Team Avatar Team 120 - Cleveland's Team (2019)


2019 Home Championship: FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition
Pre-Qualified: Team 120 is Pre-Qualified for the 2019 FIRST Championship

2019 Sponsors: NASA/NASA Glenn Research Center/Cuyahoga Community College/Rockwell Automation&Youth Technology Academy

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 29 15 (52%) 13 (45%) 1 (3%)
Playoff 16 9 (56%) 7 (44%) 0
Total 45 24 (53%) 20 (44%) 1 (2%)

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

National Championship

  March 30 to April 1, 1995


FIRST National Championship

  April 18 to April 20, 1996


National Championship

  April 10 to April 12, 1997


Great Lakes Regional

  March 19 to March 21, 1998


National Championship

  April 2 to April 4, 1998


National Championship

  April 22 to April 24, 1999


National Championship

  April 6 to April 8, 2000


National Championship

  April 5 to April 7, 2001


Buckeye Regional

  March 14 to March 16, 2002


The Championship Event

  April 25 to April 27, 2002


The Championship Event

  April 10 to April 12, 2003


Pittsburgh Regional

  March 11 to March 13, 2004


Buckeye Regional

  March 25 to March 27, 2004


The Championship Event

  April 15 to April 17, 2004


Buckeye Regional

  March 9 to March 11, 2006


Championship - Archimedes

  April 27 to April 29, 2006


Buckeye Regional

  March 21 to March 23, 2007


FIRST Championship - Archimedes Division

  April 12 to April 14, 2007


Pittsburgh Regional

  March 12 to March 14, 2008


Buckeye Regional

  March 19 to March 21, 2008


FIRST Championship - Newton Division

  April 17 to April 19, 2008


Buckeye Regional

  February 25 to February 27, 2009


Wisconsin Regional

  March 11 to March 13, 2009


FIRST Championship - Archimedes Division

  April 15 to April 17, 2009


Buckeye Regional

  March 24 to March 26, 2010


FIRST Championship - Newton Division

  April 16 to April 18, 2010


Buckeye Regional

  April 7 to April 9, 2011


FIRST Championship - Curie Division

  April 28 to April 30, 2011


Finger Lakes Regional

  March 9 to March 11, 2012


Buckeye Regional

  March 22 to March 24, 2012


FIRST Championship - Curie Division

  April 25 to April 27, 2012


Buckeye Regional

  March 27 to March 29, 2013


FIRST Championship - Curie Division

  April 24 to April 27, 2013


Buckeye Regional

  March 19 to March 21, 2014


Queen City Regional

  March 26 to March 28, 2014


FIRST Championship - Newton Division

  April 23 to April 25, 2014


Palmetto Regional

  February 25 to February 28, 2015


Buckeye Regional

  March 25 to March 28, 2015


Queen City Regional

  April 1 to April 4, 2015


FIRST Championship

  April 22 to April 25, 2015


FIRST Championship - Curie Subdivision

  April 22 to April 25, 2015


Palmetto Regional

  February 24 to February 27, 2016


Buckeye Regional

  March 16 to March 19, 2016


Queen City Regional

  March 30 to April 2, 2016


FIRST Championship - Carver Subdivision

  April 27 to April 30, 2016


FIRST Championship

  April 27 to April 30, 2016


Palmetto Regional

  March 1 to March 4, 2017


Buckeye Regional

  March 29 to April 1, 2017


FIRST Championship - Houston - Newton Subdivision

  April 19 to April 22, 2017


FIRST Championship - Houston

  April 19 to April 22, 2017


Finger Lakes Regional

  March 14 to March 17, 2018


Sacramento Regional

  March 21 to March 24, 2018


Buckeye Regional

  March 28 to March 31, 2018


FIRST Championship - Houston - Turing Subdivision

  April 18 to April 21, 2018


FIRST Championship - Houston

  April 18 to April 21, 2018


Finger Lakes Regional

  March 13 to March 16, 2019

Qualification Matches
Rank: 19 of 48
Record: 6 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 6   Fri 3/15 - 10:04 AM 2638 2228 5254 191 7251 120 69 27
Qualification 15   Fri 3/15 - 11:19 AM 4361 870 7594 2638 120 3117 68 61
Qualification 22   Fri 3/15 - 1:00 PM 120 1551 3157 3173 1405 578 65 34
Qualification 27   Fri 3/15 - 1:35 PM 120 1450 1585 5590 2544 3799 44 33
Qualification 33   Fri 3/15 - 2:19 PM 5254 120 3173 3799 7635 271 67 29
Qualification 42   Fri 3/15 - 3:35 PM 191 378 6870 120 4361 3951 46 44
Qualification 51   Fri 3/15 - 4:47 PM 6892 3003 120 1511 217 533 50 48
Qualification 61   Sat 3/16 - 9:30 AM 3015 1450 340 28 743 120 61 38
Qualification 69   Sat 3/16 - 10:35 AM 6490 120 3181 1585 3193 6868 44 35
Qualification 79   Sat 3/16 - 11:52 AM 743 3838 1126 2340 7594 120 35 45
Playoff Matches
Record: 5 Wins and 4 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 3


Buckeye Regional

  March 27 to March 30, 2019

Qualification Matches
Rank: 15 of 60
Record: 5 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 10   Fri 3/29 - 10:14 AM 3260 5254 4121 120 7043 2010 78 77
Qualification 19   Fri 3/29 - 11:21 AM 5413 6355 120 1559 2340 5053 79 66
Qualification 29   Fri 3/29 - 1:22 PM 6870 3266 3138 379 4145 120 51 83
Qualification 37   Fri 3/29 - 2:20 PM 120 578 6870 5030 6027 6181 65 56
Qualification 48   Fri 3/29 - 3:51 PM 7055 120 1590 2603 3157 378 55 65
Qualification 56   Fri 3/29 - 4:48 PM 7055 3193 1014 4521 120 2641 40 69
Qualification 61   Fri 3/29 - 5:25 PM 5973 1507 4521 2340 120 2603 60 47
Qualification 75   Sat 3/30 - 10:12 AM 1126 4611 120 1248 1405 7043 66 43
Qualification 81   Sat 3/30 - 10:57 AM 120 2783 6916 2632 4611 6936 46 63
Playoff Matches
Record: 4 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 7


FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition

  April 24 to April 27, 2019


FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition - Daly Subdivision

  April 24 to April 27, 2019

Qualification Matches
Rank: 50 of 68
Record: 4 Wins, 5 Losses and 1 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1   Thu 4/25 - 8:32 AM 1922 2202 120 2673 3990 5125 82 67
Qualification 21   Thu 4/25 - 11:02 AM 120 4680 2619 4130 4946 172 41 86
Qualification 32   Thu 4/25 - 2:21 PM 3550 4096 1922 7491 120 2702 65 73
Qualification 40   Thu 4/25 - 3:15 PM 3641 120 6016 7530 558 1506 66 78
Qualification 49   Thu 4/25 - 4:21 PM 6088 7491 4593 4003 4039 120 83 84
Qualification 60   Fri 4/26 - 9:02 AM 2200 1418 176 2957 2611 120 102 53
Qualification 70   Fri 4/26 - 10:19 AM 6024 2638 4525 120 2673 862 72 61
Qualification 82   Fri 4/26 - 11:51 AM 3193 2869 2614 1729 120 1718 61 70
Qualification 94   Fri 4/26 - 2:58 PM 120 7417 6024 2062 4903 1787 39 80
Qualification 107   Fri 4/26 - 4:30 PM 5926 133 2883 3414 2075 120 86 86
Playoff Matches

Rubidium Group - INFINITE RECHARGE At Home Challenge

  April 19 to April 23, 2021


INFINITE RECHARGE At Home Challenge Event

  April 19 to April 23, 2021


Upper Ohio River Region Awards Event

  May 3 to May 7, 2021


WOW Alliance District Championship

  May 19 to May 19, 2018


WOW Alliance Championship

  May 17 to May 18, 2019

Qualification Matches
Rank: 20 of 32
Record: 3 Wins, 2 Losses and 0 Ties - 5 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 Sat 5/18 - 9:51 AM 7670 337 117 3266 4085 120 58 59
Qualification 9 Sat 5/18 - 10:42 AM 120 7274 7515 7486 3504 379 52 69
Qualification 15 Sat 5/18 - 11:34 AM 4145 7165 156 2399 144 120 61 67
Qualification 18 Sat 5/18 - 11:56 AM 2641 120 1708 5413 6936 291 86 67
Qualification 23 Sat 5/18 - 12:43 PM 1787 5811 3324 120 4150 117 72 45
Playoff Matches
Record: 1 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 3

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4 5667 5811 120 3324 3504 4269 59 70
Quarterfinal 8 5667 5811 120 3324 3504 4269 71 68
Tiebreaker 4 5667 5811 120 3324 3504 4269 68 94