Team Avatar Team 801 - Horsepower (2019)


2019 Home Championship: FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition
2019 Sponsors: Jacobs Technology/Lockheed Martin/Brevard Public Schools/Brevard County Fire Rescue Station 43/Exploration Ground Systems/Precision, Fabrication, and Cleaning/Excell Coatings Inc./Alro Steel/Bansbach Easylift of N. America/East Coast Metal Works/State of Florida/AECOM/Kate Gardner/Dakota Air Parts/PIRTEK/Crest Cleaners/Morgan Stanley/W+J Construction/Craig Technologies/Courtenay Springs Village/Dittmer Air Conditional & Heating Services Inc./Space Shirts&Merritt Island High School&Edgewood Jr/Sr High School&Cocoa Beach Junior/Senior High School&Merritt Island Christian School

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 19 4 (21%) 15 (79%) 0 (0%)
Playoff 0 0 0 0
Total 19 4 (21%) 15 (79%) 0 (0%)

Team 801's 2019 Awards

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Orlando Regional

  March 13 to March 16, 2019

Qualification Matches
Rank: 64 of 64
Record: 0 Wins, 9 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 7   Fri 3/15 - 10:04 AM 801 1902 233 4179 3627 5276 12 19
Qualification 15   Fri 3/15 - 11:25 AM 5722 6527 744 1251 801 3164 36 14
Qualification 27   Fri 3/15 - 1:10 PM 1557 6184 801 3932 7231 2797 15 23
Qualification 34   Fri 3/15 - 2:08 PM 2152 7774 7754 180 801 4471 50 29
Qualification 50   Fri 3/15 - 4:21 PM 1772 59 6722 7193 945 801 47 9
Qualification 56   Fri 3/15 - 5:11 PM 4118 4065 3242 801 4622 5557 24 9
Qualification 67   Fri 3/15 - 6:34 PM 7026 5816 6850 59 6322 801 52 43
Qualification 77   Sat 3/16 - 11:01 AM 801 1649 1382 386 7500 1065 48 65
Qualification 92   Sat 3/16 - 12:51 PM 6527 79 801 5283 179 7728 46 47
Playoff Matches

Smoky Mountains Regional

  March 27 to March 30, 2019

Qualification Matches
Rank: 35 of 51
Record: 4 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 6   Fri 3/29 - 9:53 AM 2190 1293 3984 7406 801 2614 26 27
Qualification 11   Fri 3/29 - 10:38 AM 5744 5492 801 3140 4764 4504 32 55
Qualification 22   Fri 3/29 - 1:04 PM 283 801 3821 4306 2386 1319 30 55
Qualification 27   Fri 3/29 - 1:39 PM 5002 801 4329 4764 7406 6219 61 18
Qualification 40   Sat 3/30 - 9:16 AM 4576 3959 7525 1539 2190 801 59 38
Qualification 45   Fri 3/29 - 4:06 PM 6846 3824 5022 801 2556 6928 63 42
Qualification 53   Fri 3/29 - 5:00 PM 4265 3844 4020 6219 4462 801 68 30
Qualification 65   Sat 3/30 - 10:02 AM 4462 5744 6517 801 5045 6302 45 56
Qualification 69   Sat 3/30 - 10:26 AM 2856 1466 801 2393 7516 5045 58 55
Qualification 78   Sat 3/30 - 11:32 AM 801 7516 2386 4329 1539 3966 52 57
Playoff Matches