Team Avatar Team 3211 - The Y Team (2018)


2018 Robot: THE VINCI
2018 Home Championship: FIRST Championship - Houston
2018 Sponsors: Perrigo/NRCN/Perion/Cimatron/The Yeruham Miami partnership/The Jewish federations of north america/Rashi foundation/Ministry of science/Ministry for the Development of the Negev and Galilee/Automation Yeruham/OPC/Brand industries/The Yeruham Municipality/Matnas Yeruham/Rotem Industries Ltd.&The Yeurham science center&Ort Sapir Yeruham&Belevav Shalem&Kama &IAF Technological College, Be'er Sheva

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 33 15 (45%) 18 (55%) 0 (0%)
Playoff 7 2 (29%) 5 (71%) 0
Total 40 17 (43%) 23 (58%) 0 (0%)

Team 3211's 2018 Awards

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

ISR District Event #1

  March 5 to March 6, 2018

Alliance
Selection
Awards Event
Total
17 12 10 0 39
Qualification Matches
Rank: 8 of 34
Record: 6 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 Mon 3/5 - 8:25 AM 1576 3211 3316 4338 5291 6168 239 208
Qualification 9 Mon 3/5 - 9:40 AM 3211 6741 5990 5636 7112 3034 218 272
Qualification 16 Mon 3/5 - 10:51 AM 6168 4757 3211 4586 4590 1657 78 408
Qualification 19 Mon 3/5 - 11:20 AM 3211 7067 6104 4757 6741 2679 379 110
Qualification 27 Mon 3/5 - 12:31 PM 3211 1943 2679 1574 2212 4649 264 345
Qualification 31 Mon 3/5 - 1:21 PM 2630 3211 6049 5951 1577 1576 308 255
Qualification 39 Tue 3/6 - 3:42 AM 1937 1574 4338 1690 5636 3211 480 182
Qualification 43 Tue 3/6 - 4:15 AM 6149 4590 3316 3211 1657 1577 175 463
Qualification 48 Tue 3/6 - 4:57 AM 1943 5928 5038 4590 7112 3211 158 250
Qualification 52 Tue 3/6 - 5:31 AM 1574 4757 7067 5038 3211 4319 390 138
Qualification 61 Tue 3/6 - 6:46 AM 4649 2230 3211 3316 4319 1577 287 207
Playoff Matches
Record: 2 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 5

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2 5291 6104 1937 3034 3211 4590 247 333
Quarterfinal 6 5291 6104 1937 3034 3211 4590 461 165
Tiebreaker 2 5291 6104 1937 3034 3211 4590 188 387
Semifinal 1 1577 1574 6741 3034 3211 4590 458 70
Semifinal 3 1577 1574 6741 3034 3211 4590 349 209

ISR District Event #4

  March 14 to March 15, 2018

Alliance
Selection
Awards Event
Total
13 8 0 0 21
Qualification Matches
Rank: 18 of 38
Record: 5 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5 Wed 3/14 - 1:28 PM 3211 4661 5987 3339 1573 5928 315 314
Qualification 9 Wed 3/14 - 2:01 PM 3835 6168 6739 5038 3211 7079 251 380
Qualification 14 Wed 3/14 - 2:47 PM 7039 2630 3211 4416 4757 5554 278 226
Qualification 20 Wed 3/14 - 3:46 PM 5554 5951 4338 3211 4744 1573 440 241
Qualification 30 Wed 3/14 - 5:05 PM 5987 7079 3339 3211 5635 5747 396 112
Qualification 35 Wed 3/14 - 5:42 PM 4784 2231 3211 5747 7039 1954 128 276
Qualification 40 Wed 3/14 - 7:17 PM 4784 2630 3339 2096 3211 3835 362 293
Qualification 47 Thu 3/15 - 8:42 AM 6168 1937 3211 5038 7083 3388 172 292
Qualification 57 Thu 3/15 - 10:04 AM 6230 6168 1944 7286 1577 3211 251 456
Qualification 62 Thu 3/15 - 10:55 AM 3211 1944 4416 4320 1942 2231 176 428
Qualification 67 Thu 3/15 - 11:40 AM 3065 4416 3388 5554 3211 3339 140 505
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 8

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Thu 3/15 - 2:12 PM 3339 1577 1942 5635 5038 3211 454 184
Quarterfinal 5 3339 1577 1942 5635 5038 3211 420 143

FIRST Israel District Championship

  March 27 to March 29, 2018

Alliance
Selection
Awards Event
Total
27 0 0 0 27
Qualification Matches
Rank: 35 of 45
Record: 4 Wins, 7 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 Tue 3/27 - 4:46 PM 2230 6740 1657 3211 6741 5951 218 418
Qualification 15 Tue 3/27 - 6:24 PM 7177 3211 5038 2096 1577 1690 209 392
Qualification 19 Wed 3/28 - 9:57 AM 5990 3211 3339 7112 6736 1690 226 348
Qualification 27 Wed 3/28 - 11:06 AM 7079 5635 5291 3835 1580 3211 315 223
Qualification 32 Wed 3/28 - 11:57 AM 3211 4590 6736 3075 2679 2231 160 434
Qualification 39 Wed 3/28 - 1:48 PM 1942 7079 3316 2212 3211 1577 321 428
Qualification 52 Wed 3/28 - 3:41 PM 3065 3075 3211 5715 4320 5654 283 346
Qualification 58 Wed 3/28 - 4:39 PM 3065 5038 3339 3211 1574 7039 301 454
Qualification 61 Wed 3/28 - 5:06 PM 4744 3211 2679 1942 5614 3083 275 411
Qualification 70 Thu 3/29 - 9:22 AM 4586 7039 5987 3211 5614 5635 474 262
Qualification 78 Thu 3/29 - 10:39 AM 2212 5554 1580 5987 6104 3211 219 444
Playoff Matches

District teams are ranked against all teams in their district and the final rankings, once all district events have been played, are used to determine eligibility for District Championships and/or the FIRST Championship. More Info...

Total Points: 87
Rank: 34 of 70 teams in the FIRST Israel District (Full Rankings )

Qualified for District Championship: Yes ()
Qualified for FIRST Championship: No

Team 3211 had the following district points activities in the 2018 season:
Event/Activity Total
ISR District Event #1 39
ISR District Event #4 21
FIRST Israel District Championship 27

If Team 3211 is tied with any other FIRST Israel teams in total District Ranking Points, the tie will be broken using the following criteria:

Level Description Value
Level 1 Total Playoff Round Performance Points 10
Level 2 Max Playoff Round Performance Points 10
Level 3 Total Alliance Selection Points 20
Level 4 Max Alliance Selection Points 12
Level 5 Total Qualification Points 57
Level 6 Highest Match Score 505
Level 7 Second Highest Match Score 463
Level 8 Third Highest Match Score 456
Level 9 Random Sort ---