Team 180 - S.P.A.M. (2016)


2016 Robot: Brave Sir Lobin

2016 Sponsors: Pratt & Whitney / Florida Power & Light / Education Foundation of Martin County / Billy LiCausi / UL / Waste Management & South Fork High School & Clark Advanced Learning Center & Martin County High School & Jensen Beach High School


This tab displays only official event's that Team 180 attended in 2016.
Team 180 had a record of 37-11-0 (W-L-T) at their 3 official events (this includes a Qualification record of 21 - 7 - 0 (W-L-T) and Playoff record of 16 - 4)

Orlando Regional

  March 9 to March 12, 2016

Qualification Matches
Rank: 5 of 63
Record: 8 Wins, 1 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 (B) Fri 3/11 - 9:25 AM 180 5276 5283 1592 4451 4118 62 77
Qualification 12 (C) Fri 3/11 - 10:51 AM 1523 3164 5816 3242 1065 180 40 104
Qualification 23 (D) Fri 3/11 - 12:26 PM 5283 79 3932 4622 180 1557 83 89
Qualification 33 (A) Fri 3/11 - 2:28 PM 4592 3502 180 1902 1872 2383 75 69
Qualification 49 (B) Fri 3/11 - 4:56 PM 1902 2152 180 21 5145 5842 80 77
Qualification 63 (D) Sat 3/12 - 9:38 AM 4953 5646 4024 180 4352 6184 31 106
Qualification 72 (A) Sat 3/12 - 10:57 AM 233 1369 5628 108 4024 180 73 100
Qualification 79 (A) Sat 3/12 - 11:51 AM 744 801 180 1876 4769 3556 103 99
Qualification 91 (C) Sat 3/12 - 1:29 PM 180 5722 3653 2556 2797 5557 94 79
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 1
Event Champions!

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 (D) Sat 3/12 - 3:29 PM 180 233 4592 4352 1902 1557 119 86
Quarterfinal 5 (A) 180 233 4592 4352 1902 1557 118 92
Semifinal 1 (B) 180 233 4592 386 3880 86 148 118
Semifinal 3 (B) 180 233 4592 386 3880 86 146 88
Final 1 (C) 180 233 4592 3556 2383 2797 151 115
Final 2 (C) 180 233 4592 3556 2383 2797 114 82

South Florida Regional

  March 30 to April 2, 2016

Qualification Matches
Rank: 5 of 60
Record: 7 Wins, 2 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 (A) Fri 4/1 - 9:18 AM 21 180 108 5329 3653 4707 124 41
Qualification 18 (B) Fri 4/1 - 11:17 AM 180 5753 5872 1155 5665 4024 92 50
Qualification 24 (C) Fri 4/1 - 12:04 PM 2797 6228 180 2590 4575 1251 75 103
Qualification 39 (D) Fri 4/1 - 2:39 PM 5536 6001 3556 3233 180 348 75 79
Qualification 47 (A) Fri 4/1 - 3:54 PM 141 5196 6231 180 1758 6232 85 95
Qualification 54 (B) Fri 4/1 - 4:54 PM 4592 179 5819 1744 180 3556 113 107
Qualification 69 (C) Sat 4/2 - 9:24 AM 4517 6225 5410 5472 180 1065 73 107
Qualification 74 (D) Sat 4/2 - 10:00 AM 1523 180 5816 5872 6228 5842 80 37
Qualification 86 (A) Sat 4/2 - 11:32 AM 3627 59 4471 694 5243 180 67 88
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 1 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 3
Event Champions!

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4 (B) 180 1065 3932 86 2152 21 167 100
Quarterfinal 8 (C) 180 1065 3932 86 2152 21 155 97
Semifinal 2 (D) 386 744 5842 180 1065 3932 101 116
Semifinal 4 (D) 386 744 5842 180 1065 3932 124 155
Final 1 (A) 179 2590 5472 180 1065 3932 94 159
Final 2 (A) 179 2590 5472 180 1065 3932 123 117
Tiebreaker (A) 179 2590 5472 180 1065 3932 93 156

FIRST Championship - Archimedes Subdivision

  April 27 to April 30, 2016

Qualification Matches
Rank: 24 of 75
Record: 6 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 (A) Thu 4/28 - 8:54 AM 2338 180 4183 1391 6035 4039 107 119
Qualification 22 (B) Thu 4/28 - 1:00 PM 180 3389 5876 3630 3527 1671 101 77
Qualification 38 (D) Thu 4/28 - 2:59 PM 6075 4508 1257 4828 180 3102 101 62
Qualification 45 (D) Thu 4/28 - 3:52 PM 2881 1747 180 1540 5050 1325 128 115
Qualification 53 (A) Thu 4/28 - 4:48 PM 5401 5926 4183 4103 180 999 137 138
Qualification 72 (B) Fri 4/29 - 10:04 AM 180 5624 5878 4590 2064 4003 106 138
Qualification 83 (C) Fri 4/29 - 11:18 AM 1973 4125 2637 1208 180 980 109 123
Qualification 91 (D) Fri 4/29 - 12:17 PM 6082 3847 498 4534 1768 180 119 130
Qualification 102 (A) Fri 4/29 - 3:43 PM 5404 180 2586 5624 4564 6032 112 116
Qualification 125 (C) Fri 4/29 - 6:28 PM 3602 3102 1310 180 207 3211 112 119
Playoff Matches
Record: 4 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 3

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4 (D) 999 180 3166 1310 4103 1318 134 129
Quarterfinal 8 (A) 3211 3166 180 4103 1310 1318 157 91
Semifinal 2 (B) 4564 4003 1257 3166 180 3211 109 167
Semifinal 4 (B) 4564 4003 1257 3166 180 3211 136 84
Tiebreaker 2 (B) 4564 4003 1257 3166 180 999 120 124
Final 1 (C) 5050 1986 1501 999 180 3166 230 132
Final 2 (C) 5050 1986 1501 3166 180 3211 180 129

FIRST Championship

  April 27 to April 30, 2016


Team 180's 2016 Awards
Award Event
Championship Subdivision Finalist FIRST Championship - Archimedes Subdivision
FIRST Dean's List Award
     (Presented to Shantanu Jakhete)
FIRST Championship
FIRST Dean's List Finalist Award
     (Presented to Shantanu Jakhete)
South Florida Regional
Industrial Safety Award sponsored by Underwriters Laboratories South Florida Regional
Regional Winners
     FIRST Championship Qualifying Award
South Florida Regional
Regional Chairman's Award
     FIRST Championship Qualifying Award
Orlando Regional
Regional Winners
     FIRST Championship Qualifying Award
Orlando Regional

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Orlando Regional

  March 9 to March 12, 2016

Qualification Matches
Rank: 5 of 63
Record: 8 Wins, 1 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 (B) Fri 3/11 - 9:25 AM 180 5276 5283 1592 4451 4118 62 77
Qualification 12 (C) Fri 3/11 - 10:51 AM 1523 3164 5816 3242 1065 180 40 104
Qualification 23 (D) Fri 3/11 - 12:26 PM 5283 79 3932 4622 180 1557 83 89
Qualification 33 (A) Fri 3/11 - 2:28 PM 4592 3502 180 1902 1872 2383 75 69
Qualification 49 (B) Fri 3/11 - 4:56 PM 1902 2152 180 21 5145 5842 80 77
Qualification 63 (D) Sat 3/12 - 9:38 AM 4953 5646 4024 180 4352 6184 31 106
Qualification 72 (A) Sat 3/12 - 10:57 AM 233 1369 5628 108 4024 180 73 100
Qualification 79 (A) Sat 3/12 - 11:51 AM 744 801 180 1876 4769 3556 103 99
Qualification 91 (C) Sat 3/12 - 1:29 PM 180 5722 3653 2556 2797 5557 94 79
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 1
Event Champions!

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 (D) Sat 3/12 - 3:29 PM 180 233 4592 4352 1902 1557 119 86
Quarterfinal 5 (A) 180 233 4592 4352 1902 1557 118 92
Semifinal 1 (B) 180 233 4592 386 3880 86 148 118
Semifinal 3 (B) 180 233 4592 386 3880 86 146 88
Final 1 (C) 180 233 4592 3556 2383 2797 151 115
Final 2 (C) 180 233 4592 3556 2383 2797 114 82

South Florida Regional

  March 30 to April 2, 2016

Qualification Matches
Rank: 5 of 60
Record: 7 Wins, 2 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 (A) Fri 4/1 - 9:18 AM 21 180 108 5329 3653 4707 124 41
Qualification 18 (B) Fri 4/1 - 11:17 AM 180 5753 5872 1155 5665 4024 92 50
Qualification 24 (C) Fri 4/1 - 12:04 PM 2797 6228 180 2590 4575 1251 75 103
Qualification 39 (D) Fri 4/1 - 2:39 PM 5536 6001 3556 3233 180 348 75 79
Qualification 47 (A) Fri 4/1 - 3:54 PM 141 5196 6231 180 1758 6232 85 95
Qualification 54 (B) Fri 4/1 - 4:54 PM 4592 179 5819 1744 180 3556 113 107
Qualification 69 (C) Sat 4/2 - 9:24 AM 4517 6225 5410 5472 180 1065 73 107
Qualification 74 (D) Sat 4/2 - 10:00 AM 1523 180 5816 5872 6228 5842 80 37
Qualification 86 (A) Sat 4/2 - 11:32 AM 3627 59 4471 694 5243 180 67 88
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 1 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 3
Event Champions!

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4 (B) 180 1065 3932 86 2152 21 167 100
Quarterfinal 8 (C) 180 1065 3932 86 2152 21 155 97
Semifinal 2 (D) 386 744 5842 180 1065 3932 101 116
Semifinal 4 (D) 386 744 5842 180 1065 3932 124 155
Final 1 (A) 179 2590 5472 180 1065 3932 94 159
Final 2 (A) 179 2590 5472 180 1065 3932 123 117
Tiebreaker (A) 179 2590 5472 180 1065 3932 93 156

FIRST Championship - Archimedes Subdivision

  April 27 to April 30, 2016

Qualification Matches
Rank: 24 of 75
Record: 6 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 (A) Thu 4/28 - 8:54 AM 2338 180 4183 1391 6035 4039 107 119
Qualification 22 (B) Thu 4/28 - 1:00 PM 180 3389 5876 3630 3527 1671 101 77
Qualification 38 (D) Thu 4/28 - 2:59 PM 6075 4508 1257 4828 180 3102 101 62
Qualification 45 (D) Thu 4/28 - 3:52 PM 2881 1747 180 1540 5050 1325 128 115
Qualification 53 (A) Thu 4/28 - 4:48 PM 5401 5926 4183 4103 180 999 137 138
Qualification 72 (B) Fri 4/29 - 10:04 AM 180 5624 5878 4590 2064 4003 106 138
Qualification 83 (C) Fri 4/29 - 11:18 AM 1973 4125 2637 1208 180 980 109 123
Qualification 91 (D) Fri 4/29 - 12:17 PM 6082 3847 498 4534 1768 180 119 130
Qualification 102 (A) Fri 4/29 - 3:43 PM 5404 180 2586 5624 4564 6032 112 116
Qualification 125 (C) Fri 4/29 - 6:28 PM 3602 3102 1310 180 207 3211 112 119
Playoff Matches
Record: 4 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 3

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4 (D) 999 180 3166 1310 4103 1318 134 129
Quarterfinal 8 (A) 3211 3166 180 4103 1310 1318 157 91
Semifinal 2 (B) 4564 4003 1257 3166 180 3211 109 167
Semifinal 4 (B) 4564 4003 1257 3166 180 3211 136 84
Tiebreaker 2 (B) 4564 4003 1257 3166 180 999 120 124
Final 1 (C) 5050 1986 1501 999 180 3166 230 132
Final 2 (C) 5050 1986 1501 3166 180 3211 180 129

FIRST Championship

  April 27 to April 30, 2016