Team Avatar Team 4121 - Viking Robotics (2019)


2019 Robot: RaVin
2019 Home Championship: FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition
2019 Sponsors: FedEx/North Canton Hoover High School/The Williams Company/Rockwell Automation/Fives Bronx, Inc/Timken Foundation/BWX Technologies/Ohio Aerospace Institute/IEEE -Akron/Canton, OH/Leidy Engineering/ST Lee Home Mechanical Maintenance/Wayne Homes, Inc./Mike Moutes Homes/Decker Global, LLC/The Tysa Family/Metheney Landscape & Construction/Roseberry & Brindley Inc.&Hoover High School

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 19 5 (26%) 13 (68%) 0 (0%)
Playoff 0 0 0 0
Total 19 5 (26%) 13 (68%) 0 (0%)

Team 4121's 2019 Awards

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Buckeye Regional

  March 22 to March 24, 2012


Buckeye Regional

  March 27 to March 29, 2013


Buckeye Regional

  March 19 to March 21, 2014


Buckeye Regional

  March 25 to March 28, 2015


Buckeye Regional

  March 16 to March 19, 2016


FIRST Championship

  April 27 to April 30, 2016


FIRST Championship - Carson Subdivision

  April 27 to April 30, 2016


Miami Valley Regional

  March 8 to March 11, 2017


Buckeye Regional

  March 29 to April 1, 2017


Miami Valley Regional

  February 28 to March 3, 2018


Buckeye Regional

  March 28 to March 31, 2018


Finger Lakes Regional

  March 13 to March 16, 2019

Qualification Matches
Rank: 38 of 48
Record: 2 Wins, 8 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1   Fri 3/15 - 9:13 AM 340 743 4121 1551 1585 870 46 47
Qualification 10   Fri 3/15 - 10:41 AM 217 4121 2544 7635 6490 3157 47 57
Qualification 18   Fri 3/15 - 11:43 AM 1559 6868 3838 5590 191 4121 48 40
Qualification 26   Fri 3/15 - 1:29 PM 4121 3157 28 1126 1511 271 29 52
Qualification 35   Fri 3/15 - 2:32 PM 191 3181 578 870 4121 1450 29 76
Qualification 47   Fri 3/15 - 4:17 PM 4121 1559 3003 1518 6892 3173 53 34
Qualification 54   Fri 3/15 - 5:11 PM 1405 5590 2228 3951 4121 7635 61 38
Qualification 58   Sat 3/16 - 8:58 AM 2544 4093 4361 2340 4121 1405 55 41
Qualification 66   Sat 3/16 - 10:14 AM 4121 1507 7594 1450 3003 7251 49 71
Qualification 78   Sat 3/16 - 11:45 AM 3799 3193 5254 3117 6870 4121 73 32
Playoff Matches

Buckeye Regional

  March 27 to March 30, 2019

Qualification Matches
Rank: 52 of 60
Record: 3 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (1 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 10   Fri 3/29 - 10:14 AM 3260 5254 4121 120 7043 2010 78 77
Qualification 17   Fri 3/29 - 11:07 AM 4121 1518 4611 4085 4780 3266 50 56
Qualification 23   Fri 3/29 - 11:50 AM 4121 6936 1590 2252 4601 4119 43 41
Qualification 38   Fri 3/29 - 2:28 PM 6936 7055 3138 4121 7885 4780 68 47
Qualification 47   Fri 3/29 - 3:43 PM 1507 1405 5053 6181 4121 695 92 65
Qualification 55   Fri 3/29 - 4:40 PM 578 2340 1518 6916 5667 4121 62 57
Qualification 64   Fri 3/29 - 5:50 PM 2783 4121 1014 6355 2172 3484 38 56
Qualification 71   Sat 3/30 - 9:38 AM 4521 4121 379 3641 451 5413 68 64
Qualification 82   Sat 3/30 - 11:04 AM 1248 2603 2641 378 6027 4121 53 61
Playoff Matches

Samarium Group - INFINITE RECHARGE At Home Challenge

  April 19 to April 23, 2021


INFINITE RECHARGE At Home Challenge Event

  April 19 to April 23, 2021


Praseodymium Group - INFINITE RECHARGE At Home Challenge

  April 19 to April 23, 2021


Upper Ohio River Region Awards Event

  May 3 to May 7, 2021


Mahoning Valley Robotics Challenge

  June 30 to June 30, 2018


2018 CORI Invitational

  September 30 to September 30, 2018


Steel City Showdown

  August 3 to August 3, 2019

Qualification Matches
Rank: 5 of 22
Record: 6 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 Sat 8/3 - 9:09 AM 4150 7055 9986 4121 4269 117 43 48
Qualification 6 Sat 8/3 - 10:04 AM 1708 4027 4121 1038 9987 5740 55 46
Qualification 8 Sat 8/3 - 10:25 AM 2656 9987 2051 9989 4121 1511 18 46
Qualification 12 Sat 8/3 - 11:05 AM 4121 9987 9986 3504 9988 4269 48 50
Qualification 17 Sat 8/3 - 12:03 PM 1511 9985 7055 5740 4467 4121 28 32
Qualification 20 Sat 8/3 - 12:38 PM 4150 4121 1038 7055 3504 2656 45 36
Qualification 23 Sat 8/3 - 2:17 PM 3015 2656 4121 3260 4150 2614 57 75
Qualification 28 Sat 8/3 - 3:03 PM 5740 4027 3260 4121 2614 9985 53 46
Qualification 30 Sat 8/3 - 3:19 PM 7055 4121 3260 9988 9985 9987 53 9
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 5 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 4

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Round Robin 2 1511 4150 2051 1038 4121 3260 79 56
Round Robin 4 3015 3504 9989 1038 4121 3260 63 53
Round Robin 8 1038 4121 3260 5740 2656 1708 38 49
Round Robin 12 1038 4121 3260 2614 9986 4027 70 88
Round Robin 15 117 4269 4467 1038 4121 3260 65 34

Mahoning Valley Robotics Challenge

  September 21 to September 21, 2019

Qualification Matches
Rank: 21 of 22
Record: 1 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 5 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 Sat 9/21 - 9:29 AM 4467 4121 5418 3193 2451 2656 31 56
Qualification 7 Sat 9/21 - 10:04 AM 4121 2451 1708 5413 4780 9998 54 34
Qualification 10 Sat 9/21 - 10:29 AM 5418 1038 2451 4121 379 48 50 67
Qualification 14 Sat 9/21 - 11:06 AM 5740 4121 4780 1038 4269 3193 38 43
Qualification 17 Sat 9/21 - 11:36 AM 48 5418 9999 9998 2010 4121 73 38
Qualification 19 Sat 9/21 - 11:52 AM 4121 291 1038 1708 5418 1787 45 61
Playoff Matches

Curiosity Open: Great Lakes Science Center Robotics Challenge

  October 26 to October 26, 2019

Qualification Matches
Rank: 7 of 15
Record: 3 Wins, 2 Losses and 0 Ties - 5 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 Sat 10/26 - 1:29 PM 4121 6927 1787 2172 9998 9999 63 18
Qualification 5 Sat 10/26 - 11:42 AM 3193 695 2252 4780 4121 2172 29 31
Qualification 7 Sat 10/26 - 12:01 PM 4467 2603 3193 9999 291 4121 39 50
Qualification 10 Sat 10/26 - 12:36 PM 4119 2172 695 9998 4467 4121 35 27
Qualification 11 Sat 10/26 - 12:45 PM 1787 4780 4467 4121 3193 7055 46 45
Playoff Matches
Record: 2 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 3

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Semifinal 2 695 2603 2172 4121 7055 3193 32 37
Semifinal 4 695 2603 2172 4121 7055 3193 31 26
Tiebreaker 2 695 2603 2172 4121 7055 3193 38 50
Final 1 4780 1787 9999 4121 7055 3193 73 65
Final 2 4780 1787 9999 4121 7055 3193 53 42