Team 3211 - The Y Team (2016)


2016 Robot: Hector

2016 Sponsors: NRCN / Perrigo / The Yeruham Miami partnership / The Jewish federations of north america / Rashi foundation / Ministry of science / Ministry for the Development of the Negev and Galilee / Automation Yeruham / OPC / Perion / Cimatron / Gazit-Globe / Brand industries / The Yeruham Municipality / Matnas Yeruham / Rotem Industries Ltd. / Ben Gurion University department of mechanical engineering / The Jusidman Center for Science Oriented Youth in Ben-Gurion University & The Yeurham science center & Ort Sapir Yeruham & Belevav Shalem & Kama & IAF Technological College, Be'er Sheva


This tab displays only official event's that Team 3211 attended in 2016.
Team 3211 had a record of 27-16-1 (W-L-T) at their 3 official events (this includes a Qualification record of 20 - 9 - 1 (W-L-T) and Playoff record of 7 - 7)

Israel Regional

  March 8 to March 10, 2016

Qualification Matches
Rank: 9 of 63
Record: 6 Wins, 2 Losses and 1 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 9 (C) Tue 3/8 - 6:38 PM 5961 3083 4338 3211 4319 5951 44 70
Qualification 15 (D) Tue 3/8 - 7:50 PM 5715 1944 3211 4406 1574 3368 75 75
Qualification 28 (A) Wed 3/9 - 11:40 AM 6049 3211 6149 4784 4744 2630 80 72
Qualification 35 (B) Wed 3/9 - 12:52 PM 4661 1937 2213 5554 3211 5614 40 69
Qualification 51 (D) Wed 3/9 - 3:47 PM 5135 1577 3211 1943 5654 2231 40 84
Qualification 56 (D) Wed 3/9 - 4:40 PM 4416 5951 5928 3211 5635 2096 65 73
Qualification 73 (B) Wed 3/9 - 7:47 PM 1573 1954 1576 3211 2230 3065 50 101
Qualification 80 (B) Wed 3/9 - 8:55 PM 2679 3339 3075 6230 1576 3211 85 60
Qualification 86 (C) Thu 3/10 - 12:02 PM 3211 3034 5990 5987 5273 6168 106 82
Playoff Matches
Record: 1 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 3

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4 (A) 3211 3034 5990 1577 5951 3083 76 113
Quarterfinal 8 (B) 3211 3034 5990 1577 5951 3083 115 110
Tiebreaker 4 (B) 3211 3034 5990 1577 5951 3083 97 102

Western Canada Regional

  April 3 to April 6, 2016

Qualification Matches
Rank: 5 of 36
Record: 8 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 (B) Tue 4/5 - 9:45 AM 6169 4633 216 5630 3211 6178 54 99
Qualification 11 (C) Tue 4/5 - 10:40 AM 5064 3933 3216 5117 6041 3211 49 87
Qualification 16 (D) Tue 4/5 - 11:19 AM 6082 5078 4627 4010 3211 4633 86 79
Qualification 19 (A) Tue 4/5 - 11:45 AM 4497 2130 3211 4625 4604 4627 105 77
Qualification 30 (B) Tue 4/5 - 2:06 PM 3211 4627 4733 2013 5897 6041 96 92
Qualification 35 (C) Tue 4/5 - 2:52 PM 5630 5015 3354 4634 3211 2013 98 119
Qualification 40 (D) Tue 4/5 - 3:34 PM 6169 6008 3211 5725 244 4334 87 111
Qualification 48 (A) Tue 4/5 - 4:37 PM 4613 3354 1482 6106 5118 3211 104 97
Qualification 51 (B) Wed 4/6 - 9:00 AM 4497 4733 6041 5597 3211 216 47 105
Qualification 55 (C) Wed 4/6 - 9:41 AM 5897 5015 3211 4733 288 6178 86 80
Qualification 65 (D) Wed 4/6 - 11:19 AM 6178 5597 6169 3211 3216 3354 62 84
Playoff Matches
Record: 2 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 2

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3 (A) 3211 4627 3933 3354 288 3216 162 116
Quarterfinal 7 (B) 3211 4627 3933 3354 288 3216 120 111
Semifinal 2 (C) 3211 4627 3933 4613 6082 6178 107 153
Semifinal 4 (C) 3211 4627 3933 4613 6082 6178 91 157

FIRST Championship - Archimedes Subdivision

  April 27 to April 30, 2016

Qualification Matches
Rank: 23 of 75
Record: 6 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 (A) Thu 4/28 - 8:40 AM 1540 1986 3135 3211 5404 4534 106 104
Qualification 24 (B) Thu 4/28 - 1:16 PM 4911 4039 1973 3098 3211 2064 107 123
Qualification 30 (C) Thu 4/28 - 1:59 PM 5422 1208 3211 4761 1318 3527 81 101
Qualification 43 (D) Thu 4/28 - 3:39 PM 4103 45 3211 4590 3534 4125 125 77
Qualification 51 (A) Thu 4/28 - 4:35 PM 3630 980 3211 5410 4508 5024 100 80
Qualification 66 (B) Fri 4/29 - 9:23 AM 5401 3211 5876 3932 4931 1257 80 108
Qualification 86 (D) Fri 4/29 - 11:40 AM 5842 5878 3211 6032 1391 4828 119 100
Qualification 93 (D) Fri 4/29 - 2:37 PM 999 1629 401 5624 3211 3166 121 81
Qualification 104 (A) Fri 4/29 - 3:57 PM 5417 5987 1671 236 3211 2338 80 116
Qualification 125 (C) Fri 4/29 - 6:28 PM 3602 3102 1310 180 207 3211 112 119
Playoff Matches
Record: 4 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 3

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 8 (A) 3211 3166 180 4103 1310 1318 157 91
Semifinal 2 (B) 4564 4003 1257 3166 180 3211 109 167
Semifinal 4 (B) 4564 4003 1257 3166 180 3211 136 84
Final 2 (C) 5050 1986 1501 3166 180 3211 180 129

FIRST Championship

  April 27 to April 30, 2016


Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Israel Regional

  March 8 to March 10, 2016

Qualification Matches
Rank: 9 of 63
Record: 6 Wins, 2 Losses and 1 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 9 (C) Tue 3/8 - 6:38 PM 5961 3083 4338 3211 4319 5951 44 70
Qualification 15 (D) Tue 3/8 - 7:50 PM 5715 1944 3211 4406 1574 3368 75 75
Qualification 28 (A) Wed 3/9 - 11:40 AM 6049 3211 6149 4784 4744 2630 80 72
Qualification 35 (B) Wed 3/9 - 12:52 PM 4661 1937 2213 5554 3211 5614 40 69
Qualification 51 (D) Wed 3/9 - 3:47 PM 5135 1577 3211 1943 5654 2231 40 84
Qualification 56 (D) Wed 3/9 - 4:40 PM 4416 5951 5928 3211 5635 2096 65 73
Qualification 73 (B) Wed 3/9 - 7:47 PM 1573 1954 1576 3211 2230 3065 50 101
Qualification 80 (B) Wed 3/9 - 8:55 PM 2679 3339 3075 6230 1576 3211 85 60
Qualification 86 (C) Thu 3/10 - 12:02 PM 3211 3034 5990 5987 5273 6168 106 82
Playoff Matches
Record: 1 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 3

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4 (A) 3211 3034 5990 1577 5951 3083 76 113
Quarterfinal 8 (B) 3211 3034 5990 1577 5951 3083 115 110
Tiebreaker 4 (B) 3211 3034 5990 1577 5951 3083 97 102

Western Canada Regional

  April 3 to April 6, 2016

Qualification Matches
Rank: 5 of 36
Record: 8 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 (B) Tue 4/5 - 9:45 AM 6169 4633 216 5630 3211 6178 54 99
Qualification 11 (C) Tue 4/5 - 10:40 AM 5064 3933 3216 5117 6041 3211 49 87
Qualification 16 (D) Tue 4/5 - 11:19 AM 6082 5078 4627 4010 3211 4633 86 79
Qualification 19 (A) Tue 4/5 - 11:45 AM 4497 2130 3211 4625 4604 4627 105 77
Qualification 30 (B) Tue 4/5 - 2:06 PM 3211 4627 4733 2013 5897 6041 96 92
Qualification 35 (C) Tue 4/5 - 2:52 PM 5630 5015 3354 4634 3211 2013 98 119
Qualification 40 (D) Tue 4/5 - 3:34 PM 6169 6008 3211 5725 244 4334 87 111
Qualification 48 (A) Tue 4/5 - 4:37 PM 4613 3354 1482 6106 5118 3211 104 97
Qualification 51 (B) Wed 4/6 - 9:00 AM 4497 4733 6041 5597 3211 216 47 105
Qualification 55 (C) Wed 4/6 - 9:41 AM 5897 5015 3211 4733 288 6178 86 80
Qualification 65 (D) Wed 4/6 - 11:19 AM 6178 5597 6169 3211 3216 3354 62 84
Playoff Matches
Record: 2 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 2

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3 (A) 3211 4627 3933 3354 288 3216 162 116
Quarterfinal 7 (B) 3211 4627 3933 3354 288 3216 120 111
Semifinal 2 (C) 3211 4627 3933 4613 6082 6178 107 153
Semifinal 4 (C) 3211 4627 3933 4613 6082 6178 91 157

FIRST Championship - Archimedes Subdivision

  April 27 to April 30, 2016

Qualification Matches
Rank: 23 of 75
Record: 6 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 (A) Thu 4/28 - 8:40 AM 1540 1986 3135 3211 5404 4534 106 104
Qualification 24 (B) Thu 4/28 - 1:16 PM 4911 4039 1973 3098 3211 2064 107 123
Qualification 30 (C) Thu 4/28 - 1:59 PM 5422 1208 3211 4761 1318 3527 81 101
Qualification 43 (D) Thu 4/28 - 3:39 PM 4103 45 3211 4590 3534 4125 125 77
Qualification 51 (A) Thu 4/28 - 4:35 PM 3630 980 3211 5410 4508 5024 100 80
Qualification 66 (B) Fri 4/29 - 9:23 AM 5401 3211 5876 3932 4931 1257 80 108
Qualification 86 (D) Fri 4/29 - 11:40 AM 5842 5878 3211 6032 1391 4828 119 100
Qualification 93 (D) Fri 4/29 - 2:37 PM 999 1629 401 5624 3211 3166 121 81
Qualification 104 (A) Fri 4/29 - 3:57 PM 5417 5987 1671 236 3211 2338 80 116
Qualification 125 (C) Fri 4/29 - 6:28 PM 3602 3102 1310 180 207 3211 112 119
Playoff Matches
Record: 4 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 3

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 8 (A) 3211 3166 180 4103 1310 1318 157 91
Semifinal 2 (B) 4564 4003 1257 3166 180 3211 109 167
Semifinal 4 (B) 4564 4003 1257 3166 180 3211 136 84
Final 2 (C) 5050 1986 1501 3166 180 3211 180 129

FIRST Championship

  April 27 to April 30, 2016