Team 5024 - Raider Robotics (2016)


2016 Robot: Guinevere

2016 Sponsors: TR Electronics / Union Gas / Brain and Mind Institute - Western University / Cargill / FRC Rookie Grant / Byron Optometry / TechAlliance / Source Energy / Solidworks & HB Beal Secondary School

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 31 16 (52%) 15 (48%) 0 (0%)
Playoff 11 7 (64%) 4 (36%) 0
Total 42 23 (55%) 19 (45%) 0 (0%)

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Windsor Essex Great Lakes Regional

  April 2 to April 4, 2014


FIRST Championship - Curie Division

  April 23 to April 25, 2014


Windsor Essex Great Lakes Regional

  April 1 to April 4, 2015


FIRST Championship

  April 22 to April 25, 2015


FIRST Championship - Hopper Subdivision

  April 22 to April 25, 2015


North Bay Regional

  March 23 to March 26, 2016

Qualification Matches
Rank: 19 of 32
Record: 5 Wins, 7 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 (B) Fri 3/25 - 9:49 AM 1305 4152 5024 4716 3986 1285 67 78
Qualification 8 (C) Fri 3/25 - 10:27 AM 5024 4907 3543 3550 2013 229 78 104
Qualification 12 (D) Fri 3/25 - 11:01 AM 5024 1285 2013 865 4716 4917 88 85
Qualification 20 (A) Fri 3/25 - 1:12 PM 4152 1310 5672 4936 5024 1241 70 119
Qualification 24 (B) Fri 3/25 - 1:49 PM 229 1325 4526 5807 5024 1241 72 95
Qualification 27 (C) Fri 3/25 - 2:16 PM 4617 4814 5024 1310 2935 4907 93 117
Qualification 34 (D) Fri 3/25 - 11:25 AM 5324 4152 188 4526 5024 2185 91 95
Qualification 43 (B) Fri 3/25 - 4:47 PM 5024 5870 5672 2935 229 2706 50 103
Qualification 46 (C) Fri 3/25 - 5:13 PM 3986 1305 772 5024 1310 229 106 97
Qualification 49 (C) Sat 3/26 - 8:58 AM 3550 5024 4519 4526 4814 5807 90 111
Qualification 54 (D) Sat 3/26 - 9:42 AM 5870 2935 4716 4917 5024 3986 72 77
Qualification 63 (B) Sat 3/26 - 11:11 AM 4917 865 5807 5024 1325 4968 96 76
Playoff Matches
Record: 2 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 6

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4 (C) 1285 772 3986 188 4814 5024 98 148
Quarterfinal 8 (D) 1285 772 3986 188 4814 5024 69 110
Semifinal 2 (A) 1325 5807 4519 188 4814 5024 136 116
Semifinal 4 (A) 1325 5807 4519 188 4814 5024 155 147

Windsor Essex Great Lakes Regional

  April 6 to April 9, 2016

Qualification Matches
Rank: 16 of 52
Record: 6 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 (B) Fri 4/8 - 9:22 AM 5408 6162 4946 5024 4343 4940 75 73
Qualification 9 (C) Fri 4/8 - 10:24 AM 4951 2852 5409 772 5689 5024 79 50
Qualification 19 (D) Fri 4/8 - 11:46 AM 6046 6162 5024 5885 4917 1305 40 131
Qualification 32 (A) Fri 4/8 - 2:22 PM 4920 4946 5024 3756 4976 6052 101 63
Qualification 36 (B) Fri 4/8 - 2:58 PM 4903 4936 4902 4678 5024 771 78 93
Qualification 49 (D) Fri 4/8 - 4:45 PM 5883 2200 4921 5024 1075 910 85 106
Qualification 53 (D) Fri 4/8 - 5:14 PM 4917 5024 5288 910 4938 2609 128 116
Qualification 65 (B) Sat 4/9 - 9:49 AM 4992 4914 5024 4688 1334 6130 72 67
Qualification 73 (C) Sat 4/9 - 11:02 AM 4923 2386 5426 4951 1305 5024 77 110
Playoff Matches
Record: 5 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 2

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3 (D) 4678 1305 5024 4940 2200 4903 111 111
Quarterfinal 7 (A) 4678 1305 5024 4940 2200 4903 202 99
Semifinal 2 (B) 4678 1305 5024 2852 4917 6052 180 119
Semifinal 4 (B) 4678 1305 5024 2852 4917 6052 176 97
Final 1 (C) 2056 910 4920 4678 1305 5024 145 192
Final 2 (C) 2056 910 4920 4678 1305 5024 182 155
Tiebreaker (C) 2056 910 4920 4678 1305 5024 170 127

FIRST Championship - Archimedes Subdivision

  April 27 to April 30, 2016

Qualification Matches
Rank: 46 of 75
Record: 5 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 9 (A) Thu 4/28 - 9:31 AM 5417 4564 5024 3602 2881 4508 107 99
Qualification 16 (B) Thu 4/28 - 10:20 AM 45 5024 207 1208 1986 6035 97 87
Qualification 29 (C) Thu 4/28 - 1:51 PM 5926 6032 5987 107 6082 5024 95 91
Qualification 39 (D) Thu 4/28 - 3:05 PM 5024 839 5878 1318 4931 2338 103 107
Qualification 51 (A) Thu 4/28 - 4:35 PM 3630 980 3211 5410 4508 5024 100 80
Qualification 74 (C) Fri 4/29 - 10:16 AM 4534 3533 3102 5024 4761 1325 88 94
Qualification 80 (C) Fri 4/29 - 10:55 AM 4183 5417 1768 2064 3527 5024 116 84
Qualification 95 (D) Fri 4/29 - 2:53 PM 4828 1973 5024 1923 4761 4125 97 87
Qualification 110 (B) Fri 4/29 - 4:41 PM 4039 5024 999 1310 5842 5876 79 101
Qualification 118 (B) Fri 4/29 - 5:34 PM 3932 4003 5858 5024 1391 1257 97 108
Playoff Matches

FIRST Championship

  April 27 to April 30, 2016


ONT District - Ryerson University Event

  March 10 to March 12, 2017


ONT District - Western University, Engineering Event

  March 31 to April 2, 2017


FIRST Ontario Provincial Championship

  April 12 to April 15, 2017


FIRST Championship - St. Louis

  April 26 to April 29, 2017


FIRST Championship - St. Louis - Carson Subdivision

  April 26 to April 29, 2017


ONT District Georgian College Event

  March 2 to March 4, 2018


ONT District University of Waterloo Event

  March 22 to March 24, 2018


ONT District Ryerson University Event

  March 14 to March 16, 2019


ONT District Western University, Western Engineering Event

  April 5 to April 7, 2019


FIRST Ontario Provincial Championship

  April 10 to April 13, 2019


FIRST Ontario Provincial Championship - Science Division

  April 10 to April 13, 2019


ONT District Humber College Event

  March 6 to March 8, 2020