Team 4859 - The CyBears (2019)


2019 Robot: Big Babushka Bandit
2019 Home Championship: FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition
2019 Sponsors: McNeilus Steel, Inc./Caterpillar/Byron Public Schools&Byron Senior High School


This tab displays only official event's that Team 4859 attended in 2019.
Team 4859 had a record of 9-4-0 (W-L-T) at their 1 official events (this includes a Qualification record of 7 - 2 - 0 (W-L-T) and Playoff record of 2 - 2)

Northern Lights Regional

  March 6 to March 9, 2019

Qualification Matches
Rank: 5 of 60
Record: 7 Wins, 2 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3   Fri 3/8 - 7:50 AM 4859 3883 3754 4624 3267 4703 39 23
Qualification 13   Fri 3/8 - 10:10 AM 3054 4693 4859 3630 7019 525 20 66
Qualification 21   Fri 3/8 - 11:18 AM 4593 1732 2450 7311 4859 876 40 53
Qualification 31   Fri 3/8 - 1:26 PM 4226 4859 2987 4531 6758 4198 54 42
Qualification 41   Fri 3/8 - 2:46 PM 4859 2512 2491 5434 2861 5903 31 47
Qualification 57   Fri 3/8 - 4:44 PM 2512 2509 7103 2511 6574 4859 31 61
Qualification 66   Fri 3/8 - 5:47 PM 1792 2826 2847 6819 2470 4859 54 55
Qualification 76   Sat 3/9 - 8:21 AM 6624 3100 5019 5903 4859 2501 66 70
Qualification 88   Sat 3/9 - 10:04 AM 2846 4182 6574 4859 5143 2823 42 54
Playoff Matches
Record: 2 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 4

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2   876 4859 3691 7028 6132 4593 60 55
Quarterfinal 6   876 4859 3691 7028 6132 4593 75 66
Semifinal 1   525 2052 3630 876 4859 3691 81 51
Semifinal 3   525 2052 3630 876 4859 3691 68 62

Team 4859's 2019 Awards

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Northern Lights Regional

  March 6 to March 9, 2019

Qualification Matches
Rank: 5 of 60
Record: 7 Wins, 2 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3   Fri 3/8 - 7:50 AM 4859 3883 3754 4624 3267 4703 39 23
Qualification 13   Fri 3/8 - 10:10 AM 3054 4693 4859 3630 7019 525 20 66
Qualification 21   Fri 3/8 - 11:18 AM 4593 1732 2450 7311 4859 876 40 53
Qualification 31   Fri 3/8 - 1:26 PM 4226 4859 2987 4531 6758 4198 54 42
Qualification 41   Fri 3/8 - 2:46 PM 4859 2512 2491 5434 2861 5903 31 47
Qualification 57   Fri 3/8 - 4:44 PM 2512 2509 7103 2511 6574 4859 31 61
Qualification 66   Fri 3/8 - 5:47 PM 1792 2826 2847 6819 2470 4859 54 55
Qualification 76   Sat 3/9 - 8:21 AM 6624 3100 5019 5903 4859 2501 66 70
Qualification 88   Sat 3/9 - 10:04 AM 2846 4182 6574 4859 5143 2823 42 54
Playoff Matches
Record: 2 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 4

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2   876 4859 3691 7028 6132 4593 60 55
Quarterfinal 6   876 4859 3691 7028 6132 4593 75 66
Semifinal 1   525 2052 3630 876 4859 3691 81 51
Semifinal 3   525 2052 3630 876 4859 3691 68 62

MSHSL FIRST State Robotics Championship

  May 18 to May 18, 2019

Qualification Matches
Rank: 31 of 36
Record: 3 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 8 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 Sat 5/18 - 8:56 AM 3102 2220 4239 3313 2264 4859 92 61
Qualification 10 Sat 5/18 - 9:58 AM 5348 4859 3206 3883 7028 4607 59 93
Qualification 17 Sat 5/18 - 11:10 AM 2264 5638 2052 2823 4607 4859 75 76
Qualification 22 Sat 5/18 - 11:45 AM 2574 6175 4506 4859 2500 5690 51 53
Qualification 28 Sat 5/18 - 12:31 PM 3102 1816 4859 2502 2957 3750 71 87
Qualification 31 Sat 5/18 - 1:36 PM 4859 5172 3926 1816 7850 5348 85 80
Qualification 41 Sat 5/18 - 2:52 PM 3100 2883 3313 4859 2957 5638 66 47
Qualification 46 Sat 5/18 - 3:34 PM 4539 7541 5638 3750 4859 4728 74 67
Playoff Matches

Minnesota Robotics Invitational

  October 12 to October 12, 2019

Qualification Matches
Rank: 9 of 33
Record: 4 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 8 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1 Sat 10/12 - 8:50 AM 4859 2052 2606 4607 2239 3244 15 62
Qualification 7 Sat 10/12 - 9:46 AM 5275 3407 2508 4859 3244 7028 33 51
Qualification 13 Sat 10/12 - 10:33 AM 5275 5638 2052 4511 4859 7068 51 45
Qualification 18 Sat 10/12 - 11:13 AM 4536 4859 5638 7038 2129 3883 49 38
Qualification 27 Sat 10/12 - 1:05 PM 2508 4859 4607 9992 2220 2502 57 53
Qualification 32 Sat 10/12 - 1:45 PM 7028 2500 1816 2220 2530 4859 81 65
Qualification 39 Sat 10/12 - 2:40 PM 2606 3883 2846 4859 3926 3184 46 59
Qualification 44 Sat 10/12 - 3:18 PM 2177 5275 4859 4536 2491 4198 36 66
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 3 of Alliance 3

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Tiebreaker 2 3244 2491 2052 4859 2239 5638 58 49