Team Avatar Team 1690 - Orbit (2019)


2019 Robot: Cypher
2019 Home Championship: FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition
2019 Sponsors: BIG Pardes Hanna/Binyamina - Givat Ada Local Council/Ministry of Education/zivudim/ARAN/sara gem/SCOPUSTECH/Peled /Alubin/SolidWorks&ort binyamina

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 43 35 (81%) 7 (16%) 1 (2%)
Playoff 24 14 (58%) 10 (42%) 0
Total 67 49 (73%) 17 (25%) 1 (1%)

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

GM/Technion University Israel Pilot Regional

  March 9 to March 9, 2005


GM Technion Israel Regional

  March 28 to March 30, 2006


GM/Technion Israel Regional

  March 25 to March 27, 2007


Israel Regional

  March 22 to March 24, 2008


FIRST Championship - Archimedes Division

  April 17 to April 19, 2008


Israel Regional

  March 16 to March 18, 2009


Israel Regional

  March 13 to March 15, 2010


Israel Regional

  March 14 to March 16, 2011


FIRST Championship - Archimedes Division

  April 28 to April 30, 2011


Israel Regional

  March 5 to March 7, 2012


FIRST Championship - Curie Division

  April 25 to April 27, 2012


Israel Regional

  March 10 to March 12, 2013


Israel Regional

  March 2 to March 4, 2014


Israel Regional

  March 9 to March 12, 2015


SBPLI Long Island Regional

  March 25 to March 28, 2015


Chesapeake Regional

  April 1 to April 4, 2015


FIRST Championship

  April 22 to April 25, 2015


FIRST Championship - Galileo Subdivision

  April 22 to April 25, 2015


Israel Regional

  March 8 to March 10, 2016


FIRST Championship

  April 27 to April 30, 2016


FIRST Championship - Tesla Subdivision

  April 27 to April 30, 2016


ISR District Event #1

  March 6 to March 7, 2017


ISR District Event #4

  March 15 to March 17, 2017


FIRST Israel District Championship

  March 28 to March 30, 2017


FIRST Championship - Houston - Carver Subdivision

  April 19 to April 22, 2017


FIRST Championship - Houston

  April 19 to April 22, 2017


ISR District Event #1

  March 5 to March 6, 2018


ISR District Event #3

  March 12 to March 13, 2018


FIRST Israel District Championship

  March 27 to March 29, 2018


FIRST Championship - Houston

  April 18 to April 21, 2018


FIRST Championship - Houston - Carver Subdivision

  April 18 to April 21, 2018


ISR District Event #1

  March 4 to March 5, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
22 16 20 5 63
Qualification Matches
Rank: 1 of 31
Record: 10 Wins, 1 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 Mon 3/4 - 1:04 PM 4590 1657 6741 7554 1690 5987 40 54
Qualification 6 Mon 3/4 - 1:53 PM 7112 4416 5636 1577 1690 5135 6 63
Qualification 13 Mon 3/4 - 3:21 PM 7112 1937 3065 1690 1574 4590 46 54
Qualification 18 Mon 3/4 - 4:15 PM 1690 6740 6741 6736 7112 5135 26 13
Qualification 21 Mon 3/4 - 4:42 PM 5291 6168 1937 4784 5747 1690 23 57
Qualification 29 Mon 3/4 - 6:03 PM 5291 1690 2230 1657 7554 7067 78 19
Qualification 32 Mon 3/4 - 6:33 PM 7554 1580 3211 1937 4319 1690 22 55
Qualification 41 Tue 3/5 - 9:35 AM 6168 3034 1690 1574 4319 6741 56 59
Qualification 46 Tue 3/5 - 10:22 AM 1690 3211 1657 4338 5747 3065 72 43
Qualification 50 Tue 3/5 - 11:02 AM 2230 5987 1577 1690 4338 7039 33 73
Qualification 55 Tue 3/5 - 11:50 AM 1580 3065 1690 7039 4757 1573 63 18
Playoff Matches
Record: 4 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 1

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Tue 3/5 - 2:02 PM 1577 1690 6736 7112 5987 2230 42 17
Quarterfinal 5 1577 1690 6736 7112 5987 2230 61 55
Semifinal 1 1577 1690 6736 5554 3034 6740 53 48
Semifinal 3 1577 1690 6736 5554 3034 6740 69 48
Final 1 1577 1690 6736 1574 4338 5135 63 72
Final 2 1577 1690 6736 1574 4338 5135 62 76

ISR District Event #4

  March 13 to March 14, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
22 16 10 5 53
Qualification Matches
Rank: 1 of 36
Record: 10 Wins, 1 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5 Wed 3/13 - 1:23 PM 2096 5928 3065 1576 6104 1690 29 64
Qualification 10 Wed 3/13 - 2:18 PM 2230 6149 7845 3339 5928 1690 36 66
Qualification 13 Wed 3/13 - 3:10 PM 1690 2230 5990 7079 7039 6104 79 47
Qualification 20 Wed 3/13 - 4:11 PM 4661 7845 7177 5038 1690 1937 36 74
Qualification 25 Wed 3/13 - 4:56 PM 2630 1690 6740 5038 4320 1576 80 12
Qualification 32 Wed 3/13 - 6:02 PM 1690 1942 7177 5928 5715 5990 71 30
Qualification 37 Wed 3/13 - 6:51 PM 1942 1954 4320 4661 7067 1690 33 57
Qualification 44 Thu 3/14 - 8:29 AM 3339 4590 6168 5554 1690 2096 63 73
Qualification 54 Thu 3/14 - 10:03 AM 1690 7039 4320 1937 6738 7845 30 66
Qualification 57 Thu 3/14 - 10:28 AM 1954 5951 1690 4649 6738 5987 85 56
Qualification 66 Thu 3/14 - 11:57 AM 1690 2679 7079 7067 6230 3083 63 43
Playoff Matches
Record: 2 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 1

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Thu 3/14 - 2:04 PM 2630 1690 4320 5635 2679 6740 59 55
Quarterfinal 5 2630 1690 4320 5635 2679 6740 60 83
Tiebreaker 1 2630 1690 4320 5635 2679 6740 62 31
Semifinal 1 2630 1690 4320 5987 1937 4590 63 67
Semifinal 3 2630 1690 4320 5987 1937 4590 65 68

FIRST Israel District Championship

  April 2 to April 4, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
63 48 30 15 156
Qualification Matches
Rank: 2 of 45
Record: 9 Wins, 2 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 Tue 4/2 - 4:52 PM 5554 3065 1690 4586 3075 1576 89 71
Qualification 13 Tue 4/2 - 6:53 PM 6740 6104 1657 5135 1690 5654 55 50
Qualification 18 Wed 4/3 - 10:53 AM 4784 2096 1690 5635 5951 5614 91 64
Qualification 29 Wed 4/3 - 12:31 PM 1574 1690 6736 6741 5654 3316 61 54
Qualification 33 Wed 4/3 - 1:17 PM 5291 2230 5554 1690 1937 7039 59 82
Qualification 43 Wed 4/3 - 2:55 PM 7845 2630 2096 5038 2679 1690 68 80
Qualification 52 Wed 4/3 - 4:22 PM 7112 6736 2231 1690 2212 4590 69 78
Qualification 58 Wed 4/3 - 5:15 PM 7554 1690 5987 5135 4744 3339 59 82
Qualification 67 Thu 4/4 - 9:25 AM 7039 7177 1573 4338 7845 1690 53 70
Qualification 75 Thu 4/4 - 10:31 AM 1577 4590 5990 1690 3034 2230 65 66
Qualification 78 Thu 4/4 - 10:58 AM 1690 6738 4586 5135 3388 3034 90 48
Playoff Matches
Record: 3 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 1

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Thu 4/4 - 2:00 PM 1690 1577 3065 3388 4784 2630 73 43
Quarterfinal 5 1690 1577 3065 3388 3034 2630 88 62
Semifinal 1 1690 1577 3065 3075 4338 5990 79 0
Semifinal 3 1690 1577 3065 3075 4338 5990 58 84
Tiebreaker 1 1690 1577 3065 3075 4338 5990 72 73

FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition

  April 24 to April 27, 2019


FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition - Darwin Subdivision

  April 24 to April 27, 2019

Qualification Matches
Rank: 7 of 68
Record: 6 Wins, 3 Losses and 1 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2   Thu 4/25 - 8:42 AM 1792 3604 5951 6401 1690 245 87 85
Qualification 17   Thu 4/25 - 11:29 AM 7885 3542 1690 2265 175 125 96 76
Qualification 29   Thu 4/25 - 1:05 PM 191 4381 5943 1690 190 1781 62 78
Qualification 37   Thu 4/25 - 5:23 PM 1923 1690 1676 2791 2771 7719 102 58
Qualification 49   Thu 4/25 - 4:43 PM 3667 1317 5811 3146 5943 1690 85 82
Qualification 59   Fri 4/26 - 9:04 AM 5501 1690 236 250 1218 217 80 73
Qualification 76   Fri 4/26 - 11:29 AM 16 5348 4143 225 1690 1058 74 101
Qualification 83   Fri 4/26 - 1:43 PM 1690 7462 3618 1024 51 836 73 79
Qualification 102   Fri 4/26 - 4:09 PM 771 772 1690 5567 1918 7480 76 76
Qualification 112   Fri 4/26 - 5:41 PM 868 3381 3926 1690 2500 217 44 113
Playoff Matches
Record: 5 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 4


ISR District Event #2

  February 25 to February 27, 2020


Strontium Group - Game Design Challenge

  April 26 to April 30, 2021


Game Design Challenge Event

  April 26 to April 30, 2021


FIRST Israel District Awards Event

  May 3 to May 7, 2021


District teams are ranked against all teams in their district and the final rankings, once all district events have been played, are used to determine eligibility for District Championships and/or the FIRST Championship. More Info...

Total Points: 272
Rank: 3 of 66 teams in the FIRST Israel District (Full Rankings )

Qualified for District Championship: Yes ()
Qualified for FIRST Championship: Yes (DistrictPoints)

Team 1690 had the following district points activities in the 2019 season:
Event/Activity Total
ISR District Event #1 63
ISR District Event #4 53
FIRST Israel District Championship 156

If Team 1690 is tied with any other FIRST Israel teams in total District Ranking Points, the tie will be broken using the following criteria:

Level Description Value
Level 1 Total Playoff Round Performance Points 60
Level 2 Max Playoff Round Performance Points 30
Level 3 Total Alliance Selection Points 80
Level 4 Max Alliance Selection Points 48
Level 5 Total Qualification Points 107
Level 6 Highest Match Score 91
Level 7 Second Highest Match Score 90
Level 8 Third Highest Match Score 89
Level 9 Random Sort ---

Indiana Robotics Invitational

  July 12 to July 13, 2019

Qualification Matches
Rank: 40 of 68
Record: 4 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (1 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 Fri 7/12 - 9:31 AM 88 1690 33 548 364 2168 80 103
Qualification 21 Fri 7/12 - 12:11 PM 1807 1690 2056 5460 51 195 141 97
Qualification 31 Fri 7/12 - 1:55 PM 2767 5511 2403 4265 5406 1690 108 97
Qualification 37 Fri 7/12 - 2:39 PM 1073 868 7457 1676 1690 111 69 101
Qualification 54 Fri 7/12 - 5:34 PM 1241 4362 461 1690 1730 3707 70 80
Qualification 60 Fri 7/12 - 6:26 PM 48 225 1690 5010 3604 5406 108 80
Qualification 75 Sat 7/13 - 9:00 AM 3538 1024 319 1690 217 107 91 72
Qualification 86 Sat 7/13 - 10:24 AM 7498 3847 1684 6443 118 1690 63 102
Qualification 101 Sat 7/13 - 12:38 PM 1690 5801 1023 330 2481 4028 92 100
Playoff Matches