 2022

Qualification Matches
Rank: 12 of 49
Record: 5 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5   Fri 4/8 - 9:43 AM 144 6517 8897 108 5965 8838 55 32
Qualification 11   Fri 4/8 - 10:28 AM 108 6823 2556 2010 5965 5484 80 46
Qualification 19   Fri 4/8 - 11:26 AM 5045 120 1102 6366 7430 108 51 27
Qualification 33   Fri 4/8 - 2:15 PM 6937 108 5410 1710 1038 6652 63 77
Qualification 40   Fri 4/8 - 3:07 PM 2973 5965 8232 108 325 5045 53 59
Qualification 48 Fri 4/8 - 4:14 PM 3959 144 8733 1102 108 6107 82 72
Qualification 54   Fri 4/8 - 5:07 PM 120 4764 108 8823 3653 6107 60 22
Qualification 59   Sat 4/9 - 8:59 AM 801 8823 108 141 3843 547 65 56
Qualification 67   Sat 4/9 - 9:59 AM 3490 7111 8413 8232 141 108 60 48
Qualification 75 Sat 4/9 - 11:06 AM 4013 108 144 6823 7446 6936 85 70
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 6

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4   5484 325 6936 108 3653 3814 107 85
Quarterfinal 8   5484 325 6936 108 3653 3814 83 39