Team 86 - Team Resistance (2019)


2019 Robot: OHMER
2019 Home Championship: FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition
2019 Sponsors: JEA/Johnson and Johnson Vision Care /State of Florida/Black and Veatch Engineering/Renaissance Jax Inc/Duval County Public Schools/Alro Metals Plus&Stanton College Preparatory

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 18 14 (78%) 4 (22%) 0 (0%)
Playoff 9 5 (56%) 4 (44%) 0
Total 27 19 (70%) 8 (30%) 0 (0%)

Team 86's 2019 Awards

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

National Championship

  April 2 to April 4, 1998


National Championship

  April 22 to April 24, 1999


Kennedy Space Center Southeast Regional

  March 9 to March 11, 2000


National Championship

  April 6 to April 8, 2000


National Championship

  April 5 to April 7, 2001


NASA KSC Southeast Regional

  March 7 to March 9, 2002


The Championship Event

  April 25 to April 27, 2002


Florida Regional

  March 11 to March 13, 2004


The Championship Event

  April 15 to April 17, 2004


Palmetto Regional

  March 31 to April 2, 2005


The Championship Event

  April 21 to April 23, 2005


Florida Regional

  March 9 to March 11, 2006


Championship - Galileo

  April 27 to April 29, 2006


Florida Regional

  March 7 to March 9, 2007


FIRST Championship - Curie Division

  April 12 to April 14, 2007


Florida Regional

  March 12 to March 14, 2008


FIRST Championship - Curie Division

  April 17 to April 19, 2008


Florida Regional

  March 11 to March 13, 2009


FIRST Championship - Newton Division

  April 15 to April 17, 2009


Florida Regional

  March 10 to March 12, 2010


FIRST Championship - Archimedes Division

  April 16 to April 18, 2010


Florida Regional

  March 10 to March 12, 2011


Orlando Regional

  March 8 to March 10, 2012


FIRST Championship - Newton Division

  April 25 to April 27, 2012


Orlando Regional

  March 7 to March 9, 2013


South Florida Regional

  March 29 to March 31, 2013


Orlando Regional

  March 12 to March 14, 2014


South Florida Regional

  April 2 to April 4, 2014


Orlando Regional

  March 11 to March 14, 2015


Orlando Regional

  March 9 to March 12, 2016


South Florida Regional

  March 30 to April 2, 2016


Orlando Regional

  March 8 to March 11, 2017


FIRST Championship - Houston - Galileo Subdivision

  April 19 to April 22, 2017


FIRST Championship - Houston

  April 19 to April 22, 2017


Orlando Regional

  March 7 to March 10, 2018


Sacramento Regional

  March 21 to March 24, 2018


FIM District Lansing Event

  March 22 to March 24, 2018


South Florida Regional

  March 28 to March 31, 2018


Palmetto Regional

  February 27 to March 2, 2019

Qualification Matches
Rank: 6 of 64
Record: 8 Wins, 1 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2   Fri 3/1 - 9:09 AM 86 1051 1293 4582 1758 6167 55 13
Qualification 21   Fri 3/1 - 12:36 PM 2614 5777 4748 86 4075 4267 24 32
Qualification 27   Fri 3/1 - 1:52 PM 283 86 5317 7489 5022 21 39 26
Qualification 41   Fri 3/1 - 4:09 PM 4267 4073 6222 263 86 3976 23 44
Qualification 53   Fri 3/1 - 5:50 PM 4243 86 5949 900 6366 4074 37 22
Qualification 61   Fri 3/1 - 6:58 PM 4965 5410 281 5130 5472 86 47 68
Qualification 73   Sat 3/2 - 9:21 AM 3140 1369 4083 86 342 4504 30 58
Qualification 78   Sat 3/2 - 9:56 AM 1902 4005 4847 6626 7085 86 55 56
Qualification 93   Sat 3/2 - 11:49 AM 379 4020 1553 5777 2187 86 68 64
Playoff Matches
Record: 3 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 2

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3   86 1051 1902 2393 1293 4005 78 76
Quarterfinal 7   86 1051 1902 2393 1293 4005 85 80
Semifinal 2   86 1051 1902 2614 379 3824 79 75
Semifinal 4   86 1051 1902 2614 379 3824 56 70
Tiebreaker 2   86 1051 1902 2614 379 3824 45 67

Orlando Regional

  March 13 to March 16, 2019

Qualification Matches
Rank: 7 of 64
Record: 6 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 11   Fri 3/15 - 10:51 AM 4622 7231 86 2152 2383 6850 38 65
Qualification 16   Fri 3/15 - 11:34 AM 386 7450 5753 7774 86 4065 58 40
Qualification 31   Fri 3/15 - 1:45 PM 5722 4179 1523 86 4972 7026 24 58
Qualification 40   Fri 3/15 - 2:59 PM 7728 6473 86 5145 1557 1251 49 35
Qualification 53   Fri 3/15 - 4:45 PM 1065 3627 1592 7431 86 1744 36 64
Qualification 64   Fri 3/15 - 6:13 PM 86 179 7193 233 7754 3410 68 52
Qualification 74   Sat 3/16 - 9:41 AM 6743 5276 86 7193 5472 6527 39 48
Qualification 82   Sat 3/16 - 11:40 AM 1902 4972 5283 86 4562 744 42 78
Qualification 91   Sat 3/16 - 12:45 PM 3242 86 6722 3653 4118 2797 51 40
Playoff Matches
Record: 2 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 3

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4   86 179 7728 1772 744 1902 83 66
Quarterfinal 8   86 179 7728 1772 744 1902 77 68
Semifinal 2   233 386 1251 86 179 7728 80 76
Semifinal 4   233 386 1251 86 179 7728 63 59

INFINITE RECHARGE At Home Challenge Event

  April 19 to April 23, 2021


Carbon Group - INFINITE RECHARGE At Home Challenge

  April 19 to April 23, 2021