Team 3211 - The Y Team (2017)


2017 Robot: LOGAN
2017 Home Championship: FIRST Championship - Houston
Pre-Qualified: Team 3211 is Pre-Qualified for the 2017 FIRST Championship

2017 Sponsors: Perrigo/NRCN/Perion/Cimatron/The Yeruham Miami partnership/The Jewish federations of north america/Rashi foundation/Ministry of science/Ministry for the Development of the Negev and Galilee/Automation Yeruham/OPC/Brand industries/The Yeruham Municipality/Matnas Yeruham/Rotem Industries Ltd.&The Yeurham science center&Ort Sapir Yeruham&Belevav Shalem&Kama &IAF Technological College, Be'er Sheva

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 42 25 (60%) 14 (33%) 1 (2%)
Playoff 21 12 (57%) 9 (43%) 0
Total 63 37 (59%) 23 (37%) 1 (2%)

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Israel Regional

  March 13 to March 15, 2010


Israel Regional

  March 14 to March 16, 2011


Israel Regional

  March 5 to March 7, 2012


Israel Regional

  March 10 to March 12, 2013


FIRST Championship - Galileo Division

  April 24 to April 27, 2013


Israel Regional

  March 2 to March 4, 2014


FIRST Championship - Archimedes Division

  April 23 to April 25, 2014


Israel Regional

  March 9 to March 12, 2015


Israel Regional

  March 8 to March 10, 2016


Western Canada Regional

  April 3 to April 6, 2016


FIRST Championship - Archimedes Subdivision

  April 27 to April 30, 2016


FIRST Championship

  April 27 to April 30, 2016


ISR District Event #2

  March 8 to March 9, 2017

Alliance
Selection
Awards Event
Total
16 15 30 10 71
Qualification Matches
Rank: 9 of 31
Record: 6 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (1 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 Wed 3/8 - 1:47 PM 5987 6737 2096 4661 3211 5715 140 210
Qualification 9 Wed 3/8 - 2:49 PM 3211 6104 5038 1954 1577 6149 225 160
Qualification 13 Wed 3/8 - 3:28 PM 1954 3211 5135 3388 6741 6736 105 95
Qualification 20 Wed 3/8 - 4:36 PM 5554 3339 5135 3211 1577 4319 80 205
Qualification 26 Wed 3/8 - 5:31 PM 1942 5038 4416 4784 1573 3211 210 120
Qualification 29 Wed 3/8 - 6:30 PM 3075 4744 3211 1942 1573 5291 100 235
Qualification 33 Thu 3/9 - 8:28 AM 3835 4320 6104 5554 3211 1942 215 210
Qualification 38 Thu 3/9 - 9:24 AM 3339 6149 3211 4784 5291 6737 240 140
Qualification 45 Thu 3/9 - 10:27 AM 5635 4744 1577 3388 5614 3211 285 170
Qualification 48 Thu 3/9 - 10:56 AM 1944 6737 3211 1573 1954 3075 150 140
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 1 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 2
Event Champions!

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3 3075 1577 3211 5135 1573 5987 270 145
Quarterfinal 7 3075 1577 3211 5135 1573 5987 240 185
Semifinal 2 3075 1577 3211 2096 3835 5554 235 240
Semifinal 4 3075 1577 3211 2096 3835 5554 290 235
Tiebreaker 2 3075 1577 3211 2096 3835 5554 265 235
Final 1 4744 5614 4320 3211 1577 3075 265 305
Final 2 4744 5614 4320 3211 1577 3075 240 306

ISR District Event #3

  March 13 to March 15, 2017

Alliance
Selection
Awards Event
Total
15 12 10 5 42
Qualification Matches
Rank: 12 of 35
Record: 6 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 6 Tue 3/14 - 2:13 PM 1943 3075 3211 5135 2679 2096 120 215
Qualification 8 Tue 3/14 - 2:39 PM 4586 3034 3316 1657 6230 3211 251 215
Qualification 17 Tue 3/14 - 4:03 PM 1954 6230 6739 5273 3211 2231 45 145
Qualification 20 Tue 3/14 - 4:37 PM 3211 3034 1574 1580 4416 4320 226 110
Qualification 25 Tue 3/14 - 5:29 PM 4320 4744 1657 3211 3316 1577 260 285
Qualification 30 Tue 3/14 - 6:37 PM 5273 1577 1943 5928 3211 2230 205 290
Qualification 39 Wed 3/15 - 9:20 AM 6168 3211 5554 5990 6739 1576 285 195
Qualification 45 Wed 3/15 - 10:44 AM 4744 3211 2679 5928 4586 6740 216 241
Qualification 47 Wed 3/15 - 11:03 AM 4649 2096 3211 6230 6049 5928 250 220
Qualification 53 Wed 3/15 - 12:09 PM 3083 3835 5654 1954 5990 3211 260 255
Playoff Matches
Record: 2 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 5

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2 5654 3316 1657 3211 3835 3065 260 305
Quarterfinal 6 5654 3316 1657 3211 3835 3065 305 335
Semifinal 1 2231 1574 4320 3211 3835 3065 378 255
Semifinal 3 2231 1574 4320 3211 3835 3065 348 305

FIRST Israel District Championship

  March 28 to March 30, 2017

Alliance
Selection
Awards Event
Total
60 42 30 0 132
Qualification Matches
Rank: 3 of 45
Record: 8 Wins, 2 Losses and 1 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 Wed 3/29 - 9:40 AM 2679 6741 3211 3835 6736 2096 264 235
Qualification 13 Wed 3/29 - 11:17 AM 3034 6738 3316 1574 3211 5614 255 351
Qualification 16 Wed 3/29 - 11:39 AM 3316 3211 4338 1577 4320 5038 305 231
Qualification 24 Wed 3/29 - 1:36 PM 1657 1573 4744 1690 2212 3211 210 303
Qualification 37 Wed 3/29 - 3:45 PM 5614 6740 5990 3211 3388 5291 210 209
Qualification 41 Wed 3/29 - 4:18 PM 5747 2212 2231 6738 3211 6740 250 262
Qualification 48 Wed 3/29 - 5:25 PM 5635 5987 3211 3075 6740 5554 288 191
Qualification 60 Thu 3/30 - 9:17 AM 3083 1943 2679 3211 2231 6168 265 265
Qualification 67 Thu 3/30 - 10:20 AM 3211 3083 2630 1574 5654 1942 316 309
Qualification 73 Thu 3/30 - 11:14 AM 4586 2230 6741 1657 3211 5928 136 285
Qualification 78 Thu 3/30 - 11:59 AM 3211 2096 5951 5291 3339 4744 308 298
Qualification 83 Thu 3/30 - 12:42 PM 4590 6104 1577 3075 3211 4744 348 325
Playoff Matches
Record: 2 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 3

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4 3083 3211 1577 5951 4590 2096 287 316
Quarterfinal 8 3083 3211 1577 5951 4590 2096 430 302
Tiebreaker 4 3083 3211 1577 5951 4590 2096 436 266
Semifinal 2 2231 1574 3339 1577 3211 3083 527 445
Semifinal 4 2231 1574 3339 1577 3211 3083 475 395

FIRST Championship - Houston - Galileo Subdivision

  April 19 to April 22, 2017

Qualification Matches
Rank: 33 of 67
Record: 5 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 10 Thu 4/20 - 10:21 AM 3211 6061 492 199 1817 4364 206 205
Qualification 22 Thu 4/20 - 11:54 AM 6171 6411 3211 492 2486 701 288 350
Qualification 27 Thu 4/20 - 2:03 PM 4537 3211 3005 6464 3478 3303 308 219
Qualification 38 Thu 4/20 - 3:34 PM 1538 2333 2231 86 2486 3211 352 336
Qualification 45 Thu 4/20 - 4:27 PM 3966 6739 3512 3211 6445 4516 185 284
Qualification 59 Fri 4/21 - 9:20 AM 368 4516 6191 6658 3211 6357 290 213
Qualification 73 Fri 4/21 - 11:08 AM 4335 2152 5572 3211 4201 4904 255 313
Qualification 81 Fri 4/21 - 2:17 PM 5654 6547 3045 2135 6739 3211 330 240
Qualification 97 Fri 4/21 - 4:28 PM 3635 3211 3574 6404 3959 2415 245 305
Qualification 102 Fri 4/21 - 5:09 PM 6579 3211 192 4112 5074 3574 344 331
Playoff Matches
Record: 2 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 5

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2 2486 4516 86 3211 5074 2231 329 255
Quarterfinal 6 2486 4516 86 3211 5074 2231 202 425
Tiebreaker 2 2486 4516 86 3211 5074 2231 332 465
Semifinal 1 2576 1538 492 3211 5074 2231 513 280
Semifinal 3 2576 1538 492 4201 3211 2231 319 273

FIRST Championship - Houston

  April 19 to April 22, 2017


ISR District Event #1

  March 5 to March 6, 2018


ISR District Event #4

  March 14 to March 15, 2018


FIRST Israel District Championship

  March 27 to March 29, 2018


ISR District Event #1

  March 4 to March 5, 2019


ISR District Event #3

  March 11 to March 12, 2019


FIRST Israel District Championship

  April 2 to April 4, 2019


FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition - Curie Subdivision

  April 24 to April 27, 2019


FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition

  April 24 to April 27, 2019


ISR District Event #1

  February 23 to February 25, 2020


Nitrogen Group - FIRST Innovation Challenge

  April 12 to April 16, 2021


FIRST Innovation Challenge Event presented by Qualcomm

  April 12 to April 16, 2021


INFINITE RECHARGE At Home Challenge Event

  April 19 to April 23, 2021


Boron Group - INFINITE RECHARGE At Home Challenge

  April 19 to April 23, 2021


FIRST Israel District Awards Event

  May 3 to May 7, 2021


District teams are ranked against all teams in their district and the final rankings, once all district events have been played, are used to determine eligibility for District Championships and/or the FIRST Championship. More Info...

Total Points: 245
Rank: 4 of 64 teams in the FIRST Israel District (Full Rankings )

Qualified for District Championship: Yes ()
Qualified for FIRST Championship: Yes (PreQualified) (Pre-Qualified)

Team 3211 had the following district points activities in the 2017 season:
Event/Activity Total
ISR District Event #2 71
ISR District Event #3 42
FIRST Israel District Championship 132

If Team 3211 is tied with any other FIRST Israel teams in total District Ranking Points, the tie will be broken using the following criteria:

Level Description Value
Level 1 Total Playoff Round Performance Points 70
Level 2 Max Playoff Round Performance Points 30
Level 3 Total Alliance Selection Points 69
Level 4 Max Alliance Selection Points 42
Level 5 Total Qualification Points 91
Level 6 Highest Match Score 445
Level 7 Second Highest Match Score 436
Level 8 Third Highest Match Score 430
Level 9 Random Sort ---