Team 865 - WARP7 (2016)


2016 Robot: Kobayashi

2016 Sponsors: Toronto District School Board / RL Solutions / Quantius Inc. / Superior Metal Fabricator Inc. / Porter Airlines / Next Level Projects / George Brown College & Western Technical-Commercial School

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 35 16 (46%) 19 (54%) 0 (0%)
Playoff 5 0 (0%) 6 (120%) 0
Total 40 16 (40%) 25 (63%) 0 (0%)

Team 865's 2016 Awards

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

The Championship Event

  April 25 to April 27, 2002


Canadian Regional

  March 27 to March 29, 2003


Greater Toronto Regional

  April 1 to April 3, 2004


Greater Toronto Regional

  March 31 to April 2, 2005


Greater Toronto Regional

  March 30 to April 1, 2006


Championship - Curie

  April 27 to April 29, 2006


Greater Toronto Regional

  March 26 to March 28, 2008


Greater Toronto Regional

  March 25 to March 27, 2009


Greater Toronto Regional

  March 31 to April 2, 2010


Waterloo Regional

  March 24 to March 26, 2011


Greater Toronto West Regional

  March 31 to April 2, 2011


Greater Toronto East Regional

  March 9 to March 11, 2012


Waterloo Regional

  March 21 to March 23, 2012


Greater Toronto East Regional

  March 6 to March 8, 2013


Waterloo Regional

  March 20 to March 22, 2013


Greater Toronto West Regional

  February 27 to March 1, 2014


Waterloo Regional

  March 19 to March 21, 2014


FIRST Championship - Curie Division

  April 23 to April 25, 2014


Greater Toronto Central Regional

  March 4 to March 7, 2015


Waterloo Regional

  March 18 to March 21, 2015


Windsor Essex Great Lakes Regional

  April 1 to April 4, 2015


Greater Toronto Central Regional

  March 2 to March 5, 2016

Qualification Matches
Rank: 28 of 41
Record: 3 Wins, 7 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 (C) Fri 3/4 - 9:49 AM 1325 3683 5921 5911 865 6009 88 77
Qualification 9 (D) Fri 3/4 - 10:36 AM 5821 6009 3360 865 1511 4001 61 100
Qualification 15 (A) Fri 3/4 - 11:33 AM 3705 3360 865 854 4718 5821 78 32
Qualification 23 (B) Fri 3/4 - 1:31 PM 4594 5680 4914 4946 4951 865 59 42
Qualification 29 (C) Fri 3/4 - 2:35 PM 1482 865 1815 5911 5589 4946 67 90
Qualification 35 (D) Fri 3/4 - 3:28 PM 2852 865 4519 5776 3360 886 74 105
Qualification 43 (B) Fri 3/4 - 4:47 PM 1310 2706 4914 5589 1325 865 42 86
Qualification 55 (D) Sat 3/5 - 9:35 AM 919 865 2706 2609 772 781 74 79
Qualification 59 (D) Sat 3/5 - 10:09 AM 865 188 1547 771 1482 1511 80 86
Qualification 67 (B) Sat 3/5 - 11:18 AM 4001 4069 2809 865 771 886 70 64
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 7

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3 (C) 2609 1511 4951 1310 1325 865 108 108
Quarterfinal 7 (D) 2609 1511 4951 1310 1325 865 145 101

North Bay Regional

  March 23 to March 26, 2016

Qualification Matches
Rank: 15 of 32
Record: 7 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 (B) Fri 3/25 - 9:31 AM 4519 3543 865 229 2185 4069 82 77
Qualification 9 (C) Fri 3/25 - 10:35 AM 865 5324 1310 5870 2935 4519 81 75
Qualification 12 (D) Fri 3/25 - 11:01 AM 5024 1285 2013 865 4716 4917 88 85
Qualification 17 (A) Fri 3/25 - 11:40 AM 4907 1305 4617 1285 2706 865 102 82
Qualification 22 (B) Fri 3/25 - 1:30 PM 4526 1305 865 5870 3543 4152 145 64
Qualification 32 (D) Fri 3/25 - 3:00 PM 2935 188 865 1305 4152 2013 99 106
Qualification 35 (D) Fri 3/25 - 11:38 AM 4968 4814 4716 4936 865 5672 62 45
Qualification 39 (A) Fri 3/25 - 4:10 PM 3986 4519 4526 4814 772 865 61 94
Qualification 44 (B) Fri 3/25 - 4:57 PM 4968 865 3543 3550 4152 5807 54 79
Qualification 51 (D) Sat 3/26 - 9:14 AM 4716 772 4152 3543 4069 865 55 74
Qualification 59 (A) Sat 3/26 - 10:23 AM 865 1241 4617 5870 188 3986 100 72
Qualification 63 (B) Sat 3/26 - 11:11 AM 4917 865 5807 5024 1325 4968 96 76
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 8

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 (C) Sat 3/26 - 1:33 PM 1310 1241 2935 2185 4716 865 189 64

Waterloo Regional

  March 30 to April 2, 2016

Qualification Matches
Rank: 20 of 30
Record: 6 Wins, 7 Losses and 0 Ties - 13 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 (C) Fri 4/1 - 9:13 AM 5519 5631 5033 3739 865 4678 37 84
Qualification 7 (D) Fri 4/1 - 10:00 AM 1360 3949 4678 4525 865 5406 82 106
Qualification 11 (A) Fri 4/1 - 10:31 AM 2056 5033 5912 1285 4917 865 106 117
Qualification 20 (B) Fri 4/1 - 1:05 PM 3161 4939 4039 865 5631 2702 79 88
Qualification 23 (C) Fri 4/1 - 1:30 PM 865 148 3949 3161 3560 5033 125 47
Qualification 30 (D) Fri 4/1 - 2:46 PM 865 1241 5032 4525 5483 2702 93 99
Qualification 34 (A) Fri 4/1 - 3:21 PM 5483 865 5519 1241 3683 4618 44 132
Qualification 40 (B) Fri 4/1 - 4:26 PM 4940 865 3161 5406 1114 4917 67 115
Qualification 45 (C) Fri 4/1 - 5:07 PM 1285 5158 1114 610 3560 865 104 97
Qualification 49 (D) Sat 4/2 - 9:09 AM 5631 148 4618 865 5912 5519 117 75
Qualification 54 (A) Sat 4/2 - 9:52 AM 5158 4525 148 865 3683 2056 105 129
Qualification 60 (B) Sat 4/2 - 10:40 AM 865 4943 3949 610 1285 4039 69 133
Qualification 64 (C) Sat 4/2 - 11:30 AM 4618 865 4939 1114 148 4943 98 130
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 7

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3 (D) 148 3683 5032 2702 5631 865 189 75
Quarterfinal 7 (A) 148 3683 5032 2702 5631 865 157 133

ONT District - Georgian College Event

  March 24 to March 26, 2017


ONT District - North Bay Event

  April 6 to April 8, 2017


FIRST Ontario Provincial Championship

  April 12 to April 15, 2017


FIRST Championship - St. Louis

  April 26 to April 29, 2017


FIRST Championship - St. Louis - Archimedes Subdivision

  April 26 to April 29, 2017


ONT District Georgian College Event

  March 2 to March 4, 2018


ONT District Windsor Essex Great Lakes Event

  March 29 to March 31, 2018


FIRST Ontario Provincial Championship - Technology Division

  April 11 to April 14, 2018


FIRST Ontario Provincial Championship

  April 11 to April 14, 2018


FIRST Championship - Detroit

  April 25 to April 28, 2018


FIRST Championship - Detroit - Darwin Subdivision

  April 25 to April 28, 2018


ONT District Humber College Event

  March 8 to March 10, 2019


ONT District Windsor Essex Great Lakes Event

  March 28 to March 30, 2019


FIRST Ontario Provincial Championship - Science Division

  April 10 to April 13, 2019


FIRST Ontario Provincial Championship

  April 10 to April 13, 2019


ONT District Georgian College Event

  March 6 to March 8, 2020


FIRST Innovation Challenge Event presented by Qualcomm

  April 12 to April 16, 2021


Chlorine Group - FIRST Innovation Challenge

  April 12 to April 16, 2021


Barium Group - INFINITE RECHARGE At Home Challenge

  April 19 to April 23, 2021


INFINITE RECHARGE At Home Challenge Event

  April 19 to April 23, 2021


Game Design Challenge Event

  April 26 to April 30, 2021


Scandium Group - Game Design Challenge

  April 26 to April 30, 2021


FIRST Ontario District Awards Event

  May 3 to May 7, 2021


STEMley Cup

  November 11 to November 11, 2017


Indiana Robotics Invitational

  July 12 to July 14, 2018


Robots@CNE

  August 17 to August 19, 2018


Robots@CNE 2019

  August 23 to August 25, 2019