Team 2239 - Technocrats (2019)


2019 Robot: Elektra
2019 Home Championship: FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition
2019 Sponsors: Medtronic/Hopkins Education Fund/Endres Family/J Cube LLC/Lunds and Byerlys/Prudential Financial/MICHAUD COOLEY ERICKSON/Sears Auto Sales/Alliiance /Anchor Plastics/Meyer Borgman Johnson Inc/MyFormulary & Hopkins Senior High

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 19 6 (32%) 13 (68%) 0 (0%)
Playoff 0 0 0 0
Total 19 6 (32%) 13 (68%) 0 (0%)

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Wisconsin Regional

  March 7 to March 9, 2007


Minnesota Regional

  March 26 to March 28, 2008


Minnesota North Star Regional

  April 1 to April 3, 2009


Minnesota North Star Regional

  March 31 to April 2, 2010


Minnesota North Star Regional

  March 31 to April 2, 2011


Minnesota North Star Regional

  March 30 to April 1, 2012


Minnesota North Star Regional

  March 29 to March 31, 2013


Minnesota North Star Regional

  March 26 to March 28, 2014


Minnesota North Star Regional

  April 1 to April 4, 2015


Minnesota North Star Regional

  April 6 to April 9, 2016


Minnesota 10000 Lakes Regional

  April 5 to April 8, 2017


Medtronic Foundation Regional

  March 28 to March 31, 2018


Great Northern Regional

  March 13 to March 16, 2019

Qualification Matches
Rank: 40 of 52
Record: 4 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1   Fri 3/15 - 9:09 AM 3839 4646 2169 2239 4239 4506 31 42
Qualification 13   Fri 3/15 - 10:55 AM 2239 7048 4229 3293 7529 5658 35 59
Qualification 20   Fri 3/15 - 11:44 AM 3839 2239 876 2883 5172 2502 60 78
Qualification 30   Fri 3/15 - 2:01 PM 5172 2239 877 4181 3036 5998 62 33
Qualification 43   Fri 3/15 - 3:44 PM 2239 2508 2549 5929 3313 7578 43 68
Qualification 49   Fri 3/15 - 4:26 PM 2239 3300 2169 7677 4549 3278 29 41
Qualification 54   Fri 3/15 - 4:59 PM 3042 5929 2239 2077 876 3298 57 40
Qualification 64   Sat 3/16 - 9:04 AM 2177 2508 2175 141 4549 2239 76 25
Qualification 71   Sat 3/16 - 9:55 AM 4009 3277 6175 8 2239 2227 52 61
Qualification 82   Sat 3/16 - 11:09 AM 3750 6709 3292 4539 3082 2239 52 37
Playoff Matches

Minnesota North Star Regional

  March 27 to March 30, 2019

Qualification Matches
Rank: 54 of 60
Record: 2 Wins, 7 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2   Fri 3/29 - 9:08 AM 4665 3848 2883 2239 3018 7875 58 28
Qualification 13   Fri 3/29 - 10:42 AM 4174 2143 3633 2491 4632 2239 53 47
Qualification 29   Fri 3/29 - 1:34 PM 7273 2129 6749 6912 4277 2239 46 43
Qualification 36   Fri 3/29 - 2:31 PM 3122 2239 3206 3277 2525 2225 65 44
Qualification 44   Fri 3/29 - 3:34 PM 2239 7858 4225 7849 4648 3926 32 42
Qualification 55   Fri 3/29 - 5:07 PM 5993 4215 5278 3082 2239 7892 49 33
Qualification 61   Fri 3/29 - 5:51 PM 4778 2239 2989 5340 2450 6487 47 30
Qualification 73   Sat 3/30 - 10:03 AM 3042 4225 2574 2239 2538 2225 64 44
Qualification 90   Sat 3/30 - 12:11 PM 2472 3100 2239 2227 3130 1816 49 94
Playoff Matches

Great Northern Regional

  February 26 to February 29, 2020


FIRST Innovation Challenge Event presented by Qualcomm

  April 12 to April 16, 2021


Scandium Group - FIRST Innovation Challenge

  April 12 to April 16, 2021


INFINITE RECHARGE At Home Challenge Event

  April 19 to April 23, 2021


Molybdenum Group - INFINITE RECHARGE At Home Challenge

  April 19 to April 23, 2021


Upper Midwest Region Awards Event

  May 3 to May 7, 2021


EMCC

  September 22 to September 22, 2018


Minnesota Robotics Invitational

  October 13 to October 13, 2018


Minnesota Robotics Invitational

  October 12 to October 12, 2019

Qualification Matches
Rank: 7 of 33
Record: 5 Wins, 2 Losses and 1 Ties - 8 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1 Sat 10/12 - 8:50 AM 4859 2052 2606 4607 2239 3244 15 62
Qualification 8 Sat 10/12 - 9:54 AM 2530 7038 2987 3100 2239 2606 41 20
Qualification 14 Sat 10/12 - 10:41 AM 4229 4198 2239 9992 2530 4536 46 39
Qualification 22 Sat 10/12 - 11:46 AM 2491 7068 2239 2220 2508 2500 54 54
Qualification 26 Sat 10/12 - 12:58 PM 3883 1816 5275 2239 2846 2532 54 37
Qualification 29 Sat 10/12 - 1:21 PM 9992 3883 2239 3244 4511 2846 40 38
Qualification 38 Sat 10/12 - 2:31 PM 2129 2177 2502 5275 2239 2530 34 35
Qualification 42 Sat 10/12 - 3:02 PM 2239 5638 3926 4229 2508 7028 51 45
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 3

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Semifinal 2 3244 2491 2052 7028 2239 5638 64 64
Semifinal 4 3244 2491 2052 7028 2239 5638 77 54
Tiebreaker 2 3244 2491 2052 4859 2239 5638 58 49