Team 2080 - Torbotics (2016)


2016 Robot: Kobra

2016 Sponsors: H Rocker Electric/Lockheed Martin/NASA & Hammond High School

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 28 10 (36%) 17 (61%) 1 (4%)
Playoff 6 2 (33%) 4 (67%) 0
Total 34 12 (35%) 21 (62%) 1 (3%)

Team 2080's 2016 Awards
Award Event
Regional Chairman's Award
     FIRST Championship Qualifying Award
Bayou Regional

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Bayou Regional

  March 7 to March 9, 2007


Peachtree Regional

  March 12 to March 14, 2008


Bayou Regional

  March 26 to March 28, 2008


Bayou Regional

  March 18 to March 20, 2009


Bayou Regional

  March 3 to March 5, 2010


Dallas Regional sponsored by JCPenney and the JCPenney Afterschool Fund

  March 17 to March 19, 2010


Bayou Regional

  March 17 to March 19, 2011


FIRST Championship - Newton Division

  April 28 to April 30, 2011


Alamo Regional

  March 1 to March 3, 2012


Bayou Regional

  March 16 to March 18, 2012


Bayou Regional

  March 22 to March 24, 2013


Razorback Regional

  April 4 to April 6, 2013


FIRST Championship - Newton Division

  April 24 to April 27, 2013


Orlando Regional

  March 12 to March 14, 2014


Bayou Regional

  April 2 to April 4, 2014


FIRST Championship - Curie Division

  April 23 to April 25, 2014


Georgia Southern Classic Regional

  February 26 to March 1, 2015


Bayou Regional

  March 18 to March 21, 2015


Bayou Regional

  March 16 to March 19, 2016

Qualification Matches
Rank: 45 of 56
Record: 2 Wins, 8 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 9 (D) Fri 3/18 - 11:02 AM 5953 1818 4805 3666 364 2080 27 77
Qualification 17 (A) Fri 3/18 - 12:15 PM 2080 233 4353 5325 3666 5829 37 52
Qualification 23 (B) Fri 3/18 - 8:09 AM 2183 5965 2080 5872 5785 4316 49 32
Qualification 29 (C) Fri 3/18 - 7:33 PM 456 590 5863 2080 1920 5410 91 67
Qualification 40 (D) Fri 3/18 - 3:34 PM 5997 1927 1649 3991 3961 2080 82 59
Qualification 51 (A) Fri 3/18 - 5:11 PM 4107 1421 3039 2080 3946 5168 99 52
Qualification 60 (B) Fri 3/18 - 6:29 PM 2080 5785 5829 4978 2341 2221 65 67
Qualification 67 (C) Sat 3/19 - 9:13 AM 2080 3616 4053 2950 3946 1912 54 57
Qualification 81 (D) Sat 3/19 - 11:09 AM 1319 4063 1398 2080 5872 6103 107 61
Qualification 87 (A) Sat 3/19 - 12:04 PM 2080 5971 4209 3606 3337 5864 32 65
Playoff Matches
Record: 2 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 3

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4 (C) 1421 3039 2080 1927 3666 1319 131 102
Quarterfinal 8 (D) 1421 3039 2080 1927 3666 1319 136 95
Semifinal 2 (A) 3847 3481 5819 1421 3039 2080 149 100
Semifinal 4 (A) 3847 3481 5819 1421 3039 2080 118 63

Lone Star Regional

  April 6 to April 9, 2016

Qualification Matches
Rank: 19 of 66
Record: 5 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 8 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 (C) Fri 4/8 - 9:35 AM 3103 3991 2080 6196 1642 5923 72 64
Qualification 12 (D) Fri 4/8 - 10:50 AM 5503 5892 2950 2080 5908 4336 49 64
Qualification 31 (A) Fri 4/8 - 2:28 PM 2080 118 4641 1477 1255 3728 129 70
Qualification 43 (B) Fri 4/8 - 4:05 PM 441 2352 624 3735 2080 4610 50 62
Qualification 50 (C) Fri 4/8 - 4:56 PM 5070 6173 2882 2587 2080 3616 69 83
Qualification 58 (D) Fri 4/8 - 5:56 PM 6133 3997 3029 5566 2080 5427 56 45
Qualification 70 (A) Sat 4/9 - 9:41 AM 6095 3999 2080 6180 2158 231 57 69
Qualification 85 (B) Sat 4/9 - 11:31 AM 441 2080 2582 233 57 5829 47 96
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 7

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3 (C) 5431 233 57 2080 6133 2882 119 96
Quarterfinal 7 (D) 5431 233 57 2080 6133 2882 107 97

FIRST Championship - Curie Subdivision

  April 27 to April 30, 2016

Qualification Matches
Rank: 69 of 75
Record: 3 Wins, 6 Losses and 1 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5 (B) Thu 4/28 - 9:03 AM 2080 3770 3339 3506 287 1511 94 116
Qualification 20 (C) Thu 4/28 - 10:48 AM 4180 2080 5940 6016 339 2168 67 100
Qualification 28 (D) Thu 4/28 - 11:48 AM 3147 3656 191 2080 1123 4455 139 54
Qualification 40 (A) Thu 4/28 - 3:15 PM 3374 2848 3230 5279 3641 2080 74 110
Qualification 51 (B) Thu 4/28 - 4:35 PM 2175 4469 1089 3990 3230 2080 140 110
Qualification 74 (D) Fri 4/29 - 10:21 AM 4061 2080 2974 5803 3965 5834 101 76
Qualification 82 (D) Fri 4/29 - 11:12 AM 379 2080 955 4087 3005 166 91 140
Qualification 88 (A) Fri 4/29 - 1:58 PM 4910 2980 1389 4188 2080 3656 89 89
Qualification 101 (B) Fri 4/29 - 3:29 PM 639 876 321 2080 1991 6034 137 39
Qualification 118 (C) Fri 4/29 - 5:34 PM 1885 25 2080 1662 2883 5976 107 95
Playoff Matches

FIRST Championship

  April 27 to April 30, 2016


Arkansas Rock City Regional

  March 8 to March 11, 2017


Bayou Regional

  March 22 to March 25, 2017


Arkansas Rock City Regional

  March 7 to March 10, 2018


Bayou Regional

  March 21 to March 24, 2018


FIRST Championship - Houston - Roebling Subdivision

  April 18 to April 21, 2018


FIRST Championship - Houston

  April 18 to April 21, 2018


Arkansas Rock City Regional

  March 6 to March 9, 2019


Bayou Regional

  March 20 to March 23, 2019


FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition - Carver Subdivision

  April 17 to April 20, 2019


FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition

  April 17 to April 20, 2019


Arkansas Regional

  March 4 to March 7, 2020


Samarium Group - INFINITE RECHARGE At Home Challenge

  April 19 to April 23, 2021


Southeastern Region Awards Event

  May 3 to May 7, 2021