Team Avatar Team 3275 - The Regulators (2022)


2022 Robot: Pudgy
2022 Home Championship: FIRST Championship - FIRST Robotics Competition
2022 Sponsors: American Indian Science and Engineering Society / Apple/Cass Lake-Bena Schools/Sourcewell/Enbridge Energy/Northern Minnesota Robotics Conference/Christiansen Construction/Cass Lake Lions Club/Beltrami Electric Cooperative/Ross Lewis Sign Co./American Legion Bemidji Post #14&Cass Lake-Bena High School

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 19 11 (58%) 6 (32%) 2 (11%)
Playoff 2 0 (0%) 2 (100%) 0
Total 21 11 (52%) 8 (38%) 2 (10%)

Team 3275's 2022 Awards

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Lake Superior Regional

  March 2 to March 5, 2022

Qualification Matches
Rank: 22 of 58
Record: 5 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5   Fri 3/4 - 9:44 AM 6160 7068 7797 3275 3102 2977 33 21
Qualification 11   Fri 3/4 - 10:35 AM 5653 2861 5253 6574 3275 6160 29 42
Qualification 29   Fri 3/4 - 2:15 PM 3275 2503 6047 3740 2239 4741 33 46
Qualification 39   Fri 3/4 - 3:24 PM 7311 2526 2531 5690 3275 2501 29 56
Qualification 46   Fri 3/4 - 4:12 PM 6146 5826 7893 5464 7048 3275 32 37
Qualification 53 Fri 3/4 - 5:00 PM 2264 876 3275 2506 4181 7048 80 49
Qualification 66   Fri 3/4 - 6:27 PM 3294 3275 4511 3291 5143 4009 52 49
Qualification 77   Sat 3/5 - 10:02 AM 1732 93 2052 3134 5348 3275 69 52
Qualification 87   Sat 3/5 - 11:10 AM 3275 93 3197 6217 1675 3276 41 62
Playoff Matches

Great Northern Regional

  March 23 to March 26, 2022

Qualification Matches
Rank: 10 of 49
Record: 6 Wins, 2 Losses and 2 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 7   Fri 3/25 - 9:54 AM 3275 4239 3300 5929 3058 7038 46 17
Qualification 12   Fri 3/25 - 10:36 AM 8887 3297 8188 2531 3130 3275 40 44
Qualification 23   Fri 3/25 - 1:12 PM 4674 3293 3275 7858 5653 6628 54 54
Qualification 28   Fri 3/25 - 1:46 PM 4198 5913 3275 3293 4728 877 76 49
Qualification 34   Fri 3/25 - 2:28 PM 7048 7028 5172 3275 877 8298 128 36
Qualification 43   Fri 3/25 - 3:40 PM 2654 8586 3130 3275 5929 3134 38 28
Qualification 54 Fri 3/25 - 4:57 PM 4607 2531 2450 4728 4360 3275 57 87
Qualification 64   Sat 3/26 - 9:19 AM 5653 3275 6175 876 3298 3277 58 58
Qualification 70   Sat 3/26 - 10:06 AM 5929 5653 2508 6453 3275 7677 50 54
Qualification 75   Sat 3/26 - 10:48 AM 5658 3275 5172 7858 2538 7677 90 35
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 8

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1   Sat 3/26 - 1:33 PM 876 5172 6453 3134 3275 3277 68 51
Quarterfinal 5   876 5172 6453 3134 3275 3277 91 49