Team Avatar Team 1690 - Orbit (2023)


2023 Robot: Dexter
2023 Home Championship: FIRST Championship - FIRST Robotics Competition
2023 Sponsors: Binyamina - Givat Ada Local Council/Ministry of Education/zivudim/ARAN/SCOPUSTECH/Dassault Systèmes&cramim atid binyamina

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 45 33 (73%) 11 (24%) 1 (2%)
Playoff 20 0 (0%) 0 (0%) 0
Total 65 33 (51%) 11 (17%) 1 (2%)

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

ISR District Event #1

  February 26 to February 28, 2023

Alliance
Selection
Awards Event
Total
21 16 30 5 72
Qualification Matches
Rank: 2 of 25
Record: 11 Wins, 1 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 Mon 2/27 - 12:05 PM 2096 1690 6168 5554 2230 2630 90 87
Qualification 6 Mon 2/27 - 1:01 PM 3388 1576 5135 2630 1690 1943 53 88
Qualification 11 Mon 2/27 - 3:46 PM 1577 2230 5135 1690 7067 9304 141 77
Qualification 14 Mon 2/27 - 4:19 PM 2230 4319 1690 5654 1943 7067 85 57
Qualification 17 Mon 2/27 - 4:46 PM 4338 6168 1690 9304 6738 2630 83 72
Qualification 22 Mon 2/27 - 5:30 PM 6741 1574 5654 1577 4661 1690 61 135
Qualification 28 Mon 2/27 - 6:35 PM 2096 7067 4319 1690 6738 1576 63 106
Qualification 34 Mon 2/27 - 7:26 PM 6168 3388 3083 1690 6741 3211 59 89
Qualification 37 Tue 2/28 - 8:50 AM 1690 5654 3083 5554 4338 5135 125 47
Qualification 40 Tue 2/28 - 9:17 AM 3065 4319 4338 5135 1690 1574 68 116
Qualification 46 Tue 2/28 - 10:34 AM 5554 9304 5654 6740 1690 5990 55 103
Qualification 50 Tue 2/28 - 11:13 AM 4661 5554 1690 6741 9304 1576 104 56
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 1

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Match 1 (R1) Tue 2/28 - 1:13 PM 1576 1577 1690 6740 6738 3065 136 57
Match 7 (R2) 6741 1577 1690 6168 2096 5554 128 91
Match 11 (R4) 1576 1577 1690 2630 5990 1943 141 42
Final 1 1576 1577 1690 2630 5990 1943 151 57
Final 2 1576 1577 1690 2630 5990 1943 145 70

ISR District Event #3

  March 12 to March 14, 2023

Alliance
Selection
Awards Event
Total
17 15 13 5 50
Qualification Matches
Rank: 7 of 30
Record: 8 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 Mon 3/13 - 11:40 AM 4590 5291 3065 1657 5654 1690 44 179
Qualification 9 Mon 3/13 - 1:22 PM 5291 8175 1943 8223 1690 3388 67 117
Qualification 12 Mon 3/13 - 1:52 PM 5291 1577 1690 7177 6741 6738 122 44
Qualification 20 Mon 3/13 - 3:34 PM 8175 5635 5654 5951 5135 1690 108 93
Qualification 25 Mon 3/13 - 4:31 PM 1690 8175 4319 7177 6738 7845 98 79
Qualification 28 Mon 3/13 - 5:00 PM 6738 1690 3065 4590 3083 3388 131 111
Qualification 31 Mon 3/13 - 5:37 PM 3083 3211 5635 1690 6230 6741 100 89
Qualification 37 Mon 3/13 - 8:41 PM 4586 1690 7177 5951 3065 1657 127 147
Qualification 42 Tue 3/14 - 8:31 AM 3339 5635 1690 1943 5987 1577 151 120
Qualification 46 Tue 3/14 - 9:10 AM 1690 1943 7845 5554 7177 5987 120 92
Qualification 51 Tue 3/14 - 10:00 AM 8223 4319 5951 1690 5987 4661 53 124
Qualification 57 Tue 3/14 - 11:12 AM 5654 7177 3339 3083 1690 8175 107 92
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 2

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Match 3 (R1) 5654 1690 3083 3065 4590 6738 91 126
Match 6 (R2) 5654 1690 3083 3075 5987 8175 125 122
Match 9 (R3) 4586 7845 5951 3083 1690 5654 110 121
Match 12 (R4) 3339 1577 4661 3083 1690 5654 125 137
Match 13 (R5) 6738 4590 3065 3083 1690 5654 120 108

FIRST Israel District Championship

  March 20 to March 23, 2023

Alliance
Selection
Awards Event
Total
60 48 90 15 213
Qualification Matches
Rank: 3 of 45
Record: 7 Wins, 3 Losses and 1 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 Wed 3/22 - 10:37 AM 1577 3083 1690 1943 7845 4586 146 98
Qualification 13 Wed 3/22 - 12:16 PM 3339 5614 3065 4338 1690 9303 129 111
Qualification 19 Wed 3/22 - 1:51 PM 3083 3211 6168 1690 4590 5135 92 135
Qualification 29 Wed 3/22 - 3:42 PM 5654 1690 1574 4338 7067 1576 162 91
Qualification 36 Wed 3/22 - 4:42 PM 1690 7039 2096 1937 2231 7112 132 125
Qualification 43 Wed 3/22 - 5:46 PM 5654 2212 7039 4661 1690 4586 143 124
Qualification 49 Wed 3/22 - 6:38 PM 2230 3316 1690 9303 1577 6738 145 131
Qualification 54 Wed 3/22 - 7:11 PM 2679 5987 1690 5990 3316 1942 151 151
Qualification 61 Thu 3/23 - 8:43 AM 1942 1690 6738 2630 8175 3075 156 144
Qualification 69 Thu 3/23 - 9:59 AM 1657 5928 3388 4320 6104 1690 110 122
Qualification 76 Thu 3/23 - 11:40 AM 1574 5135 4320 1690 1937 3075 143 131
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 1

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Match 1 (R1) Thu 3/23 - 2:28 PM 5135 1577 1690 2096 4590 7845 171 125
Match 7 (R2) 5135 1577 1690 7039 2231 3065 190 145
Match 11 (R4) 5135 1577 1690 1574 3075 5635 175 135
Final 1 5135 1577 1690 5987 5990 3316 169 163
Final 2 5135 1577 1690 5987 5990 3316 171 169

FIRST Championship - FIRST Robotics Competition - Galileo Division

  April 19 to April 22, 2023

Qualification Matches
Rank: 12 of 77
Record: 7 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 6   Thu 4/20 - 9:35 AM 4481 1690 599 59 9097 4009 123 114
Qualification 25   Thu 4/20 - 12:14 PM 1690 1708 1114 4786 1318 5427 180 170
Qualification 37   Thu 4/20 - 3:08 PM 1678 4381 7197 6702 461 1690 162 141
Qualification 48   Thu 4/20 - 4:37 PM 5557 1690 3005 5801 8033 6800 188 173
Qualification 59   Thu 4/20 - 6:02 PM 9138 67 103 2630 3476 1690 161 154
Qualification 71   Fri 4/21 - 8:40 AM 157 401 7258 1690 3603 7657 140 147
Qualification 80   Fri 4/21 - 9:47 AM 6722 4571 2714 9128 5586 1690 172 190
Qualification 99   Fri 4/21 - 1:32 PM 1165 3534 1690 948 2383 2881 225 126
Qualification 108   Fri 4/21 - 2:53 PM 9120 1690 3229 2771 1701 2551 135 163
Qualification 117   Fri 4/21 - 4:04 PM 1690 2614 5985 1902 2910 1165 161 136
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 8

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Match 1 (R1)   Sat 4/22 - 8:41 AM 3476 461 1678 8033 1690 2630 208 189
Match 5 (R2)   1690 7197 8033 1318 2614 3467 196 161
Match 10 (R3)   7461 948 2910 8033 1690 2630 187 214
Match 12 (R4)   2630 1690 8033 1591 2714 4481 182 175
Match 13 (R5)   3476 461 1678 8033 1690 2630 212 183

FIRST Championship - FIRST Robotics Competition

  April 19 to April 22, 2023


District teams are ranked against all teams in their district and the final rankings, once all district events have been played, are used to determine eligibility for District Championships and/or the FIRST Championship. More Info...

Total Points: 335
Rank: 1 of 39175 teams in the FIRST Israel District (Full Rankings )

Qualified for District Championship: Yes (DistrictPoints)
Qualified for FIRST Championship: Yes (DCMPEventWinner)

Team 1690 had the following district points activities in the 2023 season:
Event/Activity Total
ISR District Event #1 72
ISR District Event #3 50
FIRST Israel District Championship 213

If Team 1690 is tied with any other FIRST Israel teams in total District Ranking Points, the tie will be broken using the following criteria:

Level Description Value
Level 1 Total Playoff Round Performance Points 133
Level 2 Max Playoff Round Performance Points 90
Level 3 Total Alliance Selection Points 79
Level 4 Max Alliance Selection Points 48
Level 5 Total Qualification Points 98
Level 6 Highest Match Score 190
Level 7 Second Highest Match Score 179
Level 8 Third Highest Match Score 175
Level 9 Random Sort ---

Indiana Robotics Invitational

  July 7 to July 8, 2023

Qualification Matches
Rank: 31 of 69
Record: 5 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 10 Fri 7/7 - 11:46 AM 1987 1923 6081 587 4039 1690 188 199
Qualification 19 Fri 7/7 - 12:50 PM 818 469 4039 1690 3176 226 123 117
Qualification 34 Fri 7/7 - 3:15 PM 1690 695 1746 7617 4272 4635 192 162
Qualification 43 Fri 7/7 - 4:25 PM 2056 6045 7211 51 3357 1690 195 196
Qualification 57 Fri 7/7 - 6:13 PM 1690 4143 1731 195 1023 4096 163 158
Qualification 68 Fri 7/7 - 7:35 PM 3683 1690 7890 5166 2468 5712 185 183
Qualification 75 Sat 7/8 - 9:25 AM 5460 1690 4678 1731 930 1706 161 186
Qualification 83 Sat 7/8 - 10:23 AM 7457 245 1690 1024 2910 461 176 189
Qualification 94 Sat 7/8 - 11:37 AM 111 2338 2481 461 1690 1561 206 178
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 5

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Match 2 (R1) 4028 111 930 118 1690 4143 206 149
Match 5 (R2) 3641 180 5460 118 1690 4143 136 153
Match 10 (R3) 2767 6045 33 118 1690 4143 179 203
Match 12 (R4) 4143 1690 118 2481 1706 4678 190 156
Match 13 (R5) 3538 695 195 118 1690 4143 203 219
Final 1 2910 1923 2056 118 1690 4143 214 210
Final 2 2910 1923 2056 118 1690 4143 210 196