Team 2197 - Las Pumas (2019)


2019 Robot: Mayfield 16
2019 Home Championship: FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition
2019 Sponsors: IN-Tek IN-Kote&New Prairie High School

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 36 16 (44%) 20 (56%) 0 (0%)
Playoff 9 2 (22%) 7 (78%) 0
Total 45 18 (40%) 27 (60%) 0 (0%)

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

West Michigan Regional

  March 28 to March 30, 2007


St. Louis Regional

  February 27 to February 29, 2008


Boilermaker Regional

  March 12 to March 14, 2008


Buckeye Regional

  February 25 to February 27, 2009


Boilermaker Regional

  March 18 to March 20, 2009


Wisconsin Regional

  March 10 to March 12, 2010


Boilermaker Regional

  March 17 to March 19, 2010


Boilermaker Regional

  March 17 to March 19, 2011


Buckeye Regional

  April 7 to April 9, 2011


FIRST Championship - Newton Division

  April 28 to April 30, 2011


Boilermaker Regional

  March 14 to March 16, 2012


Queen City Regional

  April 6 to April 8, 2012


Boilermaker Regional

  March 13 to March 15, 2013


Buckeye Regional

  March 27 to March 29, 2013


Crossroads Regional

  March 5 to March 7, 2014


Midwest Regional

  April 2 to April 4, 2014


IN District - Kokomo City of Firsts Event sponsored by AndyMark

  March 12 to March 14, 2015


IN District - Purdue Event

  March 19 to March 21, 2015


Indiana FIRST District Championship

  April 2 to April 4, 2015


IN District - Tippecanoe Event

  March 11 to March 13, 2016


IN District - Perry Meridian Event

  March 24 to March 26, 2016


Indiana State Championship

  April 14 to April 16, 2016


IN District - St. Joseph Event

  March 10 to March 12, 2017


IN District - Perry Meridian Event

  March 23 to March 25, 2017


Indiana State Championship

  April 6 to April 8, 2017


IN District St. Joseph Event

  March 9 to March 11, 2018


IN District Plainfield Event sponsored by Toyota

  March 23 to March 25, 2018


IN District St. Joseph Event

  March 8 to March 10, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
11 11 0 5 27
Qualification Matches
Rank: 28 of 42
Record: 6 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 7 Sat 3/9 - 7:28 AM 7454 2197 6956 447 3180 3865 41 13
Qualification 12 Sat 3/9 - 1:13 PM 1529 3176 3947 3865 2197 45 36 23
Qualification 17 Sat 3/9 - 2:26 PM 6721 5484 292 2197 4982 3559 36 31
Qualification 24 Sat 3/9 - 3:26 PM 234 1741 4272 2197 2171 7695 59 27
Qualification 30 Sat 3/9 - 4:19 PM 6498 7477 7502 2909 2197 447 27 29
Qualification 42 Sat 3/9 - 5:51 PM 2197 1501 71 1024 3936 292 60 36
Qualification 48 Sat 3/9 - 6:40 PM 292 2197 1720 3947 135 1646 32 67
Qualification 52 Sat 3/9 - 7:16 PM 4103 3559 3940 1529 1741 2197 53 32
Qualification 58 Sat 3/9 - 7:59 PM 1720 7454 2867 5484 1018 2197 72 64
Qualification 65 Sun 3/10 - 10:09 AM 2197 6498 3940 4580 3865 7198 58 39
Qualification 74 Sun 3/10 - 11:14 AM 1501 829 1741 3947 7657 2197 51 57
Qualification 83 Sun 3/10 - 12:22 PM 135 2197 6721 6498 45 3147 66 58
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 6

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4 829 1720 2867 2197 7454 3180 73 58
Quarterfinal 8 829 1720 2867 2197 7454 3180 59 43

IN District Tippecanoe Event

  March 22 to March 24, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
13 6 0 10 29
Qualification Matches
Rank: 19 of 39
Record: 5 Wins, 7 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1 Sat 3/23 - 11:00 AM 1747 3940 3487 2171 2909 2197 55 43
Qualification 9 Sat 3/23 - 12:21 PM 2197 3147 461 7454 6451 5010 40 41
Qualification 14 Sat 3/23 - 1:03 PM 7657 4103 5188 1018 2197 5484 48 75
Qualification 22 Sat 3/23 - 3:09 PM 45 5402 7454 4982 5403 2197 65 54
Qualification 27 Sat 3/23 - 3:58 PM 7457 4926 4982 2197 3487 4103 64 80
Qualification 33 Sat 3/23 - 4:44 PM 5402 6451 2909 4485 7617 2197 49 52
Qualification 40 Sat 3/23 - 5:37 PM 5010 3494 7198 5402 2197 868 65 46
Qualification 51 Sat 3/23 - 7:09 PM 2197 3865 7198 45 6956 7617 52 63
Qualification 58 Sun 3/24 - 9:59 AM 45 5944 2197 3147 3487 7477 59 42
Qualification 61 Sun 3/24 - 10:21 AM 1646 2197 4272 3940 5188 2171 86 56
Qualification 72 Sun 3/24 - 11:43 AM 2197 71 6451 868 3936 461 70 77
Qualification 78 Sun 3/24 - 12:28 PM 6956 4272 5010 5188 2197 4008 79 59
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 6

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4 4272 7457 3494 1646 4103 2197 81 63
Quarterfinal 8 4272 7457 3494 1646 4103 2197 74 60

Indiana State Championship

  April 11 to April 13, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
39 12 30 15 96
Qualification Matches
Rank: 15 of 32
Record: 5 Wins, 7 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5 Fri 4/12 - 11:38 AM 135 3559 6956 829 1646 2197 79 69
Qualification 8 Fri 4/12 - 12:00 PM 5010 7502 4103 868 2197 135 75 79
Qualification 16 Fri 4/12 - 2:17 PM 2197 5484 1024 3176 234 3940 62 79
Qualification 19 Fri 4/12 - 2:42 PM 3176 1501 1018 71 2197 6956 82 62
Qualification 26 Fri 4/12 - 3:33 PM 4272 3947 1024 3940 6498 2197 79 72
Qualification 31 Fri 4/12 - 4:16 PM 4926 7617 2197 135 1720 234 74 87
Qualification 38 Fri 4/12 - 5:10 PM 2197 1720 7457 3559 5188 461 80 69
Qualification 42 Fri 4/12 - 5:50 PM 7454 4272 3559 2197 234 1501 59 71
Qualification 48 Sat 4/13 - 9:56 AM 5010 2197 3176 6498 1741 829 78 73
Qualification 53 Sat 4/13 - 10:34 AM 3559 3494 2197 2867 7617 1720 53 86
Qualification 56 Sat 4/13 - 11:07 AM 2197 4103 4272 7457 5484 5188 74 65
Qualification 60 Sat 4/13 - 12:14 PM 2867 868 829 7454 2197 1018 95 68
Playoff Matches
Record: 2 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 4

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2 829 5010 2197 5484 7454 1018 87 73
Quarterfinal 6 829 5010 2197 5484 7454 1018 57 90
Tiebreaker 2 829 5010 2197 5484 7454 1018 96 79
Semifinal 1 234 868 1024 829 5010 2197 93 75
Semifinal 3 234 868 1024 829 5010 2197 108 70

FIRST Innovation Challenge Event presented by Qualcomm

  April 12 to April 16, 2021


Sulfur Group - FIRST Innovation Challenge

  April 12 to April 16, 2021


FIRST Indiana District Awards Event

  May 3 to May 7, 2021


District teams are ranked against all teams in their district and the final rankings, once all district events have been played, are used to determine eligibility for District Championships and/or the FIRST Championship. More Info...

Total Points: 152
Rank: 17 of 57 teams in the Indiana FIRST District (Full Rankings )

Qualified for District Championship: Yes ()
Qualified for FIRST Championship: No

Team 2197 had the following district points activities in the 2019 season:
Event/Activity Total
IN District St. Joseph Event 27
IN District Tippecanoe Event 29
Indiana State Championship 96

If Team 2197 is tied with any other Indiana FIRST teams in total District Ranking Points, the tie will be broken using the following criteria:

Level Description Value
Level 1 Total Playoff Round Performance Points 30
Level 2 Max Playoff Round Performance Points 30
Level 3 Total Alliance Selection Points 29
Level 4 Max Alliance Selection Points 12
Level 5 Total Qualification Points 63
Level 6 Highest Match Score 96
Level 7 Second Highest Match Score 87
Level 8 Third Highest Match Score 86
Level 9 Random Sort ---

Boiler Bot Battle

  October 27 to October 27, 2018