Team 1310 - Runnymede Robotics (2016)


2016 Robot: The Red Scorpion

2016 Sponsors: Thales Group/Toronto District School Board/York Lions Club/Etobicoke Optimists/Investors Group & Runnymede Collegiate Institute

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 32 23 (72%) 9 (28%) 0 (0%)
Playoff 10 6 (60%) 4 (40%) 0
Total 42 29 (69%) 13 (31%) 0 (0%)

Team 1310's 2016 Awards
Award Event
Industrial Design Award sponsored by General Motors North Bay Regional
Regional Winners
     FIRST Championship Qualifying Award
North Bay Regional

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Greater Toronto Regional

  April 1 to April 3, 2004


Greater Toronto Regional

  March 30 to April 1, 2006


Greater Toronto Regional

  March 28 to March 30, 2007


Waterloo Regional

  March 19 to March 21, 2008


Greater Toronto Regional

  March 26 to March 28, 2008


Waterloo Regional

  March 18 to March 20, 2009


Greater Toronto Regional

  March 25 to March 27, 2009


Waterloo Regional

  March 24 to March 26, 2010


Greater Toronto Regional

  March 31 to April 2, 2010


Waterloo Regional

  March 24 to March 26, 2011


Greater Toronto West Regional

  March 31 to April 2, 2011


Waterloo Regional

  March 21 to March 23, 2012


Greater Toronto West Regional

  March 28 to March 30, 2012


Waterloo Regional

  March 20 to March 22, 2013


Greater Toronto West Regional

  March 27 to March 29, 2013


FIRST Championship - Curie Division

  April 24 to April 27, 2013


Greater Toronto West Regional

  February 27 to March 1, 2014


North Bay Regional

  March 26 to March 28, 2014


FIRST Championship - Galileo Division

  April 23 to April 25, 2014


Greater Toronto Central Regional

  March 4 to March 7, 2015


North Bay Regional

  March 25 to March 28, 2015


FIRST Championship - Archimedes Subdivision

  April 22 to April 25, 2015


FIRST Championship

  April 22 to April 25, 2015


Greater Toronto Central Regional

  March 2 to March 5, 2016

Qualification Matches
Rank: 18 of 41
Record: 6 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 6 (C) Fri 3/4 - 10:07 AM 2609 1511 1310 5680 188 5589 88 55
Qualification 13 (A) Fri 3/4 - 11:16 AM 4951 772 3683 188 886 1310 96 52
Qualification 21 (B) Fri 3/4 - 1:11 PM 1310 5834 5039 4920 1482 6009 55 44
Qualification 26 (C) Fri 3/4 - 1:57 PM 5821 1547 5911 1310 772 2852 53 85
Qualification 32 (D) Fri 3/4 - 2:59 PM 1325 1310 3705 771 772 4001 62 82
Qualification 36 (D) Fri 3/4 - 3:37 PM 1815 1310 5921 4946 2609 3705 86 77
Qualification 43 (B) Fri 3/4 - 4:47 PM 1310 2706 4914 5589 1325 865 42 86
Qualification 49 (C) Fri 3/4 - 5:36 PM 5921 5699 2809 5680 1310 1547 89 51
Qualification 58 (D) Sat 3/5 - 10:01 AM 1815 4594 4718 1310 854 5776 49 92
Qualification 62 (A) Sat 3/5 - 10:33 AM 5680 919 3360 3683 4718 1310 81 114
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 7

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3 (C) 2609 1511 4951 1310 1325 865 108 108
Quarterfinal 7 (D) 2609 1511 4951 1310 1325 865 145 101

North Bay Regional

  March 23 to March 26, 2016

Qualification Matches
Rank: 2 of 32
Record: 10 Wins, 2 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 (B) Fri 3/25 - 9:39 AM 4917 1310 2706 188 4936 5807 125 90
Qualification 9 (C) Fri 3/25 - 10:35 AM 865 5324 1310 5870 2935 4519 81 75
Qualification 13 (D) Fri 3/25 - 11:11 AM 1310 188 1241 1305 5324 4968 137 85
Qualification 20 (A) Fri 3/25 - 1:12 PM 4152 1310 5672 4936 5024 1241 70 119
Qualification 27 (C) Fri 3/25 - 2:16 PM 4617 4814 5024 1310 2935 4907 93 117
Qualification 29 (C) Fri 3/25 - 2:33 PM 4069 5672 4526 4617 1285 1310 35 96
Qualification 33 (D) Fri 3/25 - 5:38 PM 229 1285 5870 4069 1310 5807 87 90
Qualification 38 (A) Fri 3/25 - 12:02 PM 4907 2185 5807 3550 1310 4936 64 84
Qualification 46 (C) Fri 3/25 - 5:13 PM 3986 1305 772 5024 1310 229 106 97
Qualification 50 (C) Sat 3/26 - 9:04 AM 2185 1310 3986 2706 2013 5672 101 93
Qualification 57 (A) Sat 3/26 - 10:06 AM 1325 1310 2013 4814 229 4152 149 86
Qualification 60 (A) Sat 3/26 - 10:33 AM 4814 4936 2013 4526 772 1310 101 116
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 1
Event Champions!

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 (C) Sat 3/26 - 1:33 PM 1310 1241 2935 2185 4716 865 189 64
Quarterfinal 5 (D) 1310 1241 2935 2185 4716 5324 184 90
Semifinal 1 (A) 1310 1241 2935 4917 2706 3550 136 106
Semifinal 3 (A) 1310 1241 2935 4917 2706 3550 199 102
Final 1 (B) 1310 1241 2935 1325 5807 4519 167 66
Final 2 (B) 1310 1241 2935 1325 5807 4519 163 80

FIRST Championship - Archimedes Subdivision

  April 27 to April 30, 2016

Qualification Matches
Rank: 11 of 75
Record: 7 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5 (A) Thu 4/28 - 9:00 AM 1768 5878 6075 107 5401 1310 98 124
Qualification 21 (B) Thu 4/28 - 10:53 AM 4508 4003 1310 1318 1923 3847 124 110
Qualification 28 (C) Thu 4/28 - 1:44 PM 4508 4519 5404 1747 1310 839 102 119
Qualification 47 (D) Thu 4/28 - 4:08 PM 2586 3098 1310 6082 5417 3135 120 69
Qualification 61 (B) Fri 4/29 - 8:38 AM 4911 3602 5422 45 1310 5624 113 128
Qualification 67 (B) Fri 4/29 - 9:29 AM 1310 3527 6035 236 3098 5926 116 112
Qualification 77 (C) Fri 4/29 - 10:36 AM 1310 3630 3166 5987 3534 1501 94 112
Qualification 100 (A) Fri 4/29 - 3:26 PM 5050 3630 1986 1391 1310 4931 115 91
Qualification 110 (B) Fri 4/29 - 4:41 PM 4039 5024 999 1310 5842 5876 79 101
Qualification 125 (C) Fri 4/29 - 6:28 PM 3602 3102 1310 180 207 3211 112 119
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 6

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4 (D) 999 180 3166 1310 4103 1318 134 129
Quarterfinal 8 (A) 3211 3166 180 4103 1310 1318 157 91

FIRST Championship

  April 27 to April 30, 2016


ONT District - Ryerson University Event

  March 10 to March 12, 2017


ONT District - McMaster University Event

  April 7 to April 9, 2017


ONT District Georgian College Event

  March 2 to March 4, 2018


ONT District York University Event

  March 23 to March 25, 2018


FIRST Ontario Provincial Championship - Technology Division

  April 11 to April 14, 2018


FIRST Ontario Provincial Championship

  April 11 to April 14, 2018


FIRST Championship - Detroit - Tesla Subdivision

  April 25 to April 28, 2018


FIRST Championship - Detroit

  April 25 to April 28, 2018


ONT District Humber College Event

  March 8 to March 10, 2019


ONT District North Bay Event

  March 28 to March 30, 2019


FIRST Ontario Provincial Championship

  April 10 to April 13, 2019


FIRST Ontario Provincial Championship - Science Division

  April 10 to April 13, 2019


FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition - Archimedes Subdivision

  April 24 to April 27, 2019


FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition

  April 24 to April 27, 2019


Indiana Robotics Invitational

  July 17 to July 18, 2015


Indiana Robotics Invitational

  July 15 to July 16, 2016

Qualification Matches
Rank: 50 of 69
Record: 3 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 9 (A) Fri 7/15 - 11:41 AM 20 1310 2502 3481 2451 2481 104 167
Qualification 18 (B) Fri 7/15 - 12:57 PM 217 4039 1310 67 225 1718 180 160
Qualification 33 (C) Fri 7/15 - 2:59 PM 3620 1310 910 3130 33 624 160 127
Qualification 38 (D) Fri 7/15 - 3:48 PM 1640 16 2013 1086 1310 3683 167 97
Qualification 54 (A) Fri 7/15 - 5:50 PM 1310 71 2590 1746 2826 233 117 77
Qualification 62 (B) Fri 7/15 - 6:45 PM 45 3015 5254 2614 1310 4967 128 110
Qualification 79 (D) Sat 7/16 - 9:04 AM 1720 1023 1310 3683 330 1058 137 180
Qualification 91 (A) Sat 7/16 - 10:39 AM 179 3538 3314 1405 1310 195 168 155
Qualification 96 (A) Sat 7/16 - 11:15 AM 1114 1241 2468 1310 3824 233 190 107
Playoff Matches

Robots@CNE

  August 17 to August 19, 2018


Robots@CNE 2019

  August 23 to August 25, 2019