Team 21 - ComBBAT (2019)


2019 Robot: Leonidas
2019 Home Championship: FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition
2019 Sponsors: The Boeing Company/Planet Fitness of Daytona/School Board of Brevard County/NASA EGS/Indian River Technology llc/Florida Power & Light/State of Florida/MRO Supply/Teledyne Marine&Astronaut High School&Titusville High School

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 18 9 (50%) 9 (50%) 0 (0%)
Playoff 0 0 0 0
Total 18 9 (50%) 9 (50%) 0 (0%)

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Southwest Regional

  March 5 to March 7, 1998


National Championship

  April 2 to April 4, 1998


National Championship

  April 22 to April 24, 1999


Kennedy Space Center Southeast Regional

  March 9 to March 11, 2000


Motorola Midwest Regional

  March 23 to March 25, 2000


National Championship

  April 6 to April 8, 2000


National Championship

  April 5 to April 7, 2001


NASA KSC Southeast Regional

  March 7 to March 9, 2002


Philadelphia Alliance Regional

  March 21 to March 23, 2002


The Championship Event

  April 10 to April 12, 2003


Florida Regional

  March 11 to March 13, 2004


Palmetto Regional

  April 1 to April 3, 2004


Florida Regional

  March 10 to March 12, 2005


The Championship Event

  April 21 to April 23, 2005


Florida Regional

  March 9 to March 11, 2006


Palmetto Regional

  March 30 to April 1, 2006


Florida Regional

  March 7 to March 9, 2007


Florida Regional

  March 12 to March 14, 2008


Florida Regional

  March 11 to March 13, 2009


Palmetto Regional

  March 25 to March 27, 2009


Florida Regional

  March 10 to March 12, 2010


North Carolina Regional

  March 31 to April 2, 2010


Florida Regional

  March 10 to March 12, 2011


Palmetto Regional

  March 24 to March 26, 2011


Orlando Regional

  March 8 to March 10, 2012


Orlando Regional

  March 7 to March 9, 2013


South Florida Regional

  March 29 to March 31, 2013


Orlando Regional

  March 12 to March 14, 2014


South Florida Regional

  April 2 to April 4, 2014


South Florida Regional

  February 25 to February 28, 2015


PNW District - Auburn Mountainview Event

  February 26 to February 28, 2015


PNW District - West Valley Event

  March 5 to March 7, 2015


Orlando Regional

  March 11 to March 14, 2015


Midwest Regional

  April 1 to April 4, 2015


Orlando Regional

  March 9 to March 12, 2016


South Florida Regional

  March 30 to April 2, 2016


South Florida Regional

  March 1 to March 4, 2017


Orlando Regional

  March 8 to March 11, 2017


PNW District - Clackamas Academy of Industrial Science Event

  March 23 to March 25, 2017


Orlando Regional

  March 7 to March 10, 2018


Sacramento Regional

  March 21 to March 24, 2018


FIM District Lansing Event

  March 22 to March 24, 2018


South Florida Regional

  March 28 to March 31, 2018


Alamo Regional

  April 4 to April 7, 2018


Palmetto Regional

  February 27 to March 2, 2019

Qualification Matches
Rank: 17 of 64
Record: 6 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 10   Fri 3/1 - 10:45 AM 2815 4847 1539 21 1369 4267 17 24
Qualification 17   Fri 3/1 - 11:47 AM 281 21 5063 4504 7072 7409 34 56
Qualification 27   Fri 3/1 - 1:52 PM 283 86 5317 7489 5022 21 39 26
Qualification 38   Fri 3/1 - 3:42 PM 7152 5949 1398 1758 1902 21 62 49
Qualification 52   Fri 3/1 - 5:42 PM 5130 21 4020 6961 5063 3140 64 23
Qualification 58   Fri 3/1 - 6:34 PM 21 5327 1293 3976 4074 4451 62 46
Qualification 69   Fri 3/1 - 7:53 PM 2614 900 4073 6626 3490 21 49 65
Qualification 76   Sat 3/2 - 9:40 AM 5410 6167 2187 21 4075 108 31 46
Qualification 96   Sat 3/2 - 12:18 PM 4582 2393 3651 4748 21 4083 35 42
Playoff Matches

NE District Granite State Event

  February 28 to March 2, 2019


FIT District Austin Event

  March 1 to March 3, 2019


Orlando Regional

  March 13 to March 16, 2019

Qualification Matches
Rank: 51 of 64
Record: 3 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 8   Fri 3/15 - 10:18 AM 945 3164 21 7500 7754 2797 25 34
Qualification 22   Fri 3/15 - 12:28 PM 4471 233 4622 21 1251 386 41 68
Qualification 28   Fri 3/15 - 1:18 PM 1649 7431 6743 4065 21 1902 27 44
Qualification 39   Fri 3/15 - 2:51 PM 1744 5722 4118 21 5283 6743 38 28
Qualification 44   Fri 3/15 - 3:29 PM 1382 5472 3242 7450 21 7231 49 31
Qualification 61   Fri 3/15 - 5:51 PM 21 1065 7026 4972 5753 1557 41 46
Qualification 75   Sat 3/16 - 9:50 AM 4065 1772 2152 1592 21 79 66 50
Qualification 80   Sat 3/16 - 11:26 AM 5722 3410 21 7450 5276 6184 35 54
Qualification 86   Sat 3/16 - 12:10 PM 179 7774 21 1523 5816 2383 57 53
Playoff Matches

Los Angeles North Regional

  March 14 to March 17, 2019


Monterey Bay Regional

  March 21 to March 24, 2019


INFINITE RECHARGE At Home Challenge Event

  April 19 to April 23, 2021


Antimony Group - INFINITE RECHARGE At Home Challenge

  April 19 to April 23, 2021


Game Design Challenge Event

  April 26 to April 30, 2021


Boron Group - Game Design Challenge

  April 26 to April 30, 2021