Team Avatar Team 135 - Penn Robotics (2019)


2019 Robot: The Black Knight
2019 Home Championship: FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition
2019 Sponsors: Patrick Metals/PHM Educational Foundation Corporations For Education/Regal Mold and Die&Penn High School

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 36 22 (61%) 11 (31%) 3 (8%)
Playoff 9 2 (22%) 7 (78%) 0
Total 45 24 (53%) 18 (40%) 3 (7%)

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Motorola Midwest Regional

  March 12 to March 14, 1998


National Championship

  April 2 to April 4, 1998


National Championship

  April 22 to April 24, 1999


Motorola Midwest Regional

  March 23 to March 25, 2000


National Championship

  April 6 to April 8, 2000


Motorola Midwest Regional

  March 22 to March 24, 2001


National Championship

  April 5 to April 7, 2001


Buckeye Regional

  March 14 to March 16, 2002


Motorola Midwest Regional

  March 28 to March 30, 2002


The Championship Event

  April 25 to April 27, 2002


The Championship Event

  April 10 to April 12, 2003


St. Louis Regional

  March 11 to March 13, 2004


Midwest Regional

  March 25 to March 27, 2004


The Championship Event

  April 15 to April 17, 2004


Boilermaker Regional

  March 17 to March 19, 2005


Buckeye Regional

  March 24 to March 26, 2005


Buckeye Regional

  March 9 to March 11, 2006


Boilermaker Regional

  March 16 to March 18, 2006


Championship - Galileo

  April 27 to April 29, 2006


Boilermaker Regional

  March 14 to March 16, 2007


Palmetto Regional

  March 28 to March 30, 2007


FIRST Championship - Galileo Division

  April 12 to April 14, 2007


St. Louis Regional

  February 27 to February 29, 2008


Boilermaker Regional

  March 12 to March 14, 2008


FIRST Championship - Archimedes Division

  April 17 to April 19, 2008


Midwest Regional

  February 25 to February 27, 2009


Boilermaker Regional

  March 18 to March 20, 2009


FIRST Championship - Newton Division

  April 15 to April 17, 2009


Greater Kansas City Regional

  March 3 to March 5, 2010


Boilermaker Regional

  March 17 to March 19, 2010


Wisconsin Regional

  March 10 to March 12, 2011


Midwest Regional

  March 24 to March 26, 2011


FIRST Championship - Curie Division

  April 28 to April 30, 2011


Boilermaker Regional

  March 14 to March 16, 2012


Wisconsin Regional

  March 23 to March 25, 2012


Boilermaker Regional

  March 13 to March 15, 2013


Wisconsin Regional

  March 22 to March 24, 2013


FIRST Championship - Curie Division

  April 24 to April 27, 2013


Crossroads Regional

  March 5 to March 7, 2014


Boilermaker Regional

  March 19 to March 21, 2014


FIRST Championship - Curie Division

  April 23 to April 25, 2014


IN District - Kokomo City of Firsts Event sponsored by AndyMark

  March 12 to March 14, 2015


IN District - Purdue Event

  March 19 to March 21, 2015


Indiana FIRST District Championship

  April 2 to April 4, 2015


FIRST Championship

  April 22 to April 25, 2015


FIRST Championship - Archimedes Subdivision

  April 22 to April 25, 2015


IN District - Tippecanoe Event

  March 11 to March 13, 2016


IN District - Perry Meridian Event

  March 24 to March 26, 2016


Indiana State Championship

  April 14 to April 16, 2016


FIRST Championship

  April 27 to April 30, 2016


FIRST Championship - Carson Subdivision

  April 27 to April 30, 2016


IN District - St. Joseph Event

  March 10 to March 12, 2017


IN District - Perry Meridian Event

  March 23 to March 25, 2017


Indiana State Championship

  April 6 to April 8, 2017


FIRST Championship - St. Louis - Carson Subdivision

  April 26 to April 29, 2017


FIRST Championship - St. Louis

  April 26 to April 29, 2017


IN District St. Joseph Event

  March 9 to March 11, 2018


Sacramento Regional

  March 21 to March 24, 2018


IN District Plainfield Event sponsored by Toyota

  March 23 to March 25, 2018


Indiana State Championship

  April 12 to April 14, 2018


IN District St. Joseph Event

  March 8 to March 10, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
21 15 0 10 46
Qualification Matches
Rank: 2 of 42
Record: 9 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 Sat 3/9 - 11:22 AM 1501 135 3176 4103 7502 234 60 42
Qualification 11 Sat 3/9 - 1:01 PM 7198 5484 135 1501 2867 2909 60 53
Qualification 19 Sat 3/9 - 2:41 PM 1018 2867 829 7477 135 3180 55 24
Qualification 27 Sat 3/9 - 3:57 PM 135 447 6498 1555 7198 1646 77 41
Qualification 34 Sat 3/9 - 4:51 PM 1555 1529 135 3947 3936 234 57 66
Qualification 37 Sat 3/9 - 5:11 PM 461 2171 135 3559 5484 447 60 39
Qualification 48 Sat 3/9 - 6:40 PM 292 2197 1720 3947 135 1646 32 67
Qualification 53 Sat 3/9 - 7:22 PM 7502 6956 7695 135 1720 4580 50 61
Qualification 59 Sat 3/9 - 8:05 PM 1741 71 135 3559 3865 461 66 46
Qualification 68 Sun 3/10 - 10:29 AM 447 1720 4982 135 234 829 47 79
Qualification 75 Sun 3/10 - 11:24 AM 4580 3940 4272 2909 7454 135 61 51
Qualification 83 Sun 3/10 - 12:22 PM 135 2197 6721 6498 45 3147 66 58
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 2

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3 461 135 7198 4103 3940 5484 71 91
Quarterfinal 7 461 135 7198 4103 3940 5484 75 81

IN District Tippecanoe Event

  March 22 to March 24, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
18 15 10 5 48
Qualification Matches
Rank: 7 of 39
Record: 6 Wins, 4 Losses and 2 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 6 Sat 3/23 - 11:52 AM 3494 135 6956 1646 6451 45 40 68
Qualification 13 Sat 3/23 - 12:56 PM 3936 135 4926 2909 3940 6498 47 67
Qualification 16 Sat 3/23 - 2:13 PM 7454 1747 868 135 3147 7617 68 68
Qualification 23 Sat 3/23 - 3:17 PM 135 5188 5010 71 7617 3940 69 64
Qualification 32 Sat 3/23 - 4:36 PM 4272 45 135 7477 3936 7657 55 36
Qualification 38 Sat 3/23 - 5:20 PM 6451 7657 135 3487 461 3865 73 66
Qualification 44 Sat 3/23 - 6:06 PM 5403 4008 3936 5484 7457 135 27 82
Qualification 47 Sat 3/23 - 6:27 PM 3940 5402 135 4103 6451 1720 73 91
Qualification 57 Sun 3/24 - 9:53 AM 4103 4926 1018 135 4008 2171 63 49
Qualification 62 Sun 3/24 - 10:27 AM 7617 5484 4982 135 461 5944 51 82
Qualification 68 Sun 3/24 - 11:12 AM 6498 135 7477 2171 7657 461 76 66
Qualification 73 Sun 3/24 - 11:51 AM 3147 7198 6498 4982 135 4485 55 55
Playoff Matches
Record: 2 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 2

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3 135 71 5402 1018 4926 5010 100 85
Quarterfinal 7 135 71 5402 1018 4926 5010 0 82
Tiebreaker 3 135 71 5402 1018 4926 5010 81 68
Semifinal 2 135 71 5402 4272 7457 3494 60 64
Semifinal 4 135 71 5402 4272 7457 3494 0 91

Indiana State Championship

  April 11 to April 13, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
57 42 0 0 99
Qualification Matches
Rank: 4 of 32
Record: 7 Wins, 4 Losses and 1 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5 Fri 4/12 - 11:38 AM 135 3559 6956 829 1646 2197 79 69
Qualification 8 Fri 4/12 - 12:00 PM 5010 7502 4103 868 2197 135 75 79
Qualification 14 Fri 4/12 - 1:59 PM 1741 1501 7454 1646 135 3494 76 74
Qualification 18 Fri 4/12 - 2:33 PM 1741 3940 135 234 461 7457 81 87
Qualification 22 Fri 4/12 - 3:04 PM 1720 3494 3176 5484 135 71 77 83
Qualification 31 Fri 4/12 - 4:16 PM 4926 7617 2197 135 1720 234 74 87
Qualification 35 Fri 4/12 - 4:47 PM 7457 4272 6956 3176 2867 135 96 75
Qualification 41 Fri 4/12 - 5:43 PM 135 1024 1747 2867 5484 3494 68 60
Qualification 46 Fri 4/12 - 6:18 PM 461 135 7617 1501 4926 4103 90 90
Qualification 50 Sat 4/13 - 10:11 AM 135 1018 4103 3940 5188 1501 81 70
Qualification 58 Sat 4/13 - 11:21 AM 1646 71 3559 3947 7454 135 69 85
Qualification 64 Sat 4/13 - 12:07 PM 7457 135 1501 4103 6498 234 76 79
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 3

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4 4272 135 1741 3494 461 3940 58 67
Quarterfinal 8 4272 135 1741 3494 461 3940 73 84

FIM District Macomb Community College Event

  February 27 to February 29, 2020


FIRST Innovation Challenge Event presented by Qualcomm

  April 12 to April 16, 2021


Hydrogen Group - FIRST Innovation Challenge

  April 12 to April 16, 2021


Molybdenum Group - INFINITE RECHARGE At Home Challenge

  April 19 to April 23, 2021


INFINITE RECHARGE At Home Challenge Event

  April 19 to April 23, 2021


Game Design Challenge Event

  April 26 to April 30, 2021


Chlorine Group - Game Design Challenge

  April 26 to April 30, 2021


FIRST Indiana District Awards Event

  May 3 to May 7, 2021


District teams are ranked against all teams in their district and the final rankings, once all district events have been played, are used to determine eligibility for District Championships and/or the FIRST Championship. More Info...

Total Points: 193
Rank: 10 of 57 teams in the Indiana FIRST District (Full Rankings )

Qualified for District Championship: Yes ()
Qualified for FIRST Championship: No

Team 135 had the following district points activities in the 2019 season:
Event/Activity Total
IN District St. Joseph Event 46
IN District Tippecanoe Event 48
Indiana State Championship 99

If Team 135 is tied with any other Indiana FIRST teams in total District Ranking Points, the tie will be broken using the following criteria:

Level Description Value
Level 1 Total Playoff Round Performance Points 10
Level 2 Max Playoff Round Performance Points 10
Level 3 Total Alliance Selection Points 72
Level 4 Max Alliance Selection Points 42
Level 5 Total Qualification Points 96
Level 6 Highest Match Score 100
Level 7 Second Highest Match Score 90
Level 8 Third Highest Match Score 87
Level 9 Random Sort ---

Indiana Robotics Invitational

  July 14 to July 15, 2017


Boiler Bot Battle

  October 27 to October 27, 2018