Team Avatar Team 3211 - The Y Team (2019)


2019 Robot: THE VINCI
2019 Home Championship: FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition
2019 Sponsors: Perrigo/NRCN/Perion/Cimatron/The Yeruham Miami partnership/The Jewish federations of north america/Rashi foundation/Ministry of science/Ministry for the Development of the Negev and Galilee/Automation Yeruham/OPC/Brand industries/The Yeruham Municipality/Matnas Yeruham/Rotem Industries Ltd.&The Yeurham science center&Ort Sapir Yeruham&Belevav Shalem&Kama &IAF Technological College, Be'er Sheva


This tab displays only official event's that Team 3211 attended in 2019.
Team 3211 had a record of 32-20-1 (W-L-T) at their 4 official events (this includes a Qualification record of 28 - 14 - 1 (W-L-T) and Playoff record of 4 - 6)

ISR District Event #1

  March 4 to March 5, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
13 11 0 10 34
Qualification Matches
Rank: 15 of 31
Record: 6 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5 Mon 3/4 - 1:44 PM 7039 4784 1574 3065 6168 3211 39 15
Qualification 11 Mon 3/4 - 6:46 PM 7067 6741 4338 1573 3211 5554 62 32
Qualification 14 Mon 3/4 - 3:35 PM 3211 2230 5135 5987 1580 5291 36 34
Qualification 16 Mon 3/4 - 3:56 PM 3211 7039 4319 5636 1657 2230 34 38
Qualification 22 Mon 3/4 - 4:52 PM 1573 5135 1657 3211 6736 1574 20 57
Qualification 28 Mon 3/4 - 5:53 PM 6741 4784 1580 5747 4590 3211 10 31
Qualification 32 Mon 3/4 - 6:33 PM 7554 1580 3211 1937 4319 1690 22 55
Qualification 37 Tue 3/5 - 8:54 AM 7554 4784 4757 5987 7067 3211 14 31
Qualification 46 Tue 3/5 - 10:22 AM 1690 3211 1657 4338 5747 3065 72 43
Qualification 49 Tue 3/5 - 10:48 AM 5636 3211 3034 4416 6168 6740 39 24
Qualification 57 Tue 3/5 - 12:07 PM 4416 3211 1577 1937 6740 5747 43 66
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 6

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4 4590 1937 1573 3211 5291 7067 55 42
Quarterfinal 8 4590 1937 1573 3211 5291 7067 56 41

ISR District Event #3

  March 11 to March 12, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
21 15 0 5 41
Qualification Matches
Rank: 2 of 31
Record: 8 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5 Mon 3/11 - 1:25 PM 1577 4757 4338 1576 3211 1580 62 45
Qualification 11 Mon 3/11 - 2:25 PM 3211 1943 6149 5636 4757 3835 52 44
Qualification 13 Mon 3/11 - 2:44 PM 4416 1580 3388 5614 7112 3211 42 60
Qualification 18 Mon 3/11 - 3:36 PM 1577 3835 7112 3211 7177 1657 48 38
Qualification 21 Mon 3/11 - 4:05 PM 4586 5135 2212 3388 6741 3211 64 67
Qualification 30 Mon 3/11 - 6:07 PM 4338 5636 3211 5614 2679 5654 105 51
Qualification 32 Mon 3/11 - 6:28 PM 3211 4744 2679 3835 2231 6741 62 49
Qualification 37 Tue 3/12 - 8:56 AM 5654 1576 1943 5135 3211 4649 41 47
Qualification 46 Tue 3/12 - 10:23 AM 3835 5747 3211 1577 7177 2231 53 94
Qualification 50 Tue 3/12 - 11:18 AM 1574 3211 2231 3388 3034 7177 69 53
Qualification 53 Tue 3/12 - 11:57 AM 5747 1657 7554 2212 3211 3075 42 60
Playoff Matches
Record: 1 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 2

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3 1577 3211 5636 2212 3034 5654 60 58
Quarterfinal 7 1577 3211 5636 2212 3034 5654 51 62
Tiebreaker 3 1577 3211 5636 2212 3034 5654 52 59

FIRST Israel District Championship

  April 2 to April 4, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
60 45 30 30 165
Qualification Matches
Rank: 3 of 45
Record: 8 Wins, 2 Losses and 1 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 Tue 4/2 - 5:05 PM 5951 6740 7845 4590 5987 3211 43 63
Qualification 12 Tue 4/2 - 6:45 PM 7554 1937 6736 4784 3211 7039 21 52
Qualification 20 Wed 4/3 - 11:10 AM 3034 7177 3211 4338 5554 2231 76 76
Qualification 24 Wed 4/3 - 11:46 AM 3211 5951 4744 1576 5614 6104 83 60
Qualification 35 Wed 4/3 - 1:41 PM 2630 4338 2679 6741 2212 3211 69 74
Qualification 39 Wed 4/3 - 2:20 PM 3075 1577 3211 5135 6738 3065 90 36
Qualification 46 Wed 4/3 - 6:42 PM 1573 3211 6738 7177 6741 2096 56 70
Qualification 55 Wed 4/3 - 4:50 PM 6738 5038 2212 3211 1937 5635 76 70
Qualification 61 Wed 4/3 - 5:40 PM 6736 3211 3388 1577 3339 5291 74 54
Qualification 70 Thu 4/4 - 9:47 AM 5987 7039 4586 1657 3211 2096 60 66
Qualification 80 Thu 4/4 - 11:13 AM 3316 3075 5990 3211 6104 7845 65 66
Playoff Matches
Record: 3 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 2

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3 2231 3211 7177 4586 6104 6740 79 77
Quarterfinal 7 2231 3211 7177 4586 6104 6740 83 58
Semifinal 2 2231 3211 7177 3339 6738 5554 67 41
Semifinal 4 2231 3211 7177 3339 6738 5554 61 74
Tiebreaker 2 2231 3211 7177 3339 6738 5554 65 70

FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition

  April 24 to April 27, 2019


FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition - Curie Subdivision

  April 24 to April 27, 2019

Qualification Matches
Rank: 22 of 68
Record: 6 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3   Thu 4/25 - 8:52 AM 987 173 3211 1241 1807 20 87 95
Qualification 23   Thu 4/25 - 11:25 AM 1360 7590 5914 3211 195 2767 71 95
Qualification 33   Thu 4/25 - 2:18 PM 3339 1519 302 78 3211 237 85 95
Qualification 38   Thu 4/25 - 3:10 PM 303 279 7539 3211 3656 7515 56 63
Qualification 48   Thu 4/25 - 4:50 PM 3211 494 48 3102 2998 3654 85 70
Qualification 66   Fri 4/26 - 9:43 AM 7886 1073 6090 7553 3211 4028 47 83
Qualification 77   Fri 4/26 - 11:16 AM 967 56 4285 3211 314 329 79 65
Qualification 87   Fri 4/26 - 2:04 PM 3538 1023 3211 177 107 1610 96 97
Qualification 97   Fri 4/26 - 3:22 PM 461 3211 2834 5865 11 329 77 57
Qualification 107   Fri 4/26 - 4:40 PM 126 5987 3211 3538 5847 5509 61 83
Playoff Matches

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

ISR District Event #1

  March 4 to March 5, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
13 11 0 10 34
Qualification Matches
Rank: 15 of 31
Record: 6 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5 Mon 3/4 - 1:44 PM 7039 4784 1574 3065 6168 3211 39 15
Qualification 11 Mon 3/4 - 6:46 PM 7067 6741 4338 1573 3211 5554 62 32
Qualification 14 Mon 3/4 - 3:35 PM 3211 2230 5135 5987 1580 5291 36 34
Qualification 16 Mon 3/4 - 3:56 PM 3211 7039 4319 5636 1657 2230 34 38
Qualification 22 Mon 3/4 - 4:52 PM 1573 5135 1657 3211 6736 1574 20 57
Qualification 28 Mon 3/4 - 5:53 PM 6741 4784 1580 5747 4590 3211 10 31
Qualification 32 Mon 3/4 - 6:33 PM 7554 1580 3211 1937 4319 1690 22 55
Qualification 37 Tue 3/5 - 8:54 AM 7554 4784 4757 5987 7067 3211 14 31
Qualification 46 Tue 3/5 - 10:22 AM 1690 3211 1657 4338 5747 3065 72 43
Qualification 49 Tue 3/5 - 10:48 AM 5636 3211 3034 4416 6168 6740 39 24
Qualification 57 Tue 3/5 - 12:07 PM 4416 3211 1577 1937 6740 5747 43 66
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 6

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4 4590 1937 1573 3211 5291 7067 55 42
Quarterfinal 8 4590 1937 1573 3211 5291 7067 56 41

ISR District Event #3

  March 11 to March 12, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
21 15 0 5 41
Qualification Matches
Rank: 2 of 31
Record: 8 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5 Mon 3/11 - 1:25 PM 1577 4757 4338 1576 3211 1580 62 45
Qualification 11 Mon 3/11 - 2:25 PM 3211 1943 6149 5636 4757 3835 52 44
Qualification 13 Mon 3/11 - 2:44 PM 4416 1580 3388 5614 7112 3211 42 60
Qualification 18 Mon 3/11 - 3:36 PM 1577 3835 7112 3211 7177 1657 48 38
Qualification 21 Mon 3/11 - 4:05 PM 4586 5135 2212 3388 6741 3211 64 67
Qualification 30 Mon 3/11 - 6:07 PM 4338 5636 3211 5614 2679 5654 105 51
Qualification 32 Mon 3/11 - 6:28 PM 3211 4744 2679 3835 2231 6741 62 49
Qualification 37 Tue 3/12 - 8:56 AM 5654 1576 1943 5135 3211 4649 41 47
Qualification 46 Tue 3/12 - 10:23 AM 3835 5747 3211 1577 7177 2231 53 94
Qualification 50 Tue 3/12 - 11:18 AM 1574 3211 2231 3388 3034 7177 69 53
Qualification 53 Tue 3/12 - 11:57 AM 5747 1657 7554 2212 3211 3075 42 60
Playoff Matches
Record: 1 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 2

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3 1577 3211 5636 2212 3034 5654 60 58
Quarterfinal 7 1577 3211 5636 2212 3034 5654 51 62
Tiebreaker 3 1577 3211 5636 2212 3034 5654 52 59

FIRST Israel District Championship

  April 2 to April 4, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
60 45 30 30 165
Qualification Matches
Rank: 3 of 45
Record: 8 Wins, 2 Losses and 1 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 Tue 4/2 - 5:05 PM 5951 6740 7845 4590 5987 3211 43 63
Qualification 12 Tue 4/2 - 6:45 PM 7554 1937 6736 4784 3211 7039 21 52
Qualification 20 Wed 4/3 - 11:10 AM 3034 7177 3211 4338 5554 2231 76 76
Qualification 24 Wed 4/3 - 11:46 AM 3211 5951 4744 1576 5614 6104 83 60
Qualification 35 Wed 4/3 - 1:41 PM 2630 4338 2679 6741 2212 3211 69 74
Qualification 39 Wed 4/3 - 2:20 PM 3075 1577 3211 5135 6738 3065 90 36
Qualification 46 Wed 4/3 - 6:42 PM 1573 3211 6738 7177 6741 2096 56 70
Qualification 55 Wed 4/3 - 4:50 PM 6738 5038 2212 3211 1937 5635 76 70
Qualification 61 Wed 4/3 - 5:40 PM 6736 3211 3388 1577 3339 5291 74 54
Qualification 70 Thu 4/4 - 9:47 AM 5987 7039 4586 1657 3211 2096 60 66
Qualification 80 Thu 4/4 - 11:13 AM 3316 3075 5990 3211 6104 7845 65 66
Playoff Matches
Record: 3 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 2

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3 2231 3211 7177 4586 6104 6740 79 77
Quarterfinal 7 2231 3211 7177 4586 6104 6740 83 58
Semifinal 2 2231 3211 7177 3339 6738 5554 67 41
Semifinal 4 2231 3211 7177 3339 6738 5554 61 74
Tiebreaker 2 2231 3211 7177 3339 6738 5554 65 70

FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition

  April 24 to April 27, 2019


FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition - Curie Subdivision

  April 24 to April 27, 2019

Qualification Matches
Rank: 22 of 68
Record: 6 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3   Thu 4/25 - 8:52 AM 987 173 3211 1241 1807 20 87 95
Qualification 23   Thu 4/25 - 11:25 AM 1360 7590 5914 3211 195 2767 71 95
Qualification 33   Thu 4/25 - 2:18 PM 3339 1519 302 78 3211 237 85 95
Qualification 38   Thu 4/25 - 3:10 PM 303 279 7539 3211 3656 7515 56 63
Qualification 48   Thu 4/25 - 4:50 PM 3211 494 48 3102 2998 3654 85 70
Qualification 66   Fri 4/26 - 9:43 AM 7886 1073 6090 7553 3211 4028 47 83
Qualification 77   Fri 4/26 - 11:16 AM 967 56 4285 3211 314 329 79 65
Qualification 87   Fri 4/26 - 2:04 PM 3538 1023 3211 177 107 1610 96 97
Qualification 97   Fri 4/26 - 3:22 PM 461 3211 2834 5865 11 329 77 57
Qualification 107   Fri 4/26 - 4:40 PM 126 5987 3211 3538 5847 5509 61 83
Playoff Matches

District teams are ranked against all teams in their district and the final rankings, once all district events have been played, are used to determine eligibility for District Championships and/or the FIRST Championship. More Info...

Total Points: 240
Rank: 6 of 66 teams in the FIRST Israel District (Full Rankings )

Qualified for District Championship: Yes ()
Qualified for FIRST Championship: Yes (DCMPChairmans)

Team 3211 had the following district points activities in the 2019 season:
Event/Activity Total
ISR District Event #1 34
ISR District Event #3 41
FIRST Israel District Championship 165

If Team 3211 is tied with any other FIRST Israel teams in total District Ranking Points, the tie will be broken using the following criteria:

Level Description Value
Level 1 Total Playoff Round Performance Points 30
Level 2 Max Playoff Round Performance Points 30
Level 3 Total Alliance Selection Points 71
Level 4 Max Alliance Selection Points 45
Level 5 Total Qualification Points 94
Level 6 Highest Match Score 105
Level 7 Second Highest Match Score 90
Level 8 Third Highest Match Score 83
Level 9 Random Sort ---