Team 5039 - Irish Iron (2016)


2016 Robot: Aegis

2016 Sponsors: Rockwell Automation / Langtree Controls Limited / Sylvan Automation Ltd. / ISA Sarnia Section / St. Patrick's Catholic High School Council / NOVA Chemicals / Sandrin / Solidworks / 3D systems / PEO Sarnia Section / Integra Technologies / TJI / Electrozad Supply & St. Patrick's Catholic High School


This tab displays only official event's that Team 5039 attended in 2016.
Team 5039 had a record of 19-16-0 (W-L-T) at their 3 official events (this includes a Qualification record of 13 - 16 - 0 (W-L-T) and Playoff record of 6 - 0)

Greater Toronto Central Regional

  March 2 to March 5, 2016

Qualification Matches
Rank: 38 of 41
Record: 3 Wins, 7 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 7 (D) Fri 3/4 - 10:18 AM 886 5039 854 1547 2809 919 45 59
Qualification 14 (A) Fri 3/4 - 11:24 AM 5092 5680 771 1815 5039 2852 37 52
Qualification 17 (A) Fri 3/4 - 11:53 AM 5776 4951 5039 5921 1511 4069 50 71
Qualification 21 (B) Fri 3/4 - 1:11 PM 1310 5834 5039 4920 1482 6009 55 44
Qualification 33 (D) Fri 3/4 - 3:07 PM 4951 4718 5699 2609 5039 2809 104 74
Qualification 38 (A) Fri 3/4 - 4:06 PM 5776 4594 1325 5680 5039 781 61 63
Qualification 48 (B) Fri 3/4 - 5:28 PM 5092 188 5821 4001 5039 4914 72 62
Qualification 52 (C) Sat 3/5 - 9:08 AM 5039 5911 4594 4001 3683 2706 66 123
Qualification 60 (D) Sat 3/5 - 10:17 AM 772 3705 4519 4920 5039 5092 68 47
Qualification 64 (A) Sat 3/5 - 10:54 AM 5834 5589 781 772 5921 5039 74 50
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 1
Event Champions!

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 (C) Sat 3/5 - 1:33 PM 4001 3683 5039 781 5834 854 119 64
Quarterfinal 5 (D) 4001 3683 5039 781 5834 854 109 109
Semifinal 1 (A) 4001 3683 5039 188 4946 4519 144 119
Semifinal 3 (A) 4001 3683 5039 188 4946 4519 116 97
Final 1 (B) 4001 3683 5039 2609 1511 4951 153 136
Final 2 (B) 4001 3683 5039 2609 1511 4951 146 108

Windsor Essex Great Lakes Regional

  April 6 to April 9, 2016

Qualification Matches
Rank: 33 of 52
Record: 3 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 6 (B) Fri 4/8 - 9:58 AM 1334 2056 4902 6046 5039 2234 107 64
Qualification 14 (C) Fri 4/8 - 11:04 AM 5288 4951 5039 1360 4940 771 66 109
Qualification 24 (D) Fri 4/8 - 1:15 PM 3756 5039 1334 677 5689 2609 47 54
Qualification 33 (B) Fri 4/8 - 2:32 PM 2386 6135 5039 910 6202 2234 80 112
Qualification 37 (B) Fri 4/8 - 3:08 PM 5039 5426 4932 4976 5408 4917 68 116
Qualification 47 (C) Fri 4/8 - 4:28 PM 4595 6135 1305 6052 4914 5039 37 77
Qualification 59 (A) Sat 4/9 - 8:50 AM 5426 1075 4992 5039 3571 2852 78 87
Qualification 63 (A) Sat 4/9 - 9:34 AM 4678 4946 5885 6110 5039 772 124 91
Qualification 77 (C) Sat 4/9 - 11:31 AM 4903 6130 2852 4920 5039 4976 122 134
Playoff Matches

FIRST Championship

  April 27 to April 30, 2016


FIRST Championship - Newton Subdivision

  April 27 to April 30, 2016

Qualification Matches
Rank: 24 of 75
Record: 7 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 11 (A) Thu 4/28 - 9:45 AM 4613 5039 5505 4561 122 1311 104 93
Qualification 20 (B) Thu 4/28 - 11:01 AM 1477 16 4276 5039 5274 118 99 100
Qualification 35 (C) Thu 4/28 - 2:34 PM 5450 1710 5686 4678 125 5039 96 157
Qualification 50 (A) Thu 4/28 - 4:23 PM 1296 1519 5039 6220 4550 3360 113 112
Qualification 62 (B) Fri 4/29 - 8:51 AM 4122 1143 5039 48 3476 3574 94 109
Qualification 73 (C) Fri 4/29 - 10:10 AM 1700 103 5817 5039 3284 126 77 84
Qualification 83 (C) Fri 4/29 - 1:21 PM 5039 4001 3288 1418 5172 3314 86 171
Qualification 99 (A) Fri 4/29 - 3:19 PM 2614 3309 5818 5039 3937 3481 97 107
Qualification 108 (A) Fri 4/29 - 4:24 PM 4146 1764 5039 4242 5150 1519 74 136
Qualification 114 (B) Fri 4/29 - 5:05 PM 67 3663 5832 5039 1731 188 107 114
Playoff Matches

Team 5039's 2016 Awards
Award Event
Regional Winners
     FIRST Championship Qualifying Award
Greater Toronto Central Regional

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Greater Toronto Central Regional

  March 2 to March 5, 2016

Qualification Matches
Rank: 38 of 41
Record: 3 Wins, 7 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 7 (D) Fri 3/4 - 10:18 AM 886 5039 854 1547 2809 919 45 59
Qualification 14 (A) Fri 3/4 - 11:24 AM 5092 5680 771 1815 5039 2852 37 52
Qualification 17 (A) Fri 3/4 - 11:53 AM 5776 4951 5039 5921 1511 4069 50 71
Qualification 21 (B) Fri 3/4 - 1:11 PM 1310 5834 5039 4920 1482 6009 55 44
Qualification 33 (D) Fri 3/4 - 3:07 PM 4951 4718 5699 2609 5039 2809 104 74
Qualification 38 (A) Fri 3/4 - 4:06 PM 5776 4594 1325 5680 5039 781 61 63
Qualification 48 (B) Fri 3/4 - 5:28 PM 5092 188 5821 4001 5039 4914 72 62
Qualification 52 (C) Sat 3/5 - 9:08 AM 5039 5911 4594 4001 3683 2706 66 123
Qualification 60 (D) Sat 3/5 - 10:17 AM 772 3705 4519 4920 5039 5092 68 47
Qualification 64 (A) Sat 3/5 - 10:54 AM 5834 5589 781 772 5921 5039 74 50
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 1
Event Champions!

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 (C) Sat 3/5 - 1:33 PM 4001 3683 5039 781 5834 854 119 64
Quarterfinal 5 (D) 4001 3683 5039 781 5834 854 109 109
Semifinal 1 (A) 4001 3683 5039 188 4946 4519 144 119
Semifinal 3 (A) 4001 3683 5039 188 4946 4519 116 97
Final 1 (B) 4001 3683 5039 2609 1511 4951 153 136
Final 2 (B) 4001 3683 5039 2609 1511 4951 146 108

Windsor Essex Great Lakes Regional

  April 6 to April 9, 2016

Qualification Matches
Rank: 33 of 52
Record: 3 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 6 (B) Fri 4/8 - 9:58 AM 1334 2056 4902 6046 5039 2234 107 64
Qualification 14 (C) Fri 4/8 - 11:04 AM 5288 4951 5039 1360 4940 771 66 109
Qualification 24 (D) Fri 4/8 - 1:15 PM 3756 5039 1334 677 5689 2609 47 54
Qualification 33 (B) Fri 4/8 - 2:32 PM 2386 6135 5039 910 6202 2234 80 112
Qualification 37 (B) Fri 4/8 - 3:08 PM 5039 5426 4932 4976 5408 4917 68 116
Qualification 47 (C) Fri 4/8 - 4:28 PM 4595 6135 1305 6052 4914 5039 37 77
Qualification 59 (A) Sat 4/9 - 8:50 AM 5426 1075 4992 5039 3571 2852 78 87
Qualification 63 (A) Sat 4/9 - 9:34 AM 4678 4946 5885 6110 5039 772 124 91
Qualification 77 (C) Sat 4/9 - 11:31 AM 4903 6130 2852 4920 5039 4976 122 134
Playoff Matches

FIRST Championship

  April 27 to April 30, 2016


FIRST Championship - Newton Subdivision

  April 27 to April 30, 2016

Qualification Matches
Rank: 24 of 75
Record: 7 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 11 (A) Thu 4/28 - 9:45 AM 4613 5039 5505 4561 122 1311 104 93
Qualification 20 (B) Thu 4/28 - 11:01 AM 1477 16 4276 5039 5274 118 99 100
Qualification 35 (C) Thu 4/28 - 2:34 PM 5450 1710 5686 4678 125 5039 96 157
Qualification 50 (A) Thu 4/28 - 4:23 PM 1296 1519 5039 6220 4550 3360 113 112
Qualification 62 (B) Fri 4/29 - 8:51 AM 4122 1143 5039 48 3476 3574 94 109
Qualification 73 (C) Fri 4/29 - 10:10 AM 1700 103 5817 5039 3284 126 77 84
Qualification 83 (C) Fri 4/29 - 1:21 PM 5039 4001 3288 1418 5172 3314 86 171
Qualification 99 (A) Fri 4/29 - 3:19 PM 2614 3309 5818 5039 3937 3481 97 107
Qualification 108 (A) Fri 4/29 - 4:24 PM 4146 1764 5039 4242 5150 1519 74 136
Qualification 114 (B) Fri 4/29 - 5:05 PM 67 3663 5832 5039 1731 188 107 114
Playoff Matches