Team Avatar Team 2342 - Team Phoenix (2019)


2019 Robot: Cube-Bert
2019 Home Championship: FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition
2019 Sponsors: Academy for Science and Design/BeyondTrust/4-H/C&M Machine Products/East Penn/Abbott Labs/amazon robotics/Raytheon/Analog Devices/Solidworks/Hi-Tech Fabricators/EmbroidMe/Actex Learning/Goffstown Ace Hardware/BAE SYSTEMS/Market Basket/Greater Nashua FIRST Robotics, Inc.&Neighborhood Group&4-H

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 24 8 (33%) 16 (67%) 0 (0%)
Playoff 0 0 0 0
Total 24 8 (33%) 16 (67%) 0 (0%)

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

BAE Systems Granite State Regional

  February 27 to February 29, 2008


FIRST Championship - Archimedes Division

  April 17 to April 19, 2008


BAE Granite State Regional

  February 25 to February 27, 2009


BAE Systems Granite State Regional

  March 3 to March 5, 2010


BAE Systems/Granite State Regional

  March 3 to March 5, 2011


FIRST Championship - Newton Division

  April 28 to April 30, 2011


BAE Systems Granite State Regional

  March 1 to March 3, 2012


BAE Systems Granite State Regional

  February 28 to March 2, 2013


Granite State District Event

  February 27 to March 1, 2014


Pine Tree District Event

  April 3 to April 5, 2014


NE District - Granite State Event

  February 26 to February 28, 2015


NE District - UNH Event

  March 20 to March 22, 2015


NE FIRST District Championship presented by United Technologies

  April 8 to April 11, 2015


FIRST Championship - Archimedes Subdivision

  April 22 to April 25, 2015


FIRST Championship

  April 22 to April 25, 2015


NE District - Granite State Event

  March 4 to March 6, 2016


NE District - UNH Event

  March 24 to March 26, 2016


NE District - Worcester Polytechnic Institute Event

  March 8 to March 10, 2017


NE District - Southern NH Event

  March 24 to March 26, 2017


New England District Championship

  April 5 to April 8, 2017


NE District Granite State Event

  March 2 to March 4, 2018


NE District Greater Boston Event

  April 6 to April 8, 2018


New England District Championship

  April 11 to April 14, 2018


NE District Southern NH Event

  March 15 to March 17, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
4 0 0 5 9
Qualification Matches
Rank: 37 of 37
Record: 3 Wins, 9 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 Sat 3/16 - 11:28 AM 1058 151 2342 509 131 3609 30 35
Qualification 7 Sat 3/16 - 12:08 PM 6690 319 7674 2342 7314 1277 47 15
Qualification 14 Sat 3/16 - 1:33 PM 7913 4473 126 2342 509 138 38 40
Qualification 23 Sat 3/16 - 2:41 PM 2342 131 4034 1922 6324 6811 37 38
Qualification 28 Sat 3/16 - 3:21 PM 3623 7133 2342 1517 4925 1922 11 48
Qualification 35 Sat 3/16 - 4:22 PM 1247 166 6324 6690 7126 2342 8 31
Qualification 38 Sat 3/16 - 4:43 PM 7133 7126 4925 2342 885 1307 36 32
Qualification 46 Sat 3/16 - 5:42 PM 509 3623 151 213 2342 126 24 38
Qualification 51 Sat 3/16 - 6:16 PM 6933 2342 6811 133 1277 1735 32 60
Qualification 62 Sun 3/17 - 9:37 AM 6762 2342 4925 6337 6933 1058 37 39
Qualification 66 Sun 3/17 - 10:06 AM 1307 126 6933 3609 3323 2342 57 33
Qualification 69 Sun 3/17 - 10:27 AM 166 2342 1517 4041 7314 4473 30 48
Playoff Matches

NE District UNH Event

  March 29 to March 31, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
9 0 0 5 14
Qualification Matches
Rank: 31 of 40
Record: 5 Wins, 7 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 Sat 3/30 - 11:26 AM 151 501 6324 3451 811 2342 59 36
Qualification 8 Sat 3/30 - 12:03 PM 6933 7212 1512 2370 6324 2342 26 59
Qualification 14 Sat 3/30 - 12:45 PM 5902 7133 2342 1350 7314 3597 36 24
Qualification 22 Sat 3/30 - 2:31 PM 238 1831 1922 2342 885 1512 58 36
Qualification 29 Sat 3/30 - 3:23 PM 6367 2342 1922 7212 4958 166 58 44
Qualification 35 Sat 3/30 - 4:04 PM 7126 4546 2342 6691 151 1073 23 69
Qualification 41 Sat 3/30 - 4:47 PM 3597 6895 5902 6172 2342 4958 56 53
Qualification 49 Sat 3/30 - 5:43 PM 2342 7416 7314 69 1058 509 48 73
Qualification 59 Sat 3/30 - 6:49 PM 2342 69 4034 5962 5902 6172 53 42
Qualification 67 Sun 3/31 - 10:39 AM 1740 509 6367 6691 2342 7907 66 45
Qualification 72 Sun 3/31 - 11:14 AM 7212 2342 6895 501 7416 7674 19 59
Qualification 79 Sun 3/31 - 12:01 PM 6895 885 1517 2342 3597 1757 39 41
Playoff Matches

NE District SE Mass Event

  March 6 to March 8, 2020


INFINITE RECHARGE At Home Challenge Event

  April 19 to April 23, 2021


Tin Group - INFINITE RECHARGE At Home Challenge

  April 19 to April 23, 2021


Game Design Challenge Event

  April 26 to April 30, 2021


Calcium Group - Game Design Challenge

  April 26 to April 30, 2021


NE FIRST District Awards Event

  May 3 to May 7, 2021


District teams are ranked against all teams in their district and the final rankings, once all district events have been played, are used to determine eligibility for District Championships and/or the FIRST Championship. More Info...

Total Points: 23
Rank: 171 of 203 teams in the New England District (Full Rankings )

Qualified for District Championship: No
Qualified for FIRST Championship: No

Team 2342 had the following district points activities in the 2019 season:
Event/Activity Total
NE District Southern NH Event 9
NE District UNH Event 14

If Team 2342 is tied with any other New England teams in total District Ranking Points, the tie will be broken using the following criteria:

Level Description Value
Level 1 Total Playoff Round Performance Points 0
Level 2 Max Playoff Round Performance Points 0
Level 3 Total Alliance Selection Points 0
Level 4 Max Alliance Selection Points 0
Level 5 Total Qualification Points 13
Level 6 Highest Match Score 59
Level 7 Second Highest Match Score 58
Level 8 Third Highest Match Score 53
Level 9 Random Sort ---

Week 0

  February 20 to February 20, 2016


Week 0

  February 18 to February 18, 2017


BattleCry 18

  May 19 to May 21, 2017


RiverRage 21

  October 14 to October 14, 2017


Week 0

  February 17 to February 17, 2018


BattleCry 19

  May 18 to May 20, 2018


Governor's Cup

  October 13 to October 13, 2018


Week 0

  February 16 to February 16, 2019

Qualification Matches
Rank: 20 of 22
Record: 0 Wins, 2 Losses and 1 Ties - 3 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 Sat 2/16 - 9:49 AM 2084 2342 1721 4905 811 1153 15 23
Qualification 7 Sat 2/16 - 10:36 AM 190 6153 1517 2342 7314 3323 21 15
Qualification 11 Sat 2/16 - 11:20 AM 5687 5813 7314 2342 1073 811 24 24
Qualification 13 Sat 2/16 - 11:42 AM 58 2342 6153 246 5687 1721 43 20
Playoff Matches
Record: 1 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 5

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2 1729 1073 501 1721 7314 2342 24 27
Quarterfinal 6 1729 1073 501 1721 7314 2342 21 12
Tiebreaker 2 1729 1073 501 1721 7314 2342 33 6

RiverRage 23 2019

  October 26 to October 26, 2019

Qualification Matches
Rank: 30 of 30
Record: 0 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 4 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1 Sat 10/26 - 5:06 AM 3623 1729 6763 2342 811 138 31 28
Qualification 7 Sat 10/26 - 5:55 AM 131 509 2342 811 1519 3323 22 57
Qualification 12 Sat 10/26 - 6:37 AM 172 166 151 2342 6763 88 44 9
Qualification 16 Sat 10/26 - 7:13 AM 1922 2342 2876 88 126 1058 36 72
Playoff Matches
Record: 4 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Round 3 of Alliance 5

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2 7407 138 1058 126 1922 2342 66 67

Week 0

  February 15 to February 16, 2020