Team 1305 - Ice Cubed (2016)


2016 Robot: Sophie

2016 Sponsors: Canadore College/Nipissing University/PEO North Bay Chapter/Near North District School Board & NNSRI

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 41 29 (71%) 12 (29%) 0 (0%)
Playoff 18 10 (56%) 8 (44%) 0
Total 59 39 (66%) 20 (34%) 0 (0%)

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Greater Toronto Regional

  April 1 to April 3, 2004


The Championship Event

  April 15 to April 17, 2004


Greater Toronto Regional

  March 31 to April 2, 2005


The Championship Event

  April 21 to April 23, 2005


Waterloo Regional

  March 23 to March 25, 2006


Greater Toronto Regional

  March 30 to April 1, 2006


Championship - Curie

  April 27 to April 29, 2006


Waterloo Regional

  March 21 to March 23, 2007


Greater Toronto Regional

  March 28 to March 30, 2007


FIRST Championship - Curie Division

  April 12 to April 14, 2007


Waterloo Regional

  March 19 to March 21, 2008


Greater Toronto Regional

  March 26 to March 28, 2008


FIRST Championship - Archimedes Division

  April 17 to April 19, 2008


Waterloo Regional

  March 18 to March 20, 2009


Greater Toronto Regional

  March 25 to March 27, 2009


FIRST Championship - Curie Division

  April 15 to April 17, 2009


Waterloo Regional

  March 24 to March 26, 2010


Greater Toronto Regional

  March 31 to April 2, 2010


FIRST Championship - Galileo Division

  April 13 to April 15, 2010


Waterloo Regional

  March 24 to March 26, 2011


Greater Toronto West Regional

  March 31 to April 2, 2011


FIRST Championship - Galileo Division

  April 28 to April 30, 2011


Waterloo Regional

  March 21 to March 23, 2012


Greater Toronto West Regional

  March 28 to March 30, 2012


FIRST Championship - Galileo Division

  April 25 to April 27, 2012


Waterloo Regional

  March 20 to March 22, 2013


Greater Toronto West Regional

  March 27 to March 29, 2013


Western Canadian FRC Regional

  April 4 to April 6, 2013


FIRST Championship - Newton Division

  April 24 to April 27, 2013


Waterloo Regional

  March 19 to March 21, 2014


North Bay Regional

  March 26 to March 28, 2014


Windsor Essex Great Lakes Regional

  April 2 to April 4, 2014


FIRST Championship - Newton Division

  April 23 to April 25, 2014


Greater Toronto East Regional

  March 11 to March 14, 2015


Waterloo Regional

  March 18 to March 21, 2015


North Bay Regional

  March 25 to March 28, 2015


FIRST Championship

  April 22 to April 25, 2015


FIRST Championship - Curie Subdivision

  April 22 to April 25, 2015


Greater Toronto East Regional

  March 9 to March 12, 2016

Qualification Matches
Rank: 10 of 49
Record: 7 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 8 (D) Fri 3/11 - 5:08 AM 6070 1285 4783 1305 2185 4976 47 65
Qualification 14 (A) Fri 3/11 - 6:01 AM 1075 2056 1305 2013 1114 746 121 117
Qualification 23 (B) Fri 3/11 - 8:05 AM 5428 6125 5036 1305 5807 2634 84 83
Qualification 27 (C) Fri 3/11 - 8:42 AM 4248 1305 4476 5094 2056 1246 79 90
Qualification 41 (A) Fri 3/11 - 10:51 AM 3117 4939 1305 4732 2634 5031 90 81
Qualification 48 (A) Fri 3/11 - 11:42 AM 5076 6140 2340 746 1241 1305 42 109
Qualification 57 (C) Fri 3/11 - 1:10 PM 4525 4252 6046 6070 1305 5596 48 86
Qualification 61 (C) Fri 3/11 - 1:50 PM 1305 2228 5094 1547 6141 4343 75 62
Qualification 69 (D) Sat 3/12 - 5:16 AM 1075 296 2935 1305 3541 5076 78 69
Qualification 79 (A) Sat 3/12 - 6:58 AM 1305 4015 610 4308 4704 2634 98 86
Playoff Matches
Record: 2 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 4

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2 (C) 1305 1325 5807 296 4476 5428 142 120
Quarterfinal 6 (D) 1305 1325 5807 296 4476 5428 157 98
Semifinal 1 (A) 118 2056 746 1305 1325 5807 185 150
Semifinal 3 (A) 118 2056 746 1305 1325 5807 160 121

North Bay Regional

  March 23 to March 26, 2016

Qualification Matches
Rank: 3 of 32
Record: 8 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 (B) Fri 3/25 - 9:49 AM 1305 4152 5024 4716 3986 1285 67 78
Qualification 7 (C) Fri 3/25 - 10:19 AM 5807 3986 772 1305 4069 4716 54 104
Qualification 13 (D) Fri 3/25 - 11:11 AM 1310 188 1241 1305 5324 4968 137 85
Qualification 17 (A) Fri 3/25 - 11:40 AM 4907 1305 4617 1285 2706 865 102 82
Qualification 22 (B) Fri 3/25 - 1:30 PM 4526 1305 865 5870 3543 4152 145 64
Qualification 32 (D) Fri 3/25 - 3:00 PM 2935 188 865 1305 4152 2013 99 106
Qualification 37 (A) Fri 3/25 - 11:55 AM 1325 3986 2935 3543 1305 4917 73 92
Qualification 40 (A) Fri 3/25 - 4:19 PM 5672 4617 4917 1305 1325 3550 40 124
Qualification 46 (C) Fri 3/25 - 5:13 PM 3986 1305 772 5024 1310 229 106 97
Qualification 52 (D) Sat 3/26 - 9:23 AM 2935 4936 4968 1305 1241 1285 66 151
Qualification 58 (A) Sat 3/26 - 10:15 AM 2185 1305 4519 772 5324 2706 79 95
Qualification 61 (B) Sat 3/26 - 10:41 AM 4716 1241 3550 1305 4069 5870 104 85
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 2

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3 (C) 2013 1305 4526 1325 5807 4519 70 129
Quarterfinal 7 (D) 2013 1305 4526 1325 5807 4519 0 108

Windsor Essex Great Lakes Regional

  April 6 to April 9, 2016

Qualification Matches
Rank: 2 of 52
Record: 7 Wins, 2 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 7 (B) Fri 4/8 - 10:06 AM 1305 1075 6110 771 6202 4936 80 62
Qualification 11 (C) Fri 4/8 - 10:41 AM 5883 4976 1305 6135 4902 4343 97 73
Qualification 19 (D) Fri 4/8 - 11:46 AM 6046 6162 5024 5885 4917 1305 40 131
Qualification 27 (A) Fri 4/8 - 1:42 PM 5288 1305 2852 2200 4716 4903 114 102
Qualification 41 (C) Fri 4/8 - 3:42 PM 2056 3756 6130 1305 910 772 104 145
Qualification 47 (C) Fri 4/8 - 4:28 PM 4595 6135 1305 6052 4914 5039 37 77
Qualification 57 (A) Fri 4/8 - 5:49 PM 4921 4678 1305 5409 4946 1360 108 96
Qualification 68 (B) Sat 4/9 - 10:11 AM 4940 2609 2234 1305 4920 4932 100 99
Qualification 73 (C) Sat 4/9 - 11:02 AM 4923 2386 5426 4951 1305 5024 77 110
Playoff Matches
Record: 5 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 2

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3 (D) 4678 1305 5024 4940 2200 4903 111 111
Quarterfinal 7 (A) 4678 1305 5024 4940 2200 4903 202 99
Semifinal 2 (B) 4678 1305 5024 2852 4917 6052 180 119
Semifinal 4 (B) 4678 1305 5024 2852 4917 6052 176 97
Final 1 (C) 2056 910 4920 4678 1305 5024 145 192
Final 2 (C) 2056 910 4920 4678 1305 5024 182 155
Tiebreaker (C) 2056 910 4920 4678 1305 5024 170 127

FIRST Championship

  April 27 to April 30, 2016


FIRST Championship - Carver Subdivision

  April 27 to April 30, 2016

Qualification Matches
Rank: 7 of 75
Record: 7 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 13 (D) Thu 4/28 - 10:13 AM 1305 834 2481 133 5048 1729 132 131
Qualification 21 (D) Thu 4/28 - 11:11 AM 1305 3357 2370 3452 85 1902 133 114
Qualification 35 (A) Thu 4/28 - 2:34 PM 1775 1836 190 1305 4607 5333 100 74
Qualification 43 (B) Thu 4/28 - 3:35 PM 4253 5924 3600 5326 1305 5891 109 112
Qualification 58 (C) Fri 4/29 - 8:27 AM 141 4405 1114 1305 503 78 117 146
Qualification 64 (D) Fri 4/29 - 9:10 AM 6086 2634 27 1305 1648 2846 139 130
Qualification 76 (A) Fri 4/29 - 10:32 AM 3419 5816 1305 5460 2846 228 124 125
Qualification 91 (B) Fri 4/29 - 2:17 PM 5980 3490 263 20 1305 228 92 147
Qualification 112 (D) Fri 4/29 - 4:49 PM 5822 230 2648 4451 1305 330 137 157
Qualification 122 (A) Fri 4/29 - 6:00 PM 1723 3600 1305 4301 360 384 115 105
Playoff Matches
Record: 3 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 6

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4 (B) 1114 27 20 1305 3419 2648 150 200
Quarterfinal 8 (C) 1114 27 5924 1305 3419 2648 124 135
Semifinal 2 (D) 120 2481 330 1305 3419 2648 0 165
Semifinal 4 (D) 120 2481 330 1305 3419 2648 240 180
Tiebreaker 2 (D) 120 2481 330 1305 3419 2648 230 127

ONT District - Durham College Event

  March 3 to March 5, 2017


ONT District - Victoria Park Collegiate Event

  March 17 to March 19, 2017


ONT District - North Bay Event

  April 6 to April 8, 2017


FIRST Ontario Provincial Championship

  April 12 to April 15, 2017


FIRST Championship - St. Louis

  April 26 to April 29, 2017


FIRST Championship - St. Louis - Darwin Subdivision

  April 26 to April 29, 2017


ONT District Georgian College Event

  March 2 to March 4, 2018


ONT District North Bay Event

  March 29 to March 31, 2018


FIRST Ontario Provincial Championship - Science Division

  April 11 to April 14, 2018


FIRST Ontario Provincial Championship

  April 11 to April 14, 2018


FIRST Championship - Detroit

  April 25 to April 28, 2018


FIRST Championship - Detroit - Daly Subdivision

  April 25 to April 28, 2018


ONT District Georgian College Event

  March 15 to March 17, 2019


ONT District North Bay Event

  March 28 to March 30, 2019


FIRST Ontario Provincial Championship - Science Division

  April 10 to April 13, 2019


FIRST Ontario Provincial Championship

  April 10 to April 13, 2019


FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition

  April 24 to April 27, 2019


FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition - Carson Subdivision

  April 24 to April 27, 2019


Chlorine Group - FIRST Innovation Challenge

  April 12 to April 16, 2021


FIRST Innovation Challenge Event presented by Qualcomm

  April 12 to April 16, 2021


INFINITE RECHARGE At Home Challenge Event

  April 19 to April 23, 2021


Indium Group - INFINITE RECHARGE At Home Challenge

  April 19 to April 23, 2021


Game Design Challenge Event

  April 26 to April 30, 2021


Sulfur Group - Game Design Challenge

  April 26 to April 30, 2021


FIRST Ontario District Awards Event

  May 3 to May 7, 2021


STEMley Cup

  November 11 to November 11, 2017