Team Avatar Team 5030 - The Second Mouse (2019)

House of Good Sheppard Tilton School & Manlius Pebble Hill & Oneida-Herkimer-Madison Boces & Sauquoit Valley High School & New Hartford Senior High School & Thomas R Proctor High School & Whitesboro High School


From: Utica, New York, USA
Rookie Year: 2014

2019 Robot: Zoidberg
2019 Home Championship: FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition
2019 Sponsors: SUNY Polytechnic Institute&New Hartford Senior High School&Thomas R Proctor High School&Whitesboro High School&Sauquoit Valley High School&Oneida-Herkimer-Madison Boces&Manlius Pebble Hill&House of Good Sheppard Tilton School

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 23 9 (39%) 12 (52%) 1 (4%)
Playoff 4 2 (50%) 2 (50%) 0
Total 27 11 (41%) 14 (52%) 1 (4%)

Team 5030's 2019 Awards

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

New York Tech Valley Regional

  March 12 to March 14, 2014


FIRST Championship - Archimedes Division

  April 23 to April 25, 2014


New York Tech Valley Regional

  March 18 to March 21, 2015


Finger Lakes Regional

  March 25 to March 28, 2015


New York City Regional

  March 10 to March 13, 2016


Finger Lakes Regional

  March 23 to March 26, 2016


FIRST Championship - Tesla Subdivision

  April 27 to April 30, 2016


FIRST Championship

  April 27 to April 30, 2016


Finger Lakes Regional

  March 15 to March 18, 2017


New York City Regional

  April 6 to April 9, 2017


Central New York Regional

  March 1 to March 4, 2018


Finger Lakes Regional

  March 14 to March 17, 2018


Buckeye Regional

  March 28 to March 31, 2018


FIRST Championship - Detroit

  April 25 to April 28, 2018


FIRST Championship - Detroit - Daly Subdivision

  April 25 to April 28, 2018


Central New York Regional

  March 13 to March 16, 2019

Qualification Matches
Rank: 20 of 31
Record: 6 Wins, 6 Losses and 1 Ties - 13 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4   Fri 3/15 - 9:40 AM 4203 2590 4083 4458 5030 7672 49 22
Qualification 9   Fri 3/15 - 10:36 AM 6621 5030 4547 7027 125 527 30 36
Qualification 14   Fri 3/15 - 11:20 AM 5030 229 329 527 2607 4284 58 62
Qualification 21   Fri 3/15 - 1:11 PM 287 3624 6621 3171 5030 5736 43 62
Qualification 25   Fri 3/15 - 1:45 PM 195 5030 4083 7027 395 639 54 36
Qualification 28   Fri 3/15 - 2:12 PM 5585 395 810 5030 1665 287 35 63
Qualification 35   Fri 3/15 - 3:14 PM 4930 7027 5030 2590 395 1665 48 48
Qualification 42   Fri 3/15 - 4:22 PM 5030 2590 145 125 195 1665 69 77
Qualification 46   Fri 3/15 - 5:08 PM 2791 7672 5030 329 6300 5585 76 60
Qualification 48   Fri 3/15 - 5:25 PM 4284 4930 3044 527 2791 5030 72 90
Qualification 56   Sat 3/16 - 9:41 AM 2607 6621 7027 5030 810 4203 59 39
Qualification 60   Sat 3/16 - 10:16 AM 145 4203 195 3044 6300 5030 71 61
Qualification 64   Sat 3/16 - 10:50 AM 5030 229 395 125 4083 4930 47 110
Qualification 68   Sat 3/16 - 11:26 AM 5736 2791 6300 3624 4083 5030 64 66
Playoff Matches
Record: 2 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 4

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2   125 4930 5030 3171 4284 5736 93 75
Quarterfinal 6   125 4930 5030 3171 4284 5736 78 72
Semifinal 1   195 2791 395 125 4930 5030 82 55
Semifinal 3   195 2791 395 125 4930 5030 74 57

Buckeye Regional

  March 27 to March 30, 2019

Qualification Matches
Rank: 43 of 60
Record: 3 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3   Fri 3/29 - 9:18 AM 5030 2783 1405 2641 4780 4119 51 71
Qualification 11   Fri 3/29 - 10:22 AM 2603 6936 4601 5030 379 1126 56 66
Qualification 30   Fri 3/29 - 1:31 PM 6027 2010 5973 7055 5030 3641 46 72
Qualification 37   Fri 3/29 - 2:20 PM 120 578 6870 5030 6027 6181 65 56
Qualification 46   Fri 3/29 - 3:36 PM 2010 5030 2172 1559 4085 4611 36 66
Qualification 53   Fri 3/29 - 4:26 PM 2228 5030 5418 48 5413 378 82 89
Qualification 69   Sat 3/30 - 9:17 AM 4028 5667 7885 1248 3157 5030 47 64
Qualification 79   Sat 3/30 - 10:41 AM 3193 6355 5030 1507 6181 2399 48 88
Qualification 86   Sat 3/30 - 11:33 AM 5053 3260 3591 4780 4521 5030 66 54
Playoff Matches

BattleCry 18

  May 19 to May 21, 2017


BattleCry 19

  May 18 to May 20, 2018


BattleCry 20

  June 8 to June 9, 2019

Qualification Matches
Rank: 43 of 54
Record: 3 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 8 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1 Sat 6/8 - 10:33 AM 3323 4048 5030 4176 175 3467 54 46
Qualification 12 Sat 6/8 - 12:13 PM 1735 1058 181 2877 3467 5030 40 46
Qualification 19 Sat 6/8 - 1:08 PM 138 1474 1073 5030 1058 7462 56 39
Qualification 29 Sat 6/8 - 3:18 PM 2713 1100 1729 5030 172 5556 63 42
Qualification 37 Sat 6/8 - 4:25 PM 4176 5030 5813 190 2791 126 44 48
Qualification 49 Sat 6/8 - 5:56 PM 5030 1735 131 501 2084 555 49 52
Qualification 55 Sun 6/9 - 8:39 AM 121 157 1991 5421 5030 1729 38 61
Qualification 64 Sun 6/9 - 9:43 AM 2712 4041 5030 4564 3623 4097 42 60
Playoff Matches