Team Avatar Team 5472 - Stallion Robotics (2019)


2019 Robot: Epona
2019 Home Championship: FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition
2019 Sponsors: LexisNexis and HPCC Systems/Snap-on Tools/Advanced Gate Security/Concurrent Real Time/State of Florida/DS Powder Coating/Mimessi Auto Design/Frank Anzalone and Family/Our Amazing Parent Mentors/Volunteers/Stallion Booster Parents&American Heritage School - Boca/Delray

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 37 24 (65%) 13 (35%) 0 (0%)
Playoff 9 3 (33%) 8 (89%) 0
Total 46 27 (59%) 21 (46%) 0 (0%)

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

South Florida Regional

  February 25 to February 28, 2015


Orlando Regional

  March 11 to March 14, 2015


FIRST Championship - Curie Subdivision

  April 22 to April 25, 2015


FIRST Championship

  April 22 to April 25, 2015


Orlando Regional

  March 9 to March 12, 2016


Rocket City Regional

  March 23 to March 26, 2016


South Florida Regional

  March 30 to April 2, 2016


FIRST Championship

  April 27 to April 30, 2016


FIRST Championship - Carver Subdivision

  April 27 to April 30, 2016


South Florida Regional

  March 1 to March 4, 2017


Orlando Regional

  March 8 to March 11, 2017


Brazos Valley Regional

  March 30 to April 2, 2017


FIRST Championship - Houston

  April 19 to April 22, 2017


FIRST Championship - Houston - Roebling Subdivision

  April 19 to April 22, 2017


Palmetto Regional

  February 28 to March 3, 2018


Greater Pittsburgh Regional

  March 21 to March 24, 2018


South Florida Regional

  March 28 to March 31, 2018


FIRST Championship - Houston

  April 18 to April 21, 2018


FIRST Championship - Houston - Roebling Subdivision

  April 18 to April 21, 2018


Palmetto Regional

  February 27 to March 2, 2019

Qualification Matches
Rank: 7 of 64
Record: 8 Wins, 1 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 9   Fri 3/1 - 10:30 AM 4075 3140 7409 5022 2393 5472 8 41
Qualification 20   Fri 3/1 - 12:14 PM 1369 108 5472 5317 263 4582 56 42
Qualification 31   Fri 3/1 - 2:34 PM 5472 2815 4748 1902 5777 6961 45 27
Qualification 42   Fri 3/1 - 4:17 PM 6626 5472 5063 4083 1293 3490 44 56
Qualification 54   Fri 3/1 - 5:57 PM 5472 1539 7107 3489 1398 1553 44 22
Qualification 61   Fri 3/1 - 6:58 PM 4965 5410 281 5130 5472 86 47 68
Qualification 70   Fri 3/1 - 7:59 PM 2187 6222 6366 1287 5472 1902 40 62
Qualification 77   Sat 3/2 - 9:47 AM 3651 283 5472 5949 4073 5327 37 32
Qualification 94   Sat 3/2 - 11:59 AM 3824 5130 1758 5472 4005 7489 29 52
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 5

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2   3490 342 6366 1369 5472 7152 75 49
Quarterfinal 6   3490 342 6366 281 5472 7152 74 59

Orlando Regional

  March 13 to March 16, 2019

Qualification Matches
Rank: 17 of 64
Record: 6 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 6   Fri 3/15 - 9:54 AM 5472 5557 4562 6184 7026 79 50 24
Qualification 18   Fri 3/15 - 11:50 AM 6322 180 4024 6184 5472 1902 39 46
Qualification 23   Fri 3/15 - 12:36 PM 6473 2152 179 5472 6722 1065 59 31
Qualification 38   Fri 3/15 - 2:41 PM 5472 4179 2383 3410 59 4065 45 60
Qualification 44   Fri 3/15 - 3:29 PM 1382 5472 3242 7450 21 7231 49 31
Qualification 59   Fri 3/15 - 5:36 PM 3556 1649 5283 3627 3653 5472 35 53
Qualification 74   Sat 3/16 - 9:41 AM 6743 5276 86 7193 5472 6527 39 48
Qualification 84   Sat 3/16 - 11:57 AM 6743 2797 5472 6850 1772 3627 50 59
Qualification 94   Sat 3/16 - 1:09 PM 1251 4065 5472 3932 7500 4972 68 53
Playoff Matches
Record: 2 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 5

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2   4622 7754 5753 59 2383 5472 44 77
Quarterfinal 6   4622 7754 5753 59 2383 5472 37 71
Semifinal 1   180 2152 3556 59 2383 5472 76 62
Semifinal 3   180 2152 3556 59 2383 5472 71 69

South Florida Regional

  March 27 to March 30, 2019

Qualification Matches
Rank: 9 of 64
Record: 7 Wins, 2 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4   Fri 3/29 - 9:29 AM 5872 5410 7152 7487 5472 386 35 48
Qualification 14   Fri 3/29 - 10:58 AM 5472 1144 2797 2152 79 7500 46 45
Qualification 25   Fri 3/29 - 1:29 PM 7488 7450 4707 6823 5472 1592 15 53
Qualification 38   Fri 3/29 - 3:25 PM 59 5472 3410 7216 108 7442 60 52
Qualification 45   Fri 3/29 - 4:24 PM 6722 6686 5472 3410 7833 7552 55 27
Qualification 60   Fri 3/29 - 6:24 PM 1144 4592 3653 7431 5872 5472 47 62
Qualification 70   Sat 3/30 - 9:17 AM 5472 180 7652 744 5329 1251 61 66
Qualification 80   Sat 3/30 - 10:32 AM 7026 4065 5196 5472 7575 3627 32 60
Qualification 94   Sat 3/30 - 12:17 PM 3242 2152 5472 1523 7107 5949 56 61
Playoff Matches
Record: 1 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 6

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4   1369 3932 4592 2152 5472 6823 88 52
Quarterfinal 8   1369 3932 4592 2152 5472 6823 76 87
Tiebreaker 4   1369 3932 4592 2152 5472 6823 97 79

FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition - Galileo Subdivision

  April 17 to April 20, 2019

Qualification Matches
Rank: 57 of 67
Record: 3 Wins, 7 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 10   Thu 4/18 - 10:01 AM 2974 1986 6418 3998 5900 5472 82 64
Qualification 21   Thu 4/18 - 11:30 AM 7421 5472 5801 3250 4468 2059 68 60
Qualification 29   Thu 4/18 - 1:57 PM 7446 399 5472 1156 2551 5985 71 75
Qualification 36   Thu 4/18 - 2:52 PM 498 2468 3480 5472 1255 7663 67 51
Qualification 51   Fri 4/19 - 11:47 AM 4089 6479 7421 2443 5472 5414 48 87
Qualification 66   Fri 4/19 - 10:25 AM 4587 702 1102 5472 5431 7773 99 69
Qualification 74   Fri 4/19 - 11:26 AM 6768 5472 7620 6036 4738 6825 75 52
Qualification 88   Fri 4/19 - 2:40 PM 1982 4488 4026 597 5933 5472 73 62
Qualification 94   Fri 4/19 - 3:21 PM 5472 7409 4468 701 7773 4414 45 59
Qualification 104   Fri 4/19 - 4:42 PM 6800 6036 5472 7465 3128 971 68 103
Playoff Matches

FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition

  April 17 to April 20, 2019


Palmetto Regional

  February 26 to February 29, 2020


INFINITE RECHARGE At Home Challenge Event

  April 19 to April 23, 2021


Sodium Group - INFINITE RECHARGE At Home Challenge

  April 19 to April 23, 2021


Potassium Group - Game Design Challenge

  April 26 to April 30, 2021


Game Design Challenge Event

  April 26 to April 30, 2021


Florida Region Awards Event

  May 3 to May 7, 2021


ROBOTICON Tampa Bay

  October 12 to October 13, 2019