Team Avatar Team 4239 - WARPSPEED (2019)


2019 Home Championship: FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition
2019 Sponsors: Jennie-O Turkey Store/MinnWest Technology Campus/Marcus Construction/West Central Steel/Central Minnesota Fabricating/Duininck Inc./Rambow/Willmar Public Schools Activites/Kandiyohi Power Cooperative/Southern Minnesota Beet Sugar Cooperative/Chappell Central/Gurley's Foods/Home Depot/Sherwin Williams/Perkins Lumber/Willmar Stingers/Nate Larson Electric&Willmar Senior High


This tab displays only official event's that Team 4239 attended in 2019.
Team 4239 had a record of 11-15-0 (W-L-T) at their 2 official events (this includes a Qualification record of 7 - 13 - 0 (W-L-T) and Playoff record of 4 - 2)

Great Northern Regional

  March 13 to March 16, 2019

Qualification Matches
Rank: 29 of 52
Record: 4 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1   Fri 3/15 - 9:09 AM 3839 4646 2169 2239 4239 4506 31 42
Qualification 10   Fri 3/15 - 10:28 AM 2883 3292 3036 4239 6175 2077 52 60
Qualification 18   Fri 3/15 - 11:31 AM 4239 3026 3277 2177 4818 2512 27 55
Qualification 35   Fri 3/15 - 2:37 PM 2077 3750 4009 4239 5658 5998 63 28
Qualification 42   Fri 3/15 - 3:38 PM 3750 4549 4239 6709 5172 4506 65 80
Qualification 47   Fri 3/15 - 4:13 PM 3313 3293 4239 7578 876 6175 64 45
Qualification 59   Fri 3/15 - 5:36 PM 5658 8 141 877 4239 4656 71 68
Qualification 66   Sat 3/16 - 9:17 AM 4239 3278 3036 7532 3298 4539 46 53
Qualification 73   Sat 3/16 - 10:09 AM 7048 2508 4239 7257 3026 3042 44 46
Qualification 80   Sat 3/16 - 10:56 AM 3036 7529 2175 5929 4239 7677 37 58
Playoff Matches
Record: 4 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 3

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4   876 2502 4239 2883 3293 4360 73 63
Quarterfinal 8   876 2502 4239 2883 3293 4360 66 43
Semifinal 2   6175 4506 2227 876 2502 4239 64 73
Semifinal 4   6175 4506 2227 876 2502 4239 34 63
Final 1   3750 5172 7048 876 2502 4239 85 77
Final 2   3750 5172 7048 876 2502 4239 86 74

Seven Rivers Regional

  April 3 to April 6, 2019

Qualification Matches
Rank: 47 of 54
Record: 3 Wins, 7 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 7   Fri 4/5 - 9:50 AM 7048 3692 93 5442 5976 4239 55 59
Qualification 13   Fri 4/5 - 10:40 AM 4239 7432 6166 2338 7629 171 40 52
Qualification 20   Fri 4/5 - 11:30 AM 1986 648 6420 1306 4239 2977 69 62
Qualification 28   Fri 4/5 - 1:14 PM 4239 6381 4011 6630 3061 4818 54 78
Qualification 37   Fri 4/5 - 2:17 PM 4624 5903 4239 5442 4054 1306 62 57
Qualification 51   Fri 4/5 - 4:00 PM 5914 5019 3723 4239 1625 3090 52 67
Qualification 61   Fri 4/5 - 5:10 PM 2667 4239 4021 967 93 4655 60 79
Qualification 72   Sat 4/6 - 9:55 AM 6421 4239 7596 5442 6359 2531 44 62
Qualification 81   Sat 4/6 - 11:00 AM 4021 2081 167 4239 6317 4786 51 50
Qualification 88   Sat 4/6 - 11:59 AM 1625 1091 5339 167 4239 7048 55 48
Playoff Matches

Team 4239's 2019 Awards
Award Event
Regional Finalists Great Northern Regional

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Great Northern Regional

  March 13 to March 16, 2019

Qualification Matches
Rank: 29 of 52
Record: 4 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1   Fri 3/15 - 9:09 AM 3839 4646 2169 2239 4239 4506 31 42
Qualification 10   Fri 3/15 - 10:28 AM 2883 3292 3036 4239 6175 2077 52 60
Qualification 18   Fri 3/15 - 11:31 AM 4239 3026 3277 2177 4818 2512 27 55
Qualification 35   Fri 3/15 - 2:37 PM 2077 3750 4009 4239 5658 5998 63 28
Qualification 42   Fri 3/15 - 3:38 PM 3750 4549 4239 6709 5172 4506 65 80
Qualification 47   Fri 3/15 - 4:13 PM 3313 3293 4239 7578 876 6175 64 45
Qualification 59   Fri 3/15 - 5:36 PM 5658 8 141 877 4239 4656 71 68
Qualification 66   Sat 3/16 - 9:17 AM 4239 3278 3036 7532 3298 4539 46 53
Qualification 73   Sat 3/16 - 10:09 AM 7048 2508 4239 7257 3026 3042 44 46
Qualification 80   Sat 3/16 - 10:56 AM 3036 7529 2175 5929 4239 7677 37 58
Playoff Matches
Record: 4 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 3

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4   876 2502 4239 2883 3293 4360 73 63
Quarterfinal 8   876 2502 4239 2883 3293 4360 66 43
Semifinal 2   6175 4506 2227 876 2502 4239 64 73
Semifinal 4   6175 4506 2227 876 2502 4239 34 63
Final 1   3750 5172 7048 876 2502 4239 85 77
Final 2   3750 5172 7048 876 2502 4239 86 74

Seven Rivers Regional

  April 3 to April 6, 2019

Qualification Matches
Rank: 47 of 54
Record: 3 Wins, 7 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 7   Fri 4/5 - 9:50 AM 7048 3692 93 5442 5976 4239 55 59
Qualification 13   Fri 4/5 - 10:40 AM 4239 7432 6166 2338 7629 171 40 52
Qualification 20   Fri 4/5 - 11:30 AM 1986 648 6420 1306 4239 2977 69 62
Qualification 28   Fri 4/5 - 1:14 PM 4239 6381 4011 6630 3061 4818 54 78
Qualification 37   Fri 4/5 - 2:17 PM 4624 5903 4239 5442 4054 1306 62 57
Qualification 51   Fri 4/5 - 4:00 PM 5914 5019 3723 4239 1625 3090 52 67
Qualification 61   Fri 4/5 - 5:10 PM 2667 4239 4021 967 93 4655 60 79
Qualification 72   Sat 4/6 - 9:55 AM 6421 4239 7596 5442 6359 2531 44 62
Qualification 81   Sat 4/6 - 11:00 AM 4021 2081 167 4239 6317 4786 51 50
Qualification 88   Sat 4/6 - 11:59 AM 1625 1091 5339 167 4239 7048 55 48
Playoff Matches

MSHSL FIRST State Robotics Championship

  May 18 to May 18, 2019

Qualification Matches
Rank: 11 of 36
Record: 5 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 8 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 Sat 5/18 - 8:56 AM 3102 2220 4239 3313 2264 4859 92 61
Qualification 7 Sat 5/18 - 9:34 AM 2883 4009 3102 4239 1816 2574 74 75
Qualification 16 Sat 5/18 - 10:56 AM 4239 4728 5690 7028 2957 5991 66 71
Qualification 19 Sat 5/18 - 11:23 AM 2175 3206 4239 7541 4728 3926 73 64
Qualification 27 Sat 5/18 - 12:22 PM 4239 3926 4607 2500 5172 3630 75 76
Qualification 36 Sat 5/18 - 2:11 PM 4703 4539 2500 5638 4239 3100 42 33
Qualification 40 Sat 5/18 - 2:43 PM 2175 2823 7850 2500 4239 3750 50 61
Qualification 44 Sat 5/18 - 3:14 PM 3883 2502 5172 2823 4239 2883 72 74
Playoff Matches

EMCC 2019

  September 21 to September 21, 2019

Qualification Matches
Rank: 3 of 29
Record: 8 Wins, 1 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1 Sat 9/21 - 8:58 AM 2526 3082 4549 2531 4239 6217 30 32
Qualification 6 Sat 9/21 - 9:41 AM 2508 3184 4239 2220 9992 7028 48 37
Qualification 14 Sat 9/21 - 10:41 AM 3206 4239 7021 9992 4207 3026 59 19
Qualification 19 Sat 9/21 - 11:21 AM 2175 4198 3100 4549 3026 4239 27 40
Qualification 24 Sat 9/21 - 12:01 PM 2846 4215 4239 2549 2175 2530 54 20
Qualification 28 Sat 9/21 - 1:08 PM 2531 3130 9992 4239 3883 1816 29 58
Qualification 34 Sat 9/21 - 1:54 PM 2450 4239 2530 2574 2531 2502 77 40
Qualification 39 Sat 9/21 - 2:33 PM 4239 4207 2175 3130 3206 2220 41 39
Qualification 41 Sat 9/21 - 2:48 PM 6217 3082 7028 4239 3100 3130 64 34
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 3

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Semifinal 2 1816 7021 2175 2530 4239 3026 84 57
Semifinal 4 1816 7021 2175 2530 4239 3026 61 54