Team 1646 - Precision Guessworks (2019)


2019 Home Championship: FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition
2019 Sponsors: Caterpillar/Southwire/IN-MaC/Purdue FIRST Programs/Lafayette School Corporation&Jefferson High School

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 36 20 (56%) 16 (44%) 0 (0%)
Playoff 4 0 (0%) 4 (100%) 0
Total 40 20 (50%) 20 (50%) 0 (0%)

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

IN District St. Joseph Event

  March 8 to March 10, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
14 9 0 0 23
Qualification Matches
Rank: 17 of 42
Record: 7 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 Sat 3/9 - 11:45 AM 4982 1646 461 4272 2909 1024 44 42
Qualification 13 Sat 3/9 - 1:32 PM 3936 4580 1018 292 1646 447 17 43
Qualification 18 Sat 3/9 - 2:33 PM 1646 3176 1024 1741 4580 7454 45 34
Qualification 27 Sat 3/9 - 3:57 PM 135 447 6498 1555 7198 1646 77 41
Qualification 33 Sat 3/9 - 4:44 PM 3559 4272 1646 2171 3865 1720 26 36
Qualification 38 Sat 3/9 - 5:18 PM 6721 1646 3940 3176 2867 234 49 60
Qualification 48 Sat 3/9 - 6:40 PM 292 2197 1720 3947 135 1646 32 67
Qualification 56 Sat 3/9 - 7:44 PM 3180 461 1501 1646 71 45 66 67
Qualification 63 Sun 3/10 - 9:55 AM 7657 234 3147 1646 7477 2909 64 48
Qualification 67 Sun 3/10 - 10:23 AM 3147 4103 7477 5484 1646 1741 36 59
Qualification 71 Sun 3/10 - 10:51 AM 1646 4103 3180 234 1555 4982 52 59
Qualification 81 Sun 3/10 - 12:07 PM 3865 7502 1646 1024 829 3940 65 57
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 8

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Sun 3/10 - 2:10 PM 1501 234 7502 1646 3947 447 83 31
Quarterfinal 5 1501 234 7502 1646 3947 447 80 49

IN District Tippecanoe Event

  March 22 to March 24, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
12 11 0 5 28
Qualification Matches
Rank: 23 of 39
Record: 7 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 6 Sat 3/23 - 11:52 AM 3494 135 6956 1646 6451 45 40 68
Qualification 11 Sat 3/23 - 12:37 PM 868 4103 7617 4485 7657 1646 72 56
Qualification 17 Sat 3/23 - 2:21 PM 3487 6498 6451 7477 7198 1646 58 42
Qualification 24 Sat 3/23 - 3:26 PM 461 1646 4103 3865 7457 3936 84 41
Qualification 31 Sat 3/23 - 4:28 PM 1720 1646 5944 4008 6956 5484 68 61
Qualification 37 Sat 3/23 - 5:14 PM 1018 3936 1646 7198 5402 4926 57 64
Qualification 45 Sat 3/23 - 6:13 PM 1646 71 6956 4982 7657 3147 70 45
Qualification 49 Sat 3/23 - 6:45 PM 2909 1018 4485 7454 5403 1646 39 61
Qualification 55 Sun 3/24 - 9:39 AM 5403 4272 1747 6498 1646 3494 77 49
Qualification 61 Sun 3/24 - 10:21 AM 1646 2197 4272 3940 5188 2171 86 56
Qualification 70 Sun 3/24 - 11:27 AM 1646 5188 5402 3487 7454 7198 64 47
Qualification 76 Sun 3/24 - 12:12 PM 1747 45 1720 4926 1646 2909 69 64
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 6

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4 4272 7457 3494 1646 4103 2197 81 63
Quarterfinal 8 4272 7457 3494 1646 4103 2197 74 60

Indiana State Championship

  April 11 to April 13, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
33 0 0 0 33
Qualification Matches
Rank: 20 of 32
Record: 6 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5 Fri 4/12 - 11:38 AM 135 3559 6956 829 1646 2197 79 69
Qualification 7 Fri 4/12 - 11:52 AM 5484 234 829 2867 1646 6498 82 59
Qualification 14 Fri 4/12 - 1:59 PM 1741 1501 7454 1646 135 3494 76 74
Qualification 17 Fri 4/12 - 2:25 PM 3947 4103 2867 4272 7502 1646 64 72
Qualification 23 Fri 4/12 - 3:12 PM 4926 1646 868 6956 4103 1741 85 67
Qualification 27 Fri 4/12 - 3:41 PM 7617 1646 7454 7457 5010 1747 59 98
Qualification 34 Fri 4/12 - 4:40 PM 5188 234 1646 6498 1024 71 86 77
Qualification 40 Fri 4/12 - 5:25 PM 3940 1018 4926 1646 3947 5010 70 94
Qualification 47 Sat 4/13 - 9:49 AM 5484 1720 1646 7457 868 1024 94 93
Qualification 49 Sat 4/13 - 10:04 AM 1024 6956 1646 868 461 4272 59 94
Qualification 58 Sat 4/13 - 11:21 AM 1646 71 3559 3947 7454 135 69 85
Qualification 61 Sat 4/13 - 11:43 AM 461 1646 3940 3494 3176 4926 84 51
Playoff Matches

District teams are ranked against all teams in their district and the final rankings, once all district events have been played, are used to determine eligibility for District Championships and/or the FIRST Championship. More Info...

Total Points: 84
Rank: 31 of 57 teams in the Indiana FIRST District (Full Rankings )

Qualified for District Championship: Yes ()
Qualified for FIRST Championship: No

Team 1646 had the following district points activities in the 2019 season:
Event/Activity Total
IN District St. Joseph Event 23
IN District Tippecanoe Event 28
Indiana State Championship 33

If Team 1646 is tied with any other Indiana FIRST teams in total District Ranking Points, the tie will be broken using the following criteria:

Level Description Value
Level 1 Total Playoff Round Performance Points 0
Level 2 Max Playoff Round Performance Points 0
Level 3 Total Alliance Selection Points 20
Level 4 Max Alliance Selection Points 11
Level 5 Total Qualification Points 59
Level 6 Highest Match Score 94
Level 7 Second Highest Match Score 94
Level 8 Third Highest Match Score 86
Level 9 Random Sort ---

ROBO-CON FRC Off Season Competition 2019

  July 19 to July 20, 2019

Qualification Matches
Rank: 30 of 32
Record: 3 Wins, 9 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1 Fri 7/19 - 6:17 PM 247 6085 1646 9998 5612 3534 18 76
Qualification 10 Fri 7/19 - 7:40 PM 7056 7491 1646 5084 3534 3538 47 83
Qualification 15 Fri 7/19 - 8:36 PM 3538 4998 703 1646 4130 1684 55 71
Qualification 20 Sat 7/20 - 8:46 AM 2337 2137 2834 5084 5612 1646 94 67
Qualification 23 Sat 7/20 - 9:10 AM 5712 4810 6610 5843 1646 7211 48 46
Qualification 32 Sat 7/20 - 10:29 AM 2337 7056 247 6610 1646 6120 59 44
Qualification 37 Sat 7/20 - 11:07 AM 5460 1646 703 3535 4998 3539 77 50
Qualification 41 Sat 7/20 - 11:41 AM 2834 1646 5256 6085 5084 4130 58 62
Qualification 44 Sat 7/20 - 12:07 PM 1646 9998 68 7491 6120 302 57 44
Qualification 50 Sat 7/20 - 2:07 PM 1646 1718 5712 703 9998 4810 64 76
Qualification 57 Sat 7/20 - 3:02 PM 1646 4810 2337 1684 247 2137 67 70
Qualification 64 Sat 7/20 - 3:59 PM 6120 703 7211 3538 6097 1646 75 64
Playoff Matches