Team Avatar Team 3630 - Stampede (2019)


2019 Robot: Colleen
2019 Home Championship: FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition
2019 Sponsors: Oesterle Family/Precision Associates, Inc./V-Belt Guys&Breck School

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 29 18 (62%) 10 (34%) 0 (0%)
Playoff 12 8 (67%) 4 (33%) 0
Total 41 26 (63%) 14 (34%) 0 (0%)

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Minnesota 10000 Lakes Regional

  March 31 to April 2, 2011


FIRST Championship - Curie Division

  April 28 to April 30, 2011


Minnesota 10000 Lakes Regional

  March 28 to March 30, 2012


FIRST Championship - Newton Division

  April 25 to April 27, 2012


Minnesota 10000 Lakes Regional

  March 29 to March 31, 2013


Lake Superior Regional

  March 5 to March 7, 2014


Minnesota 10000 Lakes Regional

  April 1 to April 4, 2015


Iowa Regional

  March 23 to March 26, 2016


Minnesota 10000 Lakes Regional

  April 6 to April 9, 2016


FIRST Championship

  April 27 to April 30, 2016


FIRST Championship - Archimedes Subdivision

  April 27 to April 30, 2016


Minnesota 10000 Lakes Regional

  April 5 to April 8, 2017


Northern Lights Regional

  March 7 to March 10, 2018


Medtronic Foundation Regional

  March 28 to March 31, 2018


Northern Lights Regional

  March 6 to March 9, 2019

Qualification Matches
Rank: 30 of 60
Record: 5 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4   Fri 3/8 - 7:58 AM 2846 4607 7311 3630 5434 5720 27 19
Qualification 13   Fri 3/8 - 10:10 AM 3054 4693 4859 3630 7019 525 20 66
Qualification 22   Fri 3/8 - 11:27 AM 3130 3100 2512 3630 2499 6758 38 43
Qualification 35   Fri 3/8 - 2:02 PM 5903 3630 2823 4623 7103 1792 51 49
Qualification 44   Fri 3/8 - 3:07 PM 2052 7103 3630 4182 4226 1732 58 54
Qualification 51   Fri 3/8 - 4:01 PM 6044 3630 4531 2450 5232 2491 59 50
Qualification 63   Fri 3/8 - 5:27 PM 6574 2987 4198 7530 4607 3630 59 56
Qualification 79   Sat 3/9 - 9:04 AM 7028 3883 7019 5143 2509 3630 57 46
Qualification 89   Sat 3/9 - 10:11 AM 5232 3630 2987 876 6819 2511 52 53
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 1 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 1
Event Champions!

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1   Sat 3/9 - 11:39 AM 525 2052 3630 1792 4226 1732 52 58
Quarterfinal 5   525 2052 3630 1792 4226 1732 56 38
Tiebreaker 1   525 2052 3630 1792 4226 1732 79 42
Semifinal 1   525 2052 3630 876 4859 3691 81 51
Semifinal 3   525 2052 3630 876 4859 3691 68 62
Final 1   525 2052 3630 4607 2826 3130 91 59
Final 2   525 2052 3630 4607 2826 3130 81 77

Minnesota 10,000 Lakes Regional presented by the Medtronic Foundation

  March 27 to March 30, 2019

Qualification Matches
Rank: 30 of 63
Record: 6 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4   Fri 3/29 - 9:21 AM 3871 2518 3630 2480 2502 7068 42 70
Qualification 16   Fri 3/29 - 10:57 AM 4207 3751 3630 4607 3244 3023 42 40
Qualification 23   Sat 3/30 - 12:29 PM 3630 2501 7180 4207 2181 3007 49 66
Qualification 35   Fri 3/29 - 2:03 PM 3298 3630 3058 7180 3454 2825 48 9
Qualification 43   Fri 3/29 - 2:57 PM 2513 3026 3871 2515 3630 5541 40 60
Qualification 58   Fri 3/29 - 4:46 PM 5913 3630 3299 3038 2052 5172 42 62
Qualification 64   Fri 3/29 - 5:26 PM 3630 2181 5232 2532 4536 2470 59 45
Qualification 80   Sat 3/30 - 10:34 AM 4664 3102 3134 3630 2855 2232 47 66
Qualification 85   Sat 3/30 - 11:10 AM 2501 5637 2498 3630 2529 2509 54 71
Qualification 95   Sat 3/30 - 12:18 PM 3298 3407 2987 2879 3745 3630 62 36
Playoff Matches
Record: 2 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 5

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2   4198 5913 3751 2823 2508 3630 61 46
Quarterfinal 6   4198 5913 3751 2823 2508 3630 70 74
Tiebreaker 2   4198 5913 3751 2823 2508 3630 57 71
Semifinal 1   2052 5172 3026 2823 2508 3630 95 73
Semifinal 3   2052 5172 3026 2823 2508 3630 90 74

FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition

  April 24 to April 27, 2019


FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition - Daly Subdivision

  April 24 to April 27, 2019

Qualification Matches
Rank: 16 of 68
Record: 7 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 11   Thu 4/25 - 9:47 AM 1885 2638 3630 7491 4970 2994 82 58
Qualification 23   Thu 4/25 - 1:09 PM 3630 2200 4728 1718 7530 2638 90 60
Qualification 29   Thu 4/25 - 1:58 PM 1574 340 3990 4970 558 3630 73 76
Qualification 44   Thu 4/25 - 3:42 PM 2619 2957 1922 3630 319 1787 73 92
Qualification 51   Thu 4/25 - 4:35 PM 1418 7523 4525 6455 2202 3630 64 46
Qualification 61   Fri 4/26 - 9:09 AM 6016 3630 1729 133 4541 3550 59 92
Qualification 71   Fri 4/26 - 10:30 AM 5125 694 7417 4946 3630 453 75 83
Qualification 89   Fri 4/26 - 2:14 PM 7645 4130 4003 1506 3630 694 56 98
Qualification 95   Fri 4/26 - 3:05 PM 3641 5724 2883 4096 3075 3630 90 75
Qualification 111   Fri 4/26 - 4:58 PM 3630 2673 6088 2614 558 1091 72 58
Playoff Matches

Northern Lights Regional

  March 4 to March 7, 2020


Copper Group - INFINITE RECHARGE At Home Challenge

  April 19 to April 23, 2021


INFINITE RECHARGE At Home Challenge Event

  April 19 to April 23, 2021


Game Design Challenge Event

  April 26 to April 30, 2021


Magnesium Group - Game Design Challenge

  April 26 to April 30, 2021


MSHSL FIRST State Robotics Championship

  May 20 to May 20, 2017


MSHSL FIRST State Robotics Championship

  May 19 to May 19, 2018


MSHSL FIRST State Robotics Championship

  May 18 to May 18, 2019

Qualification Matches
Rank: 9 of 36
Record: 6 Wins, 2 Losses and 0 Ties - 8 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 Sat 5/18 - 9:03 AM 1816 4607 5638 2175 3630 2574 71 76
Qualification 9 Sat 5/18 - 9:49 AM 2957 4703 6175 3750 2264 3630 55 76
Qualification 18 Sat 5/18 - 11:17 AM 3630 7850 6175 3102 4506 3100 84 64
Qualification 24 Sat 5/18 - 12:01 PM 3630 3102 2957 4009 4539 3883 73 83
Qualification 27 Sat 5/18 - 12:22 PM 4239 3926 4607 2500 5172 3630 75 76
Qualification 35 Sat 5/18 - 2:05 PM 4728 3313 3630 6175 3206 2823 72 67
Qualification 38 Sat 5/18 - 2:29 PM 3630 2052 5690 3206 3102 5172 60 99
Qualification 48 Sat 5/18 - 3:49 PM 2500 2574 7028 5991 3630 2220 57 84
Playoff Matches
Record: 1 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 1

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Semifinal 1 Sat 5/18 - 4:43 PM 2052 5172 3630 4009 5991 2175 79 80
Semifinal 3 2052 5172 3630 4009 5991 2175 94 80
Tiebreaker 1 2052 5172 3630 4009 5991 2175 82 87