Team 2987 - Rogue Robotics (2016)



2016 Sponsors: Twin Cities Business / UTC Aerospace Systems & Farmington High School

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 18 15 (83%) 3 (17%) 0 (0%)
Playoff 7 4 (57%) 4 (57%) 0
Total 25 19 (76%) 7 (28%) 0 (0%)

Team 2987's 2016 Awards
Award Event
Regional Finalists Northern Lights Regional
Wildcard
     FIRST Championship Qualifying Award
Northern Lights Regional

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Northern Lights Regional

  March 2 to March 5, 2016

Qualification Matches
Rank: 1 of 60
Record: 8 Wins, 0 Losses and 0 Ties - 8 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 (B) Fri 3/4 - 9:50 AM 4656 2509 6132 4623 2987 4397 55 67
Qualification 20 (C) Fri 3/4 - 11:53 AM 2957 4166 5348 930 2987 3132 52 85
Qualification 28 (D) Fri 3/4 - 1:55 PM 2987 2512 4166 3267 3297 2861 97 52
Qualification 34 (A) Fri 3/4 - 2:57 PM 6047 4182 6147 4174 2501 2987 56 74
Qualification 47 (B) Fri 3/4 - 4:37 PM 5999 877 5638 3723 2987 6166 27 104
Qualification 55 (C) Fri 3/4 - 5:40 PM 3267 4626 2987 6166 5232 5720 70 59
Qualification 61 (D) Sat 3/5 - 9:32 AM 4657 3082 2987 6217 5172 2989 75 64
Qualification 72 (A) Sat 3/5 - 12:06 PM 5882 3298 2987 3042 5148 3367 75 69
Playoff Matches
Record: 4 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 1

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 (B) Sat 3/5 - 1:39 PM 5172 2987 3267 5929 930 4859 137 99
Quarterfinal 5 (C) 5172 2987 3267 5929 930 4859 115 94
Semifinal 1 (D) 5172 2987 3267 876 3082 3042 185 168
Semifinal 3 (D) 5172 2987 3267 876 3082 3042 175 120
Final 1 (A) 5172 2987 3267 2502 2883 5232 122 137
Final 2 (A) 5172 2987 3267 2502 2883 5232 135 140

FIRST Championship

  April 27 to April 30, 2016


FIRST Championship - Galileo Subdivision

  April 27 to April 30, 2016

Qualification Matches
Rank: 11 of 75
Record: 7 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 11 (D) Thu 4/28 - 9:55 AM 5006 1209 4740 2987 3926 1153 74 94
Qualification 18 (A) Thu 4/28 - 10:43 AM 5872 6175 4945 333 2987 1065 72 125
Qualification 31 (B) Thu 4/28 - 2:14 PM 494 2439 5827 2468 3539 2987 97 132
Qualification 41 (C) Thu 4/28 - 3:25 PM 5243 2987 4063 623 1339 3637 104 100
Qualification 55 (D) Fri 4/29 - 8:05 AM 6193 245 365 5057 2987 2502 142 67
Qualification 71 (A) Fri 4/29 - 9:59 AM 1701 2987 4403 4625 4009 2383 88 112
Qualification 77 (B) Fri 4/29 - 10:42 AM 1124 2987 4013 5930 4499 5690 130 74
Qualification 89 (C) Fri 4/29 - 2:07 PM 4450 5012 3128 5813 3786 2987 91 122
Qualification 102 (D) Fri 4/29 - 4:00 PM 987 2987 175 195 176 6012 147 142
Qualification 117 (A) Fri 4/29 - 5:46 PM 4330 341 3132 1339 2341 2987 125 99
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 8

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 (C) Sat 4/30 - 9:33 AM 195 1197 987 245 176 2987 245 135