Team 3932 - The Dirty Mechanics (2016)


2016 Robot: Woolly

2016 Sponsors: St. Andrew's School / Rotary Club Boca Raton / KD Construction / Tyco / Citrix / BBM Structural Engineers / Action Auto-ID / CJM Construction / FPL / Modernizing Medicine / Runner's Edge / The M. K. Morse Company / Palm Beach State College / Powers, McNalis, Torres, Teebagy and Luongo / Apply Yourself Educational Consulting / Slattery & Associates Architects & Palm Beach County 4-H Association


This tab displays only official event's that Team 3932 attended in 2016.
Team 3932 had a record of 21-14-0 (W-L-T) at their 3 official events (this includes a Qualification record of 15 - 13 - 0 (W-L-T) and Playoff record of 6 - 1)

Orlando Regional

  March 9 to March 12, 2016

Qualification Matches
Rank: 42 of 63
Record: 3 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 10 (B) Fri 3/11 - 10:31 AM 5628 4592 386 3932 1251 5412 70 35
Qualification 17 (C) Fri 3/11 - 11:31 AM 1876 5472 3627 3932 21 2916 80 67
Qualification 23 (D) Fri 3/11 - 12:26 PM 5283 79 3932 4622 180 1557 83 89
Qualification 39 (A) Fri 3/11 - 3:14 PM 3233 1523 3556 2152 3932 4352 74 76
Qualification 52 (C) Fri 3/11 - 5:30 PM 3932 4118 4769 1065 4471 2556 89 77
Qualification 58 (C) Fri 3/11 - 6:15 PM 801 4562 5283 2556 5816 3932 67 52
Qualification 73 (A) Sat 3/12 - 11:03 AM 5842 3932 6184 3011 4901 3242 64 77
Qualification 78 (A) Sat 3/12 - 11:37 AM 1592 3932 108 2152 4953 4064 92 62
Qualification 89 (B) Sat 3/12 - 1:12 PM 1744 1872 233 3932 3880 801 83 81
Playoff Matches

South Florida Regional

  March 30 to April 2, 2016

Qualification Matches
Rank: 23 of 60
Record: 5 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 (A) Fri 4/1 - 9:30 AM 386 2797 3410 5536 6225 3932 67 72
Qualification 20 (B) Fri 4/1 - 11:31 AM 11 5842 5243 3653 3932 1065 81 129
Qualification 29 (C) Fri 4/1 - 1:28 PM 5329 179 2265 3932 1155 6232 69 55
Qualification 34 (D) Fri 4/1 - 2:02 PM 5819 5949 3932 1155 108 6231 68 52
Qualification 50 (A) Fri 4/1 - 4:20 PM 3932 6001 4500 3627 5753 3653 74 82
Qualification 58 (B) Fri 4/1 - 5:24 PM 694 348 5472 3932 2797 21 64 75
Qualification 65 (C) Fri 4/1 - 6:33 PM 3932 5816 59 5109 141 2590 97 150
Qualification 72 (D) Sat 4/2 - 9:44 AM 2905 2152 5196 1744 3932 5109 64 80
Qualification 90 (A) Sat 4/2 - 12:00 PM 3932 87 4240 4575 1758 744 64 107
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 1 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 3
Event Champions!

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4 (B) 180 1065 3932 86 2152 21 167 100
Quarterfinal 8 (C) 180 1065 3932 86 2152 21 155 97
Semifinal 2 (D) 386 744 5842 180 1065 3932 101 116
Semifinal 4 (D) 386 744 5842 180 1065 3932 124 155
Final 1 (A) 179 2590 5472 180 1065 3932 94 159
Final 2 (A) 179 2590 5472 180 1065 3932 123 117
Tiebreaker (A) 179 2590 5472 180 1065 3932 93 156

FIRST Championship - Archimedes Subdivision

  April 27 to April 30, 2016

Qualification Matches
Rank: 12 of 75
Record: 7 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1 (A) Thu 4/28 - 8:30 AM 4519 236 3932 4590 498 3630 95 89
Qualification 25 (C) Thu 4/28 - 1:22 PM 3533 3534 999 6075 3932 980 98 84
Qualification 37 (D) Thu 4/28 - 2:48 PM 207 3932 3098 5624 4125 2881 157 99
Qualification 48 (D) Thu 4/28 - 4:15 PM 5404 2064 5842 3389 3932 4761 95 97
Qualification 59 (A) Fri 4/29 - 8:25 AM 401 6035 3932 6032 1768 3102 94 127
Qualification 66 (B) Fri 4/29 - 9:23 AM 5401 3211 5876 3932 4931 1257 80 108
Qualification 78 (C) Fri 4/29 - 10:42 AM 3389 5926 3135 5624 4508 3932 76 96
Qualification 90 (D) Fri 4/29 - 12:10 PM 1540 3602 3527 3932 5410 1501 116 132
Qualification 101 (A) Fri 4/29 - 3:36 PM 6082 4828 5422 3932 1325 2637 88 98
Qualification 118 (B) Fri 4/29 - 5:34 PM 3932 4003 5858 5024 1391 1257 97 108
Playoff Matches

FIRST Championship

  April 27 to April 30, 2016


Team 3932's 2016 Awards
Award Event
Regional Winners
     FIRST Championship Qualifying Award
South Florida Regional
Woodie Flowers Finalist Award
     (Presented to David Ferguson)
South Florida Regional
Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers Orlando Regional

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Orlando Regional

  March 9 to March 12, 2016

Qualification Matches
Rank: 42 of 63
Record: 3 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 10 (B) Fri 3/11 - 10:31 AM 5628 4592 386 3932 1251 5412 70 35
Qualification 17 (C) Fri 3/11 - 11:31 AM 1876 5472 3627 3932 21 2916 80 67
Qualification 23 (D) Fri 3/11 - 12:26 PM 5283 79 3932 4622 180 1557 83 89
Qualification 39 (A) Fri 3/11 - 3:14 PM 3233 1523 3556 2152 3932 4352 74 76
Qualification 52 (C) Fri 3/11 - 5:30 PM 3932 4118 4769 1065 4471 2556 89 77
Qualification 58 (C) Fri 3/11 - 6:15 PM 801 4562 5283 2556 5816 3932 67 52
Qualification 73 (A) Sat 3/12 - 11:03 AM 5842 3932 6184 3011 4901 3242 64 77
Qualification 78 (A) Sat 3/12 - 11:37 AM 1592 3932 108 2152 4953 4064 92 62
Qualification 89 (B) Sat 3/12 - 1:12 PM 1744 1872 233 3932 3880 801 83 81
Playoff Matches

South Florida Regional

  March 30 to April 2, 2016

Qualification Matches
Rank: 23 of 60
Record: 5 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 (A) Fri 4/1 - 9:30 AM 386 2797 3410 5536 6225 3932 67 72
Qualification 20 (B) Fri 4/1 - 11:31 AM 11 5842 5243 3653 3932 1065 81 129
Qualification 29 (C) Fri 4/1 - 1:28 PM 5329 179 2265 3932 1155 6232 69 55
Qualification 34 (D) Fri 4/1 - 2:02 PM 5819 5949 3932 1155 108 6231 68 52
Qualification 50 (A) Fri 4/1 - 4:20 PM 3932 6001 4500 3627 5753 3653 74 82
Qualification 58 (B) Fri 4/1 - 5:24 PM 694 348 5472 3932 2797 21 64 75
Qualification 65 (C) Fri 4/1 - 6:33 PM 3932 5816 59 5109 141 2590 97 150
Qualification 72 (D) Sat 4/2 - 9:44 AM 2905 2152 5196 1744 3932 5109 64 80
Qualification 90 (A) Sat 4/2 - 12:00 PM 3932 87 4240 4575 1758 744 64 107
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 1 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 3
Event Champions!

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4 (B) 180 1065 3932 86 2152 21 167 100
Quarterfinal 8 (C) 180 1065 3932 86 2152 21 155 97
Semifinal 2 (D) 386 744 5842 180 1065 3932 101 116
Semifinal 4 (D) 386 744 5842 180 1065 3932 124 155
Final 1 (A) 179 2590 5472 180 1065 3932 94 159
Final 2 (A) 179 2590 5472 180 1065 3932 123 117
Tiebreaker (A) 179 2590 5472 180 1065 3932 93 156

FIRST Championship - Archimedes Subdivision

  April 27 to April 30, 2016

Qualification Matches
Rank: 12 of 75
Record: 7 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1 (A) Thu 4/28 - 8:30 AM 4519 236 3932 4590 498 3630 95 89
Qualification 25 (C) Thu 4/28 - 1:22 PM 3533 3534 999 6075 3932 980 98 84
Qualification 37 (D) Thu 4/28 - 2:48 PM 207 3932 3098 5624 4125 2881 157 99
Qualification 48 (D) Thu 4/28 - 4:15 PM 5404 2064 5842 3389 3932 4761 95 97
Qualification 59 (A) Fri 4/29 - 8:25 AM 401 6035 3932 6032 1768 3102 94 127
Qualification 66 (B) Fri 4/29 - 9:23 AM 5401 3211 5876 3932 4931 1257 80 108
Qualification 78 (C) Fri 4/29 - 10:42 AM 3389 5926 3135 5624 4508 3932 76 96
Qualification 90 (D) Fri 4/29 - 12:10 PM 1540 3602 3527 3932 5410 1501 116 132
Qualification 101 (A) Fri 4/29 - 3:36 PM 6082 4828 5422 3932 1325 2637 88 98
Qualification 118 (B) Fri 4/29 - 5:34 PM 3932 4003 5858 5024 1391 1257 97 108
Playoff Matches

FIRST Championship

  April 27 to April 30, 2016